Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Picior plat (platfus)

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
pitic-mic

pitic-mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.06.2008
1. salutari :) sunt noua aici.
2. platfus am si eu dar cu mici complicatii la piciorul stang(de fapt nu e o complicatie ci mai degraba motivul pt care am platfus osul de sub maleola (un ousor mai mic as spune eu) a crescut mai mult decat era cazul si a tras dupa el tendoane si tot ce a mai gasit. zona e foarte inflamata si foarte sensibila. iar daca merg mai mult de 5 km incep sa am dureri foarte mari. am fost la un medic(ce-i drept acum ceva timp) si mi-a spus ca nu stie exact ce-i cu osul ala si ca ar fi mai bine sa astept pana termin de crescut acum am 18 ani si n-am mai crescut de cand aveam 11(in inaltime ca osul ala s-a incapatanat sa creasca pana pe la vreo 13 ani)
as vrea sa stiu daca mai are cineva ceva asemanator si cu ce calmati durerea? la mine ar fi fost varianta operatiei dar mi-e frica sa nu creasca la locplus ca numai gandul la durerile de dupa ma ingrozeste)

p.s.: am primit diagnosticul de apofizita scafoid am cautat pe google in toate variantele posibile si nu am gasit nimic

multumesc si scuzati de balbaieli :D

Edited by mianna, 10 June 2008 - 13:12.
fara "..." cand nu e cazul


#20
hppc

hppc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2009
cred ca e expirat topicul dar as vrea sa-mi exprim si eu opinia.
Eu am platfus. mai bine zis am avut. eu am descoperit ca am platfusul acum vreo 2 ani(cam la 14 ani) asta dupa ce dupa o alergare buna afara m-au surprins ca din senin niste dureri nemaiavute pana atunci. imi amortise spatele(in zona coloanei) iar picoarele ma dureau cum nu m-am mai durut niciodata. sa urc pana in casa a fost un adevarat chin. a doua zi am fost cu parintii la un doctor care mai mult m-a aburit cu teoria sa. mi-a zis ca la 14 ani nu prea mai am ce sa-i fac si greu as putea sa mai remediez problema mea si tot asa. bun. am cautat pe net si am gasit despre un cabinet particular de ortopedie foarte laudata de pacienti( as da numele dar nu stiu daca am voie) .am fost si eu iar doctorul de acolo mi s-a parut un geniu in acest domeniu. timp de 2 ani am purtat incaltaminte speciala ( un model de basket mai inaltut cu o armatura cat de cat buna de la un cap la altul alaturi de un talonet). mentionez ca am avut probleme mai mari la piciorul stang/dupa controale din 6 in 6 luni acum dupa 2 ani tot purtand acesti taloneti si o incaltaminte gen baschet cu o armatura cat de cat rezistenta nu mai am platfus asa numitul picor plat. mi s-a format bolta si acum AM SEC foarte asemanator cu al unui picior normal(fara platfus). desi nu mai am platfus port in continuare incaltaminte gen bascket alaturi de taloneti pt  a stabiliza acel os pt ca daca voi umbla descult imi va disparea secul si voi ajunge la operatie care operatie va duce la reumatisme si tot asa. pana la varsta de aprox 19-20 de ani talonetii vor functiona pt ca sistemul osos nu este ,,osificat,, fiind inca in formare .  sper ca ce v-am spus sa va ajute cat de cat despre aceasta problema nerezolvata la timpul ei. pt informatii despre acesta cabinet particular dati-mi un mesaj si va dau numele:)

Edited by adadoi, 01 April 2009 - 14:00.


#21
lucrac

lucrac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.12.2008
Salut! Am un baietel de 4 ani care s-a nascut cu aceasta problema-platfus sau bolta plantara cazuta. La inceput medicii din Constanta au zis ca e prea devreme pentru griji, ca problema se rezolva in timp. Timpul a trecut nu s-a rezolvat nimic si am inceput sa mergem la ortopezi care au recomandat gimnastica medicala si tot ce tine de asta(mers descult pe nisip, samd) si ghete speciale. Ghetele le poarta de 1,5-2 ani dar nu se vad imbunatatiri.As vrea sa stiu daca se folosesc si metode chirurgicale. Daca este cineva care a trecut prin asa ceva va rog dati-mi un sfat unde sa merg! Orice informatie poate fi folositoare! Multumesc!

#22
florio33

florio33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.02.2009

View Postraluca_risca, on 16th February 2007, 15:49, said:

Eu am platfus, tata are platfus, fratele are platfus. Concluzii: dureri de picioare, posibilitate de aparitie a varicelor. Eu aveam o carte mai veche cu exercitii pentru corectarea platfusului. Ce sa spun, nu stiu nu stiu daca si functioneaza.
Oricum trebuie sa eviti sa stai mult in picioare, sa fumezi, sa te ingrasi (astea favorizeaza aparitia varicelor).


Eu am platfus de la 14 ani.Am facut 10 ani atletism,prob de garduri si eram chiar foarte buna.Am 40 de ani acum si nu am gasit un doctor sau vr-o metoda de a scapa de dureri de picioare[LABELE PICIOARELOR]stau forte mult in picioare[12-16ore].CE sa fac?Cum sa scap de dureri?Am fost la doctor si nu am ajuns la nici o concluzie,ma dor picioarele la fel de rau.

#23
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Ca sa nu mai fac inca un topic (nici nu stiu ce nume sa-i dau)...am si eu o problema de genul...numai ca e opusa...adica acea scobitura este foarte mare...atat de mare incat am cam 1 centimetru de sol la mijlocul talpei iar pe partea de sus a piciorului este o "umflatura" (datorita curburii). Asta se intampla doar pe interior, pe exterior e normal. Am vreo sansa de indeptare? Am 15 ani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate