Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 

salutare

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ionulet

ionulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2007
ajutati-ma va rog am si eu un aspirator de masina pe acumulatori si vreau sa-l alimentez la 12V (motorul e la 6 volti)
va multumesc

#2
sile52

sile52

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 02.02.2006
cum n-am mai vazut acumulatori necapsulati la care te puteai conecta si la un element intermediar pt. a obtine o tensiune inferioara celei de 12V / o solutie (bineinteles nu singura) ar fi inserierea aspiratorului cu un bec de 6V la aceeasi putere (cu aspiratoru evident)... sau daca nu ai becuri de 6V / poti pune de 12V / caz in care becul ( sar putea sa fie nevoie de doua becuri de puteri diferite montate in paralel,etc.) va fi de putere mai mare ... tatonezi / avand paralel cu aspiratorul un voltmetru , pana obtii 6V !

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cel mai sigur este sa rebobinezi motorul.

Pentru alimentarea la o tensiune mai mare se poate alege o schema de control care sa limiteze tensiunea aplicata.
Am mai discutat despre acest lucru aici:
http://forum.softped...t...50&hl=motor
http://forum.softped...t...39&hl=motor
Problema este adaptarea unui montaj la curentul consumat, care nu a fost precizat.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
decat sa rebobinezi motorul mai bine iei un aspirator nou
treaba cu becul e cea mai buna

#5
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006
8-9 diode redresoare de curent adecvat inseriate cu motorul aspiratorului? :notangel:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate