Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Catedrala Mantuirii vs Parcul Carol dezbatere publica la PMB

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Eu nici macar nu stiu sigur de ce chiar e nevoie de catedrala... adica respect optiunea celor credinciosi dar avand in vedere nivelul de saracie din tara, sa te apuci sa faci Notre Damme... mi se pare megalomanie... ce ar fi sa contribuie cu bani sa-si ajute enoriasii... aca cum fac catolicii si aproape toate celalalte religii de pe pamint  :D

In rest, e rau sa strice parcul acela care a avut si rol istoric...

#20
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Parerea mea.... cu suma astronomica necesara construirii catedralei mai bine s-ar construi un spital doua sau s-ar utila cu niste scule moderne cateva facultati din tara. Sau viata "de dincolo" e singura care conteaza?!?

Un provincial satul de constructii gigant

#21
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Din banuielile mele Notre Dame cand s-a construit , Franta , era in plin ev mediu deci nu cred ca o ducea asa bine.Asa ca sa nu mai incepem cu motive din astea ca de ce se construieste , e bine ca se construieste.
Intr-adevar e deranjant pentru multi ca se incearca inlocuirea unui monument cu altul si prin  niste metode mai "barbare".Ar fi trebuit aleasa alta locatie mult mai la indemana si fara a deranja si alte edificii sau monumente de orice tip.
Vad ca majoritatea celor care au postat au ceva cu biserica si leaga biserica fizica  de biserica spirituala si pacatele sau greselile conducatorulor ei le atribuie bisericii fizice.
Nu cunosc locatia exacta a parcului Carol si nici dimensiunele dar cele 2 edifici nu ar avea loc amandoua?

#22
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by jely
Nu cunosc locatia exacta a parcului Carol si nici dimensiunele dar cele 2 edifici nu ar avea loc amandoua?


nu, ca sa faca biserica trebuie sa demozele mausoleul.
(am auzit mai demult la antena 1 la tuca show un arhitect care spunea ca nu este posibil sa fie mutat mausoleul fara sa-l distruga)

#23
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

Quote

Originally posted by jely
Vad ca majoritatea celor care au postat au ceva cu biserica si leaga biserica fizica  de biserica spirituala



Pai gresala asta o fac cei care sustin construirea acestei catedrale. O cladire ne va mantui? Eu nu cred.

#24
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
banii aia bagati in cultura si arta, asa da mantuirea neamului...

#25
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Ai remarcat bine, johnny, buba cam pe-acolo-i... Ce isterizează dintotdeauna clerul e că în "biserica spirituală" nu e nevoie nici de catedrale, și nici de popi!
Or fi trăind ei întru Domnul, da' pentru asta le trebuie o grămadă de lovele pentru a-și întreține "silueta popească", famelia și, de multe ori, una sau mai multe amante (nu contează sexul lor)...

Cultură și artă, r3ddr?! Nu mai visa... ÞARA TE VREA PROST! E lucrul cel mai grav pe care-l reproșez modelului occidental actual. Ultraspecializarea naște monștri. Aveți idee cum arată piramida cunoașterii...

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
Cultură și artă, r3ddr?! Nu mai visa... ÞARA TE VREA PROST! E lucrul cel mai grav pe care-l reproșez modelului occidental actual.
---

Reprosezi modelului ROMANESC poate, nu celui occidental... ca e cu totul altceva pe acolo.

#27
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Nu Andrei, crede-mă că știu ce spun. Pe mine, occidentalii chiar m-au dezamăgit... Nu pot pretinde că m-am învârtit în cele mai elevate cercuri, dar cultura lor generală e ridicolă spre deosebire de a esticilor.
Sigur, au o cultură civică pe care noi n-o avem (dar nu peste tot în țară...), și își cunosc relativ bine specializarea. În rest, spoială și multă, multă superficialitate...

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
Pe mine, occidentalii chiar m-au dezamăgit... Nu pot pretinde că m-am învârtit în cele mai elevate cercuri, dar cultura lor generală e ridicolă spre deosebire de a esticilor.
---

Opinia ta si ti-o respect dar eu am cu totul alta imagine a lor.
Ma gandesc in primul rand la lucruri palpabile cum e muzica, pictura, arhitectura si altele... la care exceleaza... si se vede influenta si la noi.

Cultura nu se refera la religie strict... eu personal sunt cunoscator si iubitor in ale muzicii clasice, si pot sa afirm ca in afara de cateva varfuri de la rusi... esticii nu prea sunt "cultivati" in materie, italienii si nemtii detin suprematia...
Ascult si George Enescu, dar nu pot sa-l pun la acelasi nivel cu Bach sau Handel...

Legat de aspectul religios al problemei, la catolici imi place in mod deosebit orga de biserica (tevi), unul din instrumentele mele clasice preferate... la religiile estice nu prea am vazut decit un cor pitigaiat... nu tu muzica instrumentala calumea etc... In rest, si muzica corala e mai "tare" la occidentali, mai muzicala, mai inaltatoare... cum vrei sa-i zici... eu nu le am cu divinitatile  :P

#29
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Legat de aspectul religios al problemei, la catolici imi place in mod deosebit orga de biserica (tevi), unul din instrumentele mele clasice preferate... la religiile estice nu prea am vazut decit un cor pitigaiat... nu tu muzica instrumentala calumea etc... In rest, si muzica corala e mai "tare" la occidentali, mai muzicala, mai inaltatoare... cum vrei sa-i zici... eu nu le am cu divinitatile

muzica instrumentala in biserica este inovatie laica. nicaieri la primii crestini nu vei auzi de orgi sau de cor. nu cred ca cunosti bine problema...

#30
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Suntem off topic, dar nu mă pot abține să nu zic că, în ce privește muzica (pardon) corală, pe ruși nu-i bate nimeni. Corurile bizantine (pițigăiate?... poate nu i-ai auzit pe iezuiți și franciscani), sunt deasupra behăielilor catolice... oricum, degustibus...
Cât despre aspectul religios al problemei... chiar nu mă interesează.
Când mă refeream la jenanta cultură generală a occidentalului vizam faptul că la ei, spre exemplu, poziționarea în dreapta a ficatului e o chestie pe care o cunosc aproape exclusiv medicii... Sau, parizianul de rând, deși trece poate zilnic pe lângă Notre Dame, nu știe nici în ce perioada a fost construită și nici cărui stil aparține... Faptul că locuiesc în proximitatea atâtor minunății ale trecutului nu-i face cu nimic superiori cultural nouă, așa cum englezii n-au devenit mai culți furând vestigiile Egiptului antic și depozitându-le la British Museum, ori turcii ocupând Constantinopolul și făcând acum turism cu vestigiile altora...
Repet, pe mine mă dezamăgește tipologia culturală a occidentalului de azi...

#31
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Repet, pe mine mă dezamăgește tipologia culturală a occidentalului de azi...

si pe mine. Si asta pentru ca la ei  Dumnezeu este banul. Spiritul nu prea conteaza. Este ca un hobby. Ce faci in timpul liber? Iaca niste yoga. Tu? Si eu, si eu. Si esticii au cultura, dar problema este ca in est, valorile au fost si sunt marginalizate. Cum spunea Radu Gyr intr-o poezie a sa: mor inc-o data mortii dupa moarte si daca mor, a doua oara ii ucidem noi. Cu adevarat asa este. Noi nu stim mai nimic despre noi insine si nici nu ne pasa. In scurt timp vom ajunge ca ei!

Daca vreti sa va edificati asupra tipurilor de muzica occidentala vs orientala, dap crestin, ca despre asta era vorba, intrati pe http://norr.go.ro/muzbiz.html . Dati click pe Psalmii de la Putna, sau pe cele Grecesti sau pe cele de la Valaam, si o sa vedeti atunci "coruri pitigaiate" a caror voci va vor captiva. Asta ca s nu mai vorbiti in necunostinta de cauza...

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by odastramosilor
muzica instrumentala in biserica este inovatie laica. nicaieri la primii crestini nu vei auzi de orgi sau de cor. nu cred ca cunosti bine problema...


Da. Dar nu are relevanta, eu am spus ca imi place ca au abordat acest instrument... nu cine l-a introdus ca normal, mai intii trebuia si el inventat.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by philo
Sau, parizianul de rând, deși trece poate zilnic pe lângă Notre Dame, nu știe nici în ce perioada a fost construită și nici cărui stil aparține... Faptul că locuiesc în proximitatea atâtor minunății ale trecutului nu-i face cu nimic superiori cultural nouă, așa cum


He he... stai tu linistiti ca nici romanul de rand nu stie toate astea, habar nu are  :P

E gresit sa pui problema astfel... cultura nu tine de ce stie romanul de rand despre x sau y... ca daca e pe asa suntem way departe...

#34
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Ia te uita la agentul conspirat, fiu nelegitim al lui Sauron: acum si violeaza copyright-ul celor care au produs "cânticelile" acelea- le hosteaza MP3-urile pe site-ul lui. Ai acordul lor, bastard-of-Sauron?

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
---
si pe mine. Si asta pentru ca la ei  Dumnezeu este banul. Spiritul nu prea conteaza. Este ca un hobby. Ce faci in timpul liber? Iaca niste yoga. Tu? Si eu, si eu. Si esticii au cultura, dar
---

S-o crezi tu asta... sunt mult mai sinceri in credinta decit noi... treaba cu banu este pentru ca la noi tot romanul vrea bani da nu prea are. La noi e treaba cu cantitatea, toti sunt mai crestini decit papa si cand vine vorba de civilizatie injuta de toti sfintii de mama focului... nu vezi asa ceva in occident, si spun asta ca am fost de multe ori, am rude acolo.

Ce este diferit la iei si poate de aia ne luam noi de ei este ca nu sunt credinciosi multi ca la noi..., adica de ce trebuie sa fie 80%... ? Sunt mai cu capul pe umeri si ca atare au ales sa nu creada orbeste in orice.

---
problema este ca in est, valorile au fost si sunt marginalizate.
---

Si asta e partial adevarat dar intrebare... de ce ?  ;)

#36
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Toți postăm off topic, așa că... e-n regulă! ;)
O întrebare la care răspund cu altă întrebare: care valori au fost marginalizate?
Eu știu de una ... care mă doare cel mai tare. Nu cultura. Nu arta. Nu tradiția (care tradiție, peșcheșul?...) și, în nici un caz religia. Ci FAMILIA.
Dacă vi se pare un subiect interesant, hai să-i dăm drumul unui thread. :oK:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate