Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Ascetism versus consumerism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 landscape10, on Mar 19 2007, 11:49, said:

Degeaba te rogi daca mintea este nemultumita. Degeaba te rogi daca nu ai vointa antrenata pentru a putea primi un raspuns. Dumnezeu nu se descopera celor lasi. De exemplu este unul pe sectiunea Generalitati, care sustine ca Isus este fiul lui dumnezeu, ca biblia este reala, ca este crestin, dar injura in mod ordinar.

A..il stiu si eu p'ala . Cica baiatul chiar crede in inima lui , asa am auzit . Dar cica sufera de sindromu' dreptatii lui Moise si se controleaza mai greu cind il jignesc nemortii nefondat . Si cica duce si el mult dar pina la o limita , nu poate merge pina la capat ca cica nu e Isus . E tot un om . Si se revolta si el prin injuraturi impotriva nemortilor care batjocoresc , acuza si catalogheaza nefondat . Si l-am mai auzit ca e foarte grea "lupta credintei " si ca ..colcaie de draci prin jur .

#20
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Da, din cauza entropiei care se aplica corpurilor mari. Chiar daca s-ar descoperi elixirul tineretii vesnice, nu am putea trai etern pentru ca corpul nostru este alcatuit din materiale degradabile in timp. Viata noastra s-ar sfarsi odata cu cea a planetei, dat fiind ca depindem de mediu pentru a supravietui (atmosfera terestra).

Viata noastra nu e un fenomen material. Materia e o iluzie în constiinta noastra. De aceea legea entropiei nu se aplica fiindca eternitatea noastra nu va fi (doar) materiala ci (în primul rând) spirituala.



Quote

Pe 23 martie am implinit 28 de ani, dar tot de 18 arat, vezi poza mea de la sectiunea Generalitati. (fara sa urmez nici un fel de cale spirituala)

E bine. Tinerii doresc sa arate maturi si chiar capata o astfel de înfatisare (care de obicei e doar o carcasa deoarece mintea nu e matura) de care apoi nu mai pot scapa, fiindca nu-i duce mintea. Si asa se face ca omul e singurul animal la care exista o asa mare diferenta între înfatisarea la tinerete si cea la batrânete.

Înfatisarea de batrân se datoreaza atât dorintei tinerilor de a parea maturi cât si tocirii mintii de-a lungul anilor, datorita vietii animalice.

#21
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Ramunc, on Mar 25 2007, 19:55, said:

Viata noastra nu e un fenomen material. Materia e o iluzie în constiinta noastra. De aceea legea entropiei nu se aplica fiindca eternitatea noastra nu va fi (doar) materiala ci (în primul rând) spirituala.
E doar o speculatie. Chiar si constiinta depinde de materie ca sa se manifeste. (electroni, ioni). Chiar si constiinta are substrat material altfel nu ar putea interactiona cu materia.

Quote

E bine. Tinerii doresc sa arate maturi si chiar capata o astfel de înfatisare (care de obicei e doar o carcasa deoarece mintea nu e matura) de care apoi nu mai pot scapa, fiindca nu-i duce mintea. Si asa se face ca omul e singurul animal la care exista o asa mare diferenta între înfatisarea la tinerete si cea la batrânete.
Înfatisarea de batrân se datoreaza atât dorintei tinerilor de a parea maturi cât si tocirii mintii de-a lungul anilor, datorita vietii animalice.

Aici iti dau dreptate. Devenim ceea ce dorim sa devenim.

L-ai citit pe Gurdjieff? El prezinta o forma de "ascetism" similar celui descris de tine.

Edited by landscape10, 25 March 2007 - 23:19.


#22
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

E doar o speculatie. Chiar si constiinta depinde de materie ca sa se manifeste. (electroni, ioni). Chiar si constiinta are substrat material altfel nu ar putea interactiona cu materia.

Daca ar fi asa, înseamna ca materia exista din eternitate. Dar e mai logic sa presupunem ca din eternitate exista Spiritul.





Quote

L-ai citit pe Gurdjieff? El prezinta o forma de "ascetism" similar celui descris de tine.

Acum aud prima data de el. Nu stiu ce zice.

Asceza descirsa de mine are ca scop ramânerea permanenta în Dumnezeu prin rugaciune.

#23
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Ramunc, on Mar 26 2007, 00:24, said:

Daca ar fi asa, înseamna ca materia exista din eternitate. Dar e mai logic sa presupunem ca din eternitate exista Spiritul.
Mai logic e sa presupunem ca materia este eterna, pentru ca despre spirit nu stim nimic si nu are rost sa introducem o noua variabila in ecuatie.

Quote

Acum aud prima data de el. Nu stiu ce zice.
El prezinta deconstructia proceselor mentale prin observare. Deasemenea, sustine neimplicarea in ganduri, ca o forma eficienta de a vedea realitatea obiectiva.

In timpul liber am facut o biblioteca virtuala, unde am pus toate cartile citite de mine, si nu numai, se gaseste acolo si Gurdjieff, sunt si carti de asceza ortodoxa, etc. Deasemenea exista facilitati de upload. AICI
Nu poate fi considerata reclama faptul ca am dat acel link, pentru ca site-ul e 100% gratuit.

#24
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Mai logic e sa presupunem ca materia este eterna, pentru ca despre spirit nu stim nimic si nu are rost sa introducem o noua variabila in ecuatie.

Faptul ca ar exista materie e doar o convingere a spiritului nostru, pe baza senzatiilor lui, senzatii care sunt pur spirituale.



Quote

Deasemenea, sustine neimplicarea in ganduri, ca o forma eficienta de a vedea realitatea obiectiva.

A nu fi implicat în gânduri e bine, dar  nu înseamna ca poti si vedea obiectvi lucrurile.



Quote

In timpul liber am facut o biblioteca virtuala, unde am pus toate cartile citite de mine, si nu numai, se gaseste acolo si Gurdjieff, sunt si carti de asceza ortodoxa, etc. Deasemenea exista facilitati de upload. AICI

Nu am timp sa citesc si nu consider ca cititul poate revela ceva. Revelatia adevarului despre existenta e ceva direct, nu prin intermediul unui lucru.

#25
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Ramunc, on Mar 26 2007, 00:43, said:

Nu am timp sa citesc si nu consider ca cititul poate revela ceva. Revelatia adevarului despre existenta e ceva direct, nu prin intermediul unui lucru.

Spuneai ca iti place sa citesti.

#26
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 landscape10, on Mar 26 2007, 00:14, said:

Spuneai ca iti place sa citesti.
Îmi plac cunostintele, nu cititul.

#27
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Ramunc, on Mar 26 2007, 00:43, said:

...
Nu am timp sa citesc si nu consider ca cititul poate revela ceva. Revelatia adevarului despre existenta e ceva direct, nu prin intermediul unui lucru.

Interesant ca totusi ai timp de discutii pe forum, desi nu crezi ca citind ti se poate revela ceva. Deci motivul care ramane ar fi...(incercare de a ghici) sa ne luminezi pa astia mai intunecati decat tine?

#28
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 blimpyway, on Mar 26 2007, 00:31, said:

Interesant ca totusi ai timp de discutii pe forum, desi nu crezi ca citind ti se poate revela ceva. Deci motivul care ramane ar fi...(incercare de a ghici) sa ne luminezi pa astia mai intunecati decat tine?


E necesar si cititul, dar nu al oricaror carti.

Iar de pe forum am aflat foarte multe si nu am idei ca cea descrisa de tine. Cred ca am intrat pe forum ca oricare altcineva.

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Ramunc, on Mar 26 2007, 01:38, said:

E necesar si cititul, dar nu al oricaror carti.
Evident si banal. Dar din moment ce stii exact ce carti nu merita a fi citite, nici una nu mai merita.

Quote

Iar de pe forum am aflat foarte multe si nu am idei ca cea descrisa de tine. Cred ca am intrat pe forum ca oricare altcineva.

Ai ideea ciudata ca alte cai decat cea la care aderi tu sunt proaste, inutile sau daunatoare.  Dar din moment ce nu ai nevoie sa citesti nimic relevant despre ele, desigur ca ai dreptate.

#30
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Facusem eu o gluma veche pe un topic.
Tu iti faci pareri despre carti, fara sa le citesti, ca sa nu te lasi influentat de autor.
S-ar parea ca toate glumele au un sambure de adevar.

#31
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
E oare posibilă realmente acea cale de mijloc? Sau este-n zadar toată această luptă?
Singurătatea voită doare mai târziu, izolarea îți aduce uneori doar depresie, lipsa de contact cu oamenii și o simplitate auto-impusă te pot face nefericit... Viața de pustnic e cu adevărat tristă; să stai sihastru meditând la nemurirea sufletului... Așa arată ascetismul privit din afară.
Uitându-ne înăuntrul unei astfel de vieți vedem că de fapt solitudinea înseamnă calm și pace, regăsirea adevăratei naturi a omului - cea divină - în calea spre iluminare. Pentru salvare și fericire eternă, însă trebuie să te străduiești cu hărnicie și să lasi totul în urmă, chiar și pe tine însuți... E oare-n zadar toată această luptă?

 landscape10, on Mar 25 2007, 14:02, said:

Pe 23 martie am implinit 28 de ani, dar tot de 18 arat, vezi poza mea de la sectiunea Generalitati. (fara sa urmez nici un fel de cale spirituala)
Nu tu ziceai ca practici meditatia zen sau nustiucare de 10 ani? Nu este aceasta calea spirituala care a contribuit la tinerete?  :peacefingers:

Edited by Megara, 22 July 2007 - 13:09.
merge posts


#32
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Eminovici, on Jul 22 2007, 00:08, said:

Nu tu ziceai ca practici meditatia zen sau nustiucare de 10 ani? Nu este aceasta calea spirituala care a contribuit la tinerete?  :peacefingers:
Eu zic ca nu. Sunt destule persoane care nu isi arata deloc varsta, care arata cu 10-15 ani mai tinere si nu practica, sau nici macar nu au auzit de meditatia zen.

#33
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Megara, on Jul 22 2007, 14:13, said:

Eu zic ca nu. Sunt destule persoane care nu isi arata deloc varsta, care arata cu 10-15 ani mai tinere si nu practica, sau nici macar nu au auzit de meditatia zen.

De exemplu Megara. :)

#34
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 landscape10, on Jul 22 2007, 14:17, said:

De exemplu Megara. :)
:lol:
Eu nu o practic nici macar pe cea a Rozarului. Am zis singura Rozarul de doua ori in viata mea. Asta s-a intamplat in 2005, inainte si dupa moartea Papei Ioan Paul al II-lea. O data in Saptamana Mare, deci am meditat asupra misterelor de durere, iar a doua oara, in Saptamana Luminata, deci misterele de marire. Pentru misterele de bucurie... niciodata :notangel:

Edited by Megara, 22 July 2007 - 13:45.


#35
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Megara, on Jul 22 2007, 14:43, said:

:lol:
Eu nu o practic nici macar pe cea a Rozarului. Am zis singura Rozarul de doua ori in viata mea. Asta s-a intamplat in 2005, inainte si dupa moartea Papei Ioan Paul al II-lea. O data in Saptamana Mare, deci am meditat asupra misterelor de durere, iar a doua oara, in Saptamana Luminata, deci misterele de marire. Pentru misterele de bucurie... niciodata :notangel:

Cum e aia cu misterele de marire? Nu c-as avea nevoie, dar sunt curios. :D

#36
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Da, pana la urma, nici ascetism, nici consumerism.
Dar... oare e posibilă o cale de mijloc? A gasit-o cineva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate