Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#73
andlpd

andlpd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 09.04.2005
pentru broscute se poate ca sursa de lumina si un neon uv deasupra acvariului

#74
advoicu

advoicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.11.2005
cred ca daca nu este broasca "de apa" trebuie neaparat sa-i creezi conditii de hibernare. Nu uita ca broastele astea au nevoie de treaba asta.
Daca le lasai acolo in curte poate era mai bine pentru ca ar fi stiut singure ce e de facut,..n-ar mai fi cazut de la inaltimea aia...gandeste-te cum ar fi sa cazi tu de pe la 20-30m....oare nu ti s-ar inmuia carapacea?...

#75
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005
carapacea.. era moale si inainte..
lumina au... au permanent un bec.. deasupra sertarului.. (in functiune)

mai datimi idei ce sai dau sa manance.. :D vreau sa ii ofer un meniu cat mai variat .. sa nu se plictiseasca de mancarea care io dau in fiecare zi..

este de pamant broscuta.. am intentii dupa primavara sai dau drumu` :D
ce spatiu ar trb sa aiba ca sa hiberneze? sau ce conditii .. stie careva?

#76
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postate_muthafuka, on Nov 20 2005, 23:53, said:

carapacea.. era moale si inainte..
lumina au... au permanent un bec.. deasupra sertarului.. (in functiune)

mai datimi idei ce sai dau sa manance.. :D vreau sa ii ofer un meniu cat mai variat .. sa nu se plictiseasca de mancarea care io dau in fiecare zi..

este de pamant broscuta.. am intentii dupa primavara sai dau drumu` :D
ce spatiu ar trb sa aiba ca sa hiberneze? sau ce conditii .. stie careva?
cred ca ... fiind de pamant hiberneaza sub un strat de frunze uscate ... care ii ofera o temperatura buna ... deci probabil trebuie ceva moale  :peacefingers:

#77
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
balaure: lasa ma shi iguana aia sa se bucure nitzel... o casapeshte in cateva minute

#78
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Iguana casapeste testoasa ? =))

#79
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005
k..ms.. are moale apa rece.. tot ce vrea.. deja a inceput sa hiberneze.. nu se mai misca deloc.. a adormit.. si nui moarta ca daca o misc un pic deschide ochii intre deschisi

HIBERNeAZA :D

#80
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Dude du-te totusi la veterinar.Daca are carapacea moale are lipsa de calciu.Am avut 3 broaste de florida si una romaneasca de apa(era sa trec cu bicicleta peste ea cand mergeam prin parc, ,era in mijlocul drumului, si era cat o moneda).
toate au murit iarna...
la diferenta de un an -doi una de alta :
D

#81
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Mergi la Facultatea de Medicina Veterinara, au acolo un spital pentru animale si cauta un expert in broaste testoase. E unul care se pricepe foarte bine, am fost eu cu o broscuta la el dar din nefericire a fost prea tarziu   :huh:  Din pacate nu mai imi aduc aminte numele lui dar daca intrebi te indruma pesonalul (intreaba la camera de garda).
Nu mai asculta pe cei de la petshopuri, ca asa mi-a murit mie broscuta.
Si mergi cat mai repede pentru ca simptomele pe care le descrii tu acolo sunt grave, mai ales ca una a murit deja.

Edited by Neuron, 25 November 2005 - 07:16.


#82
alex-skater

alex-skater

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 14.05.2005
Asa e aia de la pet shopuri se pricep doar sa le vanda =))
Mie mi-au murit broastele iarna...desi aveam incalzitor...
Sa nu-mi spuneti ca hibernau, ca le-am batut in carapace si le-am tras de picioare :)
Le aparuse la ochi o chestie najpa... si pluteau la suprafata apei... nu se mai puteau scufunda.
E chestie ca nu aveau calciu... deci oricum nu recomand cumpararea broscutelor testoase, sunt f.f.f. greu de tinut in captivitate... poti sa-ti iei ORICE altceva : iguane, pesti, roatoare, pasari, dar nu testoase :D
Succes cu broasca, sper sa se faca bine!

#83
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005
DUDE... ms ..

#84
maxymusrulz

maxymusrulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.12.2005

View Postccezar2004, on Nov 13 2005, 21:43, said:

salut... am luat si yo o broasca (broscuta) testoasa de curand... nu are mai mult de 3 cm ... din pacate habar nu am ce specie este ca sa stiu ce sa caut despre ea si modul de ingrijire... atasez niste poze  (si cu detaliu) poate ma ajuta cineva.... sa-mi spuna ce rasa e.... din cei care stiu sau care mai au asa ceva... si daca aveti poate impartasiti niste idei despre cum le ingrijiti

P.S. chiar daca in poza pare mai mare.... nu are decat vreo 3 cm

10x
Salut si eu vreau sa imi iau o broscuta, am vazut la un petshop niste broscute de Florida cam de  florida sunt toate broscutele ca specie de vanzare la magazin,tu de unde ai luato nu de la un magazin de animalute acolo automat iti spune si specia ma intelegi.
Ce ii dai sa manance am auzit ca exista niste mancare vie pentru broscute se numeste "tubi" sau cam asa ceva scuze daca nu am scris corect dar am auzit ca mancarea fiind vie iti pastreaza apa mai curata si acel "tubi" dupa cate am vazut la petshop este tinut in apa.
Misto insulita ma vazut si eu chestii dalea la magazin este ca un fel de recipient din plastic nu?
Daca imi mai poti spune altceva despre broscute ti-as fi recunoscator.
Frumoasa broscuta sa iti traiasca.
Eu vreau sa imi iau 2 broscute sa nu fie singure am inteles ca sexul broscutelor nu poate fi determinat cand sunt mici.

Edited by maxymusrulz, 14 December 2005 - 17:54.


#85
maxymusrulz

maxymusrulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.12.2005

View Postccezar2004, on Nov 13 2005, 21:43, said:

salut... am luat si yo o broasca (broscuta) testoasa de curand... nu are mai mult de 3 cm ... din pacate habar nu am ce specie este ca sa stiu ce sa caut despre ea si modul de ingrijire... atasez niste poze  (si cu detaliu) poate ma ajuta cineva.... sa-mi spuna ce rasa e.... din cei care stiu sau care mai au asa ceva... si daca aveti poate impartasiti niste idei despre cum le ingrijiti

P.S. chiar daca in poza pare mai mare.... nu are decat vreo 3 cm

10x
Salut si eu vreau sa imi iau o broscuta, am vazut la un petshop niste broscute de Florida cam de  florida sunt toate broscutele ca specie,tu de unde ai luato nu de la un magazin de animalute acolo automat iti spune si specia ma intelegi.
Ce ii dai sa manance am auzit ca exista niste mancare vie pentru broscute se numeste "tubi" sau cam asa ceva scuze daca nu am scris corect dar am auzit ca mancarea fiind vie iti pastreaza apa mai curata si acel "tubi" dupa cate am vazut la petshop este tinut in apa.
Misto insulita ma vazut si eu chestii dalea la magazin este ca un fel de recipient din plastic nu?
Daca imi mai poti spune altceva despre broscute ti-as fi recunoscator.

#86
maxymusrulz

maxymusrulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.12.2005

View Postccezar2004, on Nov 13 2005, 21:43, said:

salut... am luat si yo o broasca (broscuta) testoasa de curand... nu are mai mult de 3 cm ... din pacate habar nu am ce specie este ca sa stiu ce sa caut despre ea si modul de ingrijire... atasez niste poze  (si cu detaliu) poate ma ajuta cineva.... sa-mi spuna ce rasa e.... din cei care stiu sau care mai au asa ceva... si daca aveti poate impartasiti niste idei despre cum le ingrijiti

P.S. chiar daca in poza pare mai mare.... nu are decat vreo 3 cm

10x
Salut si eu vreau sa imi iau o broscuta, am vazut la un petshop niste broscute de Florida cam de  florida sunt toate broscutele ca specie,tu de unde ai luato nu de la un magazin de animalute acolo automat iti spune si specia ma intelegi.
Ce ii dai sa manance am auzit ca exista niste mancare vie pentru broscute se numeste "tubi" sau cam asa ceva scuze daca nu am scris corect dar am auzit ca mancarea fiind vie iti pastreaza apa mai curata si acel "tubi" dupa cate am vazut la petshop este tinut in apa.
Misto insulita ma vazut si eu chestii dalea la magazin este ca un fel de recipient din plastic nu?
Daca imi mai poti spune altceva despre broscute ti-as fi recunoscator.

#87
maxymusrulz

maxymusrulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.12.2005

View Postate_muthafuka, on Nov 9 2005, 17:57, said:

un prieten a gasit un BROSCOI de pamant, testoasa.. (mai mare ca o carcasa de 10cduri.. :D )
acest broscoi la lasat in curte.. nu stie pe unde umbla.. da il mai gaseste prin balti.. si prin beci.. ideea e ca el se misca, mananca de unu singur.. nui da sa manance..

am gasit impreuna cu ei.. 2broscute prin curte.. presupunem ca era de la broscoi...pretenu meu lea bagat intrun agvariu.. de pesti.. broscutele sunt de pamant.. si mi sa facut mila si leam luat eu..'

leam amenajat intrun sertar vechi de lemn.. un locusor cu 2 pietre.. si nisip.. au stat acolo.. leam dat sa manance varza si viermi de acvariu.. ...mai putina varza..

vreau ideei.. mia murit una.. acum 2 zile.. si asta care a mai ramas.. are carapacea moale.. numai cand o bag in apa se ma imisca.. si cand e in mana.. acu cateva zile mergeau amandoua prin sertar.. se plimbau..
nu stiu ce sa fac sa o salvez..

spunetimi si ce sa le dau sa manance..

AJUTORRR
urgent

P.S. la inceput sareau din sertar.. si cadeau de la o inaltime de 1m ..cam asa. .da nau patit nimik.. acu leam blocat nu mai pot sa sara asa usor.. asta in prima zi de cand le am..
     broscutele le am de 3 saptamani

Broscutele de pamant mai ales vara trebuie lasate in aer liber la curte de preferabil sa se plimbe, iar seara le bagi in casa iarna intra intrun fel de hibernare nu mai mananca si mai multe chesti.
Deci ele de preferabil trebuie lasate libere intrun tarc in curte sau sa le scoti tu daca stai la bloc vara nu iarna doamne fereste.

View Postate_muthafuka, on Nov 9 2005, 17:57, said:

un prieten a gasit un BROSCOI de pamant, testoasa.. (mai mare ca o carcasa de 10cduri.. :D )
acest broscoi la lasat in curte.. nu stie pe unde umbla.. da il mai gaseste prin balti.. si prin beci.. ideea e ca el se misca, mananca de unu singur.. nui da sa manance..

am gasit impreuna cu ei.. 2broscute prin curte.. presupunem ca era de la broscoi...pretenu meu lea bagat intrun agvariu.. de pesti.. broscutele sunt de pamant.. si mi sa facut mila si leam luat eu..'

leam amenajat intrun sertar vechi de lemn.. un locusor cu 2 pietre.. si nisip.. au stat acolo.. leam dat sa manance varza si viermi de acvariu.. ...mai putina varza..

vreau ideei.. mia murit una.. acum 2 zile.. si asta care a mai ramas.. are carapacea moale.. numai cand o bag in apa se ma imisca.. si cand e in mana.. acu cateva zile mergeau amandoua prin sertar.. se plimbau..
nu stiu ce sa fac sa o salvez..

spunetimi si ce sa le dau sa manance..

AJUTORRR
urgent

P.S. la inceput sareau din sertar.. si cadeau de la o inaltime de 1m ..cam asa. .da nau patit nimik.. acu leam blocat nu mai pot sa sara asa usor.. asta in prima zi de cand le am..
     broscutele le am de 3 saptamani

Broscutele de pamant mai ales vara trebuie lasate in aer liber la curte de preferabil sa se plimbe, iar seara le bagi in casa iarna intra intrun fel de hibernare nu mai mananca si mai multe chesti.
Deci ele de preferabil trebuie lasate libere intrun tarc in curte sau sa le scoti tu daca stai la bloc vara nu iarna doamne fereste.
Le place salata castravete si morcov ras.

#88
maxymusrulz

maxymusrulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.12.2005

View Postgomez99, on Nov 16 2005, 16:34, said:

carapacea moale e de la lipsa de calciu + lumina. cind sint stresate tind sa se ascunda in locuri intunecoase. calciu fara lumina ca sa se fixeze nu prea ajuta.
incerca sa ii faci program de un ceas-doua zilnic, la lumina linga geam (cu sertar cu tot) sau pune un bec deasupra sertarului ziua - nu stiu insa daca lumina artificiala e tot asa de buna.
Chiar daca broscuta ei a intrat in hibernare?
Broscutele de apa intra in hibernare?
Daca da in ce perioada, si ce conditii trebuie sa le confer pentru a nu muri pe timp de iarna? :kisstogether:

#89
ate_muthafuka

ate_muthafuka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 10.03.2005
"Chiar daca broscuta ei a intrat in hibernare?"
nu inteleg intrebarea..
"Broscutele de pamant mai ales vara trebuie lasate in aer liber la curte de preferabil sa se plimbe, iar seara le bagi in casa iarna intra intrun fel de hibernare nu mai mananca si mai multe chesti."
dap. o sai dau drumu la vara.. da o tin la mine...

A INTRAT IN HIBERNARE DE cateva saptamani

#90
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
dom'le am si yo 2 broscute de florida (banuiesc).... acu nu au mai mult de 3 poate 4 cm... cand or sa se faca mari mari....?.... sau .. o sa se faca mari mari?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate