Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Notebook News

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
E clar cu ce se va ocupa topicul asta. Din cauza numarului tot mai mare de posesori(sau viitori cumparatori) de laptop, m-am gandit ca poate sunt si altii ca mine care ar vrea sa stie ce mai apare nou legat de laptop-uri, componente(baterie, placi video etc), producatori etc.(cred ca ati prins ideea).

Si daca tot am inceput topicul, hai sa incep si cu o stire pentru cei care folosesc laptop-ul ca desktop replacement:
a fost anuntat noul laptop pentru gameri de la Toshiba. Specificatiile sunt mai jos, nu cred ca au nevoie de comentarii.  
Toshiba gaming laptop
Poate peste 1 an cand o sa mai scada pretul, o sa imi inlocuiesc si eu vechiul meu Toshiba ;)

In alta ordine de idei, poate odata cu dezvoltarea de noi tehnologii vom scapa(curand sper eu) de laptop-uri cu 60 sau 80 GB si vom avea capacitati de stocare mult mai mare in laptop-uri: hard-uri de la Fujitsu

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Așa cum mi-a sugerat mynameismada, am considerat că un astfel de topic ar prinde bine și am putea afla lucruri noi și interesante!

Astfel, sunteți invitați să postați aici noutăți, știri, etc despre lumea în continuă ascensiune a notebook-urilor!

Se va posta o știre, se va comenta/dezbate, dar într-un mod civilizat și fără a se crea flame!

Pentru fiecare știre se va specifica sursa, eventual cu link direct! Nefăcându-se acest lucru, nu putem fi siguri de veridicitatea știrii!

Acestea fiind spuse, have fun reading this topic! :)

Comentariile inutile la știrile prezentate aici, vor fi șterse imediat și fără avertizare!

Edited by ripper, 31 July 2007 - 07:00.


#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Pentru ca stiu ca s-a discutat foarte mult despre asta si intereseaza pe foarte multi:
Laptop cooling pad

#4
ovidiuflorin

ovidiuflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmynameismada, on Mar 20 2007, 19:10, said:

Pentru ca stiu ca s-a discutat foarte mult despre asta si intereseaza pe foarte multi:
Laptop cooling pad

   buna,vreau sa imi comand 1 cooling pad din acesta,ma-m uitat pe site la ei si este cam complicat ca fara card nu prea cred ca se poate,plus transportul este inca 1 atita cit achizitia care vreau sa o fac :o ,in fine oricum vreau sa il comand,ar fi o problema mai mare si vreau sa va intreb si pe voi ce spune-ti sint de incredere sau nu prea sa nu ramin fara bani si fara marfa,asta numai asa pt ca am fost avertizat de cineva,ca respectivul a primit o gaura de 5 mil.de la americani astia :D ,voi ce spuneti sa incerc.

      mersi mult.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

Quote

Primul notebook 3G ajunge si la noi

Firma Tornado Sistems anunta aparitia notebook-ului Amilo Pro V3525, primul notebook business Fujitsu Siemens Computers, din categoria entry-level, ce integreaza tehnologia 3G UMTS (Universal Mobile Telecommunications System).


Amilo Pro V3525 incorporeaza cele mai noi tehnologii, constant actualizate sa ofere o gama completa de facilitati multimedia si conectivitate fara efort, oferind un grad inalt de portabilitate si performanta.

Modelul este ideal pentru cei care au nevoie de mobilitate maxima, furnizand o platforma de lucru potrivita atat la birou, cat si in afara acestuia.

Notebook-ul dispune de dispozitiv optic, modem, LAN si Wireless LAN integrat si, de asemenea, integreaza tehnologia Bluetooth. Compatibilitatea cu standardul UMTS HSDPA (High Speed Download Package Access) aduce utilizatorilor toate avantajele flexibilitatii, securitatii si conexiunii facile. In plus, o serie completa de porturi In/Out asigura un transfer rapid si dinamic de date, incluzand 4 porturi USB 2.0, S-video out (TV-out), slot PC card de tip I/II, iesire VGA, cititor de carduri 3 in 1(SD, MMC si memory stick).

Functionalitatile si caracteristicile sale nu numai ca influenteaza direct mobilitatea si deci productivitatea utilizatorilor, dar permit si administrarea fara efort a notebook-ului, asigurand un maxim de confort si libertate utilizatorului. Amilo Pro V3525 este conceput sa raspunda oricarei provocari si garanteaza protectia investitiei, intrucat este pregatit pentru viitoarele sisteme de operare. Notebook-ul este disponibil la pretul de 770 EUR fara TVA.

Sursa

Edited by ripper, 21 March 2007 - 18:29.


#6
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
A aparut primul notebook cu HD DVD-R de la Toshiba. Preturile sunt mari( in Japonia e peste $3000, la noi banuiesc ca o sa fie mult mai mult), dar ca intotdeauna preturile o sa scada.

SURSA

Și un alt model, tot Toshiba, cu HD DVD Extern!

Edited by ripper, 22 March 2007 - 19:28.


#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

Quote

Până în 2011, notebook-urile vor bate desktop-urile la vânzări
Joi 22 Martie 2007, 12:42

În vreme ce, la nivel mondial, numărul desktop-urilor continuă să scadă, specialiștii se așteaptă ca notebook-urile să reprezinte mai mult de jumătate dintre calculatoarele utilizate până în 2011.

Răspândirea PC-urilor în lume a crescut cu numai 7,3 procente în ultima perioadă, în comparație cu o creștere de 15% înregistrată în aceeași perioadă a anului trecut. Înlocuirea desktop-urilor are loc mai ales pe piețele mature. Numărul desktop-urilor a crescut cu un anemic 2%, în vreme ce calculatoarele portabile au înregistrat o creștere de peste 26 de procente, ajungând la 82,4 milioane în 2006.

Înte timp, în Statele Unite, vânzarea cu amănuntul a notebook-urilor a surclasat desktop-urile în 2005.

"În Statele Unite, această creștere a vânzărilor de PC-uri portabile se va menține până va ajunge să se dubleze în 2010, dar această schimbare a mobilității nu va fi de ajuns pentru a reduce solicitările de desktop-uri", a spus Doug Bell, IDC personal computing program analyst.

Lansarea Windows Vista a celor de la Microsoft va determina o revenire a desktop-urilor în acest an și în prima parte a anului viitor, dar tendința de scădere va reapărea imediat după aceea.
Sursa: CHIP

Sursa

#8
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Se pare ca o noua generatie de procesoare AMD Turion vor aparea prin May...tehnologie pe 65 nm.
Cititi tot articolul aici

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postmynameismada, on Mar 23 2007, 18:41, said:

Se pare ca o noua generatie de procesoare AMD Turion vor aparea prin May...tehnologie pe 65 nm.
Cititi tot articolul aici

Era și cazul să mai scoată ceva și AMD-ul, că rămâneau mult în urma competitorului!

#10
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Pentru cine e interesat de foarte probabilul viitor pentru hard-urile de notebook cititi aici.
Pe scurt, un hard SSD(solid state hard de 32 GB). Avantajele SSD: 2 milioane de ore pana se strica(adica de 6 ori mai mult ca un hard normal), viteza de 100(!!) de ori mai mare ca un hard normal si consuma cu 50% mai putina energie.

#11
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postmynameismada, on Mar 26 2007, 18:15, said:

viteza de 100(!!) de ori mai mare ca un hard normal
Nu este posibila o asemenea viteza de 100 de ori mai mare ca un hard disk actual. Cred ca ai inteles gresit exprimarea autorului articolului. O viteza de 100 de ori mai mare decat un HDD actual presupune o interfata ce suporta o asemenea viteza. Cele mai rapide interfete consumer sunt S-ATA2 3.0 Gbits/s.
Viteza de transfer a unei memorii flash este, in cele mai bune cazuri, undeva intre 40 - 70 MB/second.
Ceea ce este cu adevarat mult mai rapid este timpul de acces instantaneu (seek time) care, in cazul unui HDD de notebook la 5400 rpm este undeva in jurul valorii 20 milisecunde. In cazul unei memorii flash, timpul de acces este incomparabil mai mic, undeva intre 0.1 si 0.2 milisecunde.
Dar o viteza de 100 de ori mai mare decat cea a unui disc magnetic obisnuit nu este posibila, deocamdata. Ar insemna atingerea unei viteze sustinute de peste 4000 MB/s (~ 4 Gbytes per second) daca luam ca etalon o viteza sustinuta a HDD-urilor actuale de 40 MB/s

#12
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Eu doar am tradus ce au scris cei de la tech zone. Ei asa au zis:"data moves to and from an SSD more than 100 times faster than data moving to and from a hard disk". Se refera la viteza de acces, nu la transfer. Ei zic ca timpul de acces la SSD este de 0,11 milisecunde, fata de 17 milisecunde la un hard normal. Asta inseamna de aprox 150 ori mai rapid... De transfer zic "ffer a sustained read rate of 67 megabytes (MB) per seconds"

Edited by mynameismada, 26 March 2007 - 19:14.


#13
MojiTTo

MojiTTo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2006

View Postovidiuflorin, on Mar 21 2007, 17:06, said:

buna,vreau sa imi comand 1 cooling pad din acesta,ma-m uitat pe site la ei si este cam complicat ca fara card nu prea cred ca se poate,plus transportul este inca 1 atita cit achizitia care vreau sa o fac :o ,in fine oricum vreau sa il comand,ar fi o problema mai mare si vreau sa va intreb si pe voi ce spune-ti sint de incredere sau nu prea sa nu ramin fara bani si fara marfa,asta numai asa pt ca am fost avertizat de cineva,ca respectivul a primit o gaura de 5 mil.de la americani astia :D ,voi ce spuneti sa incerc.

      mersi mult.
ce cauti tu, gasesti si-n Romania Cooler Vantec Notebook
si daca mai cauti mai gasesti

#14
ovidiuflorin

ovidiuflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMojiTTo, on Mar 26 2007, 23:29, said:

ce cauti tu, gasesti si-n Romania Cooler Vantec Notebook
si daca mai cauti mai gasesti

  mersi mult de informatie ,dar eu il vreau exact acela despre care se vorbea in acel post,fara ventilatoare,fara usb,etc simplu si eficient(din cite am inteles) ;) ,oricum deja la-m comandat,sper sa si imi ajunga(ca ma costat cam mult) :down:

#15
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006
http://compact.info....mp;art_id=26739

OMG.. pur si simplu nu am ce zice.. oare cate se vor vinde?

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostConstantinD, on Mar 27 2007, 10:12, said:

http://compact.info....mp;art_id=26739

OMG.. pur si simplu nu am ce zice.. oare cate se vor vinde?

Cum puii mei? Sigur e greșeală! La banii ăia îmi iau Ferrari!  :o

#17
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postripper, on Mar 27 2007, 13:43, said:

Cum puii mei? Sigur e greșeală! La banii ăia îmi iau Ferrari!  :o
La banii aia iti iei Ferrari si vreo 50 de Acer Ferrari :))

#18
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Cel mai puternic Laptop de serie: Alienware Area 51 m9750

Procesor: Intel Core 2 Duo (frecvente nespecificate)
Chipset/RAM: Intel 965 / 2 GBytes Dual Channel DDR2-667
Video: SLI GeforceGO 7950 512 Mbytes dedicati - 4 procesoare grafice, deci  :o
Stocare: RAID 0+1 400 Gbytes Total (200 GB x 2 Samsung's 7200rpm)
Audio: Azalia HD 7.1 SPDIF
LCD: 1920x1200 pixeli, 17'' :o
Wireless: a,b,g,pre-n
Cable LAN: Gigabit Dual
Harman-Kardon Speakers
Autonomia bateriei nu este specificata.

Spor de performanta (in benchmark-uri sintetice) fata de produsul anterior, m9700 - peste 30%
Sursa: http://reviews.cnet....-9674192-5.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate