Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#217
giorgiana_roxana

giorgiana_roxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.07.2009
roandre ce repede te-ai hotarat, abia astept sa vad si gratarul tau :).La sfarsit poate ne scrii cat te-a ajuns pe tine toata "opera".
Amicul meu isi face singur acoperisul .

Te asteptam cu poze si spor la gratar!

#218
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Repede?!? De 3 ani astept sa ajung la momentul in care sa fac si gratarul, asa ca am zis "acum ori niciodata".
Sper sa iasa bine.
Manopera 1500 lei pt gratar si blat de lucru cu chiuveta incorporata.
Acum tot ma gandesc dc gratarul e bine sa fie mai mare(cu 4 caramizi pe lungime si 2 caramizi si jumatate pe latime) sau mai mic (3 caramizi jumatate pe lungime si 2 caramizi jumatate pe latime).
Facand semne pe covor cat ar insemna gratarul pe interior, varianta cu caramizi imi pare cam mare (poate si dupa ce m-am obisnuit cu gratarelul meu mic de picnic).

#219
deca1977

deca1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2012

View PostInginerul_bv, on 10 august 2013 - 12:45, said:

Ia zi e zidit cu caramida plina sau mi se pare ? Da putine detalii te rog.

da e caramida de semisamot de la alesd! pretul de in jur de 1,60 lei. Gardul are 25m avand integrate o portita de1m si poarta de4m. S-a turnat fundatia cu un soclu de 20cm care a fost bine armat. Dupa un strat de carton asfaltat s-a inceput zidirea. Au intrat in jur de1700 de bucati. La cei doi stalpi de la poarta am taiat carmida la o latime de aprox 4cm, si s- a turnat beton in ei dupa armare!

View Postmihai2373, on 17 iulie 2013 - 15:18, said:

multumesc de aprecieri.
-ceea ce se vede este o chestie alba care a aparul in urma ploilor. am inceput sa-l curat cu detartrant apoi cu apa si arata ok.....dar n-a mai plouat de citeva zile...voi vedea cum se prezinta dupa prima ploaie. ma gindesc sa-i dau cu lac de piatra....
- in ceea ce priveste soba, ai perfecta dreptate...n-am reusit sa fac o portie de cartofi prajiti in 40 minute. o sa-i mai micsorez evacuarea sa vad daca se amelioreaza situatia.
singura solutie pentru a putea folosi plita corespunzator este sa ridici gratarul de deasupra cenusarului si sa mai cladesti un rand .. doua , dupa care ii faci loc garatrului pe caramizile pe care le ai pus. Iti recomad sa folosesti caramida refractara groasa 24/12/6. Le zidesti in asa fel incat sa ai o distata de 20cm intre gratar si plita. Spor la treaba!

View Postroandre, on 13 august 2013 - 17:32, said:

Repede?!? De 3 ani astept sa ajung la momentul in care sa fac si gratarul, asa ca am zis "acum ori niciodata".
Sper sa iasa bine.
Manopera 1500 lei pt gratar si blat de lucru cu chiuveta incorporata.
Acum tot ma gandesc dc gratarul e bine sa fie mai mare(cu 4 caramizi pe lungime si 2 caramizi si jumatate pe latime) sau mai mic (3 caramizi jumatate pe lungime si 2 caramizi jumatate pe latime).
Facand semne pe covor cat ar insemna gratarul pe interior, varianta cu caramizi imi pare cam mare (poate si dupa ce m-am obisnuit cu gratarelul meu mic de picnic).

Iti recomad sa faci gratarul de 60/60! E dimesiunea cea mai uzuala. Iti incape suficient de mult pe el, si arata cel mai bine proportionat. Cred ca doar unul sau doua am facut de 50/50 dar a fost doar din lipsa spatiului pe placa

#220
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Multumesc pt raspuns!

S-a inceput de astazi zidirea gratarului. Maine speram sa turnam placa de beton si probabil ca de luni vom continua cu zidirea focarului.
Pana la urma am convenit ca dimensiunea gratarului sa fie de 4 caramizi latime si 3 caramizi si jumatate pe adancime, pe exterior.
In interior, peste beton este necesar sa mai zidesc un rand de caramida peste care sa vin cu inca un rand de caramida de samota de 3 sau este suficient sa pun peste placa de beton  doar un rand de caramida de samota de 6?

#221
mirceatimis

mirceatimis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.07.2007

View PosteuribiontuL, on 09 septembrie 2012 - 20:40, said:

progres, progres! Posted Image
Nu vinzi ciinele?

#222
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Si inca o intrebare: caramida de samota cu ce se poate lipi? Este ok sa fie lipita cu CM17? Rezista acest adeziv la temperaturi mari, dat fiind ca se va face focul peste caramida?

#223
mihai2373

mihai2373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.04.2007

View Postroandre, on 17 august 2013 - 11:30, said:

Si inca o intrebare: caramida de samota cu ce se poate lipi? Este ok sa fie lipita cu CM17? Rezista acest adeziv la temperaturi mari, dat fiind ca se va face focul peste caramida?

eu am lipit-o cu AK Fire de la Isomat, e cam dublu la pret fata de CM17. am folosit 2 saci de 25Kg pentru camera de ardere de la gratar si cea de la plita.

#224
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Pana la urma am decis sa iau si eu tot Ak-Fire doar ca am cautat peste tot si nu am gasit. Am sunat astazi la cei de la Isomat si maine imi aduc un sac de 5 kg (e suficient pt a lipi doar caramizile cu care captusesc interiorul) la un magazin din zona.

CM17 am luat ca sa lipesc placa de granit pe blat.

Ce a iesit pana acum arata foarte bine....am sa pun si poze.
Pt capac la cos am comandat tot un patrat de granit la fel ca blatul de 50x50.

Mai am sa comand gratarul acela de fier caci nu am gasit de cumparat pt dimensiunile mele.
Unde pot sa fac unul din inox sau cromat?

#225
deca1977

deca1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2012

View Postroandre, on 17 august 2013 - 11:30, said:

Si inca o intrebare: caramida de samota cu ce se poate lipi? Este ok sa fie lipita cu CM17? Rezista acest adeziv la temperaturi mari, dat fiind ca se va face focul peste caramida?

cm 17 nu  rezista la temperaturi inalte! cel mai cel mai bun e ciment refractar ( foarte scump)! eu folosesc mortar refractar +apa de sticla ( 25lei sacul de 25kg in dedeman, apa de sticla 10lei /l in ambinet), daca nu mai bine lut pentru sobe decat cm 17

#226
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Isomat Ak-Fire e un ciment refractar din cate am inteles. Am sa merg pe varianta asta caci la 5 kg cat am eu nevoie, nu e un cost atat de mare.
Focarul ma tot gandesc dc sa-l captusesc cu 3 randuri de caramida de samota pe inaltime sau sunt suficiente doar 2 randuri...
Cum e mai bine?

#227
giorgiana_roxana

giorgiana_roxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.07.2009
roandre, abia astept sa vad poze cu gratarul tau. Ai ajuns deja la caramida de samota...asa repede?? Off...nu vad ora sa imi fac si eu gratar...Posted Image

#228
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am si eu un gratar + cuptor din caramida si dupa 5 ani l-am acoperit (am facut o terasa acoperita). Caramida se distruge rau de la ploaie, frig, zapada.

#229
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pe caramida se poate da un impermeabilizant siliconic si nu se mai impregneaza cu apa.
si e si ieftin: http://www.shopmania...sil-1l-46235924

#230
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Gratarul de zidit s-a terminat de ieri dar mai avem de pus blatul de granit si capacul la cos. Sper ca vineri sa fie gata si granitul (am dat comanda de sambata dar dureaza cam o saptamana sa-l taie/decupeze golul pt chiuveta).
A iesit fff bine si este asa cum mi l-am dorit (a fost zidit dupa indicatiile mele)...ramane proba de foc dar mai astept o saptamana-doua ca sa se usuce in voie.

#231
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011

View Postroandre, on 21 august 2013 - 22:21, said:

...mai avem de pus blatul de granit si capacul la cos. Sper ca vineri sa fie gata si granitul (am dat comanda de sambata dar dureaza cam o saptamana sa-l taie/decupeze golul pt chiuveta).

Unde ai comandat granitul? Ma intereseaza si pe mine pentru bucatarie. Ai idee cam ce dimensiuni maxime se pot face dintr-o singura bucata?

#232
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Granitul l-am comandat la marmurapantelimon, cei de vis-a-vis de fabrica Tuborg. Pot face diverse dimensiuni la anumite modele de granit (iti spun cei de acolo la ce tipuri/modele de granit au glastre mari).

#233
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
un gratar văzut pe la cineva...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   170.64K   394 downloads
  • Attached File  2.jpg   141.4K   371 downloads
  • Attached File  3.jpg   172.51K   353 downloads
  • Attached File  4.jpg   243.8K   335 downloads
  • Attached File  5.jpg   255.68K   327 downloads
  • Attached File  6.jpg   182.46K   307 downloads
  • Attached File  7.jpg   284.62K   306 downloads
  • Attached File  8.jpg   265.89K   296 downloads
  • Attached File  9.jpg   213.6K   301 downloads
  • Attached File  10.jpg   205.9K   300 downloads
  • Attached File  11.jpg   282.34K   293 downloads
  • Attached File  12.jpg   215.94K   276 downloads
  • Attached File  13.jpg   232.4K   276 downloads
  • Attached File  14.jpg   228.19K   282 downloads
  • Attached File  15.jpg   293.89K   274 downloads
  • Attached File  16.jpg   275.17K   280 downloads
  • Attached File  17.jpg   148.95K   266 downloads


#234
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Nu am uitat de poze...
Am reusit ieri sa montam chiuveta dupa o gramada de probleme cu blatul de granit pe care mi l-au decupat prost cei de la firma (inainte mentionata). Dupa improvizatii si nervi fara numar, am reusit sa facem functionala chiuveta si bateria.
Astazi am cumparat bara de inox de 8 si 10 si ma duc sa imi fac gratarul.

Mai am usile de facut si de montat si e cam gata.

Ideea este ca baiatul care l-a zidit a fost singurul care nu mi-a creat probleme...in rest am avut numai dureri de cap incat mi s-a luat si de gratar si de tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate