Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 

Probleme cu ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#127
Narcissa

Narcissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2008
Multumesc pentru raspuns. Din pacate, problema mea s-a agravat dupa ce am aplicat tratamentul de la farmacie. Acum ma pregatesc sa ma duc la Spitalul de Oftalmologie, am inteles ca la camera de garda este mereu un medic. In cazul in care un voi rezolva nimic aici, o sa iau adresa si numele doctorului la care ai fost si tu. Sper sa fie bine. Multumesc inca o data pentru raspuns!

#128
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
eu cred doar ca n-a avut efect, asa credeam si eu ca peste noapte se duce, dar intai creste si abia apoi se duce. oricum daca esti cu spitalele pt orice chestie dute si spune-ne si noua.

#129
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

View PostNarcissa, on Sep 21 2008, 16:46, said:

 Din pacate, problema mea s-a agravat dupa ce am aplicat tratamentul de la farmacie.

Doamna aia de la farmacie nu trebuia sa-ti dea Kanamicina sau Colbiocin alea se dau numai pe reteta ci trebuia sa te trimita la medic faza ca atata de insistenti sunteti incat pana la urma sa scape de voi va dau ceva care poate face mai mult rau. Cum crezi ca farmacista stia ce ai doar uitandu-te la ochii tai ? Doctorul prescrie reteta farmacisul elibereaza.

#130
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Buna.. am in ochiul stang o pata de culoare maroniu, stie cineva ce este? Sa-mi fac griji?
Pata e de mult dar abia acum am observat-o

Vedeti poza:

Attached Files



#131
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View PostDukuletz, on Sep 22 2008, 18:30, said:

Buna.. am in ochiul stang o pata de culoare maroniu, stie cineva ce este? Sa-mi fac griji?
Pata e de mult dar abia acum am observat-o

Vedeti poza:

Mergi la un doctor oftalmolog si eventual intreaba si de un doctor iridiolog, care stie sa interpreteze petele de pe albul ochilor. Ai si un link pe PM.

#132
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostKdefthog, on Sep 22 2008, 19:11, said:

un doctor iridiolog, care stie sa interpreteze petele de pe albul ochilor.
De pe iris, ca de-aia se numeste iridolog. Iridologia este o metoda de medicina alternativa.

#133
Narcissa

Narcissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2008
In primul rand, nu am insistat deloc la farmacista, doar am intrebat-o daca stie ce sa imi dea pentru pleoapa care era un pic umflata, ma duceam oricum la medic, dar am zis sa astept pana luni. Ceea ce mi-a dat farmacista se elibereaza fara prescriptie medicala ;)


Ieri am ajuns la Spitalul de Oftalmologie, m-a vazut un medic si mi-a zis ca e un simplu ulcior, ca intr-adevar asta e evolutie lui...creste un pic si apoi se sparge...se agravase un pic pentru ca am avut o usoara reactie adversa la unul dintre medicamente, mi-a prescris altele si mi-a zis sa astept sa-si faca damblaua...asta a fost tot!

Bine ca nu am nimic grav, ca eu incepusem sa ma panichez. Nu am avut niciodata un ulcior si intrasem in panica.

Multumesc pentru raspunsuri si o seara placuta tuturor!

#134
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Uita-te la campul prescriptie apare P-RF (reteta care se retine la farmacie) nu P-6L (reteta valabila 6 luni) nu OTC (over the counter - medicament care se elibereaza fara reteta).

Kanamicina
Colbiocin

#135
Narcissa

Narcissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2008
Colbiocinul l-am aruncat, pentru ca oricum in 15 zile de la prima deschidere este indicat sa il arunci...si daca nu l-am mai folosit, l-am aruncat. Kanamicina nu stiu pe unde rataceste, insa m-am uitat pe ce mi-a prescris medicul oftalmolog si apare P-RF, insa iti zic cu sinceritate maxima ca farmacistul nu mi-a oprit reteta. Am avut 2 medicamente prescrise si nu le-am gasit la aceeasi farmacie; picaturile le-am luat dintr-o parte unde nu mi-a fost retinuta reteta, iar unguentul de la o alta farmacie unde s-a intamplat acelasi lucru: mi-au dat reteta inapoi.

Probabil ca ai dreptate, insa stii tu cum e in tara noastra...una scrie in carte, alta e cand se aplica..

#136
daniel85

daniel85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2008
trebuie sa merg la o vizita medicala pentru angajare la Centrul Medical Unirea. Ma angajez ca programator.

in aceasta seara am observat ca nu vad prea bine cu ochiul drept. nici la aproape si nici la distanta, daca inchid putin ochiul , adica las pleoapa putin in jos vad mult mai bine. presupun ca nu este o problema foarte grava. ca sa fiu mai exact acum cand scriu nu vad prea bine literele cu ochiul respectiv dar daca privesc literele cu ochiul orientat spre nas(adica intorc capul ) vad aproape perfect.

asa vrea sa stiu daca se poate sa ma respinga la vizita medicala pentru aceasta problema. mai vreau sa stiu literele de pe primul rand de pe panoul acela pe care se testeaza vederea ce marime au si de la ce distanta trebuie sa le pot vedea. acum mi-am adus aminte ca am avut o mica problema si la recrutare cu acest ochi, nu am vazut parca ultimele 2 randuri.

Edited by daniel85, 07 November 2008 - 00:31.


#137
marian_miu

marian_miu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 124
  • Înscris: 05.07.2008
Eu stiu ca trebuie sa vezi cu un ochi normal si cu celalalt cel putin prima linie (cele mai mari litere). Oricum la acea clinica au Visiotest si pot sa masoare mult mai bine, daca nu vezi pot sa-ti spuna eventual daca ai o problema si recomanda o corectie. Daca problema se poate corecta nu pot sa te declare inapt. Asta ar inseamna ca orice persoana care are miopie -1(exemplu) sa fie pensionata pe caz de boala :)

#138
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Stiti unde se poate face control oftalmolog (pt deter dioptrie) in Bucuresti?
Ma intereseaza o clinica serioasa sau chiar privata!! nu vreau sa fac control la shop ca aia nu sunt de incredere!!

Edited by Dukuletz, 12 November 2008 - 21:45.


#139
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostDukuletz, on Nov 12 2008, 21:44, said:

Ma intereseaza o clinica serioasa sau chiar privata!!
Mai, da multe posturi amuzante mai vad azi :thumbup:  Geniala formularea :w00t:

Ok, trecand la lucruri serioase, lensmetru din ala sau cum doamne s-o numi, are orice cabinet oftalmologic din cate stiu. Nume de clinici(nu stiu daca-s serioase, da private is sigur :rolleyes: ): Oculus, Ama optimex, gata nu mai stiu altele. Da si tu un serach pe google vezi peste ce dai

Edited by Ivanna, 12 November 2008 - 22:21.


#140
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007

View PostIvanna, on Nov 12 2008, 22:21, said:

Mai, da multe posturi amuzante mai vad azi :thumbup:  Geniala formularea :w00t:

Ok, trecand la lucruri serioase, lensmetru din ala sau cum doamne s-o numi, are orice cabinet oftalmologic din cate stiu. Nume de clinici(nu stiu daca-s serioase, da private is sigur :rolleyes: ): Oculus, Ama optimex, gata nu mai stiu altele. Da si tu un serach pe google vezi peste ce dai
Ce e funny la formularea mea? :D nu m-am prins :) clinici private nu sunt seriosi?

#141
dydy07

dydy07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2008
Buna..Acum vreo 2-3 saptamani am avut probleme cu un ochi,m-am trezit dimineata cu el rosu,umflat,a lacrimat toata ziua si am avut intepaturi.am pus comprese pe ochiul respectiv...mi-a trecut a doua zi.Acum mi-a revenit problema,mai accentuata..Ma injunghie ochiul foarte tare si e foarte sensibil la lumina,nu prea il pot tine deschis..stie cineva un remediu natural bun,ceai pentru comprese sau altceva?

#142
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Spune-mi ca nu ai pus comprese cu ceai de musetel.
Ai o conjunctivita care va trece cand o tratezi corect. Pana ajungi la un doctor care sa iti dea tratament, mentine igiena ochiului curatand cu ser fiziologic, pentru fiecare ochi cate un tampon de tifon separat, incepe din interior spre exterior. Foloseste un prosop separat de restul familiei, unele conjunctivite sunt contagioase, dar preferabil sa te stergi la ochi cu ceva curat de unica folosinta.
Si du-te la un doctor sa te vada, se poate complica si nu e bine. Iar medicamentele se iau pe reteta pentru ca ori sunt cu antibiotic, ori au corticosteroizi in compozitie.

#143
jig_saw

jig_saw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.07.2008
Mi-a intrat ceva in ochiul drept dimineata , si de atunci stau cu el asa , tot ma frec la ochi si mi s-a rosit ochiul ... ce as putea sa fac ? sa ma duc la urgente ? am mai avut probleme din acestea , cand sufla vantu imi intra ceva ochi si stateam si 2 zile ca sa iasa singur ..


va rog ajutati-ma

#144
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postjig_saw, on Nov 30 2008, 15:44, said:

Mi-a intrat ceva in ochiul drept dimineata , si de atunci stau cu el asa , tot ma frec la ochi si mi s-a rosit ochiul ... ce as putea sa fac ? sa ma duc la urgente ?

Cred ca ar trebui sa te vada un oftalmolog, el iti poate spune daca e vorba de un corp strain sau altceva (o infectie/inflamatie locala) care sa dea senzatia respectiva. Oricand e posibila o infectie daca nu rezolvi problema.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate