Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#3799
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 argentum, on 15 noiembrie 2016 - 05:29, said:

eu nu prind semnal la telefon in masina. trebuie sa scot capul pe fereastra ca sa vorbesc...
Trebuia sa tai acoperisul de tabla si sa pui tigla... chiar trebuie sa te invat eu? :D

#3800
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
"Scuza-ma dar sindrila bituminoasa pe casa nu este un standard de civilizatie." Sincer, e pararea ta si o respect, dar nu trebuie sa fiu de acord. Am fost plecat cu locul de munca in SUA si apreciez foarte mult tigla bituminoasa. Daca e pusa in opera corespunzator si e de calitate, da un alt aer casei. Costa foarte mult un material de calitate, dar dupa mine merita. Chiar prefer sa fiu altfel in marea de case din tabla si tigla!

#3801
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ei bine, în america sa ai tigla pe o casa sau tabla e considert lux...
Ei pun bituminoasa deoarece :
1. Structura casei nu suporta acoperișuri grele
2. Timp rapid de execuție. 3 persoane dau jos și pun noua sindrila intr'o singura zi pentru o casa medie
3. Este ieftina. Pentru fiecare dolar ce un instalator tarifează un client, materialul este 10-20 de centi.
4. Este prietenoasa cu mediul de afaceri. Trebuie sa o schimbi mai des decât alte opțiuni.

Vrei deosebit? Pune o tigla bună. Crede-mă ca vei ieși în evidenta.

#3802
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sincer, chiar nu stii realitatile de acolo. Cine are bani isi pune bituminoasa, nu tigla sau tabla. Si crede-ma, ca o tigla bituminoasa buna costa al dracului de mult, eu am dat 10k dolari in Romania pentru casa mea acum 7 ani. E de la mama ei si nu as da-o pe produsele realizate in Romania sub denumiri "de lucs" si calitate sub-mediocra. Daca as pune ceva national, as merge doar pe cupru pus in opera de meseriasi batrani (din pacate nu prea mai gasesti) sau sindrila din lemn. Gata, nu mai intru in polemica cu nimeni, oricum nu o sa fiu convins de nimeni sa-mi schimb opinia...

#3803
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
edi... sa fie cum zici tu.

Edited by argentum, 17 November 2016 - 06:54.


#3804
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001

 M-I-N, on 14 noiembrie 2016 - 22:18, said:

... Am zis ca a scazut nivelul semnalului cu 10 dBi. Tu poti sa intelegi ce vrei din asta. Mari aberatii spui tu nu eu, imi pare rau.

Cum ai masurat valoarea asta?

#3805
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
doar ca informatie, nu de alta, dar mai intra unu altul pe aici si chiar sa creada ca bitunimoasa e mai buna

http://www.roofingca...l-roofing-cost/

Being a premium roofing material, comparable in price to cedar shakes, you can expect to pay two to three times more for a metal roof compared to what you’d normally have to pay for a quality installation of an asphalt shingle roof.

....
When it comes to residential metal roofing, you are not only paying more for a higher quality material than asphalt shingle, but you are also paying for a more costly professional installation that requires specialized skills, expertise, and equipment.
....
To install a typical metal roof, it can take up to 3 times longer than installing a comparable asphalt shingles roof
,,,

A typical standing seam metal roof for your average house in Pasadena will cost around $15,000 to $20,000 depending on the size and shape of the roof, number of storeys, and whether or not the old roof requires a removal. For asphalt, it would be roughly half the cost of metal, or $7,500 to $10,000 for a fully-warrantied and insured job by a licensed contractor
....

Most modern metal roofs designed for residential uses are tested, rated, and warrantied to withstand hail. Most asphalt shingles roofs, on the other hand, would crack and fail when exposed to large hail.
....
the elephant in the room that you ignored, was explaining the benefits of metal roofing, and why in many cases it ends up being the better value long-term — triple the lifespan of asphalt, energy savings, fire & impact resistance (which can lower insurance rates) and even weather-tight warranties that traditional roofing cannot offer. For the environment, traditional roofing is filling acres of landfill each year; metal is 100% recyclable, and therefore environmentally friendly. Metal roofs are about a third of the weight of traditional roofs. The benefits go on and on. It comes down to higher up-front costs, but much better cost-value across the life of the roof.....

,,,,


http://www.homeadvis...m/cost/roofing/
Metal Roofs vs. Asphalt Shingles
When you're choosing what kind of material to install on your roof, two popular options recommended by roofing professionals are metal and asphalt shingles. These are very common in the United States, especially asphalt shingles. Asphalt shingles are seen on at least 70% of homes in the United States because they're affordable, easy to install and don't cost as much to repair as other materials. However, metal roofing is growing more popular because of its energy efficiency and cooling ability.
Here is some more information on these two types of roofing materials to help better determine which is best for your home:
Metal Roof vs Asphalt Shingle Cost Comparison
One of the singular most important factors to any homeowner is the cost of a roofing material. It's imperative to know that asphalt shingle roofing is much less expensive than metal roofing. Here is an approximate cost breakdown of each:
Asphalt:
3-tab shingles: $90 per roofing square (i.e. 100 square feet)
Architectural/laminate shingles: $100 per roofing square
Felt: $20 per roll
Synthetic underlayment: $85 for 400 square feet
Metal:
Steel or aluminum shingles: $265 to $375 per roofing square
Corrugated steel panels: $120 to $150 per roofing square
Stone-coated steel: $350 to $425 per roofing square
Standing seam: $400 to $600 per roofing square
Copper or zinc roofing: $700 to $900 per roofing square
With such high prices, you might wonder why you should invest in metal roofing at all. The reason is its longevity. It can last fifty years or more with little maintenance. Asphalt roofing needs to be replaced two to four times in its lifetime which means additional replacement and maintenance costs.
Metal roofing is also energy-efficient, offering savings of up to 40% on energy costs. Reflective metal roofing cuts down on air conditioning costs and emissive metal roofs help cut down on greenhouse gases and hot temperatures. Altogether, this means money savings, energy efficiency and less pollution.


eu inca spun ca bituminoasa este una dintre cele mai proaste alegeri in materii de invelitoare.

Edited by argentum, 17 November 2016 - 15:33.


#3806
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 26.02.2006
Fratele meu si-a montat o casuta de unelte, una din aia mica de 1X1 mp. Problema e ca a montat gresit acoperisul, dintr-un fel de sindrila bituminoasa( placi ondulate) , si acum trebuie sa il dea jos si sa-l puna din nou. Bineinteles ca va trebui sa dea noi gauri in sindrila, iar prin cele ramase va curge apa de ploaie inauntrul casutei.
Cum ar trebui sa procedeze? sa o puna din nou corect si peste ea ce sa mai puna pt a acopei gaurile vechi? tabla, carton asfaltat,, sau ce? Ori intai sa puna alt material si apoi sindrila cu probleme?
Si in oricare din variante, cum si cu ce va trebui prins al 2-lea acoperis , ca sa spun asa?
Multumesc de ajutor, daca mi-ar raspunde cineva pina maine cand va trebui sa repare , ar fi super.

#3807
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pune niste poze sau mai multe info despre produs.

"Dintr-un fel de sindrila bituminoasa (placi ondulate "... nu prea spune mult.
Nu vezi prea des bituminoasa ondulata.

Pana la niște poze, cam greu d dat cu părerea. Depinde unde's găurile date, date, posibil s le lași asa cum sunt (după ce întorci placile). Sau pui un alt rand deasupra si gata, nu mai întorci nimic.

Și având în vedere ca e fabuloasa suprafață de 1mp... sa facă cum îl taie capul, nu poate gresi. Dacă ploua s pună o găleată pe podea. Sa fim serioși, e o căsuța de unelte...

#3808
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 26.02.2006
Cam asa arată.

Attached Files



#3809
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ai nu e sindrila bituminoasa. Nu pot posta o fotografie, sunt pe tel, ca sa'ti arat cum arata o sindrila bituminoasa și în mod special una bituminoasa ondulata.
Aia acolo e proabil tabla sau ceva asemănător căci folosesc șuruburi.
Da'l în colo de acoperiș, frumos lemn are acolo. Păcat ca el la ce'i da el folosinta.
Mai bine faci o sauna din cascarabeta aia ca vad ca lemnul are noduri putine

#3810
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Invelitoarea din poza este din placi ondulate bituminoase!

#3811
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Crezi ca'i onduline? Nu vad bine pe tel. E u fel de bituminoasa dar nu sindrila bituminoasa. Aveam în cap altceva. Am sa pun o poza când am sa pot.
Atunci, pentru ce scop are utilizatorul, fie infunda găurile cu un mastic, fie schimba

#3812
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 edi10000, on 16 noiembrie 2016 - 20:39, said:

Sincer, chiar nu stii realitatile de acolo. Cine are bani isi pune bituminoasa, nu tigla sau tabla. Si crede-ma, ca o tigla bituminoasa buna costa al dracului de mult, eu am dat 10k dolari in Romania pentru casa mea acum 7 ani. E de la mama ei si nu as da-o pe produsele realizate in Romania sub denumiri "de lucs" si calitate sub-mediocra. Daca as pune ceva national, as merge doar pe cupru pus in opera de meseriasi batrani (din pacate nu prea mai gasesti) sau sindrila din lemn. Gata, nu mai intru in polemica cu nimeni, oricum nu o sa fiu convins de nimeni sa-mi schimb opinia...

Daca si americanii mai sunt vreun etalon in ''cum se fac casele''.... Gizas craist. Aia traiesc numa-n cotete din OSB.

Cand o sa vezi la ei case din alea scumpe cu sindrila pe ele, sa faci o poza sa ne arati. Casele scumpe se fac cu tigla. Casa scumpa in USA cred ca e de la 3-4 sute de mii in sus. Ca pana-n suma aia is doar cotete de lemn inconjurate de o curte ''imensa'' de 50 m2.

#3813
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
3-4'k, depinde unde te afli, în ce stat, iti poate aduce o casa decenta pentru omul de rand, cel mult o casa bunicica. Case scumpe... mai adaugi, poate chiar un zero.
Am spus, depinde de zona.
Uite, mai sus în Canada, pe coasta de West sau chiar toronto, 3-4'k nu îți aduc nici o  casa entry level, sau cine știe, sa fii teribil de norocos.


uite aici un exemplu de sindrila bituminoasa ondulata. cam asta credeam ca vorbeste sov.

[ http://www.minimalisti.com/wp-content/uploads/2015/09/asphalt-shingles-pros-cons-modern-roofing-materials-residential-roofing-ideas.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3814
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 26.02.2006
M-a uitat mai cu atentie la material, si e facuta din bitum din ceva, cum a spus jozefin mai sus, sindrila bituminoasa ondulata.
E buna ideea de a infunda gaurile cu ceva. Numai sa gasesc ceva contra apei.

#3815
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Pe cotetul ala , este ONDULINE ...
Sindrila bituminoasa " ondulata " din poza , este sindrila bituminoasa ....
La ambele materiale , eventualele reparatii , se fac cu mastic bituminos , eventual cu adaugare de material ...

Edited by maximg, 19 November 2016 - 16:56.


#3816
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 argentum, on 19 noiembrie 2016 - 16:36, said:

uite aici un exemplu de sindrila bituminoasa ondulata.
[ http://www.minimalisti.com/wp-content/uploads/2015/09/asphalt-shingles-pros-cons-modern-roofing-materials-residential-roofing-ideas.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu exista '' sindrila bituminoasa ondulata '' ! poza de mai sus prezinta un model de sindrila bituminoasa ''plana'', care are un model mai deosebit .
ondulat ar insemna ca periodic o parte a materialului sa nu mai atinga stratul suport ( deobicei astereala ), ceea ce nu e cazul invelitorii din imagine .

o ''sindrila bituminoasa ondulata'' inseamna de fapt un material gen onduline. problema apare la sistemul de prindere .
spre deosebire de onduline care se prinde de stratul suport prin suruburi ( sau cuie ), vizibile,  in cazul sindrilelor bituminoase prinderea se face cu ajutorul cuielor doar in partile neexpuse soarelui ( in poza atasata nu veti vedea nici un cui ). in partile expuse soarelui, prinderea placilor se face una de alta prin presare ferma. daca am avea o sindrila bituminoasa ondulata, nu am putea presa corect ( ferm ), cele doua placi una de alta ( astfel incat sa se lipeasca corect ), deoarece acestea s-ar deteriora.

Edited by razvan_voicu, 20 November 2016 - 07:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate