Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 

Asociatul unic poate fi angajat la firma lui sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Am vazut ca suntem mai multi preocupati de aceasta problema, asa ca as dori sa aflu ce credeti.

Eu am citit aici ca s-ar putea totusi, prin alte parti am vazut ca nu s-ar putea.

A reusit cineva sa se angajeze ? Sau macar a incercat ?

#2
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
din cate mi-au zis toti pe care i-am intrebat se pare ca nu.
se practica angajarea reciproca a asociatilor unici.(adica eu te angajez pe tine la firma mea si tu pe mine la firma ta).

#3
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Nu. Nu se poate. Daca vreti detalii, voi reveni saptamana viitoare.

#4
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
sigur

#5
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Ok, dar daca sunt 2 asociati la o firma, unul din ei are voie sa fie angajat ?

#6
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
daca sunt 2 asociati da unul poate fi angajat ... eu asa sunt .. cu statutul de administrator bineinteles ... poate sub alt statut nu as avea voie ... si nu vad de ce nu s-ar putea aplica aceeasi regula si pentru 1,3,x asociati

#7
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Pot fi amandoi cu orice functie.

#8
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Ma introrc, revin, dinnou, inca odata si iar :lol: cu egzplikatii: asociatul unic nu poate fi angajat unic la o birma. Angajatul unic poate fi incadrat cu un program de 2 ore pe zi => salariul brut 700.000 si net in jur (sau injur) de 400.000 lei.

#9
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Problema e ca o firma trebuie sa aiba un administrator.
Daca asociatul unic este administrator, nu poate fi si angajat.

Solutia ar fi ca angajatul unic sa numeasca un administrator extern, care la randul lui sa-l angajeze pe... asociat!

Tipic pentru plaiurile mioritice....

#10
Comy

Comy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.12.2001
Oameni buni, din moment ce fiecare suntem interesati, propun ca cei care posteaza un raspuns sa dea si legea din care rezulta raspunsul (daca se poate) pentru a o putea citi cu totii si sa vedem cum interpreteaza fiecare!

#11
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu stiu legea, dar stiu cum a fost in cazul meu: suntem 2 asociati, amandoi administratori si ne putem angaja amandoi reciproc: adica eu il angajez pe el, el pe mine :)

#12
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Asta stiu si eu ca se poate, problema era stupiditatea faptului ca nu te poti angaja la firma ta, in conditiile in care tu de fapt lucrezi in cadrul acelei firme.

#13
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Eu am citit in capital ca se poate, pt ca e vorba de o un act de vointa a doua persoane diferite, firma, ca persoana juridica, si persoana fizica.

#14
gca_gabi

gca_gabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.01.2004
parerile sunt impartite din cauza ca vin din fffff multe directii.  
Cert este ca un asociat unic nu poate sa fie decat administrator la firma sa, iar cel mai sigur va poate spune Inspectoratul Teritorial de Munca ca nu poate avea statut de salariat (contract de munca) la firma la care este asoc unic (puteti telefona sau verifica acolo si lamuriti dilema). Restul parerilor sunt dat cu presupusu pe marginea legilor, fara valoare practica.
Ce trebuie stiut de un asoc unic este ca este bine sa isi stabileasca un contract de asigurare pt asig sociale. Pt cei care nu fac asa, la sfarsitul anului, cand stabileste dividendul, fiscul ii poate cere sa plateasca la valoarea dividendului asigurari sociale (si inseamna ceva parale). Daca are un contract, poate evita surpriza asta. In probleme de genul asta insa cei mai tari sunt avocatii (si nu contabilii).
Cand este vorba de un SRL cu 2 sau mai multi asociati, lucrurile se simplifica, si unul sau mai multi pot fi si salariati.
toate bune

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
asociatul unic poate fi doar manager dar nu cred ca poate figura ca si angajat...

#16
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
asociatul unic nu poate fi angajat doar administrator

#17
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Hmm.... propun sa recapitulam. Nu prea am citit tot ce a scris fiecare. Ok...
1. Oricare dintre asociati ar fi administrator (care NU e angajat, ci mandatar adica reprezentant de cele mai multe ori), asta l-ar impiedica sa fie si angajat in acelasi timp, la aceeasi firma.
2. Se poate sa fii asociat unic si administrator, iar in calitate de administrator angajezi. Hm... io acuma scriu lucrarea de diploma pe administratorul S.A. Legea e 31/1990, ultimele modificari facute de 161/2003. O sa mai citesc sa vad exact cum sta treaba din punct de vedere JURIDIC.
3. Voi reveni. :D

#18
radubradu

radubradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2004
Inteleg ca asociatul unic poate fi numit Administrator la propria firma. Ce inseamna Administrator si care-s drepturile lui? (financiar vorbind...nu are salariu?) .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate