Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Picior plat (platfus)

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
In timpul liceului un medic mi-a spus ca am platfus. Acum am 22 de ani si as vrea sa stiu daca exista vreo metoda de corectare a platfusului. Ar trebui purtati pantofi speciali, cu o scobitura mai pronuntata? E adevarat ca persoanlele cu picior plat sunt mai predispuse la bolile varicoase? Daca da care e explicatia? In ceea ce ma priveste n-am nicio problema, nu ma dor picioarele, n-am nimic. Singura chestie e lipsa acelei scobituri, care se observa cand umblu desculta.
Se putea preveni in vreun fel aceasta afectiune?
        Orice informatie e binevenita.

#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Din pacate este deja la maturitate pentru a reface talpa piciorului prin alte cai decat operatorii. Eu am platfus si cand eram mic purtam pantofi cu talonete si stateam descult cu picioarele pe doze de spray si miscam talpile inainte-inapoi

#3
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Incearca sa-ti masezi talpa piciorului impingand cu degetele in bolta plantara. Nu stiu la varsta ta daca mai poate avea cine stie ce rezultat. E indicat mamicilor sa procedeze asa cu copiii lor. Si la varsta ta mai poti purta talonete de corectare. O vizita la ortoped ti-ar putea oferi mai multe informatii si solutii.

Edited by Tabu, 09 February 2007 - 08:58.


#4
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Banuiam ca la 22 de ani nu se mai prea poate corecta nimic. Acum ma intereseaza daca persoanlele care au platfus sunt mai predispuse la unele afectiuni, decat cele care nu au platfus. De exemplu am auzit la televizor ca cei care au platfus sunt predispusi la bolile varicoase. Care ar fi explicatia?
       Unde gasesc acele talonete? Habar n-am cum arata si de unde le pot cumpara.

#5
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Singurele probleme pe care le poti avea din cauza platfsului sunt dureri, dificultate la alergare, amorteli ale picioarelor, rigiditate. De vreo predispozitie la alte boli n-am auzit, dar daca nu stai 24/24 pe scaun, te plimbi sau faci miscare si n-ai avut in familie vreo boala varicoasa (si nu ma refer la mama care e posibil sa aiba varice dupa o anumita varsta, ci la o adevarata conditie patologica care sa run in the family si care poate aparea si la barbati), ma indoiesc ca platfusul o sa-ti faca probleme.
Se mai poate corecta si chirurgical. Ar fi bine sa te vada un ortoped si sa-ti spuna care sunt sansele sa mai scapi de platfus, daca sunt.

Edited by Tabu, 16 February 2007 - 08:25.


#6
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006

View PostIvanna, on Feb 8 2007, 22:38, said:

In timpul liceului un medic mi-a spus ca am platfus. Acum am 22 de ani si as vrea sa stiu daca exista vreo metoda de corectare a platfusului. Ar trebui purtati pantofi speciali, cu o scobitura mai pronuntata? E adevarat ca persoanlele cu picior plat sunt mai predispuse la bolile varicoase? Daca da care e explicatia? In ceea ce ma priveste n-am nicio problema, nu ma dor picioarele, n-am nimic. Singura chestie e lipsa acelei scobituri, care se observa cand umblu desculta.
Se putea preveni in vreun fel aceasta afectiune?
        Orice informatie e binevenita.
Eu am platfus, tata are platfus, fratele are platfus. Concluzii: dureri de picioare, posibilitate de aparitie a varicelor. Eu aveam o carte mai veche cu exercitii pentru corectarea platfusului. Ce sa spun, nu stiu nu stiu daca si functioneaza.
Oricum trebuie sa eviti sa stai mult in picioare, sa fumezi, sa te ingrasi (astea favorizeaza aparitia varicelor).

#7
iulia_30

iulia_30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2007
Si eu am mari probleme cu ambele picioare.Din cate am inteles eu ,la mine nu este platfus ci o cadere de bolta.Toate problemele mele au inceput acum 3-4 ani si la inceput au fost doar la piciorul stang.Acum ma doare rau di dreptul.Am 30 de ani si nu mai pot merge incaltata.Am dureri foarte mari la radacina(sa zic asa)degetelor 3-4-5 cu amorteala a degetelor 4-5 .Nu pot sa merg de durere.MI-am facut talonete simple si nu m-au ajutat,mi-au facut talonete speciale si durerile erau mult mai mari dupa ce ma descaltam.Simteam ca imi rupe cineva piciorul.Sincer nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma duc.Cred ca i-am desperat pe toti cu descaltatul meu.Mereu trebuie sa ma descalt ca sa se relaxeze piciorul.mai sufera cineva de aceste dureri?

#8
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
dar pentru un adolescent de 16 ani exista remedii ca prin exercitii fixice sa se mai amelioreze neplacerile generate deplatfus?
aveti niste informatii unde sa caut?
fiind sportiv, nu mi-i este frica de efort daca stiu ca au efect le fac.

#9
Quorthon

Quorthon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.07.2007
Si eu am aceeasi problema numai ca am 15 ani.Platfusul s-a dezvoltat odata ce am inceput sa iau in greutate si oasele fiind moi s-au lasat.Acum am 1.80 si 75 kg constitutie solida si datorita cresterii s-a mai aranjat.Am fost la ortopedie, ba la spitale si peste tot unde mergeam eram trimis in alta parte pana am aflat ca singurele locuri unde se pot face platfusuri speciale cu ajutorul unui aparat sunt la Targu-Mures si Bucuresti eu fiind din Brasov :cursing: .Maine ma duc iar la ortopedie poate poate au mai adus aparate de acelea speciale care cica masoara centrul de greutate al piciorului si vad exact unde apasa pentru a fi corectat.In rest mi le mai masez sau le mai mai rulez pe niste sticle goale de bere dar de fiecare data cand merg mai mult incep sa ma doara si sa imi amortzeasca mai ales in zona cu pricina <_< .Daca sti cineva niste exercitii pentru a mai remedia cat de cat sa posteze un link sau ceva......

#10
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View PostQuorthon, on Jun 8 2008, 18:35, said:

.Daca sti cineva niste exercitii pentru a mai remedia cat de cat sa posteze un link sau ceva......
Apuci un creion cu degetele de la picioare (pe lung) si il strangi cat poti spre talpa, nu stiu sa-ti spun cate repetari si la cat timp, faci si tu cate poti :)

#11
Quorthon

Quorthon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.07.2007

View PostMig VWFan, on Jun 8 2008, 21:30, said:

Apuci un creion cu degetele de la picioare (pe lung) si il strangi cat poti spre talpa, nu stiu sa-ti spun cate repetari si la cat timp, faci si tu cate poti :)

Am cautat pe google diferite metode si am gasit un site care spune ca ar fi doar niste minciuni exercitiile asteaMultumesc oricumNu e vreun medic ortoped pe forum as avea mare ajutor :D

Edited by mianna, 08 June 2008 - 23:09.
.........


#12
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View PostQuorthon, on Jun 8 2008, 23:15, said:

Am cautat pe google diferite metode si am gasit un site care spune ca ar fi doar niste minciuni exercitiile asteaMultumesc oricumNu e vreun medic ortoped pe forum as avea mare ajutor :D
Eu am gasit un site unde se spunea ca toti medicii sunt niste idioti, deci n-are rost sa mai cauti nici medici.

#13
Quorthon

Quorthon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.07.2007

View PostMig VWFan, on Jun 9 2008, 09:37, said:

Eu am gasit un site unde se spunea ca toti medicii sunt niste idioti, deci n-are rost sa mai cauti nici medici.

Aici chiar nu pot sa te contrazic din moment ce ma duc la un medic si spune "nu se mai rezolva domne' " altu ba da se paote da du-te acolo" altu "Nu sunt sigur incerca sa mergi mai putin" Altu "Era un centru in Brasov da sti s-a desfiintat" si scuzele continua......

Edited by adadoi, 09 June 2008 - 14:13.
s-au inventat virgula si apostrofu'


#14
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Pai tu ai vrea probabil sa se rezolve cu o reteta ceva, iei 3 pastile si gata...
1. gimnastica medicala
2. talonete
3. slabeste !! 75 kile la 15 ani sunt foarte multe, daca ai fi un pachet de muschi n-ar fi nicio problema dar ma tem ca esti mai degraba un dodolotz :). La 40 de ani cate kg o sa ai ? 150 ?
Deci nu te poti astepta la rezultate fara sa te tii de toate cele 3 puncte.

#15
Quorthon

Quorthon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.07.2007

View PostMig VWFan, on Jun 9 2008, 13:45, said:

Pai tu ai vrea probabil sa se rezolve cu o reteta ceva, iei 3 pastile si gata...
1. gimnastica medicala
2. talonete
3. slabeste !! 75 kile la 15 ani sunt foarte multe, daca ai fi un pachet de muschi n-ar fi nicio problema dar ma tem ca esti mai degraba un dodolotz :) . La 40 de ani cate kg o sa ai ? 150 ?
Deci nu te poti astepta la rezultate fara sa te tii de toate cele 3 puncte.
1.Nu vreau sa se rezolve cu o reteta sau cu ce ai mai scris u pe acolo daca nu ai citit m-am interesat in tot orasul unde ma pot duce si ce pot face
2.Gimnastica medicala - mai intai sa gasesc un doctor sau pe cineva de specialitate care sa imi spuna daca am nevoie sau nu nevoie
3.Am talonete le-am purtat mare kkt nu au facut
4.Spre informatia ta fac sala e 2 ani si merg de cel putin 5 ori pe saptamana in afara de asta sporturile pe care le fregventez sunt: inot, sch,i tenis(mai puntin)
5.Nu stiu ce legatura are varsta cu greutatea mai degraba raport inaltime/greutate
6.In plus eu caut informatii folositoare daca nu ai cunostinte in domeniu ocoleste acest topic.

Edited by adadoi, 09 June 2008 - 14:20.
poate "fregventezi" totusi si orele de romana.


#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Quorthon, desteptu' lu' mama, nu ti se pare ca cele mai bune sfaturi le-ai primit de la Migu'? Oboseste-te macar sa citesti posturile lui de pe aria asta, ai sa afli ca probabil are mai multe cunostinte de ortopedie decat oricare altul de p-aici (ca ortopedul de serviciu vad ca n-a mai intrat de mult). Si n-ar strica sa te exprimi mai politicos, si sa scrii romaneste, ca sa nu ma plictisesc de colorat si sa trec la sters.

#17
Quorthon

Quorthon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.07.2007

View Postadadoi, on Jun 9 2008, 15:18, said:

Quorthon, desteptu' lu' mama, nu ti se pare ca cele mai bune sfaturi le-ai primit de la Migu'? Oboseste-te macar sa citesti posturile lui de pe aria asta, ai sa afli ca probabil are mai multe cunostinte de ortopedie decat oricare altul de p-aici (ca ortopedul de serviciu vad ca n-a mai intrat de mult). Si n-ar strica sa te exprimi mai politicos, si sa scrii romaneste, ca sa nu ma plictisesc de colorat si sa trec la sters.

Mdeah recunosc ca am avut niste greseli de ortografie.....Nu m-am exprimat politicos?Aaa si mai usor cu ironizarile astea de 2 lei <_<

Edited by Quorthon, 09 June 2008 - 16:04.


#18
adrloc

adrloc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 09.04.2006
eu am asa ceva de cand ma stiu. Am facut si armata, manac de toate fumez ca un turc iar in timpul liceului am batut si recordul la alergare de rezistenta fara sa fac nici cel mai mic antrenament. Acum am 38 de ani si asculta ce spun eu; NU AI NICI O PROBLEMA daca ai platfus. pur si simplu nu stii ca il ai. Poate sa zic asa cine are o privire mai atenta sa observe ca ai mersul mai leganat. potimerge diustante mari pooti urca pe munte samd. E o minciuna faptul ca ai putea avea probleme. Iti spune cineva care asa ceva din nastere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate