Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Comanda seriala

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,765
  • Înscris: 11.03.2007
Va salut calduros!Poate titlul nu este sugestiv dar nu am reusit sa gasesc ceva mai bun.Problema:
un tablou de comanda din care sa comand prin intermediul a doua fire mai multe contactoare situate in diferite tablouri electrice(trei tablouri a cate trei contactoare),evident in puncte diferite.Bonusul ar fi sa am si reactia,sa "vad" starea unui contact auxiliar ar fiecarui contactor in parte.Mi-ar fi de ajutor linkuri,scheme,informatii diverse.Va multumesc!

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
La ce distanta vor fi situate tablourile?
Ce fel de contactoare vor fi comandate?
Exista local in fiecare tablou alimentare separata de joasa tensiune pentru echipamentele respective?
De ce pe 2 fire? Se poate folosi si cablul clasic de retea gen UTP/FTP ?
Pot sa fie circuite separate de comanda pentru fiecare tablou sau unul singur si acest circuit trece pe la toate tablourile electrice?

#3
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,765
  • Înscris: 11.03.2007

 mister_rf, on Mar 12 2007, 04:04, said:

La ce distanta vor fi situate tablourile?
Ce fel de contactoare vor fi comandate?
Exista local in fiecare tablou alimentare separata de joasa tensiune pentru echipamentele respective?
De ce pe 2 fire? Se poate folosi si cablul clasic de retea gen UTP/FTP ?
Pot sa fie circuite separate de comanda pentru fiecare tablou sau unul singur si acest circuit trece pe la toate tablourile electrice?
Max. 50m.
Hai sa zicem ca nu conteaza ce tip de contactore,pot folosi relee intermediare.
Exista alimentare pentru contactoare deci poate exista si pentru alimentarea cu cc a "receptorului" de cod.
Pentru ca pe mai multe ma pot descurca si singur,pentru ca se poate,pentru ca nu am limita de distanta,rezonabil vorbind,prin folosirea unui cablu adecvat...
Un singur circuit;cuplarea este paralel,comunicatia este de tip serial.

#4
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
teoretic, ar fi solutia monitorizarii unor intrari digitale, cu interfata rs485. gasesti asa ceva la ICP CON.
http://www.inovis.ch...p...2904&form=6

pui adresele de modbus diferite si folosesti aceeasi linie de comunicatie.
in calculator te legi cu un rs485-rs232.

avantajul e ca stii exact care contact isi modifica starea.

Edited by DeeJay, 12 March 2007 - 09:30.


#5
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,765
  • Înscris: 11.03.2007

 DeeJay, on Mar 12 2007, 10:30, said:

teoretic, ar fi solutia monitorizarii unor intrari digitale, cu interfata rs485. gasesti asa ceva la ICP CON.
http://www.inovis.ch...p...2904&form=6

pui adresele de modbus diferite si folosesti aceeasi linie de comunicatie.
in calculator te legi cu un rs485-rs232.

avantajul e ca stii exact care contact isi modifica starea.
Cred ca din dorinta de a fi concis nu am reusit sa expim exact tot ce am gandit.Nu doresc sa ma leg de un calculator.Desigur asta nu usureza deloc lucrurile.Initial am vrut sa fac asta folosind un microprocesor de comenzi pentru tv+perechea sa,emitatorul pentru telecomanda,dar mi se pare o chestie putin eleganta si oarecum instabila in timp datorita faptului ca ar trebui sa folosesc multe comparatore,deci multi semireglabili...Apoi depind de calitatea unui C ca sa nu comand intamplator alt dispozitiv.Ar mai fi si faptul ca nu am informatii despre starea acelui dispozitiv.Alte idei,linkuri,sugestii?

#6
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
:huh: incearca sa expui problema simplu si concis, eventual si o schita

altfel, e greu sa-mi dau seama ce vrei exact sa faci

#7
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,765
  • Înscris: 11.03.2007

 DeeJay, on Mar 13 2007, 11:45, said:

:huh: incearca sa expui problema simplu si concis, eventual si o schita

altfel, e greu sa-mi dau seama ce vrei exact sa faci
Doar ceea ce am expus in postarea initiala.Nelamurirea este cumva datorita ambitiei de a comunica pe doua fire?Imbatranesc,poate altcineva nu va avea pricepere tehnica nici macar cat mine;a,si inca ceva:pentru ca se poate.Nu ati avut niciodata ambitia sa abordati ceva dintr-un punct de vedere nu cel mai usor?Cred ca la intrebarea "cum as putea comanda noua contactori" stie sa raspunda si un prescolar.Eu vreau patru unitati identice capabile sa emita in retea si sa receptioneze din aceasta cateva coduri binare.E mai clar acum?

#8
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
bun, deci vrei comunicatie digitala pe 2 fire (banuiesc ca 2 + GND, nu cred ca vrei 1-wire), dar nu cu calculatorul.

singura idee care o am e un PIC in capat, care sa comunice digital cu device-urile (eventual alte pic-uri, comunicatie pe standard I2C sau seriala clasica, pentru care exista rutine scrise deja si exemple gramada pt. pic-uri)

alternativa: discriminare in frecventa (filtre digitale pt. pecizie)

#9
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

 DeeJay, on Mar 13 2007, 22:19, said:

bun, deci vrei comunicatie digitala pe 2 fire (banuiesc ca 2 + GND, nu cred ca vrei 1-wire), dar nu cu calculatorul.

singura idee care o am e un PIC in capat, care sa comunice digital cu device-urile (eventual alte pic-uri, comunicatie pe standard I2C sau seriala clasica, pentru care exista rutine scrise deja si exemple gramada pt. pic-uri)

alternativa: discriminare in frecventa (filtre digitale pt. pecizie)

I2C nu merge la distanta aia! Eu propun RS485. Proiectul este interesant dar necesita un pic de experienta in microcontrollere.

#10
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,765
  • Înscris: 11.03.2007

 Arcer, on Mar 14 2007, 12:20, said:

Proiectul este interesant dar necesita un pic de experienta in microcontrollere.
       Si asta nu este. Doar daca gasesc programe gata scrise.Pana aici va multumesc!Am reusit sa gasesc pana la urma ceva http://www.epsicom.l...down/ep0046.pdf dar nu stiu daca se pot monta mai multe receptoare in paralel fara schimbarea softului(mai sigur ca nu pentru ca nu se mai pot sincroniza) si nu este nici o comunicatie bidirectionala.Este posibil ca Velleman sa mai aiba ceva prin oferta in afara de kitul asta.

#11
Zugravu

Zugravu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.03.2006
as avea o idee...

Exista (sau exista, pe vremuri) un UART, Tesla MHB-1012, sau echivalentul sau AY-3-1015. Este bidirectional, comunica serial la viteze de pana la 25KBaud, si partea cea mai interesanta, nu trebuie sa stea pe langa un procesor ca sa fie comandat de acesta; de fapt nu-i trebuie decat alimentare (5V, iar MHB1012 mai are nevoie de -12V) si un oscilator cu f=16 x Baud. Transmisia s-ar face prin 2 fire (Tx, Rx si GND). Cred  50m este suficient sa se transmita TTL fara sa se piarda semnalul. Daca totusi se pierde, s-ar putea folosi un MAX-232 pe fiecare parte (emitator si receptor) care sa asigure o tensiune pe fire de -10V pentru 1 si +10V pentru 0 (ca la RS-232). Cu putin timp, niste demultiplexoare si niste relee, ideea poate fi dezvoltata pentru ce ai dumneata nevoie, si cred ca ar fi cel mai simplu, pentru ca nu implica microcontollere si alte minuni.

Datasheet pentru AY-3-1015 se gaseste la: http://www.datasheet...?article=874823

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate