Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8276 replies to this topic

#5347
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009

View Postbogdan_aco, on 19 octombrie 2018 - 17:36, said:

Salutare. Citesc de ceva vreme acest topic dar inca nu am reusit sa ma lamuresc daca solutia unei pompe de caldura s-ar preta si in cazul case mele, de aceea vreau sa cer ajutorul celor care au experienta in domeniu.
Am o casa construita acum 10 ani, in Brasov ( Harman) , care este incalzita cu o centrala pe lemne Viessman. Centrala este excelenta, i-am conectat un termostat de ambient, dar deja implineste 8 ani. Avand in vedere ca lemne se gasesc tot mai greu si mai scump, m-am orientat initial catre gaz ( care e la poarta). Totusi, ma tenteaza varianta unei pompe de caldura pentru ca deja benefieciez de bransament trifazat iar panza freatica este la aprox 11m ( am forat un put si am gasit a 2-a panza la 11m).

Intrebarile mele:

1) pot sa instalez o pompa de caldura si sa utilizez instalatia ( ma refer la calorifere ) existenta ?
2) ma pot folosi de panza freatica?
3) imi puteti recomanda un model ( casa mea are aprox 150 mp utili )
4) am sanse sa ies sub costurile pe lemne ( momentan am cam 600-700 lei medie / luna cu lemnele )

As dori sa beneficiez de experienta voastra pentru ca m-am ars in trecut cu o instalatie de incalzire in pardoseala pe curent ( ianinte de cea pe lemne am instalat un astfel de sistem care s-a dovedit a nu face fata in lunile grele de iarna).

Multumesc

Bogdan

Si eu sunt tot Brașovean.
Dacă aveți gazul la poarta, atunci instalati o centrală termică in condensatie.
Având calorifere, pompa de căldură nu va fi cea mai eficienta dpvd al consumului, ea fiind eficienta pentru lucrul cu temperatura joasă, adica IPAT sau ventilocinvectiare. Si la centrală in condensatie, este valabil același principiu, pentru că centrală sa lucreze in regim de condensatie, însă gazul este mai ieftin deocamdata, fiind încă pe piata reglementată. Din 2021 mai vedem ce se intampla.

View Postbogdan_aco, on 19 octombrie 2018 - 17:36, said:

Salutare. Citesc de ceva vreme acest topic dar inca nu am reusit sa ma lamuresc daca solutia unei pompe de caldura s-ar preta si in cazul case mele, de aceea vreau sa cer ajutorul celor care au experienta in domeniu.
Am o casa construita acum 10 ani, in Brasov ( Harman) , care este incalzita cu o centrala pe lemne Viessman. Centrala este excelenta, i-am conectat un termostat de ambient, dar deja implineste 8 ani. Avand in vedere ca lemne se gasesc tot mai greu si mai scump, m-am orientat initial catre gaz ( care e la poarta). Totusi, ma tenteaza varianta unei pompe de caldura pentru ca deja benefieciez de bransament trifazat iar panza freatica este la aprox 11m ( am forat un put si am gasit a 2-a panza la 11m).

Intrebarile mele:

1) pot sa instalez o pompa de caldura si sa utilizez instalatia ( ma refer la calorifere ) existenta ?
2) ma pot folosi de panza freatica?
3) imi puteti recomanda un model ( casa mea are aprox 150 mp utili )
4) am sanse sa ies sub costurile pe lemne ( momentan am cam 600-700 lei medie / luna cu lemnele )

As dori sa beneficiez de experienta voastra pentru ca m-am ars in trecut cu o instalatie de incalzire in pardoseala pe curent ( ianinte de cea pe lemne am instalat un astfel de sistem care s-a dovedit a nu face fata in lunile grele de iarna).

Multumesc

Bogdan

Mai luati in calcul si pretul tirajelor, care nu este deloc mic.

#5348
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009

View Posttotalsolar, on 25 februarie 2012 - 11:38, said:




Degivrarea se face numai la PDC are/apa ,si asa cum i-i spune si numele inlatura ghiata formata pe evaporator ( schimbatorul de caldura refrigerant/aer ). Nu se face niciodata cu antigel sau brine . Intodeauna se face cu refrigerant fierbinte prin inversarea ciclului frigorific ,adica PDC  extrage caldura din interior pentru a degivra evaporatorul.
In toata documentatia postata de tine ,acolo unde se vorbeste despre brine ,se vorbeste de fapt despre solutia de antigel care se afla in condensator ,acolo se face schimbul de caldura dintre refrigerant si lichidul de lucru ( antigelul in cazul nostru ) . Nu are nici o legatura cu degivrarea . La PDC aer/apa avem doua schimbatoare de caldura ( ca dealtfel la toate PDC ) ,unul face schimbul de caldura dintre aer si refrigerant ( partea sursei ) celalalt face schimbul de caldura dintre refrigerant si apa ( antigel ). cand functioneaza pe ciclul de incalzire refrigerantul preia caldura latenta din aer si o cedeaza apei ,iar cand functioneaza pe racire se intampla invers . Atunci cand PDC aer/apa functioneaza pe cilclul de incalzire ,schimbatorul de caldura aer/refrigerant are rolul de condensator ,care datorita umiditatii relative a aerului ,atunci cand temperatura este sun 0C acumuleaza ghiata pe aripioare ,care trebuie inlaturata .Ei bine asta se intampla prin inversarea ciclului frigorigic ,adica evaporatorul devine condensator si viceversa ,PDC functioneaza pentru scurt timp pe ciclu de racire pe durata degivrarii.

P.S: Incerca sa folosesti si ochii si mintea atunci cand te documentezi .Si faptul ca arunci cateva franturi de manual pe forum ,nu inseamna ca stii despre ce vorbesti atunci cand spui ca degivrarea se face cu brine . Esti foarte pe alaturea de subiect.

Asa este. Si eu am fost confuz, până am reusit sa fac diferenta intre degrivarea pe care o face PDC aer apa si functia antifreeze care pune in functiune pompa de circulație la comanda data de senzorul de temperatura exterioară- semnal dat de controlerul PDC.

#5349
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 27.11.2007
La Multi Ani!

Mi-am instalat de vreo 2 sapt. o pompa de caldura aer apa 5(6?)kW de la Immergas in paralel cu centrala de lemne. Nu o fost ieftin, dar sper sa recuperez jumatate de la stat unde am depus cerere de decontare pt. el prin programul casa verde.

Consumul de curent masurat numai pt. instalatia PDC este de 45-50 kWh pe zi, pentru o casa de 100 mp constructie 1978 izolata doar peste planseu in pod, din care incalzesc vreo 80 mp.

In casa sunt 18-19 grade constant, IPAT combinatie cu calorifere.

Cum as putea masura puterea efectiv generata? Mie mi se pare cam mult consumul, iese pe la 600 lei pe o luna ca Decembrie, desi daca intreb, altii tot atata platesc pt. incalzirea unei case cu gaz.

#5350
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pe returul instalatiei trebuie sa montezi un contor de energie termica (gigacalorimetru). Costa cam 800 - 1000 RON.

Apoi faci raportul dintre kWh de caldura indicati de gigacalorimetru si kWh de curent consumati de pompa de caldura.

Intr-adevar, la clima de la noi si la preturile actuale ale utilitatilor, PDC aer-apa iese cam la egalitate la costuri cu gazul.

Edited by kolfleading, 02 January 2019 - 03:40.


#5351
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Tot citesc din cand in cand pe aici si vad niste consumuri colosale la PDC si nu inteleg care e avantajul lor.si scumpe si consumatoare.

#5352
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcalinjack, on 06 ianuarie 2019 - 10:07, said:

Tot citesc din cand in cand pe aici si vad niste consumuri colosale la PDC si nu inteleg care e avantajul lor.si scumpe si consumatoare.
Multumim pentru feedback.

#5353
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil ca citesti pe sarite si de aia nu intelegi. Chiar eu am scris despre cat de sceptic am fost acum cativa ani, iar acum am redus costurile la 1/3 din costurile cu centrala electrica. Tot eu am scris despre cum am accesat subventie pt pdc, cum se autofinanteaza pdc din economiile facute.

Te astept si pe tine peste cativa ani sa retractezi tot ceea ce spui acum :) nu e nicio rusine, am patit-o si eu...

#5354
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Pai ce rusine e mai mare decat sa iti iei pdc si sa te mandresti ca ai consum de minim 50-kw pe zi?mie unul mi se pare enorm!

#5355
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Enorm in comparatie cu ce ?
Tu cu ce te incalzesti si cit consumi pe zi ?

#5356
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcalinjack, on 06 ianuarie 2019 - 11:49, said:

Pai ce rusine e mai mare decat sa iti iei pdc si sa te mandresti ca ai consum de minim 50-kw pe zi?mie unul mi se pare enorm!

acum cativa ani cand aveam centrala electrica in luna feb consumam 4000kwh de curent pt 150mp cand afara erau -15gr -20gr. Alti colegi pe forum consumau 1t de peleti, altii 400mc de gaz la case de dimensiuni si izolatii similare

50kwh pe zi / 1500kwh pe luna este un consum onorabil pt o casa izolata mediu. Sa nu uitam ca din cei 1500kwh, vreo 4-500 il reprezinta consumul casnic ce nu are legatura cu incalzirea.

#5357
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgodaro, on 06 ianuarie 2019 - 12:03, said:

Sa nu uitam ca din cei 1500kwh, vreo 4-500 il reprezinta consumul casnic ce nu are legatura cu incalzirea.
Partial adevarat.
99% din consumul casnic contribuie tot la incalzirea locuintei.

Doar lumina care iese prin geamuri nu contribuie la incalzire.

Eu inteleg insa ce vrei sa spui, si anume ca sursa de incalzire, oricare ar fi, trebuie sa compenseze restul de caldura necesara.

#5358
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Nu @kolf, ma refeream la iluminat, gatit, spalat. Eu unul nu pot sa discern iarna cati kwh sunt consumati de pdc si cati sunt consumati in casa.

Stiu ca vara factura e de approx 400kwh si mai stiu ca iarna consum cu 30-50% mai mult curent:
-lumina din casa si pe casa e aprinsa mai mult
-sunt mai multe rufe de spalat si mai groase, iarna le uscam la uscator
-iarna gatim mai mult, vara mai mananci o rosie

Toate acestea cresc consumul casnic in comparatie cu cel masurat vara, fara un contor separat pt pdc nu pot sa imi dau seama.

#5359
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
99% din consumul casnic contribuie tot la incalzirea locuintei. - FALS

ACM se duce la canal, dupa baie se aeriseste deci se pierde extra
Gatitul chiar daca genereaza caldura este tras de HOTA si evacuat afara, aer proaspat rece intra prin admisia de aer proaspat pentru hota, cum hota se dimensioneaza sa absoarba de 12 ori capacitatea in MC a bucatariei ....
Becurile de afara merg mai mult si nu fac caldura in casa ca sunt AFARA
Aerisitul zilnic al casei (lucru normal ca doar nu traiesti in cocina de porci) este caldura (energie) aruncata pe geam
Becurile de ar genera caldura de cati W consuma n-ar lumina deloc sau lumina ar fi ca a unei lampi cu halogen, ori becurile sunt facute sa lumineze nu sa faca cald

Cine spune ca 99% din consum este in casa se inseala amarnic

#5360
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrelu11051, on 07 ianuarie 2019 - 22:02, said:

ACM se duce la canal, dupa baie se aeriseste deci se pierde extra
Cu asta sunt de acord, dar n-are treaba cu subiectul (ce se intampla cu electricitatea consumata de electrocasnice).

View Postrelu11051, on 07 ianuarie 2019 - 22:02, said:

dupa baie se aeriseste deci se pierde extra
Si cu asta sunt de acord, dar n-are treaba cu subiectul (ce se intampla cu electricitatea consumata de electrocasnice).

View Postrelu11051, on 07 ianuarie 2019 - 22:02, said:

Gatitul chiar daca genereaza caldura este tras de HOTA si evacuat afara, aer proaspat rece intra prin admisia de aer proaspat pentru hota
Asa am crezut si eu, pana am facut un calcul si am fost surprins de rezultat. Aerul se incalzeste foarte usor, nu are nevoie de multa caldura.
Oala mare de sarmale insa radiaza mult si bine in bucatarie.
Cuptorul incins la fel.

View Postrelu11051, on 07 ianuarie 2019 - 22:02, said:

hota se dimensioneaza sa absoarba de 12 ori capacitatea in MC a bucatariei ....
In cat timp?

View Postrelu11051, on 07 ianuarie 2019 - 22:02, said:

Aerisitul zilnic al casei (lucru normal ca doar nu traiesti in cocina de porci) este caldura (energie) aruncata pe geam
Asta n-are nici o legatura cu subiectul (ce se intampla cu electricitatea consumata de electrocasnice).

View Postrelu11051, on 07 ianuarie 2019 - 22:02, said:

becurile sunt facute sa lumineze nu sa faca cald
Becurile cu incandescenta (cu sau fara halogen) emit  mai putin de 5% lumina, adica mai mult de 95% caldura.
Neoanele emit cam 10 - 15% lumina si restul caldura.
LED-urile emit cam 20% lumina si 80% caldura.

View Postrelu11051, on 07 ianuarie 2019 - 22:02, said:

Cine spune ca 99% din consum este in casa se inseala amarnic
Si apoi mai avem:
televizorul care merge non-stop
calculatorul, cam la fel
frigiderul
routerul
fierul de calcat
aspiratorul
uscatorul de par
...

Edited by kolfleading, 08 January 2019 - 10:58.


#5361
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Vorbim de PDC aici, cati oameni cu PDC pe gaz cunosti?
Cine are PDC implicit are totul electric ... deci ...ACM este tot electric, gatit electric ... mai vrei sa zic
Hota 12 ori volumul bucatariei intr-o ora
Becurile mele de afara care se aprind cand se insereaza si se sting cand se lumineaza sunt 4 la numar in perioada asta la ora 16 se aprind si se sting la ora 7-8 dimineata, daca e nor chiar si mai tarziu, sunt 4X5W fiecare energie care incalzesc atmosfera cu ea
Pompa basa de la statia de epurare consuma 200w si culmea e afara
Beculetele de craciun sunt afara
Magazia si uneltele sunt ... AFARA

Daca mai caut cred ca mai gasesc,

Aerisitul are legatura cu electrocasnicele ca atat timp cat produc caldura dar daca eu deschid geamul caldura iese pe geam, cu ce ma incalzeste pe mine ca au produs caldura dar a iesit pe geam, la enel o platesc si pe aia care nu ramane in casa

Toate alea de merg non stop (poate la tine, la mine doar o mica parte), oamenii mai merg si la serviciu mai si dorm ..., chiar daca produc caldura odata ce ai deschis geamul sa aerisesti sau usa sa intri/iesi a zburat si o parte din caldura produsa de ele sau ti se pare ca traiesti intr-un balon ermetic

Din toate becurile enumerate de tine nici macar unul nu face caldura 99% si azi toata lumea foloseste 99% led

Unde e ponderea aia de 99%? poate e valabil la tine dar nu la astia de folosesc energia electrica pentru incalzit
Daca repeti acelasi lucru nu inseamna ca e si adevarat

#5362
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View Postcalinjack, on 06 ianuarie 2019 - 11:49, said:

Pai ce rusine e mai mare decat sa iti iei pdc si sa te mandresti ca ai consum de minim 50-kw pe zi?mie unul mi se pare enorm!
Pai cam tot atat e consumul si la centrala pe gaz...

#5363
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
@relu11051, aerisitul face parte din problema, altfel, si la incalzirea cu gaz, hai sa nu punem pierderile prin aerisire, nu?

#5364
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

View PostehQ3, on 08 ianuarie 2019 - 12:37, said:


Pai cam tot atat e consumul si la centrala pe gaz...
Da, dar eu nu ma compar cu centrala pe gaz, ca nu am acces. Eu ma compar cu centrala electrica si cu cea pe peleti.

De asemenea, ceva este in neregula: daca o pdc consuma 50kwh, excluzand cop deducem ca necesarul este in fapt 100-150kwh. @ehq3, imi e neclar ce anume urmaresti in aceasta discutie si ce anume compari.

Edited by godaro, 08 January 2019 - 13:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate