Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#1495
ionut_bercea

ionut_bercea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.06.2007
salut.
ce imi recomandati ?
Vaillant VUW 282/3-5 sau
Baxi Luna3 280Fi ??
Vaillant ofera 2 ani garantie si este cu 350 RON mai scumpa
Multumesc

#1496
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Mie Luna3 mi-au placut, insa Baxi e de obicei mai scump datorita garantiei...  Altfel, imi place ca e simpla si dupa mine, frumos organizata. Unele Baxi au posibilitatea detasarii panoului frontal si folosirea ca termostat.

#1497
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009

View Postscheleton, on 08 martie 2013 - 22:23, said:

evident ca nu-i face bine centralei (si esti si in afara conditiilor de garantie). Dar de ce nu pui un filtru de 10, 5 sau chiar 1 micron..?
Am pus filtru de 5 microni si tot trec particulele, am incercat si cu un micron dar debitul decedeaza. Am sunat la Vaillant si bineinteles ca nu mi-au spus decat ca am nevoie de un filtru de bumbac, dimensiunea au zis ca mi-o comunica ulterior(si au uitat). Azi le-am dat un mail, parca vad ca nu o sa raspunda.....Atata bataie de joc la adresa clientilor (din Buc si Ilfov, acolo sunt arondat eu) nu am mai vazut. Invatare de minte.
Oricum dupa ce le trimiti mail-ul  la ei imi place ca iti spun ca o sa-ti raspunda in CATEVA ZILE.

#1498
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012
Am o intrebare referitoare la Vaillant turbotec pro: dupa ce am inchis robinetul de apa calda, pompa mai merge cateva minute pana se opreste. De ce face asa? Nu am vazut vreo setare pentru reducerea acestui timp.
La un turbomax mai vechi, nu dura atat pana se oprea pompa.

#1499
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008

View Postanto84, on 12 martie 2013 - 15:33, said:

Am o intrebare referitoare la Vaillant turbotec pro: dupa ce am inchis robinetul de apa calda, pompa mai merge cateva minute pana se opreste. De ce face asa? Nu am vazut vreo setare pentru reducerea acestui timp.
La un turbomax mai vechi, nu dura atat pana se oprea pompa.

Este timpul de recirculare dupa oprirea flacarii care poate sa dureze maxim 5 minute, dar asta este in functie de cat de rep[ede scade temperatura in centrala. Este o functie folosita de majoritatea fabricantilor si este utila pentru evitarea supraincalzirii schimbatorului primar de caldura si implicit componentele din centrala. Incearca sa vezi daca dai butonul de apa calda la o valoare mai mica ar trebui sa scada si timpul de recirculare al pompei.

#1500
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012
Asta am zis si eu ca e logica, dar pompa merge la fel, chiar daca am deschis apa calda doar cateva secunde, si n-a apucat sa creasca temperatura in centrala decat putin.

#1501
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Am fost astazi sunat de cei de la Vaillant (poate citeste cineva de la ei forumul) si un domn deosebit de amabil mi-a comunicat ca filtrul de apa rece al centralei este de 90 de microni deci orice filtru mai mic nu o infunda.

#1502
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008

View Postservoman, on 28 februarie 2013 - 17:48, said:

Nu e chiar asa mai ales ca Saunier Duval este tot a grupului Vaillant si nu se concureaza pe ei. Alege Vaillant fara retinere. Duduia de la magazin are si ea un targhetPosted Image

Am ales Vaillant
Termostat va fi Euroster 1210.
Pe un forum scrie ca la Vaillant turboTec Pro 24kW (VUW242-3H) e comptibil doar un termostat Vaillant
La 242-3 mai este necesar doar un termostat Vaillant?

#1503
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008

View Postnicu131, on 24 martie 2013 - 21:15, said:

Am ales Vaillant
Termostat va fi Euroster 1210.
Pe un forum scrie ca la Vaillant turboTec Pro 24kW (VUW242-3H) e comptibil doar un termostat Vaillant
La 242-3 mai este necesar doar un termostat Vaillant?
La toate modelele de Vaillant, fara exceptie, sunt compatibile toate termostatele tip on-off din comert. Acestea au locul lor de conectare in placa electronica la bornele 3 si 4 prin eliminarea strapului de la acele borne. Termostatele Vaillant merg doar pe centralele Vaillant si au de asemenea locul lor de conectare la placa electronica la bornele 7-8-9 sau BUS dupa caz. Nu stiu pe care forum ai citit ca pe centralele Vaillant merg doar termostatele Vaillant dar te-au dezinformat sau aveau alte intentii comerciale.

Edited by servoman, 24 March 2013 - 23:26.


#1504
itdj

itdj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 16.05.2009
Salut. Doresc sa schimb termostatul meu actual VRT40 cu un model superior de la Vaillant. In acest scop mi-ar prinde bine raspunsul la 2 intrebari:

1. un turbotec plus accepta vrt 50? http://www.vaillant..../ht-vrt-50.html
2. un consum mediu pe iarna de 10 mc/zi, 23 grade la un apartament de 100 mp, parter, toti peretii exteriori (unul neizolat) este mult? se mai poate imbunatati acest consum prin termostat sau prin izolatie?

Adica in loc sa dau 1000 ron pe un 470 mai bine investesc in izolatii?

Multumesc,

#1505
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Consumul nu este mare. De redus se poate reduce doar prin micsorarea temperaturi ambientale de la 23 grd la un 20-21 grd, sau prin izolarea casei, sau prin montarea unor radiatoare mai mari. Altfel nu ai cum. Poti monta orice termostat vrei tu ca nu se va reduce consumul.

#1506
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
Cu ce influenteaza radiatoarele ma mari consumul? Nu tot aceasi putere in wati ai nevoie ca sa incalzesti indiferent de temperatura tur?

#1507
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ca sa incalzesti o camera, intradevar ai nevoie ca acel radiator sa dezvolte o anumita putere exprimata in wati. Puterea radiatorului este influentata de temperetura de tur, temperatura de retur si temperatura ambientala.

Hai sa-ti dau un exemplu.
Sa presupunem ca pentru o camera ai nevoie la un moment dat de 1300w.
Daca ai un radiator 22x600x1000 si ai tur/retur/ambient de 70/60/22 acest radiator de 1 metru, va dezvolta ~1370w
Daca in scimb ai un radiator dublu ca marime, adica unul 22x600x2000, ca sa dezvolte acei 1300w de care ai nevoie, poti merge cu tur/retur/ambient de 53/43/22. La temperaturile astea, radiatorul de 2 metri dezvolta ~1380w

Centrala va consuma mai putin daca o setezi la 53grd fata de varianta in care o setezi la 70grd. Cu cit centrala merge la temperaturi mai mici, mai apropiate de temperatura ambientului, cu atit va consuma mai putin . Fireste, trebuie sa si poata face cald in casa cu temperatura respectiva, intr-un timp scurt (adica sa am radiatoare calculate la temperatura respectiva). Ca altfel cadem in extrema cealalta in care CT merge prea mult si consumul creste.

#1508
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mă tenta să cumpăr și eu o centrală Vaillant dar citind ce necazuri ați avut cu ele, cred că trebuie să mă orientez către altceva.

#1509
ghitagheorghe

ghitagheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.02.2012
@florin Dupa discutia de ieri am incercat .Timp de 2 ore am pus termostatul pe automat si am redus temperatura tur pina la limita necesara sa faca temperatura setat de TA temperatura tur 53.Ulterior 2 ore cu TA temperatura tur 65 grade .Rezultatele arata astfel :temperatura tur 53 grade cosnsum 0,620 m3 iar temp.65  consum 0,547 m3 deci consum mai mic la temperatura mai mare desi .Precizez ca testul nr 2 l-am terminat pe la 8.30 seara deci cu temperatura exterioara mai mica ca la nr 1si totusi consum mai mic.Po-ti sa-mi explici ce sa intimplat?.Centrala are schimbator de inox nu de cupru nu stiu daca este important acest lucru la consum.

Edited by ghitagheorghe, 29 March 2013 - 14:04.


#1510
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Un test de patru ore nu poate da rezultate concludente.
Ai masurat temperatura exterioara in decursul celor patru ore? Spui ca la testul al doilea ar fi fost mai frig afara, pentru ca a fost mai spre seara. Temperatura exterioara nu e neaparat sa scada seara. Vant/ploaie a fost?
Inainte de inceperea primului test aveai aceeasi temperatura setata la termostatul de ambient (aveai aceeasi temperatura in casa)?
in timpul testelor a fost folosita apa calda menajera?
In timpul testelor a fost folosit aragazul?
In timpul testelor au fost deschise geamuri si/sau usi exterioare?
Au functionat aparate electrice, becuri cu incandescenta, etc.?
Numarul de persoane din casa a fost acelasi?
Ai masurat puterea calorica a gazului natural pe durata testelor? Daca da, cu ce? :)

Edited by Seb, 29 March 2013 - 14:19.


#1511
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Hai sa mai bag si eu o "stramba" ca sa fie ceata totala:am facut si eu un test.
Am alimentat centrala (Immergas Eolo Mini) la 200V in loc de 230V,printr-un autotransformator.A scazut consumul cu aprox 10%.Test facut pe o perioada de cateva zile,cu notarea contorului la 24 ore.Temp afara aproximativ aceeasi,temp in apartament 21,5 grade,mentinuta de TA.
Explicatii?

#1512
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Fa acelasi test, fara sa modifici nimic. O sa vezi ca apar variatii de consum de la zi la zi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate