Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

actorul roman preferat

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
care este actorul sau actrita de nationalitate romana care va place cel mai mult. eventual argumentati si cu 1 film.

am sa incep eu:

Toma Caragiu, care m-a impresionat profund prin talentul sau in filmul din '66 "Actorul si salbaticii"... mai ales monologul de la sfarsit. pacat ca s-a dus.

pe locul 2 ar fi "maestrul" Stefan Irodache, cu mai multe filme, printre care "Cel mai iubit dintre pamenteni".

#2
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Tomita a fost si va ramane mereu in inima mea.

In rest, printre multi altii, am fost impresionat de contributia lui Sergiu Nicolaescu la cinematografia romaneasca atat ca regizor dar si ca actor.  ...pacat ca s-a bagat in politica... in loc sa continue.

#3
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
da, e tare si "Don Sergio", dar nu este printre preferatii mei, desi se pare ca a avut o contributie speciala la dezvoltarea cinematografiei noastre.
cu politica, ce sa-i faci... asta e. oricum, el "a tinut multe sfori" la viata lui, asa ca... de ce nu?

ps: l-am cunoscut personal... are un farmec... deosebit !

#4
wiSeBoy

wiSeBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.12.2003
Puiu Calinescu

#5
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Pai, marii clasici, ca sa zic asa: Sergiu Nicolaescu, Florin Piersic, Dem Radulescu (Odihneasca-se-n pace!)

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Doar clasicii in viata sau nu merita a fi amintiti:
Toma Caragiu
Amza Pelea
Sergiu Nicolaescu
Dem Radulescu
Jean Constantin
Ovidiu Iuliu Moldovan
Draga Olteanu Matei
Stefan Mihailescu Braila
Stela Popescu
etc

#7
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
De ce nu am organiza un poll? Propunerile mele sunt:
- toma caragiu
- puiu calinescu
- dem radulescu
- amza pelea
- mircea diaconu
- gheorghe dinica

#8
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
pentru ca sunt prea multi...

#9
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
A! Sa nu uit: Ilarion Ciobanu, Maria Ploae si Colea Rautu.
Un poll nu cred ca e necesar, pentru mine e o adevarata bucurie sa vad ca monstrii sacri ai cinematografiei romane nu sunt dati uitarii de generatia noastra! :)

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Dar pe marele nostru actor care a jucat in The Peacemaker & Hart's War chiar l-ati uitat  complet :(

#11
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
Dar pe marele nostru actor care a jucat in The Peacemaker & Hart's War chiar l-ati uitat  complet :(

Dupa parerea mea Marcel Iures mai are mult pana sa-i ajunga din urma pe cei enumerati mai sus... aici. Si nu discutam aici cat de inteligent este fiecare din ei, ci cat de mult a dat pentru cinematografie, in primul rand romana si apoi internationala.
M-am saturat de "caii nostri si actorii lor..."

#12
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
dintre toti enumerati mai sus, asa cum am mai spus, contributia lui "Don Sergio" mi se pare cea mai insemnata.

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Dinica e cool. vedeam pe cineva pomenind de Dem Radulescu... sorry boys... o fi el monstru sacru dar ca actor.. subtire.. comedie indoielnica.

Adevaratii sunt f putini....

Cum spuneam, Dinica, Piersic, Rautu (insa nu in orice)... Mr. Pellea eventual dar nu in deosebi. Iures e ok, nu e f grozav, este insa un personaj interesant. Are fata aia, ce sa'i faci, merge in roluri de bad guy.

La femei e cam problema... Cineva spunea Maria Ploae.. well, ca femeie e super insa ca actrita cam patetica zic eu. Sunt cateva tinere care sunt ok.. insa nu exceleaza nimica in mod special.

Aaaa, ca in cercurile teatrale orice shushe trece drept capodopera dupa cateva pahare de votca e alta problema...

Ca si actor Nicolaescu e subtire. Ca si regizor / producator e un meserias. cred ca este poate singurul dintre romani care a inteles ce inseamna sa faci realmente un film. restul... fac teatru pus in scena si editat apoi pe film.... cam atat.

nu stiu de cei noi. am auzit lucruri bune de caramfil dar n'am vazut nimic.

revenind la nicolaescu...

nu degeaba "Mihai Viteazu" de Nicolaescu e studiat la Hollywood ca o piesa de referinta in materie, alaturi de alte capodopere de gen Ben Hur sau Cleopatra, realizate cu megabugete.

Daca stai sa te gandesti, si Mihai Viteazu e pe la aceleasi bugete, cu deosebirea ca in ro, aceste bugete au fost sponsorizate de armata...

Toma caragiu este fara indoiala un talent iesit din comun, care alaturi de textieri extrem de talentati a reusit ceva... pacat ca s'a dus, cred ca ar mai fi avut multe la activ pana acum, dar, asa'i in tenis... cojoace cate vrei, numai la passing shopp, si de unde mingi sterline?

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ah.. am uitat de unu adevarat bun.... Jean Constantn.... un meserias cand nu se prosteste

#15
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
pana acum nimeni cu victor rebengiuc... pa mine nu prea m-a impresionat... decat cu faza aia cu hartia igienica (de la inceputul anilor '90). a fost genial.

#16
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
ps: nu stiam ca "Mihai Viteazul" este studiat la Hollywood. ma bucur tare mult sa aud. mi s-a parut o realizare de exceptie.
da' de unde stii ca se studiaza?

#17
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
i-a spus Marcel Iures ;)

#18
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Uitasem sa-l mentionez pe Ion Besoiu, care este un alt mare actor cu un suflet deosebit.
Mie Marcel Iures mi se pare un profesionist desavirsit si un nonconformist. Toti au avut cuvinte de lauda la adresa lui dupa rolul in care l-a "infruntat" pe Bruce Willis in Hart's war.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate