Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#1855
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

View Postkolfleading, on 07 august 2015 - 13:34, said:

Si pretul? Posted Image
Pret centrala termica Wolf CGW-2-14/140 1977 eur/buc inclusiv kit de evacuare

#1856
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Eu am gasit o oferta la un magazin pentru un Buderus cu semi-condensatie la 2500 ron.
Modelul este GB012.
Ce parere aveti despre  acest model.

#1857
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postaysmen, on 11 august 2015 - 21:05, said:

Eu am gasit o oferta la un magazin pentru un Buderus cu semi-condensatie la 2500 ron..
"'Semi-condensatie'" asta cum e? La fel ca '"semi-gazeificare""? Sau ca '"o leaca gravida'"? Posted Image

#1858
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Este o centrala normala cu tiraj fortat la care deasupra schimbatorului de cupru, pe traseul gazelor arse, i sa mai pus un recuperator de caldura din aluminiu si o tavita pentru preluat condensul.

#1859
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Deranjez si eu cu o intrebare si cu scuzele de rigoare ca nu am stat sa citesc tot ce s-a postat pe aici.
Am nevoie si eu de o recomandare de centrala termica pentru un apartament de 54mp cu inaltimea de cam 2.5m.

Din cate am calculat, una de 24kW ar fi suficienta pentru un spatiu de genul. Acum ar veni intreabrea: care?

Am dat azi o vizita prin Dedeman si am gasit o oferta chiar ok:
http://www.dedeman.r...f-kit-evac.html
Ca bonus, in acelasi pret primesc si 2 ani in plus de garantie, pentru un total de 5 ani + un termostat si un calorifer pentru baie.

Acum nu stiu ce sa zic de centrala, ar fi ok? Stiu ca Ariston sunt in general laudati prin afara si au produse bune + o cota extrem de mare de piata.
Intre asta si un Viessmann Vitopend 100, cam ce ar fi mai ok?
Pe lista as mai avea si o Ferroli Diva, cam toate in acelasi pret. Ferroli vine tot cu 5 ani garantie, in timp ce Viessman are doar 3.

Personal, ma atrage foarte tare Ariston-ul, in special pentru pret si cadouri.
Gasesc ceva mai buna la banii aia sau intr-un pret similar? Bugetul e cam 2500 lei, ±

Edited by georgik12, 12 August 2015 - 21:08.


#1860
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Daca te ajuta opinia mea, am fost in aprox. aceiasi situatie ca si tine, si am ales un Bosch cu tiraj fortat, de 24kw, schimbator de caldura in placi, la vreo 2250 lei, garantie 5 ani.
Dupa ce am intrebat in stanga si-n dreapta, se pare ca Viessmann, Buderus si Bosch sunt cam la acelasi nivel.

#1861
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015

View Postc_l, on 06 august 2015 - 11:53, said:

Salut! pentru un apartament de 2 camere, 51 mp, 3 persoane, ce centrala pe gaz mi-ati recomanda? as prefera una buna calitativ, chiar daca pretul e mai mare.

Pana la urma familia a ales un Vaillant de 24 KW, 242 vuw/ 3 -5 care are doar 2 ani garantie (cred ca a contat renumele marcii). Am si mai multi vecini si cunoscuti care au pus Vaillant in ultimul timp.
Totusi inca se mai poate schimba modelul ales. Initial ma gandisem la Ariston, pentru cei 5 ani garantie, apoi am auzit ca Saunier Duval ar avea 6 ani garantie.
Ce spuneti, am facut o alegere buna cu Vaillant 2 ani garantie? o fi mai rezistenta/fiabila aceasta marca? oare la cele care dau garantie mai mare, chiar e vorba de garantie adevarata si nu de trucuri de genul sa te puna sa platesti anumite tipuri de reparatii...etc.?

#1862
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
reparatii nu stiu, dar reviziile sigur te pun sa le faci cu ei; ramane de vazut la ce pret...............

#1863
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salut, am si eu urmatoarea situatie.

Casa cu suprafata utila de 160 mp, inaltimea camerei de 3.8m. Nu am termopane, o sa pun, momentan as vrea o centrala.
Ma gandeam la ceva in condensatie de 35kw dar nu stiu de care... Habar nam cum sa o aleg. Multe variante nici nu am... Camerele sunt in jur de 20 mp (unele de 19 altele 21, una de 25); ce calorifere ar fi bune? Sa pun de aluminiu? Dar cati kw sa aiba caloriferele...

Am fost si am intrebat si am primit o gramada de pareri, unii zic ca 31 de kw sunt suficienti, altii ca ar trebui 40, de calorifere, pana acum toti zic sa lau din alea de otel cu 3 panouri dar mare economie fata de cele de aluminiu nu pare sa fie si de unde stiu cati W trebuie sa debiteze pentru o camera?

#1864
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Postc_l, on 13 august 2015 - 11:12, said:

Pana la urma familia a ales un Vaillant de 24 KW, 242 vuw/ 3 -5 care are doar 2 ani garantie (cred ca a contat renumele marcii). Am si mai multi vecini si cunoscuti care au pus Vaillant in ultimul timp.
Totusi inca se mai poate schimba modelul ales. Initial ma gandisem la Ariston, pentru cei 5 ani garantie, apoi am auzit ca Saunier Duval ar avea 6 ani garantie.
Ce spuneti, am facut o alegere buna cu Vaillant 2 ani garantie? o fi mai rezistenta/fiabila aceasta marca? oare la cele care dau garantie mai mare, chiar e vorba de garantie adevarata si nu de trucuri de genul sa te puna sa platesti anumite tipuri de reparatii...etc.?

Dupa ce am trecut si eu prin dilemele alegerii unei centrale, parerea mea e ca Vaillantul suporta cel mai mic debit de apa calda: 1,5 L/min. Atunci cand vrei sa faci economie si sa reduci debitul, valoarea acestui debit minim cred ca asigura cel mai bine o temperatura constanta la dus.
3-5 parca e modelul plus, cel mai bun de la Vaillant. Totusi, sunt curios daca are senzor de temperatura pe iesirea de apa calda. Din manualul de instalare e cam greu sa-mi dau seama.

Eu am fost la firma care asigura service la Buderus, Ariston, Chaffoteaux si Vaillant si la recomandarea lor pana la urma am ales Pigma Green Evo, un model asemanator cu Genus Premium Evo, dar ceva mai ieftin. Vaillantul probabil ca are cea mai buna fiabilitate, dar daca ai ghinionul sa se strice ceva la ea dupa perioada de garantie am inteles ca te cam costa piesele de schimb. Din perpectiva fiabilitatii si a pretului pieselor de schimb, nu inteleg de ce le e frica sa prelungeasca perioada de garantie.

Referitor la reparatii, din cate am inteles eu, incalzirea apei calde la temperaturi ridicate (50-60 grade) sau folosirea de apa cu duritate ridicata fara filtre de dedurizare corespunzatoare duce la depunerea calciului in schimbatorul de caldura iar operatia de curatare chimica a centralei nu intra in garantie.

View Postblackiesasha, on 13 august 2015 - 11:34, said:

reparatii nu stiu, dar reviziile sigur te pun sa le faci cu ei; ramane de vazut la ce pret...............

Pai nu ar trebui sa fie cam cat e PIF-ul?

View Postgeopsi, on 13 august 2015 - 20:49, said:

... inaltimea camerei de 3.8m. Nu am termopane, o sa pun, momentan as vrea o centrala.

inaltimea camerei 3,8 m ? Vrei o centrala pentru o casa fara termopane? Sau urmeaza sa le pui pana la iarna? Dar izolatia peretilor si a acoperisului cum este?

Edited by DanielD67, 13 August 2015 - 21:55.


#1865
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Pai cu termopanele... Nu stiu inca, probabil o sa le pun, sa vad cat ma ajunge centrala...

#1866
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgeopsi, on 13 august 2015 - 20:49, said:

Salut, am si eu urmatoarea situatie.

Casa cu suprafata utila de 160 mp, inaltimea camerei de 3.8m. Nu am termopane, o sa pun, momentan as vrea o centrala.
Ma gandeam la ceva in condensatie de 35kw dar nu stiu de care... Habar nam cum sa o aleg. Multe variante nici nu am... Camerele sunt in jur de 20 mp (unele de 19 altele 21, una de 25); ce calorifere ar fi bune? Sa pun de aluminiu? Dar cati kw sa aiba caloriferele...

Am fost si am intrebat si am primit o gramada de pareri, unii zic ca 31 de kw sunt suficienti, altii ca ar trebui 40, de calorifere, pana acum toti zic sa lau din alea de otel cu 3 panouri dar mare economie fata de cele de aluminiu nu pare sa fie si de unde stiu cati W trebuie sa debiteze pentru o camera?

"" Am auzit ca exista niste ingineri care efectuiaza tot felul de calcule legate de: pierderile de caldura al cladirilor, potrivirea corpurilor/aparatelor de redare a caldurii in interiorul incaperilor, elaborarea retelelor de distributie a caldurii, etc... Si se poate da de ei, intreband arhitectii care au elaborat proiectul casei.. "" Posted Image

Cat priveste acea gramada de pareri, acum depinde de unde sunt culese..  Daca as avea interes sa vand centrale as zice sa-ti montezi una de 100 kW caci sigur nu vei ramane in frig..Posted Image
Iar daca m-as gandi ca de vre-o cinci ani Normativele din tara asta spun ca toate cladirile noi trebuiesc incadrate sub 50 W/mp, asta ar insemna ca pentru 160 mp necesarul ar fi de maxim 8 kW.. Insa problema cea mai mare ramane: "'Cine naiba le mai citeste normativele astea, dar si mai greu cine e acela care le intelege si le respecta. doar suntem o tara de haiduci .??.""

Prezentul mesaj este un pamflet si trebuie tratat caatare.Posted Image

#1867
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Da bre, dar casa are 107 ani...
Legat de pereti aia exteriori au 2 caramizi jumate, undeva peste jumate de metru din caramida...

Problema este ca una de 40 kw costa dublu fata de una de 35... Parca mai bine de banii aia bag calorifere mai bune sau in termopane. Problema e ca nah, acuma trebuie sa fac proiectul pentru sobe, sa pun niste arzatoare noi si ce mai trebe apoi centrala (zic ca e bine sa fie si sobele) si dupa o sa bag si in termopane dar nu sunt sigur ca reusesc pana la iarna...

In alta ordine de idei, anul trecut cu sobele s-a platit cam 800 de lei pe luna cand a fost ger si cam 400 asa in conditiile in care s-a facut cald in 2 camere cu sobe ma gandesc ca anu asta mai bag acolo si la sobe daca nu duce si pana la anu iau si niste termopane. Ma gandesc ca daca tot iau sa iau si termopane bune sa izoleze calumea.

#1868
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Bineinteles ca nu merita sa iei o centrala mai mare si mai scumpa doar ca sa compensezi pierderile mari prin izolatie.

Pe langa termopane trebuie sa iei in calcul si micsorarea inaltimii camerelor pentru ca diferenta de temperatura intre aerul de la nivelul podelei si aerul din tavan creste cu inaltimea. Si ca sa simti aceeasi temperatura la nivelul corpului o sa consumi caldura aiurea ca sa incalzesti inutil acoperisul.

Edited by DanielD67, 14 August 2015 - 11:33.


#1869
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Stiu dar nu am cum sa micsorez inaltimea. Ferestrele sunt pana undeva la 30 de cm de tavan plus ca investitia asta probabil ca o acopar greu si nu renteaza pentru 3-400 de lei pe luna cat as castiga probabil. Oricum nu urmaresc sa incalzesc in mod constant toata casa ca suntem 3 oameni si nu stam in mai mult de 2 camere...

#1870
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008

View Postgeopsi, on 14 august 2015 - 13:27, said:

Stiu dar nu am cum sa micsorez inaltimea. Ferestrele sunt pana undeva la 30 de cm de tavan plus ca investitia asta probabil ca o acopar greu si nu renteaza pentru 3-400 de lei pe luna cat as castiga probabil. Oricum nu urmaresc sa incalzesc in mod constant toata casa ca suntem 3 oameni si nu stam in mai mult de 2 camere...

Poate daca faci un calcul pentru ca tot vrei sa pui termopane, nu ar fi mai bine sa micsorezi inaltimea ferestrelor si cu diferenta care te costa la geamurile inalte sa reduci si inaltimea camerelor? Era o idee de eficientizare si castigul ulterior merita.
Referitor la puterea centralei ar fi suficienta una de 24KW.

#1871
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postgeopsi, on 14 august 2015 - 13:27, said:

Stiu dar nu am cum sa micsorez inaltimea. Ferestrele sunt pana undeva la 30 de cm de tavan plus ca investitia asta probabil ca o acopar greu si nu renteaza pentru 3-400 de lei pe luna cat as castiga probabil. Oricum nu urmaresc sa incalzesc in mod constant toata casa ca suntem 3 oameni si nu stam in mai mult de 2 camere...

Pune 300 pe luna ca referinta. Minim 5 luni pe an lopatezi banii astia aiurea. Dar aici nu vorbim de un an, respectiv un sezon rece, ci mai multe. Fa un calcul pentru 7 ierni trage linie si vezi care varianta te coafeaza.

#1872
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006

View Postservoman, on 14 august 2015 - 14:34, said:

Poate daca faci un calcul pentru ca tot vrei sa pui termopane, nu ar fi mai bine sa micsorezi inaltimea ferestrelor si cu diferenta care te costa la geamurile inalte sa reduci si inaltimea camerelor? Era o idee de eficientizare si castigul ulterior merita.
Referitor la puterea centralei ar fi suficienta una de 24KW.
Parca nu imi vine sa cred ca una de 24 merge...

daca fac 300 de lei pe an cu 6 luni ajung la maxim 2000 de lei platiti in plus pe an ceea ce sincer nu mi se pare deloc mult. Oricum platesc mult, oricum imi dau seama ca o sa cheltuiesc. Daca as vrea sa fiu econom m-as muta la apartament, vand casa si de restul de bani iau apartamente si le inchiriez dar nu ma intereseaza asta. Undeva la 1000 de lei pe luna la caldura ii pot da fara sa simt prea tare pentru ca asta ar insemna sa dau maxim 1500 de lei pe luna pe toata intretinrerea casei ceea ce imi pot permite. Treaba cu geamurile tine in principal de ideea de a nu da banii aiurea, adica 50 de mil in plus pe 5 kw de centrala, mi se pare aberant.

Nu mai zic ca sa ma apuc sa mut tavanul ala cu ceva fals, sa modific geamurile si alte aiureli inseamna alti bani cheltuiti dupa ce anul trecut am zugravit toate camerele... Probabil ca as da banii economisiti in 10 ani doar pe lucrarea asta ceea ce e mare prostie. Mai de graba bag banii in ceva panouri solare....


Oricum revenind la problema fusai sa ma interesez de termopane. Par bune cele triplu stratificate care ma ajung cam cat centrala +calorifere+tevi,manopera,etc. Cred ca as creste ceva ceva eficienta termica... Problema e de timp ca nuprea am sa le pun dupa centrala iar cu centrala nu stiu 100% cat ma ajunge inca...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate