Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#8965
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
Multumesc inca o data pt sfaturi!

#8966
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 16.07.2007
VA DORESC
[ http://www.craciun-magic.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/f/e/felicitari_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8967
ilicict

ilicict

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2013
Salutare ,
Poate sa mai lovit careva de problema urmatoare... Samsung Eco Bubble model WF70F5E5W2W ,,degaja un miros de apa statuta ... Am verificat compartimentul pentru detergent si nu de acolo  vine mirosul.insa cand si cand, in jurul masinii se simte un m iros de apa statula.Singura explicatie logica pe care o am ar fi ca  se datoreaza faptului ca am spalat fcrecvent cu apa rece si este posibil sa fi ramas ceva detergent  cu mizerie pe instalatie.Daca ma poate ajuta cineva cu v reun sfat.

#8968
ionutvladoiu

ionutvladoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2007
http://www.ideall.ro...VS/produs-23491 am gasit aceasta masina de spalat si-mi place mult pentru  ca este slim si are capacitate mare de spalare 8kg. Mai are cineva modelul acesta sau ceva pareri daca aveti as fi tare recunoscator. Sarbatori fericite si un an nou mai bun !

#8969
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Am mai povestit despre capacitatea tamburului unei masini de spalat in comparatie cu adancimea acesteia si ce se declara ca si capacitate de incarcare a rufelor uscate.
Din ce am studiat, rezulta:
- la o adancime de 54 - 55cm capacitate reala este de maxim 5,5 kg
- la o adancime de 58-60cm capacitatea reala este de maxim 7 kg
- la adancime de peste 60 cm capacitatea poate fi de 8 kg
Tot ce am spus mai sus conteaza doar daca intereseaza acest aspect si consecintele ingramadirii unei cantitati mari de rufe intr-un spatiu mic.

Edited by radudd, 26 December 2014 - 20:54.


#8970
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
adica modelul http://www.emag.ro/m...y/pd/E1MYDBBBM/
sa aiba in fapt o capacitate de 5,5 kg ? cum pot sa verific?

#8971
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Nu mmica, este o eroare in ceea ce s-a scris in datele de gabarit. In realitate masina asta are o adancime totala de 59 cm (este identica cu a mea ca si gabarit), nu 55.
De altfel este specificat ca tamburul are 58 de litri, ceea ce este ok pentru 7 kg.
Vechea mea masina avea un volum de cca. 48 de litri si era declarata corect la o capacitate de 5 kg de rufe la incarcare, avand adancimea de 54 cm.
Stai linistita, este ok.

Chiar si acest exemplu este evident. O masina cu adancimea de 45 cm (vezi Samsung-ul de mai sus) nu are cum sa incarce 8 kg de rufe uscate.

Nu uita, eu cel putin vreau poze cu masinuta la locul ei! Posted Image

Edited by radudd, 26 December 2014 - 21:35.


#8972
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
ok! m am gandit ca adancimea de 55 este cea corecta(si determina capacitatea cuvei) iar cea superioara determina spatiul necesar racordarii. Sincer nu am fost atenta la vol declarat (al tamburului).

#8973
ionutvladoiu

ionutvladoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2007
Acum am o nelamurire mai mare :) adica ca sa calculam volumul cilindrului adica a tamburului trebuie pe langa adancime si raza. La o raza mai mica va iesi mereu un volum mai mic daca adancimea este constanta, e logic zic eu.  Acum am un Samsung care da capacitatea la 5 kg si am raza de 23 cm si o adancime maxima de 30 cm, in volum as calcula "pi × raza la patrat × inaltime" si imi da cam asa 3.14x529x30= 49831,8 cm cubi in litrii ar fi 49,8 l deci cum a spus si radudd 5 kg. Tin sa specific ca acesta masina de spalat are o adancime de 55 cm , acum ca sa scoata un 8 kg masina care vreau sa o achizitionez ar trebui sa aiba o raza mai mare si o adancime mai mare ceva de genul raza de 27 cm cu o adancime a cuvei de 35 ar iesi cei 80l cam 8kg. La raza de 27 cm cuva ar avea 54 cm adica cam 3 cm in stanga si dreapta loc liber iar in spate cu o adancime de 35 cm ar mai ramane cam 10 cm de loc liber pentru curele sau ce naiba de transmisie are intre motor si cuva. Pentru motor ar ramane loc jos de 31 cm +/- cabluri,pompe,cuva pentru detergent si alte display-uri. Din pacate cei care vand nu dau si aceste date ale cuvei dar eu unul nu as zice ca este imposibil sa poti face o cuva de 80 l la o adancime a masinii de spalat de doar 45 cm, latime de 60 cm si inaltime de 85

#8974
ionutvladoiu

ionutvladoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.09.2007
Calculul de mai sus era pur fictiv, dar nu inteleg de ce Samsung-ul ii declara capacitatea la 8 kg pentru ca am gasit pe alt site volum tambur(l) - 52l adica un maxim ar fi de 5 -5,5 kg nicidecum de 8kg! Eu sunt un pic stresat cu adancimea masinii de spalat pentru ca am reusit "performanta" ca la camera tehnica sa pun o usa cu gol de 55 cm asa ca mai mare de 55cm nu o sa intre ;) O sa ma mai uit si la alte modele sau daca aveti voi ceva idei nu ma supar ;) dar sa fie incarcare frontala si maxim 55 cm adancime.

#8975
Niente23

Niente23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2012
Buna ziua si Craciun Fericit am si eu o problema cu o masina de spalat indesit model WIXE 127 .... am pus-o in priza am selectat programul i-am dat sa plece , a tras apa, a evacuat un pic dupa care s-a invartit de 2 ori si s-a oprit ( nu a mai tras apa,nu s-a mai invartit) pe display nu imi da nici-un fel de eroare imi apare normal timerul ....ce ar putea avea .....

As aprecia sa-mi dati un sfat o idee....
Va multumesc

#8976
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
1. Opreste complet masina inclusiv prin decuplarea de la alimentarea cu energie electrica.
2. Verifica daca alimentarea cu apa se face la presiune normala (obisnuita), robinetul deschis complet.
3. Incearca alt program.
4. Incearca si programul la care a intervenit problema.

Inainte de toate astea, incearca sa evacuezi apa din masina, cu ajutorul unui program dedicat, sau prin furtunul special de la baza masinii.

Edited by radudd, 27 December 2014 - 12:30.


#8977
Niente23

Niente23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2012
E cam ciudat am decuplat-o am curatat sata de la apa dar fara sa dau pompa jos am verificat jos la popma de autocuratare am schimbat si programul ce nu am facut este sa o desfac si sa ma uit sa nu fie ceva in evacuare altceva nu vad ce poate fi....
am verificat si presiunea apei...
Multumesc de raspuns

#8978
Niente23

Niente23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2012
Am mai verificat odata toate furtunurile si tot asa m-am decis sa filmez tind sa cred ca e ceva din panoul electric

Part 1. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-p6wpvC7dkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Part 2. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y3wdPV1UZEI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astpt raspuns Multumesc !!!

#8979
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Se pare ca va avea intalnire cu un tehnician...

#8980
Niente23

Niente23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2012
Ce ziceti de astia de la depanero isi fac treaba numai ca eu nu stau in Bucuresti

#8981
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Nu am nicio idee si nici nu as sti ce sa recomand.
In orice caz, o firma zonala (locala, cat mai apropiata) pentru a nu interveni costuri prea mari cu deplasarea / constatarea / reparatia, daca este cazul sa fie dusa in service.

#8982
Abby_

Abby_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.12.2014

View PostLittleJo, on 22 decembrie 2014 - 09:17, said:

Pai ce treaba are una cu cealalta? Masina isi incalzeste singura apa daca e racordata la apa rece. Ca o incalzeste pana la 30 sau 90 n-are importanta, stie ea ce sa faca.

In mod normal asa ar trebui. Dar se pare ca noile modele de la Electrolux incalzesc doar pana la 60 de grade apa rece. Pentru 90 grade le trebuie si apa calda pentru un consum mai redus de energie. Or fi facut ei niste calcule de au ajuns la concluzia asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate