Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#1873
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare. Ce parere aveti de centrala ARISTON GENUS PREMIUM EVO 24FF: http://www.termocrea...source=price-ro ?
Este fiabila? vad ca are 5 ani garantie si bonus un termostat wireless. La bugetul ala gasesc altceva mai bun, cu caracteristici similare (sau mai bune)? Intentionez sa o utilizez pt un apt. de 97mpu, 2.65m intaltime tavan.

Edited by MembruAnonim, 16 August 2015 - 21:19.


#1874
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Nu stiu daca aici e in regula sa pun intrebarea sau pe alt topic, dar .... :)
Cum e mai bine sa functioneze o centrala? Pe temperatura inalta/mare si cicluri dese/scurte sau tempraturi mai mici si cicluri mai lungi?

MultumescPosted Image

#1875
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Depinde de multi factori.

Detalii, ceva?

#1876
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Imi puneam aceasta intrebare in ideea de a seta o centrala pe o temperatura mai mica pentru a face cat mai lungi ciclurile si astfel sa mentii o temperatura cat mai constanta la calorifere.
Pentru ca in fond si la urma urmei temperatura din camera o regelzi prin senzorii de temperatura, dar parca e mai convenabil sa ai 50-60°C in calorifere decat ~80°C.

#1877
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 17 august 2015 - 13:21, said:

Imi puneam aceasta intrebare in ideea de a seta o centrala pe o temperatura mai mica pentru a face cat mai lungi ciclurile si astfel sa mentii o temperatura cat mai constanta la calorifere.
Pentru ca in fond si la urma urmei temperatura din camera o regelzi prin senzorii de temperatura, dar parca e mai convenabil sa ai 50-60°C in calorifere decat ~80°C..
La gaze - da ! E mult mai eficient sa folosesti centrala in condensatie la temperatura minima al agentului, dar care asiruga confortul interior, si sa aiba cicluri mai lungi de functionare..Posted Image

#1878
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View PostKendo, on 17 august 2015 - 13:21, said:

Imi puneam aceasta intrebare in ideea de a seta o centrala pe o temperatura mai mica pentru a face cat mai lungi ciclurile si astfel sa mentii o temperatura cat mai constanta la calorifere.
Pentru ca in fond si la urma urmei temperatura din camera o regelzi prin senzorii de temperatura, dar parca e mai convenabil sa ai 50-60°C in calorifere decat ~80°C.

Si eu sunt cam de aceeasi parere, dar se pare ca, daca se doreste sa se obtina un randament mai bun, mai depinde si de tipul centralei. Acum o sa ma refer doar la cele cu gaze cu tiraj fortat, la cele cu tiraj natural nu prea am fost atent la recomandari.
Pentru cele care au turatie fixa la ventilatorul pentru aspiratia aerului (la cele fara condensatie), pentru un randament bun este recomandat ca centrala sa functioneze la puteri mai ridicate, deci pe perioade scurte si la temperaturi mai mari.
Pentru cele in condensatie, la care randamentul nu depinde mult de regimul de putere al centralei, ci mai degraba de temperatura scazuta a agentului termic, temperatura optima pentru agentul termic cred ca este pana in 50 de grade, deci si ciclurile pot fi mai lungi.

#1879
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut

Ma ajutați va rog cu o recomandare pt bunicul.A venit instalatorul azi și I.a zis ca I sa stricat o piesa de la centrala din bronz si ca ar putea fi inlocuita dar ca mai bine ar fi după 11 ani sa o schimbe ca o sa se strice altceva...

El are nevoie de o centrala simpla dar robusta sa nu se strice repede. Are acum doar un termostat simplu de ambient si e foarte fericit cu el.
Eu ma gandeam la
   -  o centrala mixta incalzire+ acm
   - max 24kw
   - nu cred ca are nevoie de condensare
   -cu tiraj fortat

Bugetul e de 2.000 -2500 ron

Ce sa cumpar
Am vazut pe un site ca poti sa gasesti viessman si vaillant de banii astia dar nu stiu cat de reale sunt preturile...

Voi ce ziceti?
Am atasat opoza cu centrala actuala

Attached Files



#1880
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postjimmyy, on 17 august 2015 - 15:10, said:


Ma ajutați va rog cu o recomandare pt bunicul...

Eu ma gandeam la
  ...
   - nu cred ca are nevoie de condensare

Bugetul e de 2.000 -2500 ron

Ce sa cumpar.

Voi ce ziceti?
..
Daca  e bunicul - nu crezi ca merita una ""in condensare""? Asa sa inteleg? Posted Image

#1881
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Multumesc pentru raspunsuri.

View Postandreilesan, on 17 august 2015 - 14:06, said:

La gaze - da ! E mult mai eficient sa folosesti centrala in condensatie la temperatura minima al agentului, dar care asiruga confortul interior, si sa aiba cicluri mai lungi de functionare..Posted Image

Intrebam in ideea ca ciclurile mai lungi presupun o folosire mai multa a pompelor si acest lucru nu le-ar afecta?

View PostDanielD67, on 17 august 2015 - 14:11, said:

Pentru cele care au turatie fixa la ventilatorul pentru aspiratia aerului (la cele fara condensatie), pentru un randament bun este recomandat ca centrala sa functioneze la puteri mai ridicate, deci pe perioade scurte si la temperaturi mai mari.
Adica pentru o centrala cu tiraj fortat si functionare pe o temperatura joasa randamentul e mai slab decat la o functionare pe temperatura inalta?

#1882
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 17 august 2015 - 15:21, said:

Intrebam in ideea ca ciclurile mai lungi presupun o folosire mai multa a pompelor si acest lucru nu le-ar afecta?
Nu am inteles intrebarea..Posted Image
Adica d-ta vrei sa functioneze pompa cat mai putin, chiar daca arzatorul iti scuipa flacari de pleaca fumul cu temperatura de peste 150 grdC pe cos?

De regula, menirea pompelor este de a pompa si nu de a sta.. Cu cat mai mult aceste pompe functioneaza, cu atat mai bine ele se ung si nu se gripeaza.. Posted Image

Edited by andreilesan, 17 August 2015 - 15:53.


#1883
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postandreilesan, on 17 august 2015 - 15:35, said:

Nu am inteles intrebarea..Posted Image
Adica d-ta vrei sa functioneze pompa cat mai putin, chiar daca arzatorul iti scuipa flacari de pleaca fumul cu temperatura de peste 150 grdC pe cos?

De regula, menirea pompelor este de a pompa si nu de a sta.. Cu cat mai mult aceste pompe functioneaza, cu atat mai bine ele se ung si nu se gripeaza.. Posted Image

Nuuuuu :) nu ma refeream ca pompa sa functioneze mai putin decat arzatorul, domane fereste. "Se zice" :angel: ca la o functionare mai indelungata se pot strica mai repede pompele.

pffff ... pana sa ma gandesc cum sa explic eu mai bine ai lamurit-o perfect prin lamurirea suplimentara.

PS:  cred ca am scris/sters de vreo 3 ori mesajul ca sa incerc sa ma explic.

#1884
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 17 august 2015 - 16:01, said:

Nuuuuu Posted Image nu ma refeream ca pompa sa functioneze mai putin decat arzatorul, domane fereste. "Se zice" Posted Image ca la o functionare mai indelungata se pot strica mai repede pompele.

pffff ... pana sa ma gandesc cum sa explic eu mai bine ai lamurit-o perfect prin lamurirea suplimentara.

PS:  cred ca am scris/sters de vreo 3 ori mesajul ca sa incerc sa ma explic.

Nu-i problema @Kendo... Ma apuca naiba cand aud cum ingineri, absolventi de instalatii, spun ca "" se forteaza pompa/pompele"".. Posted Image

#1885
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Postandreilesan, on 17 august 2015 - 15:18, said:


Daca  e bunicul - nu crezi ca merita una ""in condensare""? Asa sa inteleg? Posted Image

Logica mea a fost ca el consuma foarte puțin fiind singur. .. Oricum bugetul la una cu condensare presupun ca incepe pe la 3500

#1886
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postjimmyy, on 17 august 2015 - 17:17, said:

Logica mea a fost ca el consuma foarte puțin fiind singur. .. Oricum bugetul la una cu condensare presupun ca incepe pe la 3500

Daca ai fi din Constanta, rezolv eu cumva sa obtii pentru bunicul tau una in condensatie la 3200 de lei.
Cati mc de gaz consuma dansul cu vechea centrala ? Ai putea sa faci o analiza a facturilor pe ultimii 3 ani?

#1887
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Postandreilesan, on 17 august 2015 - 17:21, said:



Daca ai fi din Constanta, rezolv eu cumva sa obtii pentru bunicul tau una in condensatie la 3200 de lei.
Cati mc de gaz consuma dansul cu vechea centrala ? Ai putea sa faci o analiza a facturilor pe ultimii 3 ani?
Buna intrebare il intreb si revin cu un răspuns mai exact.  Stiu ca ii numara metrii cubi

Mi.a zis ca luna teecuta a consumat 4-6 m3

#1888
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postjimmyy, on 17 august 2015 - 17:58, said:

Mi.a zis ca luna teecuta a consumat 4-6 m3 ..

Posted Image  Nu trisa! Posted Image  Vezi ce te-am rugat sa faci pe ""ultimii trei ani"" , nu pe luna iulie...

View Postandreilesan, on 17 august 2015 - 17:21, said:

Daca ai fi din Constanta, rezolv eu cumva sa obtii pentru bunicul tau una in condensatie la 3200 de lei.
Cati mc de gaz consuma dansul cu vechea centrala ? Ai putea sa faci o analiza a facturilor pe ultimii 3 ani?

Edited by andreilesan, 17 August 2015 - 19:02.


#1889
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View PostKendo, on 17 august 2015 - 15:21, said:

Intrebam in ideea ca ciclurile mai lungi presupun o folosire mai multa a pompelor si acest lucru nu le-ar afecta?

Atat timp cat pompa nu se forteaza sa trimita apa prin by-pass, adica daca are suficienti robineti deschisi la calorifere, doar temperatura prea ridicata ar putea mari uzura, dar nu stiu ce sa zic. Cred ca pana la urma daca e amplasata pe retur uzura depinde de temperatura returului.

View PostKendo, on 17 august 2015 - 15:21, said:

Adica pentru o centrala cu tiraj fortat si functionare pe o temperatura joasa randamentul e mai slab decat la o functionare pe temperatura inalta?

Concluzia asta ar fi, dar temperatura de funtionare este o cauza indirecta, pentru o temperatura joasa centrala fara condensatie si cu turatie fixa la ventilator, datorita flacarii mai mici si timpului mai mare de functionare, absoarbe mai mult aer rece de afara, il incalzeste si-l arunca pe cos. Asta raportat la aceeasi caldura trimisa in calorifere daca ar functiona la flacara maxima un timp mai scurt.

Edited by DanielD67, 17 August 2015 - 20:45.


#1890
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Postandreilesan, on 17 august 2015 - 19:00, said:

Posted Image  Nu trisa! Posted Image  Vezi ce te-am rugat sa faci pe ""ultimii trei ani"" , nu pe luna iulie...

Multumesc Andrei,

Bunicul aproximeaza la o mie de m3 pe an.

Inca mai sunt la bunicul inca cateva zile (max o saptamana) si as vrea sa aleg modelul sa i-o cumpar eu eventual, pt ca el se deplaseaza mai greu...

Andrei, acum stateam si ma gandeam, si imi dadeam cu presupusul pt ce ai zis mai sus ca as putea gasi o centrala cu condensare la 3200 de lei, ceea ce suna bine, trebuei sa recunosc, dar nu uita, eficienta e binevenita, iar eu caut in primul rand o centrala robusta si de icnredere, si pe planul doi este eficienta. Daca pot sa le impac pe amandoua atunci as fi si mai bucuros, si as plati diferenta de pret.
Presupun totusi ca nu vorbim de aceleasi marci, Viessman, sau Vaillant la pretul de 3200 cu condensare...


In alta ordine de idei, bunicul tot zice de garantie, sa gasesc una cu garantie mai mare, dar chiar pe threadul asta la inceput am vazut ca scria cineva ca exista si costuri de verificare in garantie care uneori sunt destul de mari. Sa ma ghidez dupa garantia mai mare? am vazut ca unii constructori parca Bosch dau si 5 ani de garantie.

Din postul meu initial ma oprisem la doua modele:
Viessmann Vitopend 100-W 24 kW la 2340 RON
si
Vaillant turboTEC PRO VUW 242/3-3 la 2440 RON
care mie imi suna bine, intr-adevar sunt mai putin cunoscator in ale centralelor termice pe gaz...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate