Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

flori-on-line

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007
Este o afacere care are ca public tinta persoane care nu locuiesc in orasul in care firma distribuie, ci instrainatate, sau in alte orase din Ro. Investitia initiala este mica...curios de mica: 1000euro. Ti se pune la dispozitie (de catre firma francizoare) site-ul pe care poti sa postezi poze cu florile pe care urmeaza sa le distribui, etc. Intrebarea este: credeti ca o astfel de afacere are un public?

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
are succes, insa doar in perioade scurte (valentine, dragobete, 1-8 martie, paste, craciun ...)

#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Public are...evident.
Problema insa este la tine ca furnizor catre clientul final, trebuie ca buchetele, florile din imaginile dupa site sa semene cu realitatea( in poza dupa site buchetul poate arata superrr, insa in realitate ii mai lipseste din verdeata, cosuletul poate nu este acelasi, etc). Daca va trebuii sa lucrezi cu o florarie locala, vei avea nevoie de oameni seriosi, care sa te ajute sa rezolvi nevoile clientilor tai. Si inca ceva ce se intampla daca cineva iti comanda un buchet de 800 RON vrea sa-l plateasca la livrare...si cand colo e teapa???? Ce se intampla cu banii dati si cate tepe iti permiti? (Daca ai deja o flolarie..dai bataie, merita, incearca)

Si mai este si problema concurentei...mai ales daca esti din Bucuresti.

1000 de euro mi se pare cam mult, un webdesigner iti poate face o superba flolarie online pe un script free de oscommerce cu un template cumparat de la templatemonster cu un maxim de 500-600 de euro cu tot cu implementarea posibliltatii de plata online.

Cauta, selecteaza si alege...
Succes

#4
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006

 doll_ralu, on Mar 14 2007, 20:55, said:

Este o afacere care are ca public tinta persoane care nu locuiesc in orasul in care firma distribuie, ci instrainatate, sau in alte orase din Ro. Investitia initiala este mica...curios de mica: 1000euro. Ti se pune la dispozitie (de catre firma francizoare) site-ul pe care poti sa postezi poze cu florile pe care urmeaza sa le distribui, etc. Intrebarea este: credeti ca o astfel de afacere are un public?

Stai un pic ca nu inteleg ceva. Dai 1000 de euro pe ce? Pe idee? Pe site? La franciza stiu ca se "cumpara" dreptul de folosire a unei marci, know-how, etc. Ei ce iti vand? Asta nu inteleg.

Edited by alex2750, 14 March 2007 - 21:19.


#5
Mr. Black

Mr. Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 11.09.2004
Cred ca despre franciza asta e vorba: http://www.floriinro.ro/cat-costa/

Edited by Mr. Black, 14 March 2007 - 21:48.


#6
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

 Mr. Black, on Mar 14 2007, 21:47, said:

Cred ca despre franciza asta e vorba: http://www.floriinro.ro/cat-costa/
Da, exact, asta este! Nu stiu ce sa fac, acum deja au trecut zilele speciale:1,8martie, Valentine's..., si in anotimpul cald nu se cumpara flori decat foarte rar, nu stiu daca este cazul sa arunc 1000 de euro pentru o chestie care nu aduce profit decat o luna pe an... :unsure:

DANIEL21, multumesc pentru sugestie :)

#7
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Am citit si eu zilele trecute un articol pe un ziar on-line in care spuneau ce profituri frumusele au 2 florarii on-line. Eu sunt cam sceptic insa si cred ca era comandat articolul cu pricina.
Acum sa ma si explic.
Credeti ca ar da un roman banii pe un buchet de flori pe care nu o sa-l vada niciodata? Daca trimite niste uscaturi? Daca buchetul lui nu ajunge niciodata sau ajunge la o adresa gresita?

Eu traiesc pe afara si mi-as permite sa trimit un buchet de flori mamei, nasilor sau altor prieteni insa nu as face asta. Probabil ca asa gandesc multe alte persoane stramutate prin alte parti.

Pe de alta parte o florarie on-line presupune insa sa ai si florile, deci sa ai si o florarie reala. Iar daca ai floraria reala ar fi o prostie sa nu iti faci si floraria virtuala (costa prea putin pentru a nu baga banii aia intr-un site). Probabil ca floraria ta on-line va acoperi un oras sau cateva orase apropiate (presupun ca nu vei trimite flori din Iasi la Bucuresti). In cazul in care ai avea o comanda, platesti un pustulica sa livreze buchetul la adresa cu pricina din acelasi oras in care locuiesti.
Asadar, mai intai floraria reala si apoi cea virtuala (on-line).

#8
atalbu

atalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.12.2004
Gestul conteaza. Crezi ca atunci cand cumpar flori stiu ce cumpar?! Primul buchet -> Cat costa? -> Na! Poate acum mai taci si tu! -> Vai ce frumoase sunt!

Am cumparat si voi cumpara online de cate ori voi putea (stiu unde este toata ziua).

PS: in momentul in care primesti comanda poti cumpara florile de la o alta florarie "traditionala". Costa mai mult decat daca ai avea stocuri, dar cum afacerea e sezoniera nici nu ti se ofileste inventarul in debara.

Edited by atalbu, 15 March 2007 - 18:26.


#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Tocmai am citit editia electronica a unui ziar din Romania si m-am cam speriat......

In 2006 - 40% din totalul falimentelor au fost inregistrate de firmele de comert....urat :(

Edited by daniel21, 15 March 2007 - 23:32.


#10
Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.05.2005
Salut

Marius Ciocan este numele meu, initiatorul proiectului Flori in RO.

As dori sa fac mici clarificari:
- Flori in RO NU este o franciza, dupa ce floraria locala online este achitata nu se mai plateste nici un fel de taxta de franciza sau alta taxa.
- flori se vand tot timpul anului. Pentru ca aniversari (zile de nastere si sfinti) sunt tot timpul anului. Nemaisocotind comenzile business.
- pentru a avea florarie online NU este necesar sa ai o florarie offline
- o florarie online aduce profit TOT timpul anului. In anumite momente din an (val day, 1-8 martie) profiturile pot fi mult mai mari ca in restul anului. Dar asta nu inseamna ca in luna iunie nu vor fi comenzi.

Am considerat ca aceste clarificari trebuiesc aduse fara avea intentia de a ne face reclama sau de a convinge pe cineva sa cumpere de la noi o florarie locala online.

#11
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006

 Ecaterina Teodoroiu, on Mar 20 2007, 12:24, said:

Salut

Marius Ciocan este numele meu, initiatorul proiectului Flori in RO.

As dori sa fac mici clarificari:
- Flori in RO NU este o franciza, dupa ce floraria locala online este achitata nu se mai plateste nici un fel de taxta de franciza sau alta taxa.
- flori se vand tot timpul anului. Pentru ca aniversari (zile de nastere si sfinti) sunt tot timpul anului. Nemaisocotind comenzile business.
- pentru a avea florarie online NU este necesar sa ai o florarie offline
- o florarie online aduce profit TOT timpul anului. In anumite momente din an (val day, 1-8 martie) profiturile pot fi mult mai mari ca in restul anului. Dar asta nu inseamna ca in luna iunie nu vor fi comenzi.

Am considerat ca aceste clarificari trebuiesc aduse fara avea intentia de a ne face reclama sau de a convinge pe cineva sa cumpere de la noi o florarie locala online.

Acum am intrat pe site si am vazut ca sunt anumite conditii dupa care se formeaza pretul de vanzare. Aceste conditii sunt fixe, sau pot interveni in vreun fel in personalizarea proiectului?

#12
Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.05.2005
Despre ce conditii care formeaza pretul de vanzare vorbesti? Singurele doua conditii sunt: livrarea sa se faca NUMAI in judetul tau si sa accepti pe site-ul tau linkuri catre celelalte florarii partenere care la randul lor au linkuri catre tine.

Atat.

In rest ai toata libertatea de care se bucura orice proprietar. Flori in RO este o retea de site-uri (florarii locale online) proprietare, cu personalitate juridica, produse, preturi, conditii diferite.

#13
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006

 Ecaterina Teodoroiu, on Mar 20 2007, 20:09, said:

Despre ce conditii care formeaza pretul de vanzare vorbesti? Singurele doua conditii sunt: livrarea sa se faca NUMAI in judetul tau si sa accepti pe site-ul tau linkuri catre celelalte florarii partenere care la randul lor au linkuri catre tine.

Atat.

In rest ai toata libertatea de care se bucura orice proprietar. Flori in RO este o retea de site-uri (florarii locale online) proprietare, cu personalitate juridica, produse, preturi, conditii diferite.

Probabil nu m-am exprimat eu bine. Vorbeam de detalierea costurilor. M-i se pare o idee interesanta, dar nu inteleg de ce practic mi se impune procesatorul sau certificatul de securitate?

#14
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007
Marius, as vrea sa stiu care e profitul intr-o luna obisnuita...intr-o luna de vara, sa zicem. Am citit pe site ca cei de la TM si-au acoperit investitia in prima luna, care a fost martie, dar sigur ca in celelalte perioade profitul scade. As vrea sa stiu cu cat. Daca poti sa te exprimi in sume..nu procente sau...Te intreb pt ca vreau sa stiu daca merita sa stau on line non-stop si sa castig 10 mil p luna...de exemplu.

#15
Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.05.2005

 alex2750, on Mar 20 2007, 20:12, said:

Probabil nu m-am exprimat eu bine. Vorbeam de detalierea costurilor. M-i se pare o idee interesanta, dar nu inteleg de ce practic mi se impune procesatorul sau certificatul de securitate?

Nu ti se impune. Poti sa alegi un alt procesator... este magazinul tau, afacerea ta. Ai libertate totala.
Numai ca noi am preferat sa oferim o solutie "la cheie" unde cel care cumpara sa nu isi mai bata capul cu nimic.

Daca doresti sa lucrezi cu un alt procesator sau nu doresti certificatul de securitate (nu te sfatuiesc dar este alegerea fiecaruia), sumele aferente se vor scadea din valoarea totala a magazinului.

#16
Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.05.2005

 doll_ralu, on Mar 21 2007, 13:53, said:

Marius, as vrea sa stiu care e profitul intr-o luna obisnuita...intr-o luna de vara, sa zicem. Am citit pe site ca cei de la TM si-au acoperit investitia in prima luna, care a fost martie, dar sigur ca in celelalte perioade profitul scade. As vrea sa stiu cu cat. Daca poti sa te exprimi in sume..nu procente sau...Te intreb pt ca vreau sa stiu daca merita sa stau on line non-stop si sa castig 10 mil p luna...de exemplu.

Probabil ca undeva intre 10 si 15 mil intr-o luna fara evenimente deosebite. Depinde de o gramada de variabile: adaosul tau comercial, produsele pe care doresti sa le comercializezi, numarul de oameni "cu bani" din zona ta geografica plecati afara, etc..

#17
guruananda

guruananda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.02.2007

 Ecaterina Teodoroiu, on Mar 20 2007, 13:24, said:

Salut

Marius Ciocan este numele meu, initiatorul proiectului Flori in RO.

As dori sa fac mici clarificari:
- Flori in RO NU este o franciza, dupa ce floraria locala online este achitata nu se mai plateste nici un fel de taxta de franciza sau alta taxa.
- flori se vand tot timpul anului. Pentru ca aniversari (zile de nastere si sfinti) sunt tot timpul anului. Nemaisocotind comenzile business.
- pentru a avea florarie online NU este necesar sa ai o florarie offline
- o florarie online aduce profit TOT timpul anului. In anumite momente din an (val day, 1-8 martie) profiturile pot fi mult mai mari ca in restul anului. Dar asta nu inseamna ca in luna iunie nu vor fi comenzi.

Am considerat ca aceste clarificari trebuiesc aduse fara avea intentia de a ne face reclama sau de a convinge pe cineva sa cumpere de la noi o florarie locala online.


#18
guruananda

guruananda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.02.2007
Buna Marius,

am 2 florarii(magazine inchiriate) dar citindu-te,m-am gandit ca daca tot am florarii,daca este profitabil sa le fac si online.Nu am nici cea mai vaga idee despre floraria online,poate ma ajuti tu.Crezi ca este o idee buna sa am si online in orasul meu?
Multumesc mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate