Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce inseamna Filioque?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#37
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 16:51, said:

E clar... Filioque este deci sursa bunatatii papei. De ce nu ai spus asa de la inceput?
Daca mai stau mult de vorba cu tine ajungi sa-mi spui ca Isus era de fapt simplu om, vorba lui Orlando.
Poate ca este o baza a motivatiei indemnului lui Hristos "mergeti si propovaduiti evanghelia mea la toata faptura"
Catolicii si-au indeplinit obligatia iar jumate de lume este azi crestina.
Iar catolicismul a fost un raspuns la nedisolutia crestinismului, ca nu vad cum biserica autocefala din Romania, ajuta crestinii din Columbia?
Se impiedica printre altele de Filioque sau de restul diferentelor ca sa justifice ce nu fac.

Edited by ThinkAbout, 09 November 2012 - 17:01.


#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Megs, on 09 noiembrie 2012 - 16:53, said:

E clar ca de acolo de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.
Daca asta  ai inteles tu, apoi eu nu am ce sa-ti fac. Pot sa-ti dau o diploma dar nu pot sa-ti dau minte.
In afara ca bati campii, legatura cu Filioque nu era niciuna. Puteai sa spui de la inceput ca nu stii despre ce este vorba, si gata, incheiam discutiile si nu mai pierdeam vremea. Ce Liban, ce papa, ce crestini din Iraq cand noi discutam de Filioque. Te-am intrebat de nu stiu cate ori care este legatura, si de fiecare mi-ai spus ca este, dar nu o vad eu. Am continuat curios sa vad totusi, poate, poate ai ceva de spus interesant. M-am inselat. La revedere.

 ThinkAbout, on 09 noiembrie 2012 - 16:57, said:

Daca mai stau mult de vorba cu tine ajungi sa-mi spui ca Isus era de fapt simplu om, vorba lui Orlando.
Poate ca este o baza a motivatiei indemnului lui Hristos "mergeti si propovaduiti evanghelia mea la toata faptura"
Catolicii si-au indeplinit obligatia iar jumate de lume este azi crestina.
Iar catolicismul a fost un raspuns la nedisolutia crestinismului, ca nu vad cum biserica autocefala din Romania, ajuta crestinii din Columbia?
Se impiedica printre altele de Filioque sau de restul diferentelor ca sa justifice ce nu fac.
Iti atrag atentia ca titlul topicului este ce inseamna Filioque. Individul Orlando, un iredentist maghiar dar catolic, a afirmat (in completa necunostiinta de cauza de altfel) ca Filioque este dogma de baza a crestinismului. Dupa ce i-am spus ca lucrurile nu stau asa, oferindu-i argumentatia istorica, a continuat pe un ton nerusinat, sa imi spuna ca am denaturat eu datele. Am revenit cu exemple in speranta ca va putea pricepe ceva. Dupa care ai intervenit tu acuzandu-ma ca denigrez BC si apoi ati deviat discutia, cu Iraq, cu papa, cu Liban, cu orice altceva numai ceea ce trebuia sa fie on-topic nu. Acum revii cu ultima postare ca sa imi arati ca de fapt pe tine nici nu te intereseaza aceasta problema cu Filioque. Nu inteleg de ce mai discutam atunci in contradictoriu.

Edited by mario_bril, 09 November 2012 - 17:49.


#39
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 17:35, said:

In afara ca bati campii, legatura cu Filioque nu era niciuna. Puteai sa spui de la inceput ca nu stii despre ce este vorba, si gata, incheiam discutiile si nu mai pierdeam vremea. Ce Liban, ce papa, ce crestini din Iraq cand noi discutam de Filioque. Te-am intrebat de nu stiu cate ori care este legatura, si de fiecare mi-ai spus ca este, dar nu o vad eu. Am continuat curios sa vad totusi, poate, poate ai ceva de spus interesant. M-am inselat. La revedere.
Mataluta creata, am vorbit de Filioque cand inca tu nu stiai ce este internetul. Chiar si pe forumul asta am vorbit de multe ori cu diversi useri de tagma ta asa ca stiu foarte bine ce iti poate tartacuta.

Reciteste discutia de cateva ori, dar cu mare atentie si puneti neuronul in miscare ca poate intelegi pana la urma ceea ce s-a spus.

#40
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 17:35, said:

In afara ca bati campii, legatura cu Filioque nu era niciuna. Puteai sa spui de la inceput ca nu stii despre ce este vorba, si gata, incheiam discutiile si nu mai pierdeam vremea. Ce Liban, ce papa, ce crestini din Iraq cand noi discutam de Filioque. Te-am intrebat de nu stiu cate ori care este legatura, si de fiecare mi-ai spus ca este, dar nu o vad eu. Am continuat curios sa vad totusi, poate, poate ai ceva de spus interesant. M-am inselat. La revedere.
Eu am batut campii in cazul asta.
Totusi de ce resping ortodocsi Filioque?
Adica ce efecte negative produce in planul credintei recunoasterea ca Sfantul Duh purcede si de la Fiu?

Edited by ThinkAbout, 09 November 2012 - 17:43.


#41
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 17:41, said:

un iredentist maghiar
dovedeste afirmatia asta sau te cataloghez mujic pravoslavnic

Edited by Megs, 09 November 2012 - 17:45.


#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ThinkAbout, on 09 noiembrie 2012 - 17:42, said:

Eu am batut campii in cazul asta.
Totusi de ce resping ortodocsi Filioque?
Adica ce efecte negative produce in planul credintei recunoasterea ca Sfantul Duh purcede si de la Fiu?
Este destul de simplu si originea acestei probleme vine chiar din cadrul Conciliului de la Niceea. Originea este numai UNA: Dumnezeu Tatal care este Creatorul. Fiul nu este Creator si asta ar trebui sa fie clar la toata lumea.

 Megs, on 09 noiembrie 2012 - 17:45, said:

dovedeste afirmatia asta
Vezi celelalte posturi de acum doua zile despre Ardeal prin care afirma ca apartine Ungariei si ca de fapt limba romana a aparut numai de vreo 180 de ani, bazele limbii romane fiind slavona. Nu mai vorbesc de istoria noastra pe care a denigrat-o complet.

 Megs, on 09 noiembrie 2012 - 17:42, said:

Mataluta creata, am vorbit de Filioque cand inca tu nu stiai ce este internetul. Chiar si pe forumul asta am vorbit de multe ori cu diversi useri de tagma ta asa ca stiu foarte bine ce iti poate tartacuta.

Reciteste discutia de cateva ori, dar cu mare atentie si puneti neuronul in miscare ca poate intelegi pana la urma ceea ce s-a spus.
Cu mine nu ai vorbit de asta desi eu tot la aceasta chestiune ma refeream de fiecare data. Eu nu am de unde sa ghicesc ca tu acum cativa ani ai transat problema o data pentru totdeauna. Ai fi putut interveni furnizandu-mi un link la subiect.

#43
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 17:48, said:

Cu mine nu ai vorbit de asta desi eu tot la aceasta chestiune ma refeream de fiecare data. Eu nu am de unde sa ghicesc ca tu acum cativa ani ai transat problema o data pentru totdeauna. Ai fi putut interveni furnizandu-mi un link la subiect.
Dar chiar trebuie sa vorbesc cu fiecare in parte cand apare pe forum?
Mesajele sunt pe forum poti sa le gasesti.
Puteai foarte bine sa citesti si topicul asta de la inceput ca ai fi vazut explicatiile lui alex.dumitrascu.

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 17:48, said:

Vezi celelalte posturi de acum doua zile despre Ardeal prin care afirma ca apartine Ungariei si ca de fapt limba romana a aparut numai de vreo 180 de ani, bazele limbii romane fiind slavona. Nu mai vorbesc de istoria noastra pe care a denigrat-o complet.
Da-mi link daca nu iti este greu, asa sigur pot vedea exact la ce mesaje te referi.

Edited by Megs, 09 November 2012 - 17:52.


#44
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 17:48, said:

Este destul de simplu si originea acestei probleme vine chiar din cadrul Conciliului de la Niceea. Originea este numai UNA: Dumnezeu Tatal care este Creatorul. Fiul nu este Creator si asta ar trebui sa fie clar la toata lumea.
M-ai bagat profund in ceata.
Ortodocsii cred in 3 Dumnezei distincti?
Adica Daca Fiul nu este una cu Tatal fiind mai jos de Tata si neavand caracteristicile Tatalui cum explica ortodocsia "Dumnezeu Intrupat?" dar "Fecioara Maria Nascatoare de Dumnezeu?"

#45
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 17:48, said:

Este destul de simplu si originea acestei probleme vine chiar din cadrul Conciliului de la Niceea. Originea este numai UNA: Dumnezeu Tatal care este Creatorul. Fiul nu este Creator si asta ar trebui sa fie clar la toata lumea.
Nici macar co-creator nu e?

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Megs, on 09 noiembrie 2012 - 17:51, said:

Dar chiar trebuie sa vorbesc cu fiecare in parte cand apare pe forum?
Mesajele sunt pe forum poti sa le gasesti.
Puteai foarte bine sa citesti si topicul asta de la inceput ca ai fi vazut explicatiile lui alex.dumitrascu.
Eu discutam cu individul respectiv care a afirmat si apoi a furnizat niste explicatii aberante. Ca exista si alte puncte de vedere argumentate teologic nu ma indoiesc. Dar discutia cu respectivul despre asta a fost. Te intreb acum: esti de acord cu prima afirmatie facuta de el si apoi cu celelalte in aceasta privinta?

 Megs, on 09 noiembrie 2012 - 17:51, said:

Da-mi link daca nu iti este greu, asa sigur pot vedea exact la ce mesaje te referi.
Uite de aici http://forum.softped...4#entry12203498

 ThinkAbout, on 09 noiembrie 2012 - 17:52, said:

M-ai bagat profund in ceata.
Ortodocsii cred in 3 Dumnezei distincti?
Adica Daca Fiul nu este una cu Tatal fiind mai jos de Tata si neavand caracteristicile Tatalui cum explica ortodocsia "Dumnezeu Intrupat?" dar "Fecioara Maria Nascatoare de Dumnezeu?"
Ortodocsii cred, ca si catolicii de altfel in trei ipostasuri distincte. Insa fiecare ipostas are caracteristicile lui proprii. Iisus si Fecioara Maria au cam aceleasi caracteristici in ambele culte.

 Megs, on 09 noiembrie 2012 - 18:01, said:

Nici macar co-creator nu e?
Ortodocsii nu vad asa aceasta problema intrucat nu rezulta asta din niciun text biblic.

Edited by mario_bril, 09 November 2012 - 18:25.


#47
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 18:23, said:

Ortodocsii cred, ca si catolicii de altfel in trei ipostasuri distincte. Insa fiecare ipostas are caracteristicile lui proprii. Iisus si Fecioara Maria au cam aceleasi caracteristici in ambele culte.
Mario, tu ai spus ca Dumnezeu Tatal este singurul creator.
Ca Sfantul Duh purcede doar de la Tatal.
In aceste conditii cum poate Fiul, necreator adica creat si care primeste Sfantul Duh, ca daca nu purcede de la el il primeste sa fie Dumnezeu Intrupat?

#48
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 18:23, said:

Eu discutam cu individul respectiv care a afirmat si apoi a furnizat niste explicatii aberante. Ca exista si alte puncte de vedere argumentate teologic nu ma indoiesc. Dar discutia cu respectivul despre asta a fost. Te intreb acum: esti de acord cu prima afirmatie facuta de el si apoi cu celelalte in aceasta privinta?


Uite de aici http://forum.softped...4#entry12203498
Pai Ardealul nu e Romania. Din 1918 e parte din Romania.
Afirmatiile lui nu dovedesc faptul ca este iredentist maghiar. In Ardeal sunt destui romani care sustin ideea autonomiei Ardealului.
Nu uita ca cea mai ampla miscare in acest sens a fost creata de un roman, prin 1995 parca. Am uitat cum in cheama.


 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 18:23, said:

Ortodocsii nu vad asa aceasta problema intrucat nu rezulta asta din niciun text biblic.
Cu alte cuvinte negi Trinitatea.
Parca ai fi Ramunc. Numai ala, in disperarea lui de a denigra catolicismul, nega Biblia si credinta ortodoxa.

Edited by Megs, 09 November 2012 - 18:38.


#49
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Megs, on 09 noiembrie 2012 - 18:37, said:

Cu alte cuvinte negi Trinitatea.
Parca ai fi Ramunc. Numai ala, in disperarea lui de a denigra catolicismul, nega Biblia si credinta ortodoxa.
Posted Image

    Posted Image
  

    Posted Image

#50
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Megs, on 09 noiembrie 2012 - 18:37, said:

Cu alte cuvinte negi Trinitatea.
Parca ai fi Ramunc. Numai ala, in disperarea lui de a denigra catolicismul, nega Biblia si credinta ortodoxa.
Cu alte cuvinte nu ai inteles nimic.

 ThinkAbout, on 09 noiembrie 2012 - 18:27, said:

Mario, tu ai spus ca Dumnezeu Tatal este singurul creator.
Ca Sfantul Duh purcede doar de la Tatal.
In aceste conditii cum poate Fiul, necreator adica creat si care primeste Sfantul Duh, ca daca nu purcede de la el il primeste sa fie Dumnezeu Intrupat?
O intrebare care dovedeste superficialitatea credintei tale. Pai Fiul primeste Sfantul Duh sau Iisus Hristos (adica Fiul intrupat)? Cerceteaza...

 Megs, on 09 noiembrie 2012 - 18:37, said:

Pai Ardealul nu e Romania. Din 1918 e parte din Romania.
Afirmatiile lui nu dovedesc faptul ca este iredentist maghiar. In Ardeal sunt destui romani care sustin ideea autonomiei Ardealului.
Nu uita ca cea mai ampla miscare in acest sens a fost creata de un roman, prin 1995 parca. Am uitat cum in cheama.
Bineinteles ca nu... Mi s-a parut mie doar.

 ThinkAbout, on 09 noiembrie 2012 - 18:45, said:

Posted Image

Posted Image
  
                                            Posted Image
Radeai cumva de lacunele tale in ce priveste crestinismul?

Edited by mario_bril, 09 November 2012 - 18:56.


#51
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 18:56, said:

O intrebare care dovedeste superficialitatea credintei tale. Pai Fiul primeste Sfantul Duh sau Iisus Hristos (adica Fiul intrupat)? Cerceteaza...
Pardon, in credinta mea Sfantul Duh purcede si de la Fiu deci cine-i superficial si cine trebuie sa cerceteze?
Fiul Intrupat inseamna ca a primit firea omeneasca de la Preasfanta lui mama, Fecioara Maria fara a inceta insa sa fie Dumnezeu.
Ps: tu-ti incepi toate raspunsurile la intrebari adresand apelative interlocutorului gen nu stii, esti superficial, etc, nu-i raspunzi de fel si-l trimiti sa cerceteze.
Tu de raspuns la intrebari scurt, clar si concis ai auzit?

#52
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

 orlandosorin, on 08 noiembrie 2012 - 00:31, said:

Inseamna dogma de BAZA a crestinismului. Altfel si islamicii il au pe Isus dar nu Unul cu Dumnezeu Tatal.

Smecheria a constat in a face pe plac islamicilor (la ei dogma filioque nu poate fi acceptata). Adica de a-l detrona pe Cristos la gradul de profet pentru pacea si promiscuitatea cu islamicii.
Nu este adevărat că filioque este dogma de bază a creștinismului și asta pentru că Fiul este Dumnezeu prin ființa Lui și prin nașterea Lui din veci din Tatăl. Purcederea Duhului și de la Fiul nu este o condiție necesară pentru ca Fiul să fie Dumnezeu iar prin aceasta Hristos în nici un caz nu este și nici nu poate fi detronat la gradul de profet. Mai mult dumnezeirea Fiului a fost dogmatizată la primele sinoade ecumenice, când nu se vorbea despre nici un filioque, fapt care arată foarte clar că nu este și nu a fost istoric legată credința în dumnezeirea Fiului de doctrina flioque.

#53
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 18:56, said:

Cu alte cuvinte nu ai inteles nimic.
Mataluta, tu ai spus ca Isus nu este creator.
Eu te-am intrebat "nici macat co-creator"?
Tu ai inceput sa o scalzi ca ortodocsii nu vad asta o problema ca doar nu rezulta din Biblie.

Mataluta, Trinitatea e o problema importanta iar daca o negi nu esti ortodox. Iar daca nu o negi inseamna ca-l accepti pe Isus ca si co-creator.

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 ThinkAbout, on 09 noiembrie 2012 - 19:01, said:

Pardon, in credinta mea Sfantul Duh purcede si de la Fiu deci cine-i superficial si cine trebuie sa cerceteze?
De ce este asa? Ce baza scripturistica ai pentru a afirma acest lucru?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate