Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#199
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Am găsit prin calculator un foișor ECO ce poate fi construit din crengi.
E mai ciudățel.

Attached Files

  • Attached File  1 .jpg   311.75K   212 downloads
  • Attached File  4.jpg   590.6K   210 downloads


#200
mihai2373

mihai2373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.04.2007
...cam asa arata al meu. mai trebuie curatat.

Attached Files



#201
deca1977

deca1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2012
ai o lucrare frumoasa mihai, zidirea imi pare ok!
ar fi doar doua aspecte:
- partea cu curatirea te vei convinge ca e foarte dificila daca nu chiar imposibila. Daca e caramida de semisamot singura solutie e sa sa o vospesti cu oxid rosu dupa ce o cureti cat poti mai bine, daca e caramida de zidarie o mai cureti cu acid ( eu foloseam keraset de la mapei, dar cel mai ok e sa rostuiesti direct din ziditura)
-al doilea aspect e legat de plita. Eu unul am facut ceva sobe la viata mea, si iti pot spune ca distanta de la gratar pana la plita trebuie sa fie de maxim 24cm (ideal 18-22), pentru un randament maxim. Ideea ca ca pentru a fierbe ceva pe plita vei fi nevoit sa faci in continuu focuri de tabara sub plita!

#202
mihai2373

mihai2373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.04.2007

 deca1977, on 09 iulie 2013 - 21:56, said:

ai o lucrare frumoasa mihai, zidirea imi pare ok!
ar fi doar doua aspecte:
- partea cu curatirea te vei convinge ca e foarte dificila daca nu chiar imposibila. Daca e caramida de semisamot singura solutie e sa sa o vospesti cu oxid rosu dupa ce o cureti cat poti mai bine, daca e caramida de zidarie o mai cureti cu acid ( eu foloseam keraset de la mapei, dar cel mai ok e sa rostuiesti direct din ziditura)
-al doilea aspect e legat de plita. Eu unul am facut ceva sobe la viata mea, si iti pot spune ca distanta de la gratar pana la plita trebuie sa fie de maxim 24cm (ideal 18-22), pentru un randament maxim. Ideea ca ca pentru a fierbe ceva pe plita vei fi nevoit sa faci in continuu focuri de tabara sub plita!
multumesc de aprecieri.
-ceea ce se vede este o chestie alba care a aparul in urma ploilor. am inceput sa-l curat cu detartrant apoi cu apa si arata ok.....dar n-a mai plouat de citeva zile...voi vedea cum se prezinta dupa prima ploaie. ma gindesc sa-i dau cu lac de piatra....
- in ceea ce priveste soba, ai perfecta dreptate...n-am reusit sa fac o portie de cartofi prajiti in 40 minute. o sa-i mai micsorez evacuarea sa vad daca se amelioreaza situatia.

Edited by mihai2373, 17 July 2013 - 15:19.


#203
giorgiana_roxana

giorgiana_roxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.07.2009
mi-a recomandat un prieten un meserias care face gratare de gradina cu zidarie aparenta. Am vazut cateva poze cu niste gratare facute de el.....numai ca inca nu imi permit sa imi fac acum. Modelul care il vreau eu are si cuptor si afumatoare si ma costa mana de lucru 1700 ron..deci mai astept pana strang banuti.Cine si-a facut deja un gratar de tipul asta? cat va costat?salut

#204
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Am ajuns la etapa constructiei gratarului de gradina si de aceea va cer ajutorul pt o recomandare de meserias care stie sa faca gratare (in Bucuresti, caci am gasit meseriasi pe net dar nu lucrau in Bucuresti).
Multumesc!

#205
giorgiana_roxana

giorgiana_roxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.07.2009
pt Roandre- poze cu gratarul amicului meu (mai avea de pus usa de la afumatoare, gratarul si placa de pe horn)

Attached File  IMG_20130725_201254.jpg   114.78K   395 downloads

Attached File  IMG_20130725_201358.jpg   174.29K   368 downloads

Attached File  IMG_20130725_201408.jpg   171.75K   315 downloads

Attached File  IMG_20130725_201349.jpg   169.42K   296 downloads

Attached File  IMG_20130725_201341.jpg   111.07K   310 downloads

Attached File  IMG_20130725_201304.jpg   196.54K   331 downloads

#206
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Multumesc frumos pt poze si pt mesajul privat!
Arata bine gratarul dar e f important de stiut daca tirajul este ok (dupa ce l-a folosit).
Cat a costat cu tot cu materiale si manopera?

#207
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
-dacă n-are plită, acest ansamblu putea să aibă cuptorul mai mare. loc ar fii fost.
-din ce-am observat, in interiorul lui, doar pe fund/jos are cărămidă refractară. Lateralele și arcada sunt din aceiasi cărămidă cu care s-a zidit... adică, nu va inmagazina căldură și s-o retină suficient pe perioada cât coci in el vreo găteală.
-in portiunea de la usă, jos, se lasă o adâncitură cât o grosime de cărămidă, fapt ce va incomoda băgatul/scosul oricărei tăvi cu găteală. fundul ar fii trebuit să fie la același nivel cu josul usii în așa fel incât să poți băga si impinge lesne tava cu găteală.
-tot din cauză că fundul este mai jos decat nivelul de jos al usii, apreciez că va incomoda tirajul, lemnele/cărbunii nu vor arde complet si va fumega chiar si cand ai tava cu găteală inăuntru.
-despre uși, sunt artistic făcute, dar cred că sunt complet lipsite de functionalitate. Sticla este subțire, si când vâlvătaia focului va bate direct in ea, posibil să se fisureze. Poa' să fie si sticlă securizată, caz in care va rezista mai bine, dar la valvătaie directă, n-o văd bine. sticla subțire inseamnă loc pe unde se va pierde căldura. adică, bagi foc, incingi cuptorul, iar când bagi tava cu găteală, n-o să ajungă să se coacă suficeint din cauză că pierde căldura, pe la usi prin sticlă, pe la boltă că văd că are cărămidă la fel cu cea cu care s-a zidit. Bolta trebuia izolată, sau dacă nu, cel puțin puse mai multe straturi consecutive de cărămizi.
-Sticla usilor oricum se va afuma, astfel că va trebui ștearsă mereu după fiecare utilizare.
-usile nu au fanta necesară realizării tirajului. Cu usile inchise, focul va fumega până se va stinge. Dacă lasi usa deschisă, parte din fum va iesi pe ea, afumând tot in calea lui.
-manerele usii, sunt ormaneltale, n-au niciun clănțău care să le asigure la deschidere, deci, vor trebui supravegheate.
Attached File  cupto.jpg   196.54K   147 downloads  Attached File  cupto_interior.jpg   174.29K   153 downloads  Attached File  cupto_interior_caramizi.jpg   171.75K   129 downloads

#208
giorgiana_roxana

giorgiana_roxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.07.2009
Pt Roandre : O se revin cu detalii (tiraj, cost) dupa ce vorbesc cu el. Stiu sigur ca i-a placut ca altfel nu mi-l recomanda..Posted Image

Pt EuribiontuL: Ai un ochi foarte atent...bravo! O sa ii pun mai multe intrebari amicului... eventual ma autoinvint la gratar sa vad cu ochii mei Posted Image Posted Image . In ceea ce priveste cuptorul stiu ca este captusit peste tot cu caramida refractara ( parca a zis ca a utilizat 2 tipuri) iar usa de la cuptor e speciala pentru cuptor( din fonta). Apropo de usa de la cuptor tu de unde ai luat-o , cat a costat,din ce material e facuta?

#209
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
sunt unul din cei care am realizat efectiv un astfel de proiect. pentru asta, m-am documentat in prealabil, am strâns materiale. de ușă m-am tot interesat si-am găsit numai de seminee, scumpe, improprii.... mi-am zis că nu mai pot să amân obtinerea ei, treaba cu ziditul fiind inaintată. așa că, mai mult nevoit de situatie, m-am incumetat si m-am apucat de treabă. aveam de ani de zile prin curte o placă de oțel groasă de minim 1cm. din ea am decupat usa. din cornier gros am realizat rama, iar pentru arcadă l-am indoit succesiv. apoi am imbinat prin sudură. balamalele, la fel, fixate prin sudură. a iesit ce se vede. la care a trebuit să practic un grilaj pentru realizarea tirajului.
Attached File  usa cuptor blank.jpg   80.55K   149 downloads  Attached File  usa MOA.JPG   124.94K   142 downloads  Attached File  usa MOA_grila astupata.JPG   119.94K   137 downloads  Attached File  usa MOA_intredeschisa.JPG   117.44K   133 downloads
in prezent, mi-am făcut un obicei dumincia dimineata. fac pizza la cuptor. 1h imi ia să-l incing până să bag tava. mă specializez. iese din ce in ce mai bună. Posted Image
____________________

ii urez prietenului tău să se bucure de ce-a realizat. Apreciez că la grătarul lui s-au respectat toate conditiile pt. ca el sa functioneze perfect.
La cuptot insă...Posted Image   dată fiind munca și materialele consumate, putea să iasă ceva mai mult decât doar ornamental.
usa aceia in 2 canate, se prea poate să fie pentru cuptoare, dar poate din cele cu gaz. la acestea nu se face fum, afumarea usilor nefiind o problemă. iar temperatura este controlată, deci riscul să cedeze la la supraincălzire este minimalizat.

#210
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 giorgiana_roxana, on 09 august 2013 - 21:10, said:

pt Roandre- poze cu gratarul amicului meu (mai avea de pus usa de la afumatoare, gratarul si placa de pe horn)
Care parte din din gratar este afumatoarea ca nu imi dau seama ?Posted Image

#211
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 deca1977, on 13 iunie 2013 - 10:05, said:

am gasit si pozele cu gardul!
Ia zi e zidit cu caramida plina sau mi se pare ? Da putine detalii te rog.

#212
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
giorgiana_roxana, o vizita la un gratar ne-ar aduce multe detalii importante :-)
euribiontuL, care sunt conditiile care trebuiau respectate pt ca acel gratar sa functioneze perfect? Cosul nu crezi ca ar fi trebuit sa fie mai inalt? Sau faptul ca e mai larg nu mai impune o inaltime mai mare a lui...
La gratar eu as vrea sa pun o tava jos pe care sa o pot scoate usor si sa curat resturile de carbuni. In modelul de mai sus mi se pare dificila curatarea lui.

#213
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
mey, roandre, Posted Image
faptul că portiunea de deasupra grătarului este strâmtorată lin, contribuie major la realizarea tirajului. apreciez că este suficient de inalt pt. ca fumul s-apuce numai in sus.
despre utilitatea acelei tăvi, eu am indoieli. cenusa se poate foarte bine aduna cu o măturică si un făraș sau lopățică de tablă din cele cu care se scoate cenusa din soblele cu lemne. sau nomai cu lopățica.
__________________

în momentul ăsta, tocmai incing cuptorul să coc o plăcintă cu mere. Posted Image
o activitate impreună cu familia. Posted Image
Attached File  placinata1.JPG   270.12K   291 downloads  Attached File  placinta2.JPG   233.28K   297 downloads  Attached File  placinta3.JPG   231.53K   301 downloads

...și-un pui. dedesubt am pus o crăticioară în care am turnat bere.
Attached File  pui1.JPG   176.4K   310 downloads  Attached File  pui2.JPG   94.37K   298 downloads  Attached File  pui3.JPG   162.47K   310 downloads  Attached File  pui4.JPG   235.79K   316 downloads

#214
giorgiana_roxana

giorgiana_roxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.07.2009
Tataiepure, afumatoarea se afla in spatele gratarului ( stanga pozei) si are jos o gaura pe unde o sa intra un tub prin care intra fumul ( focul va fi facut inafara afumatoarei)

EuribiontuL , te felicit pentru usa de la cuptor , iar puiul si placinta arata super

Roandre, l-am bombardat cu intrebari pe amicul meu si mi-a spus ca tirajul la gratar si la cuptor e foarte bun, a contat faptul ca reducerea din grosimea hornului a fost facuta treptat .Apoi el imi spunea ca ar conta si unde pozitionezi gratarul, e bine sa fie intr-o zona unde deobicei vantul/curentii de aer vin din fata.
In ceea ce priveste costurile a zis ca a cumparat 2 paleti de caramida si i-au mai ramas vreo 30 de caramizi pentru ca si-a facut si zidurile alea laterale pe care o sa fie puse placi de granit ( unde o sa poata pune platourile cu carne, eventual se poate manca etc).Caramida a luat-o cu 1,57 lei/buc .
Pentru captusitul cuptorului/gratarului a folosit caramida refractara de 2 tipuri (3cm /7cm).Vreo 55 caramizi de samota (3 cm) si 60 semisamota (7 cm).
Usa cuptorului a costa 680 ron si e din fonta special conceputa pentru a rezista la temperaturi inalte.
Placile de granit le avea deja pentru peretii laterali, doar i le-a taiat cineva.
Inca nu si-a comandat usile pentru afumatoare si cele pentru spaziul de depozitare .Acum lucreaza el la acoperis.
Mana de lucru doar pentru gratar/afumatoare/cuptor a fost de 1700 lei plus zidurile laterale 300 lei.
Zidirea gratarului a durat 7 zile.

O poza de la prima utilizare a cuptorului:

Attached Files



#215
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
giorgiana_roxana, multumesc pt ca l-ai mai intrebat inca o data pe prietenul tau dc este multumit de gratar. L-am sunat pe domnul respectiv si in seara asta am stabilit o intalnire ca sa discutam detaliile si dc totul este ok, in curand o sa am si eu gratarul meu.
Acoperisul il face prietenul tau sau are un muncitor care il realizeaza?

euribiontuL, multumesc si tie de lamuriri! Deci e f important ca reducerea hotei sa se faca cat mai lin.

Eu as vrea ca apoi sa plachez gratarul cu piatra de rau (o am ramasa in curte de la placarea gardului/soclului casei) si sa-i fac un mic acoperis deasupra ca macar atunci cand faci gratarul sa nu te bata soarele in cap sau si mai rau sa te prinda ploaia.

Nu mai zic nimic de placinte/pui/painici si alte bunatati caci imi ploua in gura cand ma uit la poze!

#216
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
A venit baiatul, am batut palma si la sfarsitul saptamanii sper sa incepem lucrarea.
Acum trebuie sa cumpar caramida si multibatul.
Am sa revin cu poze de pe parcursul realizarii acestuia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate