Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Probleme la scrierea c.d.-urilor de 870, 900Mb.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
popa.daniel

popa.daniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.12.2001
Va salut pe toti de pe acest Forum!

Trebuie sa revin cu aceasta problema, deoarece nici pina in momentul de fata nu am gasit o rezolvare a problemei si nici vreo explicatie care sa ma lamureasca in totalitate in aceasta problema. Am primit raspunsuri de genul "vezi ca merge cu Nero" si atit, nimic mai mult. Intr-adevar, o merge cu Nero, dar cum se face? Dati amanunte, care stiti cum stau lucrurile!

Deci problema era ca nu reuseam sa scriu c.d.-uri de 870Mb, respectiv, mai nou, de 900Mb. Am un TEAC CD-W58E, 8x8x32x. In final am reusit sa-l fac si WinOnCd3.8 sa vada capacitati mai mari si pe Nero 5.5.7.2. (atit ca la Nero nu prea sint sigur de ceea ce am facut; l-am setat pe ''Multi Level Disc" si imi arata pina la 2500Mb in bara de jos). Dar daca vreau sa scriu imi spune ca nu am spatiu suficient pe c.d., desi si un program si celalalt imi recunosc capacitatile mai mari de 700Mb.

Daca stie cineva cum stau lucrurile il rog sa-mi spuna si mie. Daca e de vina TEAC CD-W58E si daca exista vre-un up-date de driver pt. asta, dati-mi de veste!

Va multumesc pt. rabdarea lecturarii stigaturii mele!

Daniel Popa

In C-ta se gasesc la "1A", c.d.-uri de 200Mb (din alea mici) si de 900Mb, care sint DataTrack.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Incearca sa introduci in unitate un cd de 900 Mb si in Nero mergi in meniu Recorder - Medium Info si vezi ce zice.
Cat vede capacitatea CD-ului ? :o

#3
popa.daniel

popa.daniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.12.2001
Am facut asa cum mi-ai sugerat si ce pot sa spun, il vede de 703Mb. Asta inseamna ca e de vina TEAC CD-W58E 8x8x32x?

#4
Corbus

Corbus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2001
Se rezolva f simplu - dai o simulare! Pui la expert features enable disc at once overburn CD si simulate writing ..daca nu da eroare ti-l va face...(si nu conteaza cat il vede - am vazut un tip de CD care avea o capacitate raportata de nero de doar 182 megi parca si au incaput asa peste 80 min lejer)

#5
Barmaleus

Barmaleus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.01.2002
In Nero mergi la File->Preferences->Expert Features->Enable Overburn si pui la durata 99minute.

Da, faza cu overburn merge doar cu "Disc-at once". Cu Teac-ul meu (CD-W524E) merg scrise DataTrack-urile alea de 99 minute maxim 89'51". Probabil la fel va fi si la tine.

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Mah! Fii atent!
[list=1]

[*]dai enable overburn (vezi mai sus)

[*]setezi pe data mode 2 la sectziunea ISO

[*]La sectziunea burn,
Spoiler
. Chiar daca nero spune ca CDu are 703 MB, o sa-l sicrie pana nu mai incape! Incearca shi cu simultae, sa te convingi ... shi sa nu fie vreo tzapa de Blank!
[/list=1]

Succes!

#7
popa.daniel

popa.daniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.12.2001
:) Am incercat tot ce mi-ati sugerat fiecare, in toate felurile, mai nou, chiar cu Nero 5.5.8.0. si va pot spune ca nu vrea neam :( , ceea ce ma face sa cred ca al meu Writer, adica TEAC CD-W58E, 8x,8x,32x, nu este capabil de asa ceva. Am vazut de curind in CHIP pe Aprilie ca un anume TEAC CD-W524E care este 24x,10x,40x, e capabil sa scrie atit c.d.-uri de 90min. cit si de 99 min. Sper in continuare ca poate stie careva vreo solutie si pentru TEAC W58E.

Numai bine!  :cya:

#8
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
deci si io am Teac CD-W58E; acum introduc un CD traxdata de 90 minute (pe care mi-e mila sa-l scriu), dar mi-l vede tot de 703 Mb ... Deci e de la writer... Acum nu stiu daca Nero va fi capabil sa overburn pe el... si nici nu incerc acum, dar "de vina" e unitatea...
PS: popa.daniel , esti cumva din Mihailesti, lânga Bucuresti ?; ca io cunosc un popa daniel acolo...

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cititi AICI  si veti vedea ca writere-le in mod obisnuit vad eronat capacitatea maxima a unui CD-R de 900.

Tot articolul este foarte interesant, rezervati-va timp pentru el, este un Tom's.

Greets,
Speedo

#10
popa.daniel

popa.daniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.12.2001
Ii multumesc lui Speedo pentru trimiterea facuta. M-am uitat in repezeala. Pare interesant ce scrie acolo, mai ales ca este totul detaliat. Voi salva paginile si le voi rumega dupa aceea. Multumesc si celorlalti. Ma voi uita pe articolele alea sa vad ce si cum.

Numai bine!

#11
eXecu7or

eXecu7or

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.12.2001
Ai incercat upgrade la firmware?

Uite ici un link: Firmware

Atentie! Treaba poate bushi writeru' (ca orice update de flash, de altfel...da' poate te si ajuta...)

:rolleyes: Aparent, pagina nu contine firmware pt. writeru' tau. Sorry! M-am uitat chiar la teac pe site si nu au upgrade, versiunea fiind 1.0A. Sper ca linku' va folosi altora!

#12
Corbus

Corbus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2001
Sa mai vedem o data: Expert features ai pus overburn CD to 90 min; apoi ai bifat enable DAO Overburn CD; ai bagat CD  - ti-l vede de 703 megi; Ai pus acolo sub selectorul de viteza Disc At Once; ai dat no multisession; ai incercat sa faci CD dand write si ti-a aparut mesaj ca Insert another disc; ai asteptat 3 secunde sa iti apara casuta de dialog: Continue overburnCD (~ asa ceva) ...problema e .. ti-a apart casuta asta de dialog sau nici nu ai ajuns pana la ea?

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
mai baieti nu se face la unul din voi mila si sa puna un tutorial despre ce si cum.

eu vreau pentru W TEAC 4x/4x/32 si 8x/8x/40 cu NERO care-o fi

#14
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
bă da greu e mă....o adevărată filosofie.   :drac:

fă cum a zis corbus că trebuie să meargă

#15
QwertY

QwertY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.05.2002
Dumb user detected.. attempting evasive maneuvers.. FAILED

RTFM! :D:

#16
andreas

andreas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 13.05.2002
Ignorandu-l pe deshteptul de mai sus, vreau sa mentionez ca am si eu cam aceeasi problema:
am un cdrw LG 24x10x40x (8240B) si un cd de 900 datatrack mi-l vede de 140. Am ceva experienta cu cdrw asa ca am incercat tot ce se putea (stiam),inclusiv ce ati scris, insa cand ajung la ultima faza cand ii dau write imi afiseaza casuta de dialog cum ca nu este destul spatiul pe mediul inscptibil si sa introduc alt mediu, moment in care tray-ul se deschide.....M-am documentat un pic si am gasit un articol pe Tom's despre arderea cd-urilor de 900 si in mod ciudat si paradoxal, acolo se recomanda ultimele unitati de la LG, printre care si am mea.....Daca are cineva vreo idee sau sugestie ii multumesc anticipat!

#17
Corbus

Corbus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 28.11.2001
:ciocan: Eu am obosit sa tot repet ce trebuie facut... Cheama un prieten priceput la tine sau mergi la cineva care face CDs din astea sa iti arate... :ciocan:

#18
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Pt. andreas...cred că folosești o versiune mai veche de NERO. Până îi faci update, încearcă ca imediat ce se deschide tray-ul să-l bagi la loc (tot apăsând pe EJECT) și vei vedea că îți apare căsuța în care te întreabă de OVERBURN. și dai YES

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate