Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Transilvania, fara discutii despre autonomie, independenta si separatism

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
9290 replies to this topic

#1585
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 enough1453, on 24 iulie 2018 - 17:46, said:

Daca fanaticii dacomani/dacopati s-ar ilumina cu adevarata intelegere
si anume ca dacii sunt strabunii slavilor, enorm de multe conflicte, paradoxuri, nelamuriri ar disparea.
dar cine a zis ca n-ar fi putut fi.

#1586
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 leogoto, on 25 iulie 2018 - 09:32, said:

dar cine a zis ca n-ar fi putut fi?
Cum, cine? savanții. Numai unii savanți spun de ex că slovacii s-ar trage din daci slavizați lingvistic. Cei mai mulți spun că slovacii au venit acolo de undeva.
Ce a spus enough1453 e absolut real. Le mai nimerește și el uneori, se pare instinctiv. Polonezii, ucrainienii, cehii, slovacii, sirbii, bulgarii sint urmași ai dacilor.In istorie acei daci sint numiți geți alteori traci.
Eu am scris chestia asta aici de multe ori ca să arăt că  limbile pot fi schimbate mult de către comunități mici de oameni, dacă aceștia ajung să formeze suprastructura, adică clasa bogată, nobilimea. Limba  nobilimii incet incet se va răspindi și va inlocui vechea limbă. Schimbările  au fost in general in vocabular. Poporul care a invățat noua limbă a păstrat din vechea limbă pronunția, cuvinte și expresii. De aceea de ex bulgarii au pronunție apropiată de graiul muntenesc, numeroase epresii ca și muntenii și multe cuvinte. Limba veche acolo ininte de bulgară a fost vlaha, identică cu cea din Muntenia.

 enough1453, on 24 iulie 2018 - 19:23, said:

Am ramas suprins cand am vazut sustinatorii lui Dragnea in marea adunare care a facut-o in Piata Victoriei.
Astfel de moace nu mi-am inchipuit ca pot exista in Romania.
Ai curaj să îți pui moaca ta aici să ne mirăm și noi de ce bine arăți?

 WestPoint, on 25 iulie 2018 - 09:28, said:

Diferenta e ca in Ungaria slovacii, cehii, croatii si polonezii sint traditional de multe secole. Acestia au fost asimilati.
Romanii din Ungaria sint doar cei din localitatile de pe granita.
Nu...dragă. Sint 380.000 de greco catolici inregistrați, iar ăia au fost majoritar romini. majoritatea sint azi maghiarizați adică nu mai vorbesc rominește și nici conștiință rominească nu au, adică sint unguri.
Tu ai citit vreodată ceva despre graiurile valahe din Ungaria?

#1587
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,145
  • Înscris: 12.12.2006

 ionelmironescu, on 25 iulie 2018 - 10:11, said:

Numai unii savanți spun de ex că slovacii s-ar trage din daci slavizați lingvistic. Cei mai mulți spun că slovacii au venit acolo de undeva.
Cele două afirmații nu se contrazic.
Trebuie să fi venit niște slavi de undeva ca să-i slavizeze pe dacii aceia, nu ?
Pănă la urmă așa s-au format popoarele. :)

#1588
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Mă, tu citești ce scriu eu? Chiar asta am scris. De ce imi explici tu mie asta?
Cei mai mulți istorici nu spun asta ci că slovacii sint veniți de undeva, adică nu s-au format acolo din puțini slavi.

#1589
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 ionelmironescu, on 25 iulie 2018 - 12:27, said:

Cei mai mulți istorici nu spun asta ci că slovacii sint veniți de undeva, adică nu s-au format acolo din puțini slavi.
vorbesti de istoricii panslavisti.

panslavismul e de mult timp pe duca.
E chestie veche, batraneasca.

De ce nu te modernizezi nea florica?

#1590
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Florica, iara te iei dupa ce nebunul de Coja

#1591
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,336
  • Înscris: 05.08.2015

 ionelmironescu, on 25 iulie 2018 - 10:11, said:

Polonezii, ucrainienii, cehii, slovacii, sirbii, bulgarii sint urmași ai dacilor.In istorie acei daci sint numiți geți alteori traci.

Deci, polonezii, ucrainenii, etc. sunt daci sau sunt polonezi, ucraineni, etc.?

Romanii sunt daci sau sunt romani?

Daca dacii s-au dovedit atat de usor de asmilat de o mana de slavi, de ce dacii de p-aici s-ar fi tinut mai tari?

#1592
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 WestPoint, on 25 iulie 2018 - 19:46, said:

Florica, iara te iei dupa ce nebunul de Coja
Unde scrie Coja ce spun eu? Arată-mi că eu nu am găsit.

#1593
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Mount_Yerrmom, on 25 iulie 2018 - 20:23, said:

Deci, polonezii, ucrainenii, etc. sunt daci sau sunt polonezi, ucraineni, etc.?

Romanii sunt daci sau sunt romani?

Daca dacii s-au dovedit atat de usor de asmilat de o mana de slavi, de ce dacii de p-aici s-ar fi tinut mai tari?
Eu am scris că cehii, slovacii, ucrainienii, sirbii, bulgarii sint genetic urmași de daci și că o mină de slavi i-au slavizat, adică teza istoricilor cum că cultura superioară o inlocuiește pe cea inferioară este grșită. dacă ar fi avut ei dreptate slavizarea și maghiarizarea nu ar fi putut avea loc.
Vezi și țrromii; cultură inferioară. Ei au rămas in cea mai mare parte țrromi. Conform teoriei istoricilor aceștia ar fi trebuit să dispară.
Dacii de p-acilea au fost salvați de numeroasele păduri și mai ales de dealuri și munți. Altfel clasa superioară ar fi căzut și p-acilea, cum a căzut in părțile enumerate. Vezi harta. In țările enumerate e cimpie multă, in parte stepă (Ucraina). In Cehia muntoasă au rezistat foarte mult. In evul mediu erau acolo numeroși vlahi. Mai sint și acum, dar puțini.
Rominii sint romini. Ce mai intrebi? Asta e denumirea și cu asta mergem. Oricum dacii nu se autodenumeau daci dpdv etnic ci social. Daci dpdv etnic i-au denumit romanii iar grecii i-au denumit geți.

#1594
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,336
  • Înscris: 05.08.2015
Deci, neaflorica, concentreza-te: ce plm legatura avem noi cu dacii daca zici ca nu suntem daci ci romani, daca polacii sunt polaci si nu daci, daca ucrainenii sunt ucraineni si nu daci, etc.?

Esti in firea matale sau zburzi pe campii? Ma rog, prin paduri... Posted Image


https://www.wsl.ch/s...Kaplan_2009.pdf

Edited by Mount_Yerrmom, 26 July 2018 - 12:04.


#1595
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Mount_Yerrmom, on 26 iulie 2018 - 12:01, said:

Deci, neaflorica, concentreza-te: ce plm legatura avem noi cu dacii daca zici ca nu suntem daci ci romani, daca polacii sunt polaci si nu daci, daca ucrainenii sunt ucraineni si nu daci, etc.?

Esti in firea matale sau zburzi pe campii? Ma rog, prin paduri... Posted Image


https://www.wsl.ch/s...Kaplan_2009.pdf
Bă, omule simplu de tot, iți mai explic o dată:
dpdv genetic noi, ucrainienii, sirbii, bulgarii, polonii, cehii, slovacii, ungurii sint cu toții urmași ai tracilor (numiți uneori, geți, alteori daci).
Nu te mai lega ca dfraieru de nume că ți-am mai explicat de zeci de ori aici că numele de popoare sint date aiurea și că nici in trecut nu a fost altfel.
Tu nu pricepi ce spun eu sau te faci că nu pricepi, iar apoi mă acuzi tu pe mine că...nu sint in toată firea.
După logica ta proastă nu ai legătură cu strămoșii tăi dacă ai căpătat un nume nou.
ca să mă contrazici ai pus un link cu o lucrare scrisă in engleză (??) despre despăduririle făcute in Europa incepind cu antichitatea, adică un subiect care nu are legătură cu ce am spus eu.
Bă, dacă nu ești in stare să te concentrezi ca să poți pricepe nu mai acuza pe alții că...nu se pot concentra.

#1596
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Eu am scris că o populație mică poate schimba limba pe un teritoriu , fie mic sau mare.  Populații mici au schimbat limba tracă vorbită pe teritoriile de azi ale statelor Ucraina, Polonia, Germania (la Este de Elba), cehia, Slovacia, Serbia, Bulgaria, Macedonia, Ungaria.
Așa au dispărut tracii de pe aceste teritorii, mai precis numai limba lor. Practic ea s-a umplut așa de tare cu cuvinte slave (ungurești in Panonia) incit s-au format alte limbi. Urmele limbii tracilor se văd și pot fi puse in evidență, așa cum am și făcut aici de multe ori. Nu mai reiau că e degeaba. Oamenii superficiali tot nu pot pricepe, resping, iar pină a doua zi uită și cred mai departe inchipuirile lor fanteziste.
Mă intreabă cite un „deștept” dacă...sintem daci sau români. Păi, dacă ne numim romini cum să fim daci?  dacă ne-am fi numit valahi nu am fi fost romini ci valahi. Adică ăsta care montează Yerrmom vine obraznic și prostește cu o lucrare despre păduri in care ...aș zburda eu.
Mi se pare așa de anormal să discuți cu indivizi din ăștia bine caracterizați de filozoful H. R. Patapievici ! Nu scapi de ei. Se bagă și scriu astfel de mizerii prostești. Degeaba rapoarte, degeaba le atragi atenția. Mizeria le curge din sauflet, cum spunea filozoful adică au „o inimă ca un cur”. mai spunea filozoful evreu Patapievici că acești indivizi ar  fi patibulari, adică tocmai buni de spinzurat. Mare dreptate a avut!Posted Image Posted Image

#1597
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Asa este in istorie daca te lasi prostit.

A-U, avea totul la discretie, dar era foarte inapoiata democratic vorbind, astfel ca ww1 ia prins cu cca. 1-2 secole in urma reformelor democratice din Franta de pilda.

In primul rand au fost incapabili de a cladi o tara unita pe baze democratice dupa modelul confederatiei elvetiene de pilda.

Probabil mai intai trebuiau sa scoata Ungaria din joc eventual prin scoaterea ei din alianta ori invers.

Chiar notiunea de dualism coroborat cu ambitiile Ungariei de a prelua rolul de hegemon, implica un provizorat istoric.

#1598
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,336
  • Înscris: 05.08.2015

 ionelmironescu, on 27 iulie 2018 - 15:01, said:

Bă, omule simplu de tot, iți mai explic o dată:
dpdv genetic noi, ucrainienii, sirbii, bulgarii, polonii, cehii, slovacii, ungurii sint cu toții urmași ai tracilor (numiți uneori, geți, alteori daci).
Nu te mai lega ca dfraieru de nume că ți-am mai explicat de zeci de ori aici că numele de popoare sint date aiurea și că nici in trecut nu a fost altfel.
Tu nu pricepi ce spun eu sau te faci că nu pricepi, iar apoi mă acuzi tu pe mine că...nu sint in toată firea.
După logica ta proastă nu ai legătură cu strămoșii tăi dacă ai căpătat un nume nou.
ca să mă contrazici ai pus un link cu o lucrare scrisă in engleză (??) despre despăduririle făcute in Europa incepind cu antichitatea, adică un subiect care nu are legătură cu ce am spus eu.
Bă, dacă nu ești in stare să te concentrezi ca să poți pricepe nu mai acuza pe alții că...nu se pot concentra.

Ba neaflorica, ti-am zis ca umbli zanatec prin paduri

Pai nu zisesi matale ca slavii ii arsera pe dacii matale prin campii, ca nu erau paduri, da p-aici, ca erau paduri, nu-i arsera? Uiti de la mana pan la gura? Erau paduri peste tot. Nu era decat padure. Posted Image

A doua la mana, daca ungurii sunt daci si noi suntem daci, atunci de ce paula calului in varful dealului nu te pupi pe gura cu ungurii? Posted Image

Sau nu e relevant ce stramosi genetici avem? Ca observatiile matale despre presupusi stramosi comuni traci, daci, cotcodaci - chiar daca ar fi adevarate, desi sunt inepte - nu au nicio relevanta istorica ci numai una zootehnica? Posted Image

Vai de batranetile matale...

Edited by Mount_Yerrmom, 27 July 2018 - 15:50.


#1599
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Si mai are tupeul sa ma numeasca "ungure", desi spune ca suntem de-o mama, okay, cam curva, dar aceasi mama.

#1600
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Mount_Yerrmom, on 27 iulie 2018 - 15:45, said:

Ba neaflorica, ti-am zis ca umbli zanatec prin paduri

Pai nu zisesi matale ca slavii ii arsera pe dacii matale prin campii, ca nu erau paduri, da p-aici, ca erau paduri, nu-i arsera? Uiti de la mana pan la gura? Erau paduri peste tot. Nu era decat padure. Posted Image

A doua la mana, daca ungurii sunt daci si noi suntem daci, atunci de ce paula calului in varful dealului nu te pupi pe gura cu ungurii? Posted Image

Sau nu e relevant ce stramosi genetici avem? Ca observatiile matale despre presupusi stramosi comuni traci, daci, cotcodaci - chiar daca ar fi adevarate, desi sunt inepte - nu au nicio relevanta istorica ci numai una zootehnica? Posted Image

Vai de batranetile matale...
Ăsta e nebun! dacă am scris dpdv lingvistic, adică schimbări de limbă, el intreabă despre naționalitate. Eu am scris că tracii din Polonia și din alte părți  au format limbi noi din cauza imixtiunii de limbi din exterior. El a intrebat ce sint polonezii, sint traci (daci) sau polonezi. Adică omul nu mai discută despre limbă ci despre denumiri, conștiință națională...orice altceva dar nu pe subiect.
Despre stilul lui de mahalagiu bătut  pt obrăznicii și rămas cu sechele am mai scris. Se vede și in postarea de mai sus Nr 1598.
Deși am scris clar că rominii (cu i ca sa nu se confunde cu romani) sint romini nu daci, iată că el tot gaia mațu o ține că...„A doua la mana, daca ungurii sunt daci si noi suntem daci, atunci de ce paula calului in varful dealului nu te pupi pe gura cu ungurii?”
Observați minciuna murdară că eu aș fi scris cvă    rominii, ungurii SINT DACI. Eu am scris că strămoșii lor au fost daci.
„sau nu e relevant ce strămoși genetici avem?”
E clar; omul e nebun și josnic. Eu vorbesc despre una iar el răspunde despre alta, acum genetică. Dacă o să trec și eu la genetică, el va sări la altceva in același stil murdar și josnic.

Bă, nu ai nevastă de tot ciocănești pe aici?

 WestPoint, on 27 iulie 2018 - 15:55, said:

Si mai are tupeul sa ma numeasca "ungure", desi spune ca suntem de-o mama, okay, cam curva, dar aceasi mama.
Mă, tu ești tot așa de sărit ca Yerr Mom?
Vorbeam despre schimbările in limbă. Voi nu ați băgat de seamă și ați trecut la genetică.

Ungurii sint tot unguri nu altceva. faptul că vă trageți genetic din daci nu vă face  romini. Ce e așa de greu de priceput?
Oricum voi credeți că vă trageți din niște unguri de pe la Urali, adică o prostie pt că acolo erau numai din aceia cu ochii obligi, iar ungurii nu sint așa.
Fiți atenți la subiect și nu mai băgați alte prostii! E vorba despre cum s-au schimbat limbile pe unele teritorii.
Este evident că in urma schimbărilor lingvistice oamenii aceia au căpătat identitate nouă, așa că nu mai intrebați prostește „și ce sint poloneziii...daci?”

 WestPoint, on 27 iulie 2018 - 15:55, said:

Si mai are tupeul sa ma numeasca "ungure", desi spune ca suntem de-o mama, okay, cam curva, dar aceasi mama.
Curvă? Asta e din puțul gindirii tale. Eu nu am scris că mama ar fi fost curvă! Scriu acum insă: nu a fost curvă.

 Mount_Yerrmom, on 27 iulie 2018 - 15:45, said:

Sau nu e relevant ce stramosi genetici avem? Ca observatiile matale despre presupusi stramosi comuni traci, daci, cotcodaci - chiar daca ar fi adevarate, desi sunt inepte - nu au nicio relevanta istorica ci numai una zootehnica? Posted Image

Vai de batranetile matale...
Ia-ți bă ceva de ciocănit că ești preas obsedat.
Nu am discutat dpdv genetic. Ejti nebun de tot o ții langa cu genetica?

#1601
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,336
  • Înscris: 05.08.2015

 ionelmironescu, on 27 iulie 2018 - 15:01, said:

dpdv genetic noi...

 ionelmironescu, on 27 iulie 2018 - 16:58, said:

Nu am discutat dpdv genetic. Ejti nebun de tot o ții langa cu genetica?

Te mai miri ca te ia pana si ungurele in tarbaca?

Ia-ti portia, poate te dezmeticesti :ciocan:

Edited by Mount_Yerrmom, 27 July 2018 - 17:26.


#1602
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Mount_Yerrmom, on 27 iulie 2018 - 17:26, said:

Te mai miri ca te ia pana si ungurele in tarbaca?

Ia-ti portia, poate te dezmeticesti Posted Image
bib..bic...tot nimic nu scrii dar murdărești fără să afirmi ceva clar. Ca la voi la Ploiești.
Și tot cu ciocanu de la care ai făcut bătături in palmă.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate