Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 

Opel Corsa New 1.2 80CP

- - - - -
  • Please log in to reply
1030 replies to this topic

#955
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 09.09.2003
sa fii atent cand cobori borduri, treci cocoase, sa ai viteza mica si sa lasi usor roata, ca daca ii dai drumu si se compreseaza amortizoarele o lovesti...

#956
tradeart

tradeart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.03.2007
.. inca ceva...  ce huse pt. scaune recomandati, stiti voi vreun model, marca care se potriveste la corsa.. sau cel mai bine e de intrebat si cumparat de la dealer?!

#957
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 09.09.2003
eu unu nu recomand. mi se pare o prostie atata timp catscaunele sunt  bune. te bucuri si tu de tapiteria cu acre ai luat-o.

#958
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Eu am un GOLF 4 TDI, ma gindesc sa il vind si sa iau o CORSA NEW, nu mai veche de un an, pe benzina. Dr mi-e frica  de nemultumirile care ar putea sa apara. Ce ziceti, sa fac pasul ?

Attached Files



#959
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 09.09.2003
diesel - benzina

nustiu ce sa zic, depinde ec motor la corsa

#960
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

 add, on Mar 31 2008, 09:12, said:

sa fii atent cand cobori borduri, treci cocoase, sa ai viteza mica si sa lasi usor roata, ca daca ii dai drumu si se compreseaza amortizoarele o lovesti...


Verbul a compresa nu exista in limba romana. Si daca eu zic ca la coborarea bordurii mai in viteza se comprima arcul si o lovesti, tu cum ma poti contrazice?

#961
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 09.09.2003
nu pot si nu vreau sa te contrazic... mersi :)

#962
hoinarul

hoinarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.07.2006

 powershot, on Apr 13 2008, 18:05, said:

Eu am un GOLF 4 TDI, ma gindesc sa il vind si sa iau o CORSA NEW, nu mai veche de un an, pe benzina. Dr mi-e frica  de nemultumirile care ar putea sa apara. Ce ziceti, sa fac pasul ?

trecerea de la diesel la benzina... hmmm... am condus foarte rar diesel sa pot face o comparatie... insa raman fan benzina... "benzinar" pana la moarte... si zic in continuare ceva ce spun la toata lumea... de anul trecut din noiembrie, pretul motorinei a "sarit" peste cel al benzinei... si acesta a fost inceputul... pentru ca de acum incolo o sa fie tot mai scumpa motorina fata de benzina... guvernul nostru drag a declarat acum nu foarte mult timp, cred ca prin min. de finante ca vor sa egalizeze nivelul accizei la motorina cu cel al accizei la benzina... in momentul de fata diferenta dintre ele este (sper sa nu spun tampenii) de aproape 100 euro la 1000 l. deci, asadar si prin urmare, in urmatorii 2 ani acest lucru se va intampla... ceea ce inseamna ca, in scurt timp, motorina va depasi bine ca pret benzina... plus costurile la intretinere la un diesel care sunt cu minim 40% mai mari ca la un benzinar... plus costul unui diesel care e mai mare ca al unui benzinar... deja consumul mai mic e depasit net de aceste dezavantaje... si vorbesc din punctul de vedere al unui om care nu isi ia o masina sa o tina 10 ani... incetul cu incetul vom ajunge si noi sa schimbam masinile la cativa ani, asa cum fac de mult vesticii. deci avantajul consumului mai mic (parca era undeva pe aici un thread exact pe tema asta, cu calculul amortizarii la un diesel si rezulta un minim de 5 ani timp mediu de exploatare) paleste net in fata celorlalte costuri mult mai mari, inclusiv cu carburantul.

revin cu un alt argument concret... panterutza mea are deja 20.500 km :) nu o mai laud, ca intrec masura dup'aia :)) da' vreau sa zic ceva concret legat de consum... desi nu ma doare capul de cati bani bag benzina in ea, imi place sa urmaresc cum se comporta din punctul asta de vedere... deja motorul e asezat... si pe incredere cifrele ce vi le dau sunt corecte, nu inventate de mine sa dea bine... la condus decent in oras consumul e sub cartea tehnica. la condus sportiv e maxim 7.9-8.0 %. ca in cartea tehnica. in afara, consumul e intre 6.0 - 6.5... deci fa si tu socoteala...

#963
hoinarul

hoinarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.07.2006
si mai am o completare. fiecare isi ia masina care-i place. aici e chestie de gusturi, ca la femei. hihi... nu-i frumos ce-ti place tie, e frumos ce-mi place mie... mie-mi place corsa noua mult... insa, obiectiv vorbind, golful 4 unii pot zice ca e peste corsa... practic asa-i, o spune si diferenta de pret si confortul interior. desi opelul a facut un mare pas inainte cu noua serie. in concluzie: fa drive test, gaseste vreun prieten care are corsa noua, deja s-au inmultit, bibileste-o putin, vezi cum te simti in ea. iti vei da seama daca e masina pe care o doresti.

#964
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 09.09.2003
1 thing. nu sunt omul care merge cu masina pe rosu, nici nu fac plinul dupa un sfert, dar caqnd ajunge pe rosu sau in apropiere si stiu ca tre sa merg mai mult fac plinul.

ei, de vreo 2 zile am mers pe rosu si pot sa va zic ca masina merge mult mult mai bine cu rezervorul gol, si nu e de greutate, ca am mers si cu pasageri.

vreo explicatiune?

#965
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Mai multe:
1. Ti se pare.
2. E o parere.
3. Sigur ti se pare.
4. Vrea sa ajunga mai repede la benzinarie.

Ultima cred ca e adevarata, desi cred ca si celelalte au fundament stiintific. :lol:

#966
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
1-3 false, 4 poate fi o explcatie :)) , si eu am observat treaba asta, masina chiar e mai nervoasa :) cu benzina pe portocaliu :)

#967
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Si incet incet merge mai bine pe masura ce se termina benzina... si la final decoleaza...  :lol:

#968
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
:nonobad:

#969
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 09.09.2003
it's in my head then :P

voi sunteti multumiti de stergatoare?

#970
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Da, eu unul sunt! Nu lasa dare sau urme decat cand prind in lama ceva gunoaie. Nu fac zgomot si sterg bine! Mai trebuie sa faca ceva?

#971
CeReBeL_FeAt

CeReBeL_FeAt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2007
:lol: dap.probabil sa fluiere dupa gagici ;) Eu unul sunt multumit de ea,sincer nu mi-a facut nici o surpriza pana acum :P decat sa ma faca fericit de fiekre data cand o conduc,asa k sunt super multumit de "BUBURUZA" ;) si la final vreo 2 poze facute cu tel.

Attached Files



#972
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Buna ziua,

Mama mea are o Corsa 1.2 Benzina si apare la bord INSP desi are 7000 de km :madanimated:. Inseamna ca e revizia dupa un an. Am sunat la Ecomax Cluj si cer 500 de lei prima revizie pentru benzia  :death: :death: :death:. E normal, atata costa? WTF? Nu se poate face ceva sa coste mai putin?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate