Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Ce inseamna Filioque?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#19
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostIochanan, on 8th July 2012, 14:04, said:

Ești în EROARE. Este răspuns la postarea nr. 3 din exact acest topic.

Și chiar dacă nu ar fi fost așa, presupunând prin absurd, tot nu ai nimic de comentat pentru că ceea ce contează este ca discuția să fie pe topic (adică aici Filioque), iar pe de altă parte nu există absolut nimic în Regulament în baza căruia să faci vreo reclamație. Deci poți să o faci liniștită.

De fapt văd că tu ești aceea care abați de la subiectul discuției, filioque. Prin urmare cred că eu sunt acela care ar trebui să îți fac reclamație dar de data aceasta nu îți voi face.
La mesajul asta da, dar ai dovedit nu o singura data ca porti discutiile de pe un topic pe altul.
Cred ca iti dai seama ca ma doare undeva daca faci sau nu reclamatie. Pot doar sa te compatimesc vazand cat te framanti si cum nu poti trai si respira de grija catolicilor. Viata ta nu are un sens doar daca nu arunci putin cu rahat in catolici si-i denigrezi in fiecare zi. De-a dreptul crestinesc.  :console:

Edited by Zyklona-M, 08 July 2012 - 13:39.


#20
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostZyklona-M, on 8th July 2012, 14:38, said:

La mesajul asta da, dar ai dovedit nu o singura data ca porti discutiile de pe un topic pe altul.
Ești din nou în eroare când vorbești despre anumite postări care ar părea în neregulă pentru că, vezi Doamne, aș purta discuția de pe un topic pe altul. Nu este nimic împotriva Regulamentului, ba dimpotrivă modul în care postez uneori este exact potrivit Regulamentului și asta pentru că, spre deosebire de alții, eu mă străduiesc să mă mențin on-topic. De aici și vine modalitatea în care postez tocmai pentru că vreau să postez on-topic și la subiectul potrivit, nu să continui un eventual off-topic; deci nu să încalc ci să respect Regulamentul!!

#21
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostZyklona-M, on 8th July 2012, 14:38, said:

... porti discutiile de pe un topic pe altul.
Mesaj moderator: Daca se dovedeste adevarat (voi verifica) si se repeta situatia inca o data, userul va fi suspendat pentru multe zile.

#22
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postalex.dumitrascu, on 25th February 2007, 22:20, said:

Creat impotriva arianismului inca vehement in occident (la vremea aceea), el era destinat sa scoata in relief faptul ca Duhul Sfant este de aceeasi natura divina cu Fiul, fara sa puna de loc la indoiala monarhia Tatalui.
Dacă era vorba numai despre atâta, atunci filioque de fapt nu mai era necesar. Și asta pentru că prin purcederea din Tatăl Spiritul este de-o-ființă cu Tatăl și are aceeași natură cu a Tatălui și cu a Fiului; nu este necesar ca Spiritul să purceadă și din Fiul pentru ca natura să fie aceeași, pentru că una singură este natura dumnezeiască a Tatălui, Fiului și Spiritului. Fiul își primește natura dumnezeiască de la Tatăl prin naștere, iar Spiritul și-o primește prin purcedere din Tatăl; natura dumnezeiască este una și aceeași, prin urmare nu se poate spune că era necesar ca să se "dogmatizeze" purcederea Spiritului și din Fiul pentru ca Spiritul să aibă aceeași natură.

Iar dacă stau să mă uit mai bine, filioque a fost propus atunci împotriva arianismului nu pentru a afirma divinitatea Spiritului, ci pe cea a Fiului, pentru că se mergea pe raționamentul că dacă și Fiul ar purcede Spiritul, atunci și El ar fi Dumnezeu după natură ca și Tatăl. Ori nici asta nu era ceva necesar pentru că Fiul este Dumnezeu din Dumnezeu prin nașterea din Tatăl, nu neapărat și prin purcederea Spiritului.

#23
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Inseamna dogma de BAZA a crestinismului. Altfel si islamicii il au pe Isus dar nu Unul cu Dumnezeu Tatal. Ortodocsii au renuntat la filioque dupa tradarea lui Fotie. Acesta a negat dogma, si-a pierdut functia de Episcop s-a dus s-a cait la Papa si-a reluat functia inapoi promitand ca introduce dogma la loc dupa care a facut pe dos. Tipic balcanic. Una zicem in occident alta facem acasa.
Smecheria a constat in a face pe plac islamicilor (la ei dogma filioque nu poate fi acceptata). Adica de a-l detrona pe Cristos la gradul de profet pentru pacea si promiscuitatea cu islamicii. Nemaivorbind de baietii di fanar care ne-au condus pe noi multa vreme.
Despre cultul Fecioarei nici nu se mai vorbeste. Este subiect tabu in ortodoxie pastrat doar pentru salvarea aparentelor.

#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postorlandosorin, on 08 noiembrie 2012 - 00:31, said:

Inseamna dogma de BAZA a crestinismului. Altfel si islamicii il au pe Isus dar nu Unul cu Dumnezeu Tatal. Ortodocsii au renuntat la filioque dupa tradarea lui Fotie. Acesta a negat dogma, si-a pierdut functia de Episcop s-a dus s-a cait la Papa si-a reluat functia inapoi promitand ca introduce dogma la loc dupa care a facut pe dos. Tipic balcanic. Una zicem in occident alta facem acasa.
Smecheria a constat in a face pe plac islamicilor (la ei dogma filioque nu poate fi acceptata). Adica de a-l detrona pe Cristos la gradul de profet pentru pacea si promiscuitatea cu islamicii. Nemaivorbind de baietii di fanar care ne-au condus pe noi multa vreme.
Despre cultul Fecioarei nici nu se mai vorbeste. Este subiect tabu in ortodoxie pastrat doar pentru salvarea aparentelor.
Chiar nu ti-e rusine sa minti? Crezul Niceo-Constantinopolitan ce spunea in 381? Voi ati introdus cu mult dupa printr-un conciliu local de la Frejus in 796. Ar trebui sa iti fie rusine.

#25
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Cine minte manipuland datele sa-i fie rusine. Ce treba are anul 300 toamna cu tradarea ?????

Ati tradat Biserica prin fotie si acuma va duceti pe la Vatican sa va primeasca.

#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postorlandosorin, on 08 noiembrie 2012 - 01:35, said:

Cine minte manipuland datele sa-i fie rusine. Ce treba are anul 300 toamna cu tradarea ?????
Pai daca habar nu ai despre ce vorbesti desigur ca intrebi asta... Sa recapitulam deci. In anul 381 are loc primul Sinod al Bisericii crestine (din care facea pe atunci parte deci si BC), in cadrul caruia este enuntat crezul asa cum il stim si care cuprinde si aceasta fraza:

Și întru unul Duhul Sfânt, Domnul de viață făcătorul,
Carele din Tatăl purcede,
Cela ce împreună cu Tatăl și cu Fiul este închinat și slăvit,
Care a grăit prin prooroci.


Mai tarziu, prin 796, un conciliu local tinut in Frejus, sub conducerea lui Paulin de Aquileia, a consemnat ceea ce pare a fi o documentatie timpurie despre revizuirea apuseana a crezului de la Niceea; in partea care ne intereseaza, scria:

Si de la Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul,
Care de la Tatal si de la Fiul purcede;
Care impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,
Care a grait prin prooroci.

Deci este prima data cand apare acest concept, dupa ce primul Sinod ecumenic stabilise deja cum trebuie sa fie Crezul. Asta e tot. Este o erezie acest Filioque si tu un habarnist.

Edited by mario_bril, 08 November 2012 - 01:45.


#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postorlandosorin, on 08 noiembrie 2012 - 01:36, said:

Cine minte manipuland datele sa-i fie rusine. Ce treba are anul 300 toamna cu tradarea ?????

Ati tradat Biserica prin fotie si acuma va duceti pe la Vatican sa va primeasca.

Hotul care striga "hotii"! :lol:

In primul rand va certati pe ceva care ar fi trebuit corectat pana in ziua de azi.

Dumnezeu este Duh.

Ioan 4
24 Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.``

Cum are Duhul .....Duh? Este Aceleasi Dumnezeu.

Si Cuvantul etse Duh. Doar nu e alt Dumnezeu sau un Dumnezeu ....mai mic.

#28
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 08 noiembrie 2012 - 01:44, said:

. Este o erezie acest Filioque si tu un habarnist.
Hodoronc tronc ai insultat gratuit crezul a peste un miliard si de oameni, care nu-ti insulta de fel credinta ta ortodoxa intrucat tot crestin te numesti.
In Liban comunitatea crestina este unita insa singurul care o apara indiferent de denominatiune este Papa.
Nu am vazut nici un ortodox sa ia atitudine impotriva persecutiilor barbare la care sunt supusi crestinii orientului mijlociu, exceptand pe Papa si implicit Vaticanul.
Nu am vazut niciodata un ortodox european contribuind in vreun fel la relocarea comunitatilor crestine cu tot ce implica asta, excluzand Vaticanul
Deci purcede....bunatatea si intrajutorarea ca liant al crestinismului de la cine purcede Mario?

Edited by ThinkAbout, 09 November 2012 - 14:16.


#29
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012
Ioan
30. Iar Eu si Tatal Meu una suntem.
28 Tatal este mai mare decat Mine.

Dupa mine, ori, ori.

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostThinkAbout, on 09 noiembrie 2012 - 14:15, said:

Hodoronc tronc ai insultat gratuit crezul a peste un miliard si de oameni, care nu-ti insulta de fel credinta ta ortodoxa intrucat tot crestin te numesti.
In Liban comunitatea crestina este unita insa singurul care o apara indiferent de denominatiune este Papa.
Nu am vazut nici un ortodox sa ia atitudine impotriva persecutiilor barbare la care sunt supusi crestinii orientului mijlociu, exceptand pe Papa si implicit Vaticanul.
Nu am vazut niciodata un ortodox european contribuind in vreun fel la relocarea comunitatilor crestine cu tot ce implica asta, excluzand Vaticanul
Deci purcede....bunatatea si intrajutorarea ca liant al crestinismului de la cine purcede Mario?
Nu am insultat-o catusi de putin. Nu au decat sa isi manifeste credinta in continuare si sa marturiseasca conform Crezului vostru. Din punctul ortodox de vedere Filioque este o erezie, voi fiind singulari. Si nu vad legatura cu Libanul, cu Papa, cu intrajutorarea si asa mai departe.

#31
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postmario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 15:33, said:

Nu am insultat-o catusi de putin. Nu au decat sa isi manifeste credinta in continuare si sa marturiseasca conform Crezului vostru. Din punctul ortodox de vedere Filioque este o erezie, voi fiind singulari. Si nu vad legatura cu Libanul, cu Papa, cu intrajutorarea si asa mai departe.

Uite legatura: Degeaba te bati cu pumnul in piept ca tu esti adevaratul credincios daca nu urmezi si exemplele lui Isus. Adevarata credinta se vede in faptele pe care le faci in fiecare zi si nu in trancaneli pe forumuri de discutii.
Din cate am inteles eu, nici o Biserica Ortodoxa care se faleste cu autocefalia ei, nu a luat nici o atitudine impotriva decimarii crestinilor ortodocsi din Irak. Au stat cu mainile in san si au privit cum de la 1,5 mil ajung la 500 mii. Singurul care s-a implicat a fost Vaticanul cu ajutorul caruia, crestinii ortodocsi din Irak au fost relocati in Liban.

#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMegs, on 09 noiembrie 2012 - 15:54, said:

Uite legatura: Degeaba te bati cu pumnul in piept ca tu esti adevaratul credincios daca nu urmezi si exemplele lui Isus. Adevarata credinta se vede in faptele pe care le faci in fiecare zi si nu in trancaneli pe forumuri de discutii.
Din cate am inteles eu, nici o Biserica Ortodoxa care se faleste cu autocefalia ei, nu a luat nici o atitudine impotriva decimarii crestinilor ortodocsi din Irak. Au stat cu mainile in san si au privit cum de la 1,5 mil ajung la 500 mii. Singurul care s-a implicat a fost Vaticanul cu ajutorul caruia, crestinii ortodocsi din Irak au fost relocati in Liban.
Si voi ati facut aceasta datorita Crezului vostru particular impregnat de dogma Filioque? Atunci este totul clar...

#33
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postmario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 16:24, said:

Si voi ati facut aceasta datorita Crezului vostru particular impregnat de dogma Filioque? Atunci este totul clar...
Au facut-o ca sa conserve crestinismul indiferent de denominatiunea lui.
Au facut-o si cand armenii erau genoicizati in turcia si i-au relocat in Liban, pe banii Bisericii Catolice si nu a avut nici un fel de pretentie de la ei.
Conteaza ca au facut.
Papa are ca lider spiritual al intregilor crestini de rit catolic un impresionant aparat diplomatic care protejeaza crestinii din intreaga lume.
Emisarii respectivi sunt in Siria acum si se chinuie sa puna la adapost intreaga comunitate crestina inclusiv sa o ajute financiar.
Si intreaba-te Mario inainte de a arunca cu pietre daca tu mai erai acum crestin in lipsa catolicismului.

View Postmario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 15:33, said:

Nu am insultat-o catusi de putin. Nu au decat sa isi manifeste credinta in continuare si sa marturiseasca conform Crezului vostru. Din punctul ortodox de vedere Filioque este o erezie, voi fiind singulari. Si nu vad legatura cu Libanul, cu Papa, cu intrajutorarea si asa mai departe.
Si inca cum iar diferenta dintre noi este ca eu te vad crestin iar tu ma vezi eretic.
Sa-l Intrebam pe Isus cine are dreptate?
Mie nu mi-e frica de judecata lui, ori a lui Petru.

Edited by ThinkAbout, 09 November 2012 - 16:42.


#34
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postmario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 16:24, said:

Si voi ati facut aceasta datorita Crezului vostru particular impregnat de dogma Filioque? Atunci este totul clar...

Pana una alta e dovedit faptul ca Papa cu Filioque se poarta crestineste in timp ce capii bisericilor ortodoxe au stat si au privit fara sa faca nimic.
Cum scrie in Biblie... la judecata de apoi vor fi condamnati cei care nu dau de mancare celor flamanzi si care nu-i imbraca pe cei goi.

#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMegs, on 09 noiembrie 2012 - 16:42, said:

Pana una alta e dovedit faptul ca Papa cu Filioque se poarta crestineste in timp ce capii bisericilor ortodoxe au stat si au privit fara sa faca nimic.
Cum scrie in Biblie... la judecata de apoi vor fi condamnati cei care nu dau de mancare celor flamanzi si care nu-i imbraca pe cei goi.
E clar... Filioque este deci sursa bunatatii papei. De ce nu ai spus asa de la inceput?

#36
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postmario_bril, on 09 noiembrie 2012 - 16:51, said:

E clar... Filioque este deci sursa bunatatii papei. De ce nu ai spus asa de la inceput?

E clar ca de acolo de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.
Daca asta  ai inteles tu, apoi eu nu am ce sa-ti fac. Pot sa-ti dau o diploma dar nu pot sa-ti dau minte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate