Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#379
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postblahu, on 24 decembrie 2013 - 10:02, said:

1. centrala nu are display 2. 2005 3. 85 cm
ok, atunci mai mult ca sigur e Vitopend 100 WH0A.
(ramane valabil tot ce-am scris)

#380
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View Postdaniuliu56, on 21 decembrie 2013 - 18:40, said:

Stimati domni,
Am un apartament de ~50 mp in care zilele astea un mester îmi monteaza instalatia termică. Am ajuns la faza la care trebuie sa aleg centrala termică (gaz). Din nefericire, avalansa de optiuni din magazinele de profil, lipsa unei clasificari clare si multitudinea de termeni tehnici, nu ajuta un neavizat sa facă o alegere mai buna decât dacat una aleatorie.  In plus nu știu pe nimeni care "se pricepe". Domnul care se ocupa mi-a făcut o lista cu 4 centrale care se încadrează in fereastra mea de preț (2500-3500 RON) si cu care dansul a mai lucrat fiind destul de mulțumit de rezultate.
Pentru ca alegerea finala îmi aparține, mi-ar prinde bine inca o opinie fie ea chiar subiectiva si anecdotica.

Iată cele 4 centrale:
1. Baxi Luna 3, 28 kW, randament 93.1%, garantie 8 ani.
2. Vaillant TurboTEC, 24 kW, randament 93%, garantie 3 ani.
3. Saunier Duval Thema Classic, 24.6 kW, randament 92.7%, garantie 3 ani.
4. Viessmann Vitopend 100, 24 kW, randament 92%, garantie 3 ani.

Va multumesc.
Crăciun Fericit.

Craciun Fericit!

Legat de centrala, parerea mea ar fi:

Saunier nu (prea mult plastic)
Baxi nu - garantia implica multe costuri suplimentare


Raman
Vaillant
Viessmann - din cele 4 strict, l-as prefera (mi se pare mai elegant)... ambele insa au mult plastic in interior. Viessmann mi se pare cel mai bine acoperit dpv service.

Daca insa restrictiile nu sunt numai la cele 4 strict, eu m-as gandi la orice alta centrala in promotie la momentul respectiv.

Personal am ales un Motan - in condensare, e adevarat. Sustin si eu recomandarea de condensare... cu orice radiatoare, vei recupera din bani in timp toamna si primavara. Daca ar fi sa aleg eu, as merge strict pe condensare. Cele TF mi se par facute la cost minim...

#381
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View Postdcr, on 21 decembrie 2013 - 19:07, said:

42-44 grade este exact temperatura recomandata pentru ACM. La 42 grade nu sunt nici macar 5 grade mai mult decat temperatura corpului.
Cine recomanda?
Ai masurat tu temperatura apei cu care te poti spala (si nu doar pe maini)?
Poate ca sunt mai sensibil la temperatura mare, dar masoara sa vezi.

Edited by ofi_tm, 24 December 2013 - 19:34.


#382
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postofi_tm, on 24 decembrie 2013 - 19:34, said:

Cine recomanda?
Ai masurat tu temperatura apei cu care te poti spala (si nu doar pe maini)?
Poate ca sunt mai sensibil la temperatura mare, dar masoara sa vezi.
tocmai de aceea producatorii permit setarea apei calde de la 35 grade - pentru cei mai sensibili . regland temperatura la dus in asa fel sa o puteti suporta pe spate si folosind un termometru , va puteti da raspunsul singur.

#383
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View Postoctavianlaz, on 16 decembrie 2013 - 22:57, said:

senzorii nefiind produsi de kober : de aceea se acorda garantie - nu exista tip de centrala la care un anumit procentaj din totalul produs si vandut  sa nu fi avut probleme de garantie - ca de altfel la orice produs electric , electronic , mecanic samd  .

octtta said:

2. Bufnituri la aprinderea flacarii la incalzire (arzatorul se aprinde doar pe mijloc initial dupa care se aprinde si pe laterale producand un zgomot la auzul caruia multi nu s-ar simti in siguranta in propria casa -inclusiv eu). Chemat omul cu service-ul (foatre promt si de treaba -  serios vorbind), a reglat el ignitia, a ajustat puterea centralei in functie de suprafata, a disparut zgomotul la aprindere...pentru o zi, dupa care a reaparut aleator (deci o imbunatatire se poate spune totusi ca este).

As adauga la cele spuse mai sus de d-l Laz ca, asa cum chiar dansul mi-a recomandat, trebuie verificat si inlocuit regulatorul de gaz (de pe circuitul centralei). Am avut un regulator - adus de cei cu instalatia de gaz - care numai regulator nu era. Practic, presiunea dupa "regulator" varia fct de consumul centralei.

Dupa inlocuirea "regulatorului" cu unul facut chiar de o firma, nu in curtea chinezului - cum era cel instalat, acum presiunea dupa regulator e constanta (variatie de 1mBar), consumul a scazut la centrala si aprinderea e mai usoara.

Parerea mea e ca service manii sunt fie grabiti, fie nu au cunostintele necesare intotdeauna.

#384
blahu

blahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.05.2010
OK si daca totusi decid sa schimb centrala imi puteti sugera un model anume?
Ce parere aveti despre centralele Buderus/Bosch ?
Pentru locuinta in care stau se merita sa cumpar o centrala prin condensare? Daca cine are asa ceva imi poate spune daca diferentele la consum sunt semnificative?

Edited by blahu, 25 December 2013 - 23:19.


#385
Ciprian75

Ciprian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2007
Fara sa emit o ipoteza profesionista, din ce m-am informat pentru uz personal, centralele in condensare au un randament mai bun decat cele normale cu tiraj fortat, undeva pe la 17-20%, unii spun chiar 30%, dar la temperaturi ale agentului de sub 50 grade. Asta inseamna ca pentru incalzirea cu radiatoare randamenul maxim va fi obtinut in perioadele de toamna/primavara iar pentru sistemele de incalzire in pardoseala/pereti/etc, tot timpul sezonului rece.

#386
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ai dreptate Cipriane...Posted Image

#387
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View PostCiprian75, on 25 decembrie 2013 - 23:41, said:

Fara sa emit o ipoteza profesionista, din ce m-am informat pentru uz personal, centralele in condensare au un randament mai bun decat cele normale cu tiraj fortat, undeva pe la 17-20%, unii spun chiar 30%, dar la temperaturi ale agentului de sub 50 grade. Asta inseamna ca pentru incalzirea cu radiatoare randamenul maxim va fi obtinut in perioadele de toamna/primavara iar pentru sistemele de incalzire in pardoseala/pereti/etc, tot timpul sezonului rece.
in completarea dv , vreau sa va comunic ca sant centrale in condensatie care se preteaza si la montajul pe instalatii clasice ; si acestea ,prin tipul constructiv al schimbatorului ,  prin posibilitatea  arderii la o putere foarte mica cat si prin echiparea lor cu o pompa modulanta incearca sa tina temperatura pe retur cat mai joasa , chiar daca turul depaseste 50 grade , tocmai pentru a functiona cat mai mult in condensatie ; chiar si pentru  prepararea apei calde intr-un boiler.

#388
Ciprian75

Ciprian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2007
In mod clar tendinta este spre folosirea centralelor in condensare, insa trebuie acordata mai multa atentie izolatiei termice iar unii sunt de parere ca ar trebui folosite si radiatoare supradimensionate, totul, cu scopul final de a tine temperatura agentului cat mai jos = randament cat mai mare. De altfel centralele in condensare au randament maxim pe la 30 grade ceea ce pentru o casa normala( nu pasiva cu supertermoizolatii) nu este suficient atunci cand termometrele scad sub 0 grade. Pe de alta parte, cel putin pentru moment, investitia intr-o centrala in in condensare si folosirea unei termoizolatii peste medie, cresc costurile cu cateva mii de eur bune( la mine de ex. la o casa P+M mica spre medie de 134mp utili am cheltuit in plus fata de o izolatie comuna si o centrala normala cu cca. 5000 eur(termosistem+geamuri+izolatie pod ) si este o suma mica pentru o casa, ceea ce ridica problema eficientei investitiei care in mod clar se va amortiza destul de greu in timp, iar cu cat imobilul este mai mic, cu atat amortizarea se face in timp mai lung. Am investit tostusi in termoizolatii, pentru ca am optat pentru incalzire in pardoseala in toata casa, nedorind sa am surprize neplacute in sensul de a fi nevoit ulterior sa suplimentez cu alte sisteme(ventiloconvectoare, electric, etc ...) si pentru ca tendinta este spre cresterea pretului la gaze.

#389
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
E o mare neintelegere aici, legata de "supradimensionarea" radiatoarelor.

Instalatia se calculeaza in conditii critice - temp ext de -20 (sau -25C), temp in int de 24C. Conditiile astea se realizeaza cateva zile pe iarna. Deci, orice instalatie calculata cf standard este "supradimensionata".

Practic, in cazul meu, cu radiatoare panou, cu lungimi rezonabile, merg CU TURUL la 45-50C si nu am probleme... returul e la 38-42C.... Acum, centrala functioneaza cca 30% din timp.

Singura smecherie e ca folosesc un termostat proportional (in cazul meu Opentherm) nu un on-off ordinar. Asta imi permite cicluri mai lungi de functionare, cu modularea puterii centralei... mult mai eficient pt o CT condensatie decat On/Off. In conditiile astea, incalzirea pt 180mp locuiti + 100mp tehnic (semiincalzit) ma costa cam 200Ron/luna - exluzand costul ACM (am contor de energie separat pe ACM). Centrala e un Motan MKDens 35kW (31 real)... nici macar in top ca randament.

#390
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsbarsanescu, on 26 decembrie 2013 - 11:23, said:

Singura smecherie e ca folosesc un termostat proportional (in cazul meu Opentherm) nu un on-off ordinar.
Asa da, insa asta deja intra in regimul de functionare "confort". Iti garantez ca daca ai pune un on-off ordinar ai avea consum si mai mic. Iar daca mai pui la socoteala si cat costa un termostat Opentherm...

Intre noi fie vorba, eu folosesc o centrala clasica, o butelie de egalizare/acumulare de 30 de litri si o vana cu 3 cai motorizata, comandata de un termostat modulant, Vexve AM20-W. Centrala mentine butelia in jur de 58 - 70 gr C, iar vana cu 3 cai face amestec si trimite in calorifere agent termic cam la 40 gr. C.

#391
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postkolfleading, on 26 decembrie 2013 - 13:14, said:

...
Intre noi fie vorba, eu folosesc o centrala clasica, o butelie de egalizare/acumulare de 30 de litri si o vana cu 3 cai motorizata, comandata de un termostat modulant, Vexve AM20-W. Centrala mentine butelia in jur de 58 - 70 gr C, iar vana cu 3 cai face amestec si trimite in calorifere agent termic cam la 40 gr. C.

Clasica, dar ce model ? Daca nu este indiscretia prea mare.
Butelia ii izolata?

#392
Ciprian75

Ciprian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2007

View Postsbarsanescu, on 26 decembrie 2013 - 11:23, said:

E o mare neintelegere aici, legata de "supradimensionarea" radiatoarelor.

Instalatia se calculeaza in conditii critice - temp ext de -20 (sau -25C), temp in int de 24C. Conditiile astea se realizeaza cateva zile pe iarna. Deci, orice instalatie calculata cf standard este "supradimensionata".

Practic, in cazul meu, cu radiatoare panou, cu lungimi rezonabile, merg CU TURUL la 45-50C si nu am probleme... returul e la 38-42C.... Acum, centrala functioneaza cca 30% din timp.

Singura smecherie e ca folosesc un termostat proportional (in cazul meu Opentherm) nu un on-off ordinar. Asta imi permite cicluri mai lungi de functionare, cu modularea puterii centralei... mult mai eficient pt o CT condensatie decat On/Off. In conditiile astea, incalzirea pt 180mp locuiti + 100mp tehnic (semiincalzit) ma costa cam 200Ron/luna - exluzand costul ACM (am contor de energie separat pe ACM). Centrala e un Motan MKDens 35kW (31 real)... nici macar in top ca randament.

Cu scuze pentru off topic, daca tot s-a deschis discutia despre cronotermostate Opentherm, stie cineva daca acest protocol este compatibil cu centralele Ariston Genus Premium Evo?

#393
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostSuper Chief, on 26 decembrie 2013 - 13:47, said:

Clasica, dar ce model ? Daca nu este indiscretia prea mare.
Viessmann Vitopend 100 WH1D 24 kW.

View PostSuper Chief, on 26 decembrie 2013 - 13:47, said:

Butelia ii izolata?
Izolata dar nu foarte grozav. Butelia are diametrul de 219 mm (este confectionata din teava de 8") si nu am gasit inca cochilii de vata minerala la acest diametru.
Asa ca am cumparat banda perimetrala de 10 mm grosime (un fel de banda de burete: Link ) si am infasurat-o in doua straturi, ca o mumie. Posted Image
Avand in vedere ca butelia este in bucatarie, sub centrala, caldura care mai scapa nu se risipeste ci imi incalzeste bucataria (am inchis caloriferul).
Dupa vacanta de iarna intentionez sa caut cochilii pre-fabricate pentru teava de 8" si sa refac izolatia buteliei.

#394
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Multam.

Daca butelia este in zona locuita nu prea are importanta daca nu este izolata foarte bine.
Apropo de cochilii, am vazut in D...man unele din fibra minerala cu folie de aluminiu la exterior pe o dimensiune destul de generoasa. Nu stiu exact dar pareau a fi apropiate de ceea ce cauti.

Si o ultima intrebare, mai mult curiozitate, in ce pozitii/inaltimi sunt intrarile si iesirile din butelie.

#395
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sunt de acord cu tine in ce priveste eficienta izolatiei buteliei.
Insa asa, invelita ca o mumie, arata cam urat. Iar complet neizolata, facea sauna in bucatarie.

Poza cu butelia (neizolata): Link
Poza cu ansamblul de amestec si pompare: Link

Butelia are 1 m inaltime, 219 mm diametru, fundul plat.
Tur consumatori - la 90 cm de pardoseala.
Retur consumatori - la 10 cm de pardoseala.
Tur centrala - la 80 cm de pardoseala.
Retur centrala - la 20 cm de pardoseala.

Edited by kolfleading, 26 December 2013 - 14:50.


#396
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

View Postkolfleading, on 26 decembrie 2013 - 13:14, said:

Asa da, insa asta deja intra in regimul de functionare "confort". Iti garantez ca daca ai pune un on-off ordinar ai avea consum si mai mic. Iar daca mai pui la socoteala si cat costa un termostat Opentherm...


Te inseli - tocmai, fiind in condensare, economisesc asa. Daca era TF, da, ar fi fost mai ieftin. Spun asta si din teorie, si pt ca am mers pe termostat normal un timp - si m-a costat cu peste 20% mai scump.

Openthermul a fost 200Ron. Mult? Nu cred.


Legat de Ariston: Vad ca interfata se cheama Sensys. Nu cred ca e Opentherm... majoritatea OEM prefera sa nu foloseasca standarde deschise, ca sa aiba piata pt optionale.

Din cate stiu, Baxi - are electronica Siemens cu Opentherm, Remeha e Opentherm si Motan (Brahma) au Opentherm. Viessmann are propriul protocol, Ariston la fel, Buderus tot asa...

Insa au un sensor ieftin - 3318586 si Sensys - care are display grafic din care poti alege... nu cred ca sunt o avere, si isi scot banii in general din prima iarna.

View Postkolfleading, on 26 decembrie 2013 - 13:14, said:

Intre noi fie vorba, eu folosesc o centrala clasica, o butelie de egalizare/acumulare de 30 de litri si o vana cu 3 cai motorizata, comandata de un termostat modulant, Vexve AM20-W. Centrala mentine butelia in jur de 58 - 70 gr C, iar vana cu 3 cai face amestec si trimite in calorifere agent termic cam la 40 gr. C.

De ce?  Combinatia e corecta tehnic in ideea randamentului max la o centrala depasita, dar... te-a costat si ai si randament inferior?

Nu vad rostul combinatiei - centrala clasica intr-adevar fct mai bine la 60-70C, insa daca ai nevoie de 40C pe tur... pierzi 10% cel putin pt ca nu esti in condensare. In plus, mai ai o ppa in circuit - pt butelie... si ce rol mai are vana cu 3 cai? (bine, stiu ce faci cu ea, dar nu mai bine 2 ppe???)

In fine, dupa cum descrii, sunt sigur ca stiu ratiunea - sigur aveai/aveai acces la piesele necesare fara costuri mari, si asa s-a nimerit. Probabil daca ai lua-o de la 0, ai merge pe o condensare si atat.

BE e o metoda de a pierde eficienta la o instalatie in condensare...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate