Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

INALTIME MICA : Vreau sa cresc

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
petrizabest

petrizabest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.08.2007
MULTUMESC PT RASPUNSURI

#38
Graphic

Graphic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.02.2007
Multumesc si eu :P

#39
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007
cum vi se pare la 19 ani inaltimea de 1.68-1.69 ?

eu zic ca e destul de ok avand in vedere si mostenirea genetica. parintii sunt aproape cat mine( tata mai mic cu vreo 2 cm si mama cu 6-7cm )


voi ce spuneti. pot mai mult de atat ? :scratchchin:

Edited by shadowgign, 20 April 2008 - 18:53.


#40
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008

 shadowgign, on Apr 20 2008, 19:51, said:

cum vi se pare la 19 ani inaltimea de 1.68-1.69 ?

eu zic ca e destul de ok avand in vedere si mostenirea genetica. parintii sunt aproape cat mine( tata mai mic cu vreo 2 cm si mama cu 6-7cm )


voi ce spuneti. pot mai mult de atat ? :scratchchin:
Incearca sa joci basket, la inceput va fi greu pana te inveti cu mingea si inelul dar dupa aceea devine foarte fain. Eu am un prieten care a crescut acum are o inaltime medie de 1.76 jucand basket, de la 1.70. Unii zic ca a crescut atat fiindca inca este in perioada de crestere dar joaca basket de 3 ori pe saptamana si eu sunt sigur ca si asta l-a ajutat.

#41
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Eu sunt curios ce anume din jocul de baschet te face sa cresti ?? :huh:

#42
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
No, asta cu să mai crești 5 cm între 30 și 40 de ani o aud in premieră!!Da' cum așa? I-a apucat creșterea brusc sau cum au reușit repectivii? Mai am și io vreo șansă în cazul ăsta? Detaliază, ciutacule, să nu ne facem speranțe deșarte! :lol:

#43
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Nu inteleg ce ti se pare asa extraordinar. Cartilajele de crestere nu se sudeaza niciodata decat daca ai vreo problema. Conceptia ca dupa 20, 20 si ceva de ani oamenii nu mai cresc se datoreaza faptului ca acei oameni nu au facut sport dupa varsta de la care s-au oprit din crescut, poate chiar nu facusera nimic inainte.
Detalii: sport, alimentatie si odihna.

#44
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Hai sa fim seriosi, singurul lucru care poate sa-ti creasca intre 30 si 35 de ani e burta !

#45
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Burta creste daca nu faci niciun sport si bei bere uitandu-te la TV. Daca faci sport regulat, ai un regim alimentar echilibrat si te odihnesti suficient, vei creste in inaltime si masa musculara, nu in burta. :)

#46
pwned

pwned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 19.06.2007
Si eu am auzit ca desi cresterea este incetinita dupa 20 de ani, nu se opreste, deci ce zice ciutacu mi se pare posibil. (am zis 20 de ani ca o generalizare, cred ca varsta depinde de corpul fiecaruia). Eu am fost destul de scund pana pe la 14-15 ani. Eram cel mai mic din clasa, dar acum am 17 ani si sunt de inaltime medie, vreo 1.76

Edited by pwned, 24 April 2008 - 17:03.


#47
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Am 16 ani jumate si am 174cm. Este bine? Sau sunt cam mic... :(

Edited by costinthebest, 24 April 2008 - 18:41.


#48
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 ciutacu, on Apr 24 2008, 12:21, said:

Nu inteleg ce ti se pare asa extraordinar. Cartilajele de crestere nu se sudeaza niciodata decat daca ai vreo problema. Conceptia ca dupa 20, 20 si ceva de ani oamenii nu mai cresc se datoreaza faptului ca acei oameni nu au facut sport dupa varsta de la care s-au oprit din crescut, poate chiar nu facusera nimic inainte.
Detalii: sport, alimentatie si odihna.

Dupa siguranta si ignoranta argumentelor pari a fi chiar Ciutacu. Doar pestii si reptilele cresc asa, a prost, toata viata.
La om cartilajele de crestere se osifica in jurul varstei de 18 ani, nu 20.
Dupa inchiderea cartilajelor s-a ispravit cu cresterea naturala, trebuie sa tragi de oase cu ceva, daca vrei sa le mai lungesti.
Exista o tehnica de alungire, cu implanturi la capetele oaselor si dispozitive externe de extensie, cu surub, am vazut-o folosita la alungirea tibiilor, e laborioasa, dureroasa, de durata si costisitoare. Pacientii in schimb pareau fericiti cu cei cativa centimetri in plus, obtinuti dupa luni de chin.

#49
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008

 Woland, on Apr 24 2008, 21:13, said:

Dupa siguranta si ignoranta argumentelor pari a fi chiar Ciutacu. Doar pestii si reptilele cresc asa, a prost, toata viata.
La om cartilajele de crestere se osifica in jurul varstei de 18 ani, nu 20.
Dupa inchiderea cartilajelor s-a ispravit cu cresterea naturala, trebuie sa tragi de oase cu ceva, daca vrei sa le mai lungesti.
Exista o tehnica de alungire, cu implanturi la capetele oaselor si dispozitive externe de extensie, cu surub, am vazut-o folosita la alungirea tibiilor, e laborioasa, dureroasa, de durata si costisitoare. Pacientii in schimb pareau fericiti cu cei cativa centimetri in plus, obtinuti dupa luni de chin.

Bine zici, Woland...ce aberații pot să scoată unii..auzi ce simplu e, mănânci sănătos, faci sport și crești ca o buruiană!
Păi la ce alimentație sănătoasă are Madonna și la câtă mișcare face, ar trebui să aibă 1.90, nu 1.54!
Cât se chinuie unii cu hormoni de creștere și tot felul de intervenții și de fapt ce simplu era tot! :lol:

#50
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

 Woland, on Apr 24 2008, 22:13, said:

Dupa siguranta si ignoranta argumentelor pari a fi chiar Ciutacu. Doar pestii si reptilele cresc asa, a prost, toata viata.
La om cartilajele de crestere se osifica in jurul varstei de 18 ani, nu 20.
Dupa inchiderea cartilajelor s-a ispravit cu cresterea naturala, trebuie sa tragi de oase cu ceva, daca vrei sa le mai lungesti.
Exista o tehnica de alungire, cu implanturi la capetele oaselor si dispozitive externe de extensie, cu surub, am vazut-o folosita la alungirea tibiilor, e laborioasa, dureroasa, de durata si costisitoare. Pacientii in schimb pareau fericiti cu cei cativa centimetri in plus, obtinuti dupa luni de chin.
Nu trebuie sa-ti trimit o copie a C.I. ca sa-ti demonstrez cine sunt.
Deci: ceea ce afirmi tu este ca oamenii nu mai cresc dupa ce implinesc majoratul ?
Nu era vorba de extensie de limb, prin care femurul este taiat si sunt adaugate niste tije care se indeparteaza continuu si oasele cresc, deoarece au capacitatea de a se regenera. Operatia in sine este chinuitoare pentru pacient, iar restul vietii acesta se va simti ca si cum ar fi avut piciorul rupt.

Edited by ciutacu, 25 April 2008 - 19:37.


#51
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 ciutacu, on Apr 25 2008, 20:34, said:

Nu trebuie sa-ti trimit o copie a C.I. ca sa-ti demonstrez cine sunt.
Deci: ceea ce afirmi tu este ca oamenii nu mai cresc dupa ce implinesc majoratul ?
Nu era vorba de extensie de limb, prin care femurul este taiat si sunt adaugate niste tije care se indeparteaza continuu si oasele cresc, deoarece au capacitatea de a se regenera. Operatia in sine este chinuitoare pentru pacient, iar restul vietii acesta se va simti ca si cum ar fi avut piciorul rupt.

Nu imi trebuie copie dupa nimic, curiozitatile mele sunt de cu totul alta natura.

"Extensie de limb" nu exista in... limba romana, e un barbarism adhoc importat din engleza, o traducere de circumstanta.

Cresterea oamenilor (pe cale naturala, fireste) nu are nici o legatura cu majoratul lor, ci cu prezenta cartilajelor de crestere. Acestea se osifica in jurul varstei de 18 ani, moment in care cresterea in lungime a oaselor se opreste.

In continuare poate exista o cresterea a oaselor, sub influenta unei cantitati excesive de hormon somatotrop care insoteste unele tumori hipofizare, de exemplu, dar nu in lungime. Se produce o hipertrofiere a extremitatilor acestora, generand o stare patologica, numita acromegalie.

Edited by Woland, 28 April 2008 - 15:40.


#52
samaria

samaria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.09.2007
Baschet, inot sau oua de prepelita

#53
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 ciutacu, on Apr 30 2008, 09:05, said:

Extensie de limb = extensie de membru, mai precis extensia picioarelor.
La unii se osifica si la 15 ani, la altii mai taziu, unii oameni crescand mult dupa varsta de 18 ani.

Perseverare diabolicum est.

LIMB s.n. 1. Partea lată a unei frunze, legată de ramură prin codiță. 2. Marginea gradată a scării unui instrument de măsură. ♦ Marginea unui astru. ♦ Creastă marginală a unei formații anatomice circulare. 3. Navă pentru operații de limbare. // s.m. (Teol.) Loc în cer unde catolicismul presupune că ar sta sufletele drepților și ale copiilor morți nebotezați, înainte de venirea lui Cristos. [< fr. limbe, cf. lat. limbus].

Privind lucrurile din perspectiva biologiei si a limbii romane, evident ca definitia ta nu reprezinta decat o dovada de ignoranta fudula si obstinata.

Poti oferi o sursa credibila a informatiei privind osificarea cartilajelor "mult dupa 18 ani"?

Edited by Woland, 30 April 2008 - 22:39.


#54
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 ciutacu, on May 3 2008, 09:42, said:


Daca stiinta ti-ar fi pe masura incapatanarii, erai demult academician.

Desi exista in ambele limbi, romana si engleza, vocabula "limb" NU are acelasi sens. Este ceea ce biata ta profesoara ta de engleza numea "false friends", si ai fi stiut, daca ai fi fost atent la lectii in loc sa joci bambilici.
Deci nu poti incerca sa traduci limb extension cu extensie de limb, pentru ca e in cel mai bun caz o traducere ridicola.
La cum nu poti traduce de pilda termenii englezi pregnant, fund, cutie, curve, ban, cu corespondentele lor romanesti, care au sensuri complet diferite.

Cum ramane cu sursa informatiei despre osificarea mult dupa 18 ani a cartilajelor de crestere?

Edited by Woland, 04 May 2008 - 10:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate