Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cartea de Telefoane - Telefonie fixa

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006
As vrea sa atrag atentia voastra spre varianta mobila a celei mai mari de carti de telefoane a abonatilor de telefonie fixa din Romania.

*Este disponibila in format WAP la adresa mobile.cartea-albastra.com

Acest format este optim pentru cei care au acces WAP nelimitat cum au cei de la Orange ca optiune, de asemenea se poate folosi si cu optiunile GPRS cu taxare/MB traficul fiind foarte mic, aproximativ asemanator unui mesaj SMS ca volum de caractere daca cautati exact un numar de telefon sau nume + adresa. In cazul in care efectuati cautari mai “relaxate” rezultatele vor fi multiple si traficul mai mare.
ATENTIE – Rezultatele pentru cautari mai “relaxate”, gen Popescu din Bucuresti , care probabil ar returna sute de rezultate, pentru varianta mobila numarul de rezultate este limitat la 10 pentru reducerea traficului iar pentru varianta PC numarul de rezultate maxime returnate este de 100.

Va reamintesc ca puteti efectua cautare dupa numar, astfel gasiti sursa oricarui apel nepreluat de pe telefonul mobil, in cel mai scurt timp posibil datorita accesului direct de pe telefonul mobil la orice ora.

Cartea de telefoane contine approx. 3.7 milioane de abonati de telefonie fixa din Romania, majoritatea Romtelecom, approx. 100.000 de abonati fiind clienti RDS.

De asemenea va reamintesc ca exista si varianta accesibila de pe PC la adresa www.cartea-albastra.com

Aceasta discutie a fost inceputa aici

*De pe PC acest link este accesibil numai cu Opera sau alt browser care suporta formatul WML.

#2
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Ideea e foarte bună, o carte completă. Dar are doar abonați RDS și Romtelecom?

#3
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006

View Postroșu, on Mar 5 2007, 20:40, said:

Ideea e foarte bună, o carte completă. Dar are doar abonați RDS și Romtelecom?

Da, numai abonati Romtelecom si RDS deocamdata...pe masura ce site-ul devine mai important vom cere si altor firme bazele de date cu clientii lor. Daca le primim, depinde de ei.

#4
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006
Bine v-am regasit,

Vreau sa va anunt ca tocmai am lansat un nou format al Cartii Albastre si as vrea sa o propun spre testare.
Pe langa noul design al paginii am realizat si un excelent mod de cautare, consideram noi ca fiind extrem de simplu si rapid de utilizat.

Exista o singura casuta in care introduceti ce vreti sa cautati:

Popescu Ion Bucuresti Calea Mosilor

Ionescu Constanta

0234567890

456789

022404

Bucuresti Calea Mosilor

Primul si al doilea exemplu sunt Nume, cu/fara Prenume, Localitate, cu/fara Strada, variantele sunt nelimitate.
Exemplul 3 si 4 sunt numere de telefon cu/fara prefix, cautarea celor cu tot cu prefix este mult mai rapida.
Penultimul exemplu...este un COD POSTAL... Am introdus in sfarsit si codurile postale din Romania pentru ca avem
cea mai simpla si mai rapida cautare a codurilor postale din zecile de site-uri existente care contin aceste date.
Ultimul este o Localitate cu o Strada, cautare care probabil o sa o folositi pentru codurile postale, in caz contrar
aflati si primii 10 sau 100 de abonati la telefonie de pe strada respectiva.

Acum dupa o scurta introducere in metodele de cautare va invit sa o testati, aceasta fiind inca in faza BETA pentru cateva zile pana ne convingem ca functioneaza corect.
Astept sa imi spuneti parerile voastre despre functionalitatea cautarii, despre probleme aparute in timpul cautarii sau la cautari in anumit format si nu in ultimul rand despre noul layout al paginii.

Varianta BETA se gaseste la www.cartea-albastra.com/beta

#5
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Excelent! Toate numerele de telefon pe care le cunosc si au fost modificate recent sunt corecte! :D Tine-o tot asa!

#6
LeventeCWN

LeventeCWN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.07.2006
Varianta BETA este acum varianta functionala pe site.
Speram ca se descurca utilizatorii cu cautarea noua :)

Nu uitati, avem la cautare si Coduri Postale si cautare dupa numar si cautare dupa cod postal.

#7
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostLeventeCWN, on Mar 17 2007, 22:09, said:

Varianta BETA este acum varianta functionala pe site.
Speram ca se descurca utilizatorii cu cautarea noua :)

Nu uitati, avem la cautare si Coduri Postale si cautare dupa numar si cautare dupa cod postal.

Post gresit. Dupa ce-am postat am observat ca vechile functionalitati mai exista.

Edited by cmidp, 20 April 2007 - 15:02.


#8
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
ff tare ceva de genul asta aveau si cei de la paginialbe....insa nu stiu de ce au fost nevoiti sa suspende serviciu.....cer este ca atunci aveau doar lista de la romtelecom.....aproposs nu ati putea concepe o aplicatie care sa faca posibil ca atunci cand primesti un telefon si este computerul deschis sa iti arate cine te suna?

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebare: când va apărea ceva gen Pagini Albe (fie numai pe internet) și pt. rețeaua de telefonie mobilă?  :greedy:

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că încă nu a apărut pt. mobile :(

#11
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Unde caut si eu o persoana dupa numarul de telefon? Stie cineva unde gasesc o baza de date care sa-mi afiseze clentul dupa numar?

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Număr de fix sau număr de mobil?

#13
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Exista o baza de date, de exemplu eu am o versiune din 2005 a cartii de telefoane de la Romtelecom.
Daca e de la alt operator ar fi mai greu de aflat.

Edited by chatnoir401, 08 November 2009 - 08:09.


#14
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Exista un index numit Pagini Albe alcatuit de compania Pagini Aurii, din pacate acest index nu contine decat numerele Romtelecom.

Vodafone, Orange, UPC si DIGI (cel putin) ar putea sa ia legatura cu Pagini Aurii pentru a fi inclusi si ei in indexul Pagini Albe, milioane de utilizatori de telefonie fixa le vor multumi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate