Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

INALTIME MICA : Vreau sa cresc

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#73
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postalexgrand, on Jul 5 2008, 23:12, said:

sorry nu m-am uitat decat asa... pac pac! o sa ma uit si mersi frumos !!


Arunca atunci o privire "pac pac" si pe aici poate gasesti ceva sa te ajute:

http://forum.softped...howtopic=379298

#74
alexgrand

alexgrand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.04.2008

View Postionutz78, on Jul 5 2008, 23:24, said:

Arunca atunci o privire "pac pac" si pe aici poate gasesti ceva sa te ajute:

http://forum.softped...howtopic=379298


m-am lamurit si multam inca o data...cred ca de acum o sa dorm ca liliacul si o sa ma joc foarte mult basket!!

aa si inca ceva si ai scapat de mine... faptul ca ma culc pe la 2 3 si ma scol pe la 9 asa...ma afecteaza ? ar trebui sa dorm mai mult... ??

#75
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Hatha Yoga zice că poți încerca mai multe posturi

tadasana

Padahastasana


Și ca să fie treaba ideală, DUPĂ  aceste două posturi poți finaliza cu Chakrasana. adică podul.

Documentează-te cum trebuie și fii perseverent. Toate astea îți pot asigura încă cîțiva centimetri în următorii ani, depinde dacă tu o sa tragi constant de oasele alea.

Presupun că voleiul este mai eficient decît baschetul.

#76
alexgrand

alexgrand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.04.2008
ok o sa trag de mine si de oasele mele cat voi putea de mult... si voi incerca si sa stau atarnat de o bara; cine stie ?! poate o sa mearga!! o sa te anunt daca m-am rupt sau daca respir aerul de la 5 cm mai sus!!

#77
tha_smokke

tha_smokke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.01.2008
baschetul nu o sa te ajute foarte mult doar daca te tii serios de el...crede-ma ca am incercat si eu asta.
in schimb ai putea sa faci zilnic cateva serii exercitii (nu mai tin minte exact cum se numesc dar ajuta foarte mult) in care trebuie sa stai suspendat de o bara si sa incerci sa duci genunchii la piept  ^_^

Edited by tha_smokke, 05 July 2008 - 22:47.


#78
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postalexgrand, on Jul 5 2008, 23:30, said:

m-am lamurit si multam inca o data...cred ca de acum o sa dorm ca liliacul si o sa ma joc foarte mult basket!!

aa si inca ceva si ai scapat de mine... faptul ca ma culc pe la 2 3 si ma scol pe la 9 asa...ma afecteaza ? ar trebui sa dorm mai mult... ??


Da, te afecteaza deorece principalul hormon care controleaza cresterea Growth hormone (GH) se secreta intr-un anumit bioritm : 70 % din secretia lui zilnica este in timpul noptii (al somnului nocturn), asa ca nu ar fi bine sa te culci mai tarziu de ora 12 noaptea ca sa nu -ti influentezi in mod negativ cresterea.

#79
alexgrand

alexgrand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.04.2008
e 11 59... ma duc sa ma  :tooth: :tooth:  si ma culc...

noapte buna si mersi inca o data...:D

#80
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Cu placere si Noapte buna.

#81
eD_e

eD_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.07.2008
Am 16 ani , inaltimea de 1.64 iar ambii parinti sunt mai scunzi decat mine, insa nu cu mult ...  Sunt sanse sa mai cresc avand in vedere inaltimea parintilor ??
Sunt ingrijorat fiindca toti cei care erau mai scunzi decat mine acum m-au depasit  -_-

CE pot face pentru a ma inalta ?   :mellow:

#82
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
stai agățat de o bară o oră pe zi cu picioarele în sus. De asemeanea ai putea să încerci să-i  privești pe toți de sus.

Sau mai bine resemnează-te...

#83
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PosteD_e, on Sep 11 2008, 11:00, said:

Am 16 ani , inaltimea de 1.64

...  Sunt sanse sa mai cresc avand in vedere inaltimea parintilor ??

Daca ne spui inaltimea parintilor te putem ajuta cu o estimare a inaltimii pe care o vei avea ca adult.

#84
eD_e

eD_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.07.2008

View Postionutz78, on Sep 11 2008, 13:13, said:

Daca ne spui inaltimea parintilor te putem ajuta cu o estimare a inaltimii pe care o vei avea ca adult.

poi va spun cu aproximatie.. nu stiu exact ... tata cam 1.58  iar mama 1.62

#85
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PosteD_e, on Sep 11 2008, 15:25, said:

poi va spun cu aproximatie.. nu stiu exact ... tata cam 1.58  iar mama 1.62

Varsta prognozata in perioada de adult ar fi cam de 1.68-1,70. Din pacate factorul genetic nu te ajuta prea mult, dar oricum mai ai de crescut in jur de 5 cm. Sanatate!

#86
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
si eu aveam probleme cu inaltimea: 15-16 ani 1.58-160 m , desi facem 2-3 luni in sezonul cald innot , apoi am apelat la un medic si am aflat de tonotil-n combinat cu alte vitamine si care a avut rezultate bune cam intr-un an , un an si ceva am crescut 10 cm , acum ajungand la 1.72 care nu mi se pare destul ... :)

#87
t-T-t

t-T-t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.05.2008

View Postrazor_titann, on Sep 25 2008, 17:19, said:

si eu aveam probleme cu inaltimea: 15-16 ani 1.58-160 m , desi facem 2-3 luni in sezonul cald innot , apoi am apelat la un medic si am aflat de tonotil-n combinat cu alte vitamine si care a avut rezultate bune cam intr-un an , un an si ceva am crescut 10 cm , acum ajungand la 1.72 care nu mi se pare destul ... :)

Ia mai spune despre produsul asta cate ceva.
Cat costa ? Cum se administreaza?  De unde pot face rost ? Are efecte negative asupra corpului ? Iti largeste oasele sau cum , le si ingroasa?

#88
underground89

underground89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.10.2008
am o intrebare...cum pot creste in inaltime simplu,fara medici sau medicamente???am 15 ani si 1.64 m. pls help

#89
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

View Postrenderman, on Sep 21 2006, 19:59, said:

Io am un program care iti mareste diagonala la monitor, nu cumperi  ?

un nr de telefon imi poti da ?  :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:

View Poststeelk, on Sep 21 2006, 22:58, said:

E foarte bine daca ai doar 17 ani. Problema era daca erai trecut de 19-20 ... la varsta aia deja oasele se "inchid", nu mai sunt receptive la crestere.

Eu vad cam 4 metode, care pot fi combinate pt rezultate mai bune:

1. inot - cat de mult si de des poti, eventual un abonament la un bazin si cateva sedinte pe sapt

2. baschet - cam greu sa te ia la varsta asta, dar inca se mai poate (ma refer la un club)

3. exercitiul ala in care stai agatat de o bara in lungul mainilor (priza sa fie egala latimea umerilor) - la fel, cat mai des si cat mai mult (stai pana nu mai poti)

4(?). hormoni sintetici de crestere - am inteles ca ar exista, nu stiu mai nimic despre subiectul asta dar ai putea sa te interesezi ... desi eu ti-as recomanda primele 3 metode care pana una alta sunt naturale :)

PS: cam 2 ani mai poti sa cresti serios in inaltime, dupa aia rezultatele vor fi nesemnificative.

PPS: eu pana in clasa a 9-a am fost pitic rau, eram printre cei mai mici din clasa. In vara dintre a 9-a si a 10-a am crescut destul de mult si pana la urma am ajuns la 1.83 la 20 de ani si de atunci n-am mai crescut. Dar la mine a fost si putin bagaj ereditar ca bunicul, unchiul si in general toti cei de sex masculin de pe linia mamei au 1.90+ ..

cartilagiile de crestere se pot osifica, ce determina stoparea cresterii oaselor in lungime, si la varste, precum 14 ani.
inotu, baschetu sunt sporturi solicitante pt. organism ce determina in corp secretie accentuata de HGH(hormon de crestere) => cresterea in inaltime.
pe de alta parte, sa baschetu e un sport care presupune stretching, miscari de elongatie, ce determina corpu sa "se lungeasca" fiind supus unui stimul repetat.
un avantaj al inotul e ca forta de gravitatie nu cade pe coloana vertebrala, astfel spatiile dintre vertebre sunt mai mari, ele departandu-se.
sa nu uitam faptu ca dupa ce ne trezim suntem mai inalti decat am fost inainte sa ne culcam.
cu privire la hormoni sintetici de crestere, exista, si sunt utilizati. folosirea acestora prezinta riscuri.
e gresit sa spui ca 2 ani poti creste serios in inaltime, iar dupa aia rezultatele vor fi nesemnificative. nu da asa usor verdicte! aroganta e prea mare, stiu.
poti creste si la 20 ani 5 cm.
in functie de nivelul de activitate, fondu genetic, alimentatie si somn poti influentza cresterea inaltimii. desigur, cartilagiile  de crestere nu trebuie sa fie osificate.





View Postloock, on Sep 23 2006, 18:12, said:

Pt. a nu stopa cresterea prematur,evitaalimentatia bogata in calciu, de ex. cereale, paine, etc.
Cerealele sunt principala sursa de calciu, si trebuie evitate pe perioada cresterii.
Si lactatele, contin calciu (nu din cauza lui sunt albe....) si trebuie evitate pana la 25 de ani.
Osificarea diafizelor este influentata nu doar de prezenta calciului in sange, dar si de enzime (fosfataza), si de vitamine (C si D2)
Poti sa te interesezi si de influenta vitaminelor E si A.
Pana la un punct, intr-o cantitate f. mica, prezenta lor este benefica (vitaminele), dar intr-o cantitate putin mai mare accelereaza procesul de osificare, si astfel stopeaza cresterea in inaltime.
De asemenea, exercitiile fizice trebuie bine alese, deoarece unele presupun actiunea de tasare a oaselor, care nu este benefica pt. crestere, de ex. ridicarea de grutati....
Baschetul si in general saritul in sus...., este destul de delicat....daca solicitarea oaselor nu este f. mare, se face incalzire inainte, sariturile nu se succed foarte des sau obositor, atunci ele pot stimula subtil cresterea; dar daca solicitarea este f. mare, in soc, etc., eventual fara predispozitie genetica pt. crestere, atunci efectul lor poate fi contrar, de osificare accelerata si de stopare a cresterii; pot apare de asemenea fisuri vertebrale, hernie de disc (- foarte dureroasa - inelele vertebrale inflamate apasa nervii...), si altele si mai rele, de care scapi mult mai greu sau deloc...
Pana la 25 de ani, poti sa mai cresti 2 capete, dar poti si sa nu mai cresti deloc....

daca faci exercitii cu greutati taseaza oasele? depinde ce greutati folosesti!alimentatia e foarte foarte importanta, si somnu.
eu am crescut 5 cm cand m-am apucat de sala in vreo 3-4 luni.
asa ca, cu sigurantza nu poti sa spui ca ridicarea de greutati duce la stopare,nu e o regula, deoarece eu am crescut. explicatia e ca se secreta HGH din cauza efortului intens=> crestere in inaltime.
prin exercitiu fizic, oasele se intaresc, devin mai rezistente.




View Postblackdragon_16h, on Sep 24 2006, 22:08, said:

Eu am 17 ani. 170 inaltime si sper sa mai cresc nitel..macar 2 3 cm acolo o sa evit calciul si vitaminele E a pe cat posibil, si la sport o sa rup baschetu..si mi s-a propus sa merg la sala , dar pt a nu mi stopa crestera voi face mai mult bicicleta, alergare pe banda, chestii de slabit.si o intrebare care ma macina...fumatul opreste cresterea?dak da eu fumez camde 1 an juma desi serios fumez de 8 luni ..credeti ca mi a afectat crestrea? si sa merg la doctor, sa iau produse medicale? un fost coleg avea problema asta a luat medicamentatie si aqu deabia e cat mine asa k ...soer k pana la 19 ani sa mai cresc

cata incultura. mai bine faci dupa capu tau? is convins cat de documentat esti.
daca un membru in acest topic spunea ca tre' sa mananci 2 kg de zahar pe zi ca sa cresti, il credeai, si bagai ca desteptu 2kg de zahar pe zi ca vei creste, ca asa ai aflat de la x de pe forum.
is 1000 si 100 de mituri in lumea, provenite din incultura crasa.
un mit spune cu privire la inaltime ca  lucrul cu greutati stopeaza cresterea ce e fals. influenteaza cresterea, dar nu o stopeaza, daca e facut in mod rational, cu cap, ba chiar ajuta. greu de crezut, stiu.
am cunoscut un prieten care a crescut 10 cm dupa ce s-a antrenat, altu 3-4 cm . in fine.  normal ca, facand genoflexiuni cu 200 kg, influenteaza cresterea.




View PostJaqueline, on Sep 25 2006, 21:50, said:

mic si musculos? nu cred ca e combinatia perfecta, sincer

dar nici mic si cu corp de somalez nu cred ca e combinatia perfecta, SINCER!


View Postunderground89, on Nov 6 2008, 18:11, said:

am o intrebare...cum pot creste in inaltime simplu,fara medici sau medicamente???am 15 ani si 1.64 m. pls help

care ar fi problema sa cresti fara medici sau medicamente? asa va speriati de ei.. mai rau ca si copiii mici de injectii.
toti ati vrea simplu, fara nici un efort, si peste noapte daca s-ar putea.

Edited by tampitezol, 06 November 2008 - 21:23.


#90
ClaWooDya

ClaWooDya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2008
deci am 16 ani si 1.55 :-<  ce sa faaaac??:(( mai cresc??:-< sportu ajuta?gimastik cv...oua d prepelitza?:-s anumite alimente?bauturi:(( orice....plz help me...:-< is frumushik..adik aja mi s zice:))) si numai bn k greutate.....44 kg....deash fi si eu mai inaltutza....:-<...help please:*:*:*:*:*:*:*

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate