Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Opel Corsa New 1.2 80CP

- - - - -
  • Please log in to reply
1030 replies to this topic

#37
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Pana la urma cat a costat inmatricularea? Absolut tot ce ai platit, inclusiv formularele batute la masina, daca ai avut!

#38
hoinarul

hoinarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.07.2006

View Postbatman, on Mar 1 2007, 10:45, said:

Pana la urma cat a costat inmatricularea? Absolut tot ce ai platit, inclusiv formularele batute la masina, daca ai avut!
am platit asa: 30 + 52 + 49 + 12 + 498 = 641 ron. azi mi-au dat inapoi 24 ron pt numerele provizorii, ca le-am returnat.

cam asta cred ca a fost, daca nu am uitat nika

#39
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Posthoinarul, on Mar 1 2007, 15:46, said:

am platit asa: 30 + 52 + 49 + 12 + 498 = 641 ron. azi mi-au dat inapoi 24 ron pt numerele provizorii, ca le-am returnat.

cam asta cred ca a fost, daca nu am uitat nika

Super tare! Inseamna ca daca nu era taxa aia nenorocita, costa sub 100 de lei! Magarii! :death:

#40
hoinarul

hoinarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.07.2006

View Postbatman, on Mar 2 2007, 06:32, said:

Super tare! Inseamna ca daca nu era taxa aia nenorocita, costa sub 100 de lei! Magarii! :death:

eh, nici chiar 100 de lei. am mai platit la dealer cand am luat masina pt numerele provizorii, carte de identitate (plus identificare, infoliere - m-a scutit aici de umblatura la RAR) si autorizatie de circulatie provizorie. plus un mutzunachi d'ala de plus cum apare in reclama "c'mon" pe care nu l-am vazut nici in zi de azi ca nu mai aveau pe stoc. cica. am primit doar scuzele multe multe ale dealer-ului. de treaba omul, pana la urma. m-am auzit cu el la telefon in ultima luna mai mult decat m-am auzit cu unii prieteni :) hihi

umbla vorba prin targ ca vor sa scoata pana la urma taxa de prima inmatriculare. cam in 2 saptamani, asa se zice. sunt tare curios... ideea e ca daca se scoate, raman cu ea platita doar "fraierii" care au avut ghinionul sa-si ia masina noua sau sa-si aduc masina in primele 2-3 luni din an. ceea ce pute a discriminare de la o posta.

#41
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
Masina fara aer conditionat? :w00t:
Mai bine iti luai Matiz

#42
hoinarul

hoinarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.07.2006

View PostParapluies, on Mar 4 2007, 14:31, said:

Masina fara aer conditionat? :w00t:
Mai bine iti luai Matiz

auzi, man, forumul de matiz e la alt link. vezi ca ai gresit adresa.

revin cu ultimele detalii. am trecut deja de 900 km weekend-ul asta si merge f bine. placutele de frana nu mai scartaie, ma gandesc de saptamana asta ca usor-usor sa incep sa o turez mai tare inainte de a schimba vitezele. am sesizat si eu, ca si altii care au mai scris aici, ca parca imi scartaie geamul de pe partea mea cand il ridic sau il cobor. "l-am altoit" putin si pare ca s-a domolit. cred ca se va potoli de tot dupa ce isi va face putin rulaj si se va gresa bine. consumul mediu este la 8,4. ultima saptamana numai in oras am plimbat-o.

zilele astea o duc la spalat si o sa uploadez apoi si niste poze cu ea.

Edited by hoinarul, 05 March 2007 - 08:51.


#43
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Nu e ea Honda Civic Type R, dar e buna, nu? :D

Uita-te pe geamul care zici ca scartiie, sa nu apara zgarieturi fine. Daca apar, du-o in service, pentru ca inseamna ca nu e pus bine.

Bafta! :peacefingers:

#44
hoinarul

hoinarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.07.2006

View Postbatman, on Mar 5 2007, 09:39, said:

Nu e ea Honda Civic Type R, dar e buna, nu? :D

Uita-te pe geamul care zici ca scartiie, sa nu apara zgarieturi fine. Daca apar, du-o in service, pentru ca inseamna ca nu e pus bine.

Bafta! :peacefingers:

merci de sfat. o sa urmaresc si, daca se ingroasa gluma am facut tsusti in service cu ea. sper, insa, sa nu fie cazul. s-au mai plans si altii pe net de aceeasi problema, si noh, se pare ca-s "bolile copilariei" la noul corsa.

#45
Alex.Rusu

Alex.Rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.03.2007
Salutare tuturor membrilor fan clubului Opel Corsa.
Eu sunt pe lista de asteptare ptr un Opel Corsa Enjoy, 1,2 80 Cp
cu cateva dotari optionale si nu mai pot de nerabdare.
Am citit parerile voastre, ale posesorilor de benzina 1,2
Eu imi faceam probleme pentru demaraj si cat e de sprintena.
Sunt unii care spun ca motorul de 1,2 e cam incet si nu are putere.
Parerea ta, hoinarule care e??? Fii obiectiv, te rog..  
V-as ruga sa mai puneti vreo poza, doua ale bordului noaptea si
v-as ruga sa imi spuneti daca butoanele de la oglinzile electrice se
aprind noaptea sau nu. La masina din showroom mi se parea ca butoanele
erau doar desenate.

Astept un raspuns de la voi, fratii mei

#46
hoinarul

hoinarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.07.2006

View PostAlex.Rusu, on Mar 6 2007, 10:47, said:

Salutare tuturor membrilor fan clubului Opel Corsa.
Eu sunt pe lista de asteptare ptr un Opel Corsa Enjoy, 1,2 80 Cp
cu cateva dotari optionale si nu mai pot de nerabdare.
Am citit parerile voastre, ale posesorilor de benzina 1,2
Eu imi faceam probleme pentru demaraj si cat e de sprintena.
Sunt unii care spun ca motorul de 1,2 e cam incet si nu are putere.
Parerea ta, hoinarule care e??? Fii obiectiv, te rog..  
V-as ruga sa mai puneti vreo poza, doua ale bordului noaptea si
v-as ruga sa imi spuneti daca butoanele de la oglinzile electrice se
aprind noaptea sau nu. La masina din showroom mi se parea ca butoanele
erau doar desenate.

Astept un raspuns de la voi, fratii mei

salut. sa stii ca eu sunt foarte multumit de achizitie :) chiar si pentru micile "neajunsuri" care le-am prezentat sau care le-au sesizat altii. in legatura cu cat e de sprintena sau nu, pot sa-ti spun un singur lucru in acest moment: e inca in rodaj si la acest moment treptele de viteza le schimb la 2500 - max 3000 rot/min. in aceste conditii, pot sa spun ca nu straluceste la demaraj. trebuie sa te gandesti ca la aceasta masina cuplul de forta maxim este pe la 4000 si ceva (sper ca nu retin gresit). daca vrei s-o conduci mai sportiv, dupa ce faci cu ea macar 2000 km (asta e sfatul meu), atunci turezi mai tare si schimbi la 4000 treapta de viteza.

cat priveste restul condusului (dupa demaraj) sa stii ca si in oras si la drum intins e o placere :) se simte si motorul, o sa observi ca pe la 55-60 km /h parca deja vrea a 4-a. e sprintena la drum intins si se tine bine la depasiri. nu stiu inca sa-ti spun mai multe. vreau sa merg macar 2000 km potolit cu ea, nu neaparat pt motor, ci si pentru restul componentelor, si dup'aceea sa revin la stilul meu de condus de pe vechea corsa. :) cam intr-o luna maxim 2 iti voi spune cum se comporta atunci.

cu poze o sa revin pe weekend. sambata vreau s-o curat si interior si exterior si o sa-i fac atunci poze.

bafta si asteptare usoara pana vine masina ta :)

Edited by hoinarul, 06 March 2007 - 11:21.


#47
Alex.Rusu

Alex.Rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.03.2007
Merci de informatii, fratele meu de masina, ca sa zic asa :naughty:
Daca ai oglinzi electrice, te-as ruga sa imi mai spui daca butoanele de la oglinzile electrice se
aprind noaptea sau nu. La masina din showroom mi se parea ca butoanele
erau doar desenate.
Aha, deci motorul cat e in rodaj nu are performantele pe care  le atinge dupa aia.
Asa, la drum lung cum e cu zgomotul in habitaclu? Se aude zgomotul motorului sau zgomot de afara,
sau e bine legata?
Eu am avut pana acum un VW pe benzina de 105 cai si de asta am intrebat cum se infinge masinutza.
Sper sa nu fie la fel cu Solenza de 1,4 si 75 de cai. :)) Am mers cu una sambata si nu prea mi-a placut.

Bafta

#48
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Ohooo, pai cam abrupta trecerea de la 105 la 80 de cai. S-ar putea ca Solenza sa aiba demaraj mai bun, chiar daca are 75 de cai, kg in minus cred ca o sa-si spuna cuvantul. (cam 1000 kg fata de 1140 kg Corsa). Este posibil insa sa ma insel, mai ales ca nu stiu cum s-a facut masurarea greutatii la Solenza. La Corsa in cele 1140 kg intra 75 kg soferul, 5 kg de bagaje si greutatea rezervorului 90% plin. Astea sunt conditiile de masurare conform nu stiu carei Directive Europene. Ma indoiesc ca Solenza a trebuit sa respecte aceleasi criterii.

Alegerea mi se pare foarte reusita (doar am facut-o si eu, nu? :coolspeak: )
Mai multi "frati corsari" si opelisti in general gasesti aici. Asta nu inseamna ca nu ne putem impartasi impresiile si aici, pe softpedia.

Bafta! :peacefingers:

#49
Alex.Rusu

Alex.Rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.03.2007
Hello din nou...

Ce puteti sa imi spuneti despre sistemul de lumini FOLLOW ME HOME??
Am inteles ca ar fi standard la Opel Corsa?
Are cineva asa ceva?
Referitor la iluminarea butoanelor ptr oglinzile electrice ce puteti sa imi spuneti?

Cheers

#50
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Follow me home inseamna ca luminile raman aprinse inca 2-3 minute dupa ce ai iesit din masina.

Din poza atasata rezulta ca butonul respectiv e luminat.

Attached Files


Edited by batman, 06 March 2007 - 16:49.


#51
Alex.Rusu

Alex.Rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.03.2007
Stiu ce inseamna FOLLOW ME HOME
Intrebarea era daca Corsa are asa ceva in dotare standard
A ta are optiunea asta?

#52
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View PostAlex.Rusu, on Mar 6 2007, 19:13, said:

Stiu ce inseamna FOLLOW ME HOME
Intrebarea era daca Corsa are asa ceva in dotare standard
A ta are optiunea asta?

A mea inca nu a venit! :wallbash:

Insa vad ca Edition si Edition + au ambele standard aceasta dotare. Cam inutila daca ma intrebi pe mine, dar mai ia ochii unora. :lol:

#53
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Eu stiam ca doar daciile au perioada de rodaj.  Ce prostie penibila, sa iei masina si sa nu poti sa bagi piciorul in ea.

#54
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Nu ai de ce sa iti faci griji ptr demaraj,inclusiv Corsa C are demaraj excelent. Eu conduc mai sportiv ( un corsa c de 1.2 75 cai) si crede-ma,e mai rapida decat un Renault symbol 1.4 75 de cai...directie superba (EPS) , frane impresionante,si demaraj pe masura deci. Nu vei avea probleme la depasit masina nationala sau orice alta masina sub "herghelia" de 75 de cai . E perfecta ptr oras,e mica,dar nu lipsita de spatiu,iar faptul ca a devenit masina anului 2007 inseamna totusi ceva :) . E sora mai mare a Corsei C, deci Corsa D e mai buna :) (apropo si corsa mea c are cam tot ~1100 kg ca referinta,eu am 90 kg si in general circul cu minim 10 kg bagaj,si merge struna masina .
E sprintara,poti sa fi sigur!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate