Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

magarii

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postarhimede, on Mar 8 2007, 16:49, said:

De ce sa nu fie politicos ? Deci clar nu e nici un furt, nu e nimic nici ilegal nici imoral. Nici macar nu deturneaza rezultatul cautarii, pentru ca duce tot la un site de avatare. Deci unde e problema , ca eu personal nu o vad absolut deloc ?

Ba este o foarte mare problema de moralitate. Nu este politicos si nici profesional sa iti faci subdomeniu cu numele altor siteuri concurente. Spre exemplu sa zicem ca eu am siteu www.xyz.ro iar un concurent de al meu care are acelasi gen de site are site-ul www.zyx.ro. Acum uite care este problema de moralitate pe care tu nu o intelegi. Detinatorul site-ului www.zyx.ro si-a facut un subdomeniu la site-ul lui numit www.xyz.ro (numele site-ului meu in totalitate). Aici este problema. Deci el nu si-a facut subdomeniu cu numele xyz.zyx.ro si subdomeniu cu numele www.xyz.zyx.ro

Sper ca te-am ajutat cu aceste insiruiri de x-uri, z-uri si y-uri sa intelegi care este problema  :thumbup:

Edited by avramseby, 08 March 2007 - 17:03.


#20
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

View Postavramseby, on Mar 8 2007, 17:01, said:

Ba este o foarte mare problema de moralitate. Nu este politicos si nici profesional sa iti faci subdomeniu cu numele altor siteuri concurente. Spre exemplu sa zicem ca eu am siteu www.xyz.ro iar un concurent de al meu care are acelasi gen de site are site-ul www.zyx.ro. Acum uite care este problema de moralitate pe care tu nu o intelegi. Detinatorul site-ului www.zyx.ro si-a facut un subdomeniu la site-ul lui numit www.xyz.ro (numele site-ului meu in totalitate). Aici este problema. Deci el nu si-a facut subdomeniu cu numele xyz.zyx.ro si subdomeniu cu numele www.xyz.zyx.ro

Sper ca te-am ajutat cu aceste insiruiri de x-uri, z-uri si y-uri sa intelegi care este problema  :thumbup:
Am inteles ce a facut de fapt, si tot nu vad unde e moralitatea incalcata. Ce daca si-a facut subdomeniu cu acelasi nume , e interzis sau ce ? Deci e clar ca nici macar nu a facut spam in SERP , pentru ca nu e deturnat rezultatele cautarii.

#21
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postarhimede, on Mar 8 2007, 17:06, said:

Am inteles ce a facut de fapt, si tot nu vad unde e moralitatea incalcata. Ce daca si-a facut subdomeniu cu acelasi nume , e interzis sau ce ? Deci e clar ca nici macar nu a facut spam in SERP , pentru ca nu e deturnat rezultatele cautarii.

Si eu daca am site-ul www.blablablabla.ro si imi fac subdomeniu cu numele www.youtube.com, vrei sa zici ca nu este imoral?  :naughty:

#22
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

View Postavramseby, on Mar 8 2007, 17:12, said:

Si eu daca am site-ul www.blablablabla.ro si imi fac subdomeniu cu numele www.youtube.com, vrei sa zici ca nu este imoral?  :naughty:
Sigur ca nu este imoral.
Hai sa o luam metodic.
Pe siteul tau   www.blablablabla.ro sunt video-uri  postate de  useri, ca la youtube, sa zicem.
Tu iti faci un subdomeniu  de genul  www.youtube.com.blablablabla.ro care duce la siteul tau unde sunt video-uri postate de useri.
Cineva cauta ceva de genul ' video' si esti si tu in SERP inainte de youtube.com
Totul e perfect legal si moral, nu ai deturnat nimic , userul a gasit ce a cautat , in plus, daca youtube.com sunt atita de prosti incit sa iasa in SERP DUPA siteul tau , ar trebui sa faca gura mica, sa-si dea afara oamenii care le fac optimizare si sa angajeze altii.

#23
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postarhimede, on Mar 8 2007, 17:25, said:

Sigur ca nu este imoral.
Hai sa o luam metodic.
Pe siteul tau   www.blablablabla.ro sunt video-uri  postate de  useri, ca la youtube, sa zicem.
Tu iti faci un subdomeniu  de genul  www.youtube.com.blablablabla.ro care duce la siteul tau unde sunt video-uri postate de useri.
Cineva cauta ceva de genul ' video' si esti si tu in SERP inainte de youtube.com
Totul e perfect legal si moral, nu ai deturnat nimic , userul a gasit ce a cautat , in plus, daca youtube.com sunt atita de prosti incit sa iasa in SERP DUPA siteul tau , ar trebui sa faca gura mica, sa-si dea afara oamenii care le fac optimizare si sa angajeze altii.

Aici nu este vorba de SERP ci de obrazu omului. Daca tot nu il ajuta cu nimic (dupa cum spui tu) la ce sa isi faca acest subdomeniu? Cum este si numele topicului este o mare magarie sa faci asa ceva pentru un astfel de lucru nu da deloc dovada de profesionalism  :nonobad:

#24
rrsae

rrsae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 08.10.2006
ia uite portiune de cod din prima pagina a hotzului:
<center>
<span style="font-size: 2pt; font-family: &quot;Comic Sans MS&quot;;" xml:lang="fr" lang="fr">

&nbsp;
<a href="http://www.avatareno...vatarenoi.html" target="_top"><font color="#ffffff">Avatare Noi</a>
&nbsp;
<a href="http://www.avatare.r...vatare.ro.html" target="_top"><font color="#ffffff">www.avatare.ro</a>
&nbsp;
<a href="http://www.avatarele...avatarele.html" target="_top"><font color="#ffffff">Avatarele</a>
&nbsp;
<a href="http://www.avatare.a...e/avatare.html" target="_top"><font color="#ffffff">Avatare</a>
&nbsp;
<a href="http://www.e-avatare...tarele.ro.html" target="_top"><font color="#ffffff">e-avatare.ro</a>
&nbsp;
<a href="http://www.avataruri...taruri.ro.html" target="_top"><font color="#ffffff">avataruri.ro</a>
&nbsp;
<a href="http://www.2uclub.ne...uclub.net.html" target="_top"><font color="#ffffff">www.2uclub.net</a>
&nbsp;
<a href="http://www.fetesibai...i_caciula.html" target="_top"><font color="#ffffff">Caciuli De Vanzare</a>
&nbsp;
<a href="http://www.fetesibai...e_vanzare.html" target="_top"><font color="#ffffff">Tricouri De Vanzare</a>
&nbsp;
<a href="http://www.pozesexyt...ozesexytop.php" target="_top"><font color="#ffffff">Poze Sexy Top</a>
&nbsp;

</span>
</center>


#25
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
nu se poate numi furt , trebuie sa intelegi si tu, e doar imoral

#26
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View Postagain, on Mar 11 2007, 20:01, said:

nu se poate numi furt , trebuie sa intelegi si tu, e doar imoral

Da..nu este furt dar nici frumos din partea lui... :peacefingers:

#27
orixweb

orixweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.12.2006
E prima data cand vad aceasta metoda. Dar NU cred ca se poate cataloga drept furt.  E un SEO mai ... imoral  ^_^

#28
rrsae

rrsae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 08.10.2006

View Postagain, on Mar 11 2007, 20:01, said:

nu se poate numi furt , trebuie sa intelegi si tu, e doar imoral
daca e asa, pot sa pun situl tau in sursa la mine? :lol:  e cam imoral, da nu e furt :clapping:

#29
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

View Postrrsae, on Mar 12 2007, 19:39, said:

daca e asa, pot sa pun situl tau in sursa la mine? :lol:  e cam imoral, da nu e furt :clapping:
de curios , unde e siteul tau in sursa la ala ? ca nu vad
eu am senzatia ca tu iti faci reclama mascata cu topicu asta....

#30
rrsae

rrsae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 08.10.2006

View Postarhimede, on Mar 12 2007, 20:51, said:

de curios , unde e siteul tau in sursa la ala ? ca nu vad
eu am senzatia ca tu iti faci reclama mascata cu topicu asta....
casca ochiu :lol:
eu am senzatia ca tu ai postat ca sa-ti cresti nr de posturi

#31
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postarhimede, on Mar 12 2007, 20:51, said:

de curios , unde e siteul tau in sursa la ala ? ca nu vad
eu am senzatia ca tu iti faci reclama mascata cu topicu asta....
Spala-te pe ochi, daca nu ai observat, era vorba de link, nu de sursa paginii (cu toate ca si in sursa se afla link-uri cu aelcasi nume :)

#32
arhimede

arhimede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.12.2001

View Postrrsae, on Mar 13 2007, 13:35, said:

casca ochiu :lol:
eu am senzatia ca tu ai postat ca sa-ti cresti nr de posturi
Deci unde e siteul tau in sursa la ala, ce mama naibii vezi tu acolo ?
Poate vrei sa zici ca numele siteul tau o fi acolo , care nici cind esti beat pulbere nu poate fi confundat cu siteul .
Fa-ti un site ca lumea, optimizeaza-l ca lumea, si inceteaza sa te mai plingi de chestii de astea de doi bani, nu vezi ca toti rid de tine pe aici ca ai o falsa problema ?

#33
negreanovidiu

negreanovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.03.2007
;)) ti-am zis prietene eram pe 1 in google si nu te-a cautat nimeni aveam 4-5 unici pe zi .. deci nu vad de ce te stersezi atata :) mai si pierzi timpu sa le explici la alti ce am facut  :lol:

#34
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
si rrsae , obisnuieste-te cu gandul ca site-ul in cauza e mai bine optimizat ca al tau si ca asta se numeste CONCURENTA

Edited by darkangelbv, 19 April 2007 - 23:20.
Nu mai sunt injuraturile :P


#35
axel21ro

axel21ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2006
Sa te folosesti de numele altcuiva fara acordul acelei persoane sau de un anumit brand e furt.
Daca nu iti apartine sau daca nu ai acordul proprietarului numelui respectiv atunci nu poti sub nici o forma sa utilizezi acel nume pentru ati face reclama.
Sa fie clar ca mmie mi se pare ca il cam luati la misto pe omul asta si e chiar nasol ce i se intampla.

#36
negreanovidiu

negreanovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.03.2007
si` pus marca inregistrata pe acele litere ? ca eu le-am pus la nimerelea si uite ce mi-a dat .. unu care plnge ca nu-l cauta nimeni ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate