Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme de redirectare cu Google.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Catalin123

Catalin123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.03.2003
De ceva timp incoace, nu mai pot sa accesez www.google.com.
In schimb, pot sa intru pe images.google.com , groups.google.com , directory.google.com si news.google.com.

Cand dau www.google.com, apare un cpanel de pe nu-stiu-ce server. Redirectarea se face la mine pe calc, deoarece daca intru de pe alt calc. care iese pe net de pe primul, merge.

Am cautat prin registri : nimic. Am dat cu rav, nimic. Ce sa fac ?

Am uitat : treaba asta se imtampla pe un Win XP , in orice browser.

#2
yankey

yankey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.05.2003
Incearca sa stergi internet history. Ar trebui sa dispara li linkul asta

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ai o problema cu un troian! Vezi o posibila solutie aici . ;)

Quote

Cpanel is a trojan which changes the DNS entry for various search engines to its own CPanel site. It shall open its own site, whenever you try to open some specified search engine sites. Are google redirected to cpanel? then you most likele have this google cpanel virus trojan installed on your computer.  
Every time you try to open google.com or any of the hijacked search engines, it redirects and opens cpanel.com. In some cases it may not redirect to cpanel.com but instead come up with a “Page Not Found” message or to the site   207.44.220.30.
This works by changing the DNS entries in your “HOSTS” file to point its own site. CPanel puts its own IP address corresponding to the DNS entries for various Google.com or other URL’s.  

Cpanel google removal  
step 1)  
Search for a file called HOSTS in your machine. In windows 2000 it generally resides inside c:windowssystem32driversetc. In windows 98 it resides in c:windows folder. The best way to locate this is by searching for hosts. This may be hidden so make sure you set hidden files as viewable.

step 2)  
Either delete these files completely, or remove all entires in them which point to the CPanel IP. You can find that there are lots of entries with the same IP. Delete everyone of them.

step 3)  
Save and reboot.


#4
UnuSimplu

UnuSimplu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.02.2004
incearca si google.ro... vezi daca merge, daca nu incearca solutia data de mister_rf...

#5
petra

petra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.12.2003
Plecaciune meseriasilor!
La mine n-a tinut figura!!!
Ba mai mult,si home page-ul de la IE6 se deschidea de fiecare data cu ce voia muschiu' lui! De regula cate un search.com, sau skynet si nu stiu mai ce...Degeaba le-am sters eu din "hosts"!!!
Pana s-a facut mila cuiva de mine si mi-a sugerat sa rulez Ad-aweare -ul de la Lavasoft.Am gasit site-ul acela, am descarcat programul,l-am instalat,si la prima rulare a gasit 65 de "paraziti"...Bagati pe unde te asteptai mai putin!Ei dupa ce i-a sters pe aia...nici google nu se mai ducea aiurea,si nici IE-ul nu mai face prostii :))

Acu' vezi ce mai zic si altii...Eu asta am patit, asta-ti povestesc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate