Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

puz, intravilan...etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
liviaki

liviaki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2007
Buna, sunt noua pe acest forum si am nevoie de sfaturi. In urma cu ceva timp am cumparat niste parcele de pamant. As vrea acuma sa mai fac niste pasi in ceea ce priveste actele, aprobari...(hartogarie). Mai precis ma intereseaza pentru unul din terenuri PUZ-ul iar pentru altul trecerea lui in intravilanul comunei. Eu nu ma pricep si as vrea sa angajez pe cineva care sa umble pentru asta, dar nu stiu cine se ocupa de asa ceva, un arhitect, un inginer....? Va multumesc!

#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
si pe mine ma intereseaza o trecere din extra in intra.

#3
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Se pare ca e o belea aceasta trecere si e foarte importanta .
Am si eu o problema , terenul meu se pare ca e 1/3 in intravilan si 2/3 in extravilan , conform unei hotarari de consiliu local comunal. Asa ca in intravilan mai raman circa 300 de metri patrati , insuficient spun cei de la cadastru , pentru o autorizatie de constructie ( asa o fi ?  Pe vremea lui Ceasca te obliga sa-ti faci casa pe maximum 250 mp de teren , acum nici 300 nu-s suficienti ? ) .

In plus accesul de la drumul comunal la terenul meu se face pe un drum cu latimea de 3,5 metri si lungime de 65 metri , iar inginerul de la Cadastru spune ca sunt necesari 7 ( sapte !!! ) metri latimea drumuli ! Mi se pare aberant , toti cei care au construit deja ce vor face ? Nu stiu exact ce prevede legea constructiilor in acest sens , exista intradevar o prevedere privitor la drum ? Dar la suprafata minima unei autorizari in intravilan ?
Pana la urma trebuie sa conving consiliul comunal sa dea o decizie suplimentara de trecere in intravilan ? E de belea ! Cred ca o sa vand pamantul pana la urma ....

#4
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Asta cu drumul nu e departe de adevar. O stiu de la un nene care lucreaza la urbanism intr-o comuna si ne cunoastem. Totusi reglementarile locale pot fi diferite asa ca inainte de a lua o decizie intreaba la primaria in cauza. Si inca ceva: am vazut pe un PUZ facut pentru 4 parcele insiruite in adancime un drum lat de 3m care avea in dreptul fiecarei parcele cate o ingrosare de dimensiunea unei masini in scopul de a se putea intoarce sau trece pe langa o alta masina. Se pare ca in unele localitati merge varianta asta.

#5
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Cand am cumparat terenul mi s-a spus ca trebuie drum lat de 3,5 metri pentru a avea acces de exemplu pompierii la urgente. Acum mi s-a explicat ca utilitatile necesare terenului ( electricitate de exemplu ) trebuie amplasate pe spatiu public , si langa stalp trebuie nu stiu cat spatiu ... :huh:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate