Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Sistem 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
in curand o sa-mi cumpar un sistem 5.1 in special pt DVD player. dupa ce lucrurile pareau simple de ales am intrat pe cel.ro si am gasit o gramada de alte firme care fac boxe. adica eu trebuia sa aleg intre :

Logitech X-540 300ron
Genius SW-HF5.1 5000 WOOD 400ron
CREATIVE INSPIRE T6060 400ron
creative Inspire 5.1 P5800 240ron
Logitech 5.1 X-530 270ron
Creative Inspire 5.1 T6100 260ron


am tot citit si forumul asta si multe altele, dar se pare ca parerile sunt atat de impartite incat chiar nu mai stiu ce sa iau. inclusiv site-urile de review-uri ba spun ca x-540 e exceptional si ii dau 5/5 stele, ba ca e un sistem mediu si ii dau 2/5. despre genius la fel ba ca e cea mai buna investitie/pret/calitate, ba ca se defecteza usor si stie doar zgomot sa faca.
la creative ba ca e "calitate creative" , ba ca e doar numele de el.

acum am gasit si altec lansing, pioneer, jazz.....iar in magazin aia habar n-au si iti vand ce e mai scump si cu asta basta.

deci eu ce sa iau ??

#2
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Tu ai cumpara o masina sau un cal doar din ce zic altii? Mergi in magazine si asculta. Incearca mai intai Logitech si Genius. Ca sa fii sigur ca ai totusi o sursa audio de calitate ia un CD audio "original" cu tine si asculta aceeasi melodie pe fiecare sistem. Alege si tu una mai "zgomotoasa", mai dinamica si cu ceva bas. Eu de ex am Genius dar am ascultat si Logitech-ul X-540 si mi s-a parut mai "curat" sunetul redat de subwoofer-ul acestui sistem. Asa ca pune-ti urechea muzicala SUBIECTIVA la ascultat si ...cumpara apoi in cunostinta de cauza.

#3
DreamsMan2007

DreamsMan2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2007
salutare lume.
si eu vreau sa-mi iau un sistem 5.1 si prima data am vrut sa-mi iau un Creative 5800 (70 euro) dar prietenul meu care aducea sisteme nu mai a avut si m-am gandit sa-mi iau un logitech x-530 sau un x-540 numai ca daca iau x-530 imi raman bani si de o placa Creative iar daca imi iau x-540 nu imi ramana.ce ma indrumati sa imi iau?

Edited by DreamsMan2007, 14 February 2007 - 12:16.


#4
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
a naibii treaba in magazin (carrefour) fiecare set e conectat la alta placa de sunet, unele onboard, altele la dvd playere....iar ala de la stand nu avea chef sa mute boxele pe acolo ca sa aud toate seturile pe aceeasi placa de sunet  :cursing:

plus ca e dat drumul la toate si sunt pozitionate in linie toate boxele....asa ca e o nebunie sa auzi de unde vine fiecare sunet.

eu ma gandeam la ceva pe la max 600 ron....poate imi iau 2 logitech...1 pt computer si unul pt dvd player....ca oricum sunt in camere diferite si nu ma vad tot mutand setul in fiecare seara, iar geniusul pare urias pt computer

#5
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005

View Postvlad2006, on Feb 14 2007, 18:12, said:

a naibii treaba in magazin (carrefour) fiecare set e conectat la alta placa de sunet, unele onboard, altele la dvd playere....iar ala de la stand nu avea chef sa mute boxele pe acolo ca sa aud toate seturile pe aceeasi placa de sunet  :cursing:

plus ca e dat drumul la toate si sunt pozitionate in linie toate boxele....asa ca e o nebunie sa auzi de unde vine fiecare sunet.

eu ma gandeam la ceva pe la max 600 ron....poate imi iau 2 logitech...1 pt computer si unul pt dvd player....ca oricum sunt in camere diferite si nu ma vad tot mutand setul in fiecare seara, iar geniusul pare urias pt computer
Geiusul este mai (mult) mare si crede-ma ca este diferenta .
Acum depinde si tu ce camere ai - debara sau sala. :naughty:

#6
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
pai eu stau intr-o casa veche....camera are vreo 25 m2 si inaltimea de 3,5 m  :coolspeak: la cum arata logitech pare mai mult de pus pe birou sau oricum pt computer. pe cand genius daca il pun la computer cred ca darama biroul (mai am pe el si un monitor 19'' crt :nonobad: ).

genius-ul se poate monta cumva pe perete ? adica se pot cumpara suporti ? sau trebuie sa fac eu niste suporti si sa ii pun pe perete ? la logitech si creative au tot felul de moduri de montare pe perete.

am tot citit de genius-uri care s-au ars. e vreo problema serioasa cu asta ? adica au o problema cu alimentarea, cedeaza un anumit integrat ?

#7
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
maine ma duc sa le iau....ma spal bine in urechi in seara asta si ce imi place mai mult maine iau si cu asta basta. sper doar sa nu am ghinionul sa iau unele care sa se prajeasca la mine acasa imediat cum ajung  :coolspeak:

#8
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
am luat geniusul si dupa ce le-am aranjat prin camera se aud f bine. la camera mea de 25 m2 se potrivesc excelent.

acum e mai simplu sa mut pc-ul dintr-o camera in alta decat sistemul  :coolspeak:

#9
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postvlad2006, on Feb 15 2007, 08:33, said:

pai eu stau intr-o casa veche....camera are vreo 25 m2 si inaltimea de 3,5 m  :coolspeak: la cum arata logitech pare mai mult de pus pe birou sau oricum pt computer. pe cand genius daca il pun la computer cred ca darama biroul (mai am pe el si un monitor 19'' crt :nonobad: ).

genius-ul se poate monta cumva pe perete ? adica se pot cumpara suporti ? sau trebuie sa fac eu niste suporti si sa ii pun pe perete ? la logitech si creative au tot felul de moduri de montare pe perete.

am tot citit de genius-uri care s-au ars. e vreo problema serioasa cu asta ? adica au o problema cu alimentarea, cedeaza un anumit integrat ?

Felicitari pentru achizionarea sistemului :)  Eu zic ca se merita.

Referitor la suspendarea lor pe perete, probabil ca deja ai observat ca numai cele ce se pun in spate au suport de prindere.
Pentru front (st, dr) si center eu mi-am achizitionat de la magazin niste suporti la pretul de 2,5 lei bucata. Iti atasez si niste poze, cerandu-mi scuze pentru calitatea lor dar sunt facute cu telefonul mobil.

Attached Files



#10
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
multam de poze. probabil ori fac eu niste suporti ori un prieten de-al meu care e tamplar/tapiter si face si multe altele  :)

#11
risco_andrei

risco_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.02.2007
deci as avea nevie de niste sfaturi...am nevoie d un sistem 5.1 pt un magazin alimentar..nu ma intereseaza puterea numai a aiba fidelitate... daca imi puteti da niste idei..va rog mult ... :peacefingers:

#12
sniperukk

sniperukk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.02.2007
de 6 milioane poti cauta logitech z 2300.e excelent...

#13
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postsniperukk, on Feb 23 2007, 02:38, said:

de 6 milioane poti cauta logitech z 2300.e excelent...

Din cât am înțeles eu... dorește 5.1 nu 2.1
Deși eu nu văd rostul unui asemenea sistem într-un magazin alimentar. În cazul în care are tavan fals, niște difuzoare de bun simț încastrate în acel tavan fals s-ar potrivi mai bine în opinia mea.

#14
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Eu mi-am cumparat un sistem Point HT-200 Si tot pentru DVD si se aude super,nu ma-m luat dupa parerile altora, m-am dus in magazin le-am spus daca imi probeaza si mie Genius si Point, si amandoua se auzeau la fel de bine numai ca la TH-200 are satelitii inalti si se potrivesc la mine in camera in locurile goale. Cel mai bine dute in magazin si asculta..........

#15
risco_andrei

risco_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.02.2007
ok ms.....nu neaparat 5.1   faza e sa fie ceva muzica clara in magazin..sti....asta e problema...si sa fie si fara sub.intentionez sa pun numai satelitii si sub. sa fie in birou cu centralu..cam asa ceva..sti..

#16
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Nu cred ca in magazinul tau iti trebuie sa asculti muzica sa bubuie de sa se sperie clientii :)) mai bine ar fi sa iei ceva ce se aufe foarte clar si la vreo 40 W ti-ar ajunge, acuma ramane la aprecierea ta

#17
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007
imi poate explica cineva cum pot monta un sistem 5.1 caruia ii sunt necesare 3 intrari pe un pc cu placa audio normala, cu o singura iesire?

#18
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Depinde si de sitem, la al meu (Logitech g51) se conecteaza de la iesirea "Front" din subwoofer (acolo se introduc firele la al meu) cu intrarea stereo de pe placa de sunet. :)

Edited by florin_alin24, 30 December 2008 - 10:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate