Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8272 replies to this topic

#5329
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017
Eu sper ca pompa sa stie sa moduleze in curand . Dar chiar daca nu stie , avand acel puffer tu poti sa setezi pompa sa mearga 24h fara sa aiba cicluri on/off si sa incalzeasca apa din puffer , daca vrei sa mergi cu 45°c pe tur eu cred ca la cum am setat-o eu pana sa vina caldura la 53% , pompa nu iti va consuma mai mult de 1,6 kwh pe ora , problema se pune cand or sa fie -15°c afara ca atunci probabil ca va trebui sa muti o treapta mai sus ca sa mentina 45°c pe tur . Oricum una peste alta o sa vina si automatizarea si va spun mai multe atunci . Oricum colegul blimpyway te poate ajuta cu automatizarea eventual .

La cum este acum cald afara consuma 23 kwh in 24h .

Edited by Moisescualex82, 13 March 2018 - 20:50.


#5330
LJVIB

LJVIB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.05.2005
Inteleg din cele spuse pana acum ca solutia corecta ar fi sa incalzesc direct casa, fara a mai incalzi puffer-ul, dar atunci nu mai am acm (acm este preparata cu o serpentina imersata in puffer).
Simplificand oarecum solutia eu vad lucrurile astfel: PDC at trebui sa functioneze (nu stiu Inca la ce capacitate) atata timp cat temp apei in puffer este sub o anumita valoare, setabila dintr-un regulator cu o anumita histereza.
Puterea optima de lucru a pompei o voi stabili prin incercari repetate la dferite valori.
Suna fezabil?


#5331
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postnoooxy, on 12 martie 2018 - 16:04, said:

Pufferul acela mare nu il ajuta in caz ca isi face abonament de noapte la energia electrica si foloseste pompa de caldura aproape exclusiv noaptea ?
Banuiesc ca in perioadele nu foarte reci e posibil pufferul sa ii tina casa calda ziua cu energia acumulata noaptea.
Nu stiu cat e diferenta intre tariful de zi si cel de noapte , dar poate iese ceva economie.
Care '"tarif de zi'" si '"de noapte'"? Vorbiti cumva de Romania? Cei care achitati energia electrica in Romania voi stiti ce tarif platiti? Am impresia ca nu va intereseaza.. Posted Image Va atasez evidentiat cu rosu ceea ce era stabilit/cunoscut inca din 2009, asa ca haideti sa revenim la situatia reala din teren. Tarifele diferentiate sa le dam uitarii.. Anvelopati-va cladirile cat mai bine ca sa folositi pompe de caldura cat mai mici, cu consumuri de energie electrica cat mai mici. Posted Image

Attached Files



#5332
noooxy

noooxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 13.10.2011
Nu stiam . Imi cer scuze.
Eu sunt pe gaze, si ca solutie de rezerva peleti. Cel mai mult am platit 318 lei iarna asta, dar nici nu a fost iarna adevarata(Buftea, 22.5 grade permanent), si nici nu am palat, ci doar o casuta de 120 metri patrati, si aia cumparata de-a gata din pacate.  Probabil facuta dupa sfaturile dumneavoastra( va apreciez foarte mult postarile), facturile nu depaseau 150 de lei.  Daca o sa imi fac nervi sa trec peste birocratia din Romania, in privinta cosntructiei unei case ,  o sa va contactez, pentru servicii.
Sanatate!

#5333
crios339

crios339

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 27.01.2007
Salut
Ce aprobari/documentatie e necesara pentru forajul unor puturi (extragere+deversare) pentru o pompa de caldura ?
Multumesc

#5334
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postandreilesan, on 23 mai 2017 - 21:13, said:

'"..Conform Regulamentului (EU) nr.517/2014 incepand cu data de 01.01.2017, detinatorii (proprietarii) de instalatii de aer conditionat, au obligatia de a supune aceste instalatii unor verificari periodice in vederea detectarii unor eventuale scapari de agent frigorific in atmosfera si daca este cazul, a remedierii imediate a defectiunilor. Aceasta obligatie  este determinata de tipul si cantitatea de agent frigorific din instalatie, perioada de verificare fiind de cel putin o data la 12 luni sau 24 de luni in cazul instalatiilor prevazute cu sisteme automate de detectie si alarmare. Totodata este obligatorie inregistrarea executarii acestor verificari si a eventualelor masuri de remediere a defectiunilor intr-un jurnal de evidenta. Operatiunile de verificare si reparatii trebuie sa fie executate numai de firme si personal autorizat pentru aceste activitati conform regulamentului mentionat. Instalatiile de aer conditionat din gama rezidentiala ce utilizeaza ca agent frigorific freonul R410A in anumite cantitati, se supun acestor obligatii de verificare si evidenta. Instalatiile de aer conditionat cu puteri frigorifice similare, ce utilizeaza ca agent frigorific freonul R32 sunt exceptate de la aceste obligatii...""

Am preluat acest citat din materialul facut public astazi la o prezentare organizata de Daikin Romania.
Posted Image

Saptamana trecuta am fost la o prezentare de unde am si preluat imaginea din atasament. Dupa cum se poate observa UE nu se joaca, nu duce lipsa de consecventa.
Dar ce ne pot spune reprezentatii din Romania a celorlalti producatori de pompe de caldura si racitoare (chillere) ? La ce pret va ajunge R-410A, R-404A, R-407C dupa doar 7 ani ? Ridic intrebarea deoarece '"pana la 3 kg"" incarcatura de freon au cam toate pompele de caldura rezidentiale.

A nu se intelege ca sunt inamicul acestor echipamente, doar mi se pare ca '"se strang piulitele'' din orice parte nu ai lua-o.
Posted Image

Attached Files



#5335
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017
Honeywell lucreaza la un nou refrigerant care sa inlocuiasca R410A . Cei care au compresoare incarcate cu R410A nu vor avea de suferit in nici un fel , el nu va fi decat interzis la comercializare dar nu si pentru cei care il au in exploatare .

#5336
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostMoisescualex82, on 01 iulie 2018 - 18:17, said:

Honeywell lucreaza la un nou refrigerant care sa inlocuiasca R410A .
Nu doar ei au aceasta preocupare.

View PostMoisescualex82, on 01 iulie 2018 - 18:17, said:

Cei care au compresoare incarcate cu R410A nu vor avea de suferit in nici un fel , el nu va fi decat interzis la comercializare dar nu si pentru cei care il au in exploatare .
Ai facut cunostinta cu Regulamentul F-gas 517/2014 ? Ai putea sa ni-l prezinti si noua? Cum se vor face verificarile periodice la ""cei care il au in exploatare'"?
Posted Image

#5337
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017
Large reductions in F-gas use and emissions are expected from a new measure, which will progressively cap allowed sales of HFCs on the EU market ('phase-down')

#5338
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostMoisescualex82, on 04 iulie 2018 - 21:23, said:

Large reductions in F-gas use and emissions are expected from a new measure, which will progressively cap allowed sales of HFCs on the EU market ('phase-down')
Будь любезен напиши по румынски так будет уважительнее по отношению к читателям.
Posted Image

#5339
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View Postandreilesan, on 05 iulie 2018 - 04:54, said:

Будь любезен напиши по румынски так будет уважительнее по отношению к читателям.
Posted Image

Posted Image Buna replicaPosted Image

Totusi 90-95% dintre personele scolite 12 clase sau mai mult (nu vorbim de Nea Gheroghe de la tara si parinti mei care habar nu au) si care au intre 14- 60 de ani stiu Engleza, e un adevar nu o presupunere. In schimb nu acelasi lucru il pot spune despre preaslavita tovarasa limba comunistoida.

#5340
Moisescualex82

Moisescualex82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 05.11.2017
Ma scuzi , am gresit forumul , promit sa nu mai deranjez cu postari in engleza si nu numai .

Edited by Moisescualex82, 06 July 2018 - 08:11.


#5341
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
'"Pe ultima suta de metri'"... Va prezint o imagine din camera tehnica al unei locuinte de 183 mp utili incalziti (Sp+P+M) care are ca sursa principala o pompa de caldura Vitocal 343 Tip BWT 341B06 (care in conditiile W15/W35 este cam mare ca putere termica, adica va functiona doar in regim monovalent, monoenergetic, dar mai mica nu aveau Posted Image ) care asigura atat incalzirea si prepararea ACM, cat si controleaza racirea pasiva (adica fara a fi folosita masina frigorifica). In camera tehnica este prevazut si locul pentru un cazan pe biomasa (fata-n fata cu pompa de caldura), cosul de fum fiind un sistem cerfificat Smart 16, inaltime totala 10,33m (se vede si capatul aductiunii de aer direct din exterior din teava PVC 200). In casa sistemul de distributie prevede incalzirea in pardoseala inseriata cu uscatoare de prosoape (doar in cele trei bai) si ventiloconvectoare in tavane in fiecare din cele 4 dormitoare, living si bucatarie. Ventiloconvectoarele sunt conectate la o asa retea de distributie incat la momentul cand se va racorda cazanul pe biomasa circulatia agentului termic prin acesta si ventiloconvectoare se va realiza natural, fara pompa. Caracteristica hidraulica a retelei de ventiloconvectoare este 2,5 mCA pentru debitul de 4,16 mc/h si consum cel mult 60 W cu pompa Yonos Maxo. Caracteristica hidraulica a retelei de incalzire in pardoseala este 1,0 mCA la 1,3mc/h, si consum cel mult 15 W cu pompa Yonos Stratos (Daca aplicatia era undeva la munte unde nu era necesara si folosirea ventiloconvectoarelor reteaua de incalzire in pardoseala putea fi racordata direct la pompa de circulatie din pompa de caldura (adica se simplifica considerabil schema)). Pompa de recirculare ACM consuma doar 4,5 W, este un Star Z Nova. Cladirea este anvelopata cu 20cm de termoizolant la placa pe sol, 10cm pe fiecare fata ai elevatiei, 20cm la peretii exteriori, 40cm la sarpanta si toata tamplaria are valoarea coeficientului de transfer termic sub 1,0 W/(mpK). Consum anual de energie electrica estimat doar pentru incalzire este 4000 kWh/an (incluzand toate pompele). De ce am inceput cu '"pe ultima suta de metri'" ?! Deoarece a mai ramas de aranjat cablurile, de aerisit corespunzator si de finalizat de incarcat cu agent termic instalatia, de finalizat de termoizolat circuitele "'reci'", de aranjat capacul forajului, etc.. Imaginea este fara menajamente.Posted Image

Attached Files



#5342
pretorian84

pretorian84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2014
Arata bine instalatia chiar daca inca nu este aranjata.Felicitari!Mi-ar fi placut totusi ca in loc de PP-R sa fie CU.Ce putere dezvolta aceasta pompa in conditii de 0/35?Sau 7/35 daca banuiesc ca merge cu sursa de apa, din panza freatica, daca vad bine este un schimbator de caldura in stanga, jos.
Ai calculat cumva si pierderile de caldura pt aceasta casa?cat sunt?

Edited by pretorian84, 18 October 2018 - 10:40.


#5343
bogdan_aco

bogdan_aco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2018
Salutare. Citesc de ceva vreme acest topic dar inca nu am reusit sa ma lamuresc daca solutia unei pompe de caldura s-ar preta si in cazul case mele, de aceea vreau sa cer ajutorul celor care au experienta in domeniu.
Am o casa construita acum 10 ani, in Brasov ( Harman) , care este incalzita cu o centrala pe lemne Viessman. Centrala este excelenta, i-am conectat un termostat de ambient, dar deja implineste 8 ani. Avand in vedere ca lemne se gasesc tot mai greu si mai scump, m-am orientat initial catre gaz ( care e la poarta). Totusi, ma tenteaza varianta unei pompe de caldura pentru ca deja benefieciez de bransament trifazat iar panza freatica este la aprox 11m ( am forat un put si am gasit a 2-a panza la 11m).

Intrebarile mele:

1) pot sa instalez o pompa de caldura si sa utilizez instalatia ( ma refer la calorifere ) existenta ?
2) ma pot folosi de panza freatica?
3) imi puteti recomanda un model ( casa mea are aprox 150 mp utili )
4) am sanse sa ies sub costurile pe lemne ( momentan am cam 600-700 lei medie / luna cu lemnele )

As dori sa beneficiez de experienta voastra pentru ca m-am ars in trecut cu o instalatie de incalzire in pardoseala pe curent ( ianinte de cea pe lemne am instalat un astfel de sistem care s-a dovedit a nu face fata in lunile grele de iarna).

Multumesc

Bogdan

#5344
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Ce putere (pe m2) avea instalatia care nu facea fata?
Intreb pentru ca cea mai eficienta chestie de optimizat e izolatia, dpdv al raportului cost/beneficii.

#5345
bogdan_aco

bogdan_aco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2018

View Post_bcristian_, on 19 octombrie 2018 - 22:06, said:

Ce putere (pe m2) avea instalatia care nu facea fata?
Intreb pentru ca cea mai eficienta chestie de optimizat e izolatia, dpdv al raportului cost/beneficii.
Cred ca dimensionasem undeva intre 200 - 250W / mp daca imi aduc bine aminte . Casa este OK izolata zic eu ( polistiren 10, phorotherm 30 si termopane) dar problema a fost de fapt ca nu facea fata in lunile grele de iarna. Desi am trifazat , in lunile grele cand consumul de curent era mare nu aveam tensiunea necesara in retea si apareau probleme . Ma rog , motivul pentru care am postat aici este sa inteleg daca pompele de caldura pot fi luate in considerare in cazul meu sau ma orientez catre gaz.

#5346
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Pai raspunsul la intrebarea "ce mi se potriveste" depinde esential de conditiile tale, ca daca era o chestie general valabila toata lumea avea solutia respectiva si nu avea rost discutia.
Dar ceva nu se potriveste - 200 W/m2 e deja enorm pentru o casa. Daca te uiti in urma in topicul asta ai sa vezi ca mai multi au dat consumurile lor si descrierea caselor, si din ce imi amintesc toate sunt bine sub 100 W/m2, fara a avea izolatii iesite din comun.
Iar daca vrei pompa apa/apa, e necesar si studio geo si al apei din zona, ce puturi mai sunt (ca nu o sa se bucure vecinii daca le faci apa calda vara si raman fara pentru ca ingheti solul iarna). Daca mai sunt pompe apa/apa prin zona ai putea sa intrebi cum le merge.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate