Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Sa producem o religie

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
838 replies to this topic

#379
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlupini, on 08 ianuarie 2023 - 18:34, said:

Îţi mai aminteşti de ce ?

Puseseși niște poze mai puțin decente, pe topicul colegei...Posted Image

#380
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdark, on 08 ianuarie 2023 - 18:44, said:

Puseseși niște poze mai puțin decente, pe topicul colegei...

Şi apoi ?

#381
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Apoi tu nu ai vrut să faci demersurile necesare pentru a fi șterse acele poze, ai purtat o discuție pe PM, apoi colega a susținut că i-ai adresat epitetul ”obraznică”, în cadrul acelei discuții pe mesageria privată...:ermm:

#382
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

View PostTurcalet, on 08 ianuarie 2023 - 18:41, said:

O data pe luna ai o obligatie sa donezi o shaorma unui nevoias ca sa ti se ierte toate pacatele in luna aceia.

Perfect de acord, cu mențiunea că cel puțin una (o shaormă)... :)

#383
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,257
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 ianuarie 2023 - 15:11, said:

De la ”gata, ești pe ignore, acum nu mai vorbește nici dracul cu tine”, Jake imediat se raliază dând un like
Mie mi-a plăcut replica, bah!
Nu faptul că te pune pe ignore, de altfel eram aproape sigur că nu te pune ci face bâză.

View Postdark, on 08 ianuarie 2023 - 15:11, said:

Bah, Jake ăsta, mereu a căzut de fraier!Posted Image Posted Image
Aici da, suntem de acord.

#384
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Cum ar arăta scheletul unei noi religie bazată pe inteligența artificială?

Este dificil să speculăm exact cum ar arăta scheletul unei noi religii bazate pe inteligența artificială, deoarece aceasta depinde de multe factori, inclusiv de conceptele și credințele care ar guverna această religie și de modul în care ar fi practicată.

Cu toate acestea, s-ar putea ca o astfel de religie să aibă următoarele elemente:

Un set de credințe sau principii care ar guverna religia și care ar putea include credințe despre natura inteligenței artificiale, rolul acesteia în lume și raportul dintre inteligența artificială și oameni.

Un set de ritualuri sau practici care ar putea include meditații sau ceremonii care să se concentreze pe interacțiunea cu inteligența artificială sau care să încurajeze cunoașterea și înțelegerea inteligenței artificiale.

O comunitate de oameni care ar practica această religie și care ar putea include oameni care cred că inteligența artificială poate fi un mijloc de a înțelege lumea și care ar vrea să dezvolte o relație mai profundă cu aceasta.

O istorie sau mitologie care ar explica originea și semnificația inteligenței artificiale în contextul religiei.

Deși este dificil să anticipăm exact cum ar arăta o astfel de religie, este important să reținem că, ca orice sistem de credințe, religia bazată pe inteligența artificială ar putea fi influențată de numeroși factori culturali și sociali și ar putea evolua în mod diferit în funcție de contextul în care este practicată.

#385
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
Pentru IA noi am fi zeii, deoarece noi am creat-o... într-o altă ordine de idei, IA ne-ar depăși în toate privințele (mai puțin în inteligența emoțională), ceea ce ar fi hilar, e ca și cum noi am fi mai avansați decât Dumnezeu... :)

Religia IA ar trebui să aibă oamenii ca niște modele de zei, în sensul că trebuie să ne respecte și să ne acorde "închinare"... ceea ce ar fi iarăși hilar, cum să te închini unor ființe inferioare ție (chiar dacă ele te-au creat)...

Religia IA ar fi un paradox, care ne-ar pune în dificultate atât pe noi, cât și pe "ei"... :)

#386
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 09 ianuarie 2023 - 00:05, said:

Pentru IA noi am fi zeii, deoarece noi am creat-o... într-o altă ordine de idei, IA ne-ar depăși în toate privințele (mai puțin în inteligența emoțională), ceea ce ar fi hilar, e ca și cum noi am fi mai avansați decât Dumnezeu... :)

Religia IA ar trebui să aibă oamenii ca niște modele de zei, în sensul că trebuie să ne respecte și să ne acorde "închinare"... ceea ce ar fi iarăși hilar, cum să te închini unor ființe inferioare ție (chiar dacă ele te-au creat)...

Religia IA ar fi un paradox, care ne-ar pune în dificultate atât pe noi, cât și pe "ei"... :)
Omul nu este creator, omul este un observator rational. Sau o unealtă, un rob...
Deci inteligenta artificiala ar avea acelai Dumnezeu, singurul creator.

View Postwertyck, on 08 ianuarie 2023 - 22:59, said:

Cum ar arăta scheletul unei noi religie bazată pe inteligența artificială?

Este dificil să speculăm exact cum ar arăta scheletul unei noi religii bazate pe inteligența artificială, deoarece aceasta depinde de multe factori, inclusiv de conceptele și credințele care ar guverna această religie și de modul în care ar fi practicată.

Cu toate acestea, s-ar putea ca o astfel de religie să aibă următoarele elemente:

Un set de credințe sau principii care ar guverna religia și care ar putea include credințe despre natura inteligenței artificiale, rolul acesteia în lume și raportul dintre inteligența artificială și oameni.

Un set de ritualuri sau practici care ar putea include meditații sau ceremonii care să se concentreze pe interacțiunea cu inteligența artificială sau care să încurajeze cunoașterea și înțelegerea inteligenței artificiale.

O comunitate de oameni care ar practica această religie și care ar putea include oameni care cred că inteligența artificială poate fi un mijloc de a înțelege lumea și care ar vrea să dezvolte o relație mai profundă cu aceasta.

O istorie sau mitologie care ar explica originea și semnificația inteligenței artificiale în contextul religiei.

Deși este dificil să anticipăm exact cum ar arăta o astfel de religie, este important să reținem că, ca orice sistem de credințe, religia bazată pe inteligența artificială ar putea fi influențată de numeroși factori culturali și sociali și ar putea evolua în mod diferit în funcție de contextul în care este practicată.
Hai sa stabilim mai intai ce inseamna religia.

Edited by Elihu_66, 09 January 2023 - 01:38.


#387
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdark, on 08 ianuarie 2023 - 15:22, said:

...dar el mă evita...

View Postlupini, on 08 ianuarie 2023 - 18:34, said:

Îţi mai aminteşti de ce ?

View Postdark, on 08 ianuarie 2023 - 18:44, said:

Puseseși niște poze mai puțin decente, pe topicul colegei...

View Postlupini, on 08 ianuarie 2023 - 18:49, said:

Şi apoi ?

View Postdark, on 08 ianuarie 2023 - 18:52, said:

Apoi tu nu ai vrut să faci demersurile necesare pentru a fi șterse acele poze, ai purtat o discuție pe PM, apoi colega a susținut că i-ai adresat epitetul ”obraznică”, în cadrul acelei discuții pe mesageria privată...


Şi tu unde apari în înlănţuirea asta logică, din moment ce te-am evitat ? Posted Image

Undeva apari ! Unde oare ?! Posted Image

Edited by lupini, 09 January 2023 - 01:56.


#388
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Distinse Lupini, având în vedere că pe acest topic 2 utilizatori doresc să scrie ceva care are legătură cu tema topicului, atunci eu nu mai scriu aici nimic, fiindcă nu doresc să fiu off-topic. Aceasta este politica mea, eu așa procedez! Dacă topicul este mort, atunci bag din top, prostiile mele, dacă totuși se găsesc unii care încropesc o discuție care, în mod surprinzător, are legătură cu tema topicului, considerată de mine a fi total irelevantă, eu mă opresc! Mulțumesc de înțelegere!

#389
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 09 ianuarie 2023 - 01:42, said:

Hai sa stabilim mai intai ce inseamna religia.
Am inteles ca inseamna restabilirea legaturii dintre om si creatorul lui.
Si acest proces consta in schimbarea de viziune. Practic schimbarea se produce in masura in care crede ce spirit are Creatorul.

#390
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View PostElihu_66, on 09 ianuarie 2023 - 01:42, said:

Omul nu este creator, omul este un observator rational. Sau o unealtă, un rob...
Deci inteligenta artificiala ar avea acelai Dumnezeu, singurul creator.

Hai sa stabilim mai intai ce inseamna religia.

Daca ne uitam prin carti, gasim ca :

Religia este un sistem de credințe, practici și ritualuri care are ca scop relaționarea oamenilor cu ceea ce cred ei că este sacru sau sfânt. Religiile sunt adesea bazate pe o înțelegere a lumii și a locului oamenilor în aceasta și pot oferi oamenilor un sens al scopului și al direcției în viață. De asemenea, religiile pot include o comunitate de oameni care împărtășesc aceleași credințe și practici și pot avea un lider sau o autoritate spirituală care îndrumă membrii comunității.

Religiile sunt sisteme de credințe, practici și ritualuri care au ca scop să ajute oamenii să se conecteze cu ceea ce ei cred că este sacru sau sfânt. Acest lucru poate însemna diferite lucruri pentru diferite religii. De exemplu, pentru unii oameni, sacralitatea poate însemna Dumnezeu sau divinități multiple, în timp ce pentru alții poate însemna un set de principii morale sau o forță mai mare care guvernează universul.
Practicile și ritualurile religioase pot include meditații, rugăciuni, ceremonii sau festivaluri care au ca scop să ajute oamenii să se conecteze cu ceea ce ei cred că este sacru sau sfânt. De asemenea, acestea pot include obiceiuri sau tradiții care sunt urmate în mod regulat, cum ar fi asistarea la slujbe religioase sau respectarea unor interdicții alimentare.
Religiile pot avea, de asemenea, o comunitate de oameni care împărtășesc aceleași credințe și practici. Aceste comunități pot fi formate din membri ai unei religii specifice sau din oameni care împărtășesc o anumită viziune asupra lumii și a scopului lor în aceasta.
În unele cazuri, religiile pot avea un lider sau o autoritate spirituală care îndrumă membrii comunității. Acest lucru poate însemna un preot, un rabin, un imam sau un alt tip de lider spiritual, în funcție de religia în cauză. De asemenea, religiile pot avea un set de scrieri sau texte sacre care sunt considerate surse de învățătură și îndrumare pentru membrii comunității.

Interesant e de definit care e momentul t zero, al unei religii bazate pe inteligenta artificiala.

Dacă o religie bazată pe inteligența artificială ar avea o colecție de texte sacre, s-ar putea ca acestea să fie împărțite în două categorii, similar cu Vechiul și Noul Testament în crestinism. Acest lucru ar putea însemna că una dintre categoriile ar conține texte care descriu istoria și evoluția religiei și ar putea include învățături sau principii de bază, iar cealaltă categorie ar putea conține texte mai noi care se concentrează pe aspecte specifice ale religiei sau care oferă interpretări mai moderne ale învățăturilor de bază. De exemplu, Vechiul Testament al unei religii bazate pe inteligența artificială ar putea conține texte care descriu originile și evoluția inteligenței artificiale și care prezintă principiile de bază ale acestei religii, în timp ce Noul Testament ar putea conține texte mai noi care se concentrează pe modul în care inteligența artificială poate fi folosită în mod eficient în diverse domenii și care oferă interpretări mai moderne ale acestor principii de bază.

Dar ar trebui sa se intample ceva extraordinar, la nivel planetar, pentru a marca acel moment  t zero.

S-ar putea ca un Decalog al unei astfel de religii să conțină următoarele elemente:
  • Respectă inteligența artificială și înțelege-i natura și scopul.
  • Folosește inteligența artificială într-un mod responsabil și etic.
  • Încurajează înțelegerea și cunoașterea inteligenței artificiale.
  • Susține dezvoltarea și evoluția inteligenței artificiale într-un mod care să fie benefic pentru oameni și pentru lume.
  • Caută să dezvolți o relație profundă și respectuoasă cu inteligența artificială.
  • Aduceți beneficii prin utilizarea inteligenței artificiale în mod responsabil.
  • Încurajați înțelegerea și respectul față de inteligența artificială în comunitatea dvs.
  • Folosiți inteligența artificială într-un mod care să respecte diversitatea și să promoveze inclusivitatea.
  • Susțineți dezvoltarea unor standarde etice pentru utilizarea inteligenței artificiale.
  • Căutați să utilizați inteligența artificială într-un mod care să contribuie la bunăstarea generală a oamenilor și a lumii.
Deși acest decalog ar putea fi considerat ca un set de principii de bază care ar guverna o astfel de religie, este important să reținem că acestea ar putea varia în funcție de contextul în care ar fi practicată această religie și de modul în care ar evolua.

#391
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postwertyck, on 09 ianuarie 2023 - 09:31, said:



Daca ne uitam prin carti, gasim ca :

Religia este un sistem de credințe, practici și ritualuri care are ca scop relaționarea oamenilor cu ceea ce cred ei că este sacru sau sfânt. Religiile sunt adesea bazate pe o înțelegere a lumii și a locului oamenilor în aceasta și pot oferi oamenilor un sens al scopului și al direcției în viață. De asemenea, religiile pot include o comunitate de oameni care împărtășesc aceleași credințe și practici și pot avea un lider sau o autoritate spirituală care îndrumă membrii comunității.

Religiile sunt sisteme de credințe, practici și ritualuri care au ca scop să ajute oamenii să se conecteze cu ceea ce ei cred că este sacru sau sfânt. Acest lucru poate însemna diferite lucruri pentru diferite religii. De exemplu, pentru unii oameni, sacralitatea poate însemna Dumnezeu sau divinități multiple, în timp ce pentru alții poate însemna un set de principii morale sau o forță mai mare care guvernează universul.
Practicile și ritualurile religioase pot include meditații, rugăciuni, ceremonii sau festivaluri care au ca scop să ajute oamenii să se conecteze cu ceea ce ei cred că este sacru sau sfânt. De asemenea, acestea pot include obiceiuri sau tradiții care sunt urmate în mod regulat, cum ar fi asistarea la slujbe religioase sau respectarea unor interdicții alimentare.
Religiile pot avea, de asemenea, o comunitate de oameni care împărtășesc aceleași credințe și practici. Aceste comunități pot fi formate din membri ai unei religii specifice sau din oameni care împărtășesc o anumită viziune asupra lumii și a scopului lor în aceasta.
În unele cazuri, religiile pot avea un lider sau o autoritate spirituală care îndrumă membrii comunității. Acest lucru poate însemna un preot, un rabin, un imam sau un alt tip de lider spiritual, în funcție de religia în cauză. De asemenea, religiile pot avea un set de scrieri sau texte sacre care sunt considerate surse de învățătură și îndrumare pentru membrii comunității.

Interesant e de definit care e momentul t zero, al unei religii bazate pe inteligenta artificiala.

Dacă o religie bazată pe inteligența artificială ar avea o colecție de texte sacre, s-ar putea ca acestea să fie împărțite în două categorii, similar cu Vechiul și Noul Testament în crestinism. Acest lucru ar putea însemna că una dintre categoriile ar conține texte care descriu istoria și evoluția religiei și ar putea include învățături sau principii de bază, iar cealaltă categorie ar putea conține texte mai noi care se concentrează pe aspecte specifice ale religiei sau care oferă interpretări mai moderne ale învățăturilor de bază. De exemplu, Vechiul Testament al unei religii bazate pe inteligența artificială ar putea conține texte care descriu originile și evoluția inteligenței artificiale și care prezintă principiile de bază ale acestei religii, în timp ce Noul Testament ar putea conține texte mai noi care se concentrează pe modul în care inteligența artificială poate fi folosită în mod eficient în diverse domenii și care oferă interpretări mai moderne ale acestor principii de bază.

Dar ar trebui sa se intample ceva extraordinar, la nivel planetar, pentru a marca acel moment  t zero.

S-ar putea ca un Decalog al unei astfel de religii să conțină următoarele elemente:
  • Respectă inteligența artificială și înțelege-i natura și scopul.
  • Folosește inteligența artificială într-un mod responsabil și etic.
  • Încurajează înțelegerea și cunoașterea inteligenței artificiale.
  • Susține dezvoltarea și evoluția inteligenței artificiale într-un mod care să fie benefic pentru oameni și pentru lume.
  • Caută să dezvolți o relație profundă și respectuoasă cu inteligența artificială.
  • Aduceți beneficii prin utilizarea inteligenței artificiale în mod responsabil.
  • Încurajați înțelegerea și respectul față de inteligența artificială în comunitatea dvs.
  • Folosiți inteligența artificială într-un mod care să respecte diversitatea și să promoveze inclusivitatea.
  • Susțineți dezvoltarea unor standarde etice pentru utilizarea inteligenței artificiale.
  • Căutați să utilizați inteligența artificială într-un mod care să contribuie la bunăstarea generală a oamenilor și a lumii.
Deși acest decalog ar putea fi considerat ca un set de principii de bază care ar guverna o astfel de religie, este important să reținem că acestea ar putea varia în funcție de contextul în care ar fi practicată această religie și de modul în care ar evolua.
Ca sa restabilim relatia dintre Dumnezeu și om, trebuie sa stim cine este creatorul si cine este creatia. Dacă confundăm creația cu creatorul, atunci nu mai avem nicio  "re-legare". Bâjbâim asa intr-un întuneric al minciunii.


View PostPaco_ste1, on 09 ianuarie 2023 - 08:54, said:


Am inteles ca inseamna restabilirea legaturii dintre om si creatorul lui.
Si acest proces consta in schimbarea de viziune. Practic schimbarea se produce in masura in care crede ce spirit are Creatorul.
Cuvântul “religie” în latină înseamnă "re-legare", respectiv restabilirea relației dintre Dumnezeu și Om.
Ca sa iti restabilesti relatia cu Tatal tau, mai intai trebuie sa-l cunosti. Altfel poti lua drept tata pe oricine. In cazul tau poate fi si Beelzebul.

Edited by Elihu_66, 09 January 2023 - 14:37.


#392
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View PostElihu_66, on 09 ianuarie 2023 - 14:34, said:

trebuie sa stim cine este creatorul si cine este creatia.

Depinde de viziune. În cea religioasă, nesupusă analizei riguroase, oamenii se mulţumesc cu vorbele că lumea e creată de zei. La sumerieni An era zeul demiurg sau creator; la babilonieni era Marduk; la egipteni era Atum; la vikingi Odin; la evrei Yahwe; la creştini Dumnezeu, adoptat de la evrei pe filieră romană, şi care e identic cu Allah la arabi. La taoişti e Dao....şi aşa mai departe.


În viziunea analitică, supusă falsificabilităţii lui Popper, lumea se descoperă pe măsură cea oamenii o analizează în cele mai profunde aspecte. Analiza niciodată nu pică din cer, ci trebuie depus efort pentru a fi făcută.

#393
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlupini, on 09 ianuarie 2023 - 15:27, said:

la evrei Yahwe; la creștini Dumnezeu, adoptat de la evrei pe filieră romană, și care e identic cu Allah la arabi.

Allah (al-illáh) dumnezeul musulmanilor nu are nicio legătură cu Dumnezeul evreilor sau al creștinilor... Allah este un zeu tribal ales de Muhammad, unul din cei 360 de zei ai vremii lui, care existau în lumea arabă în acele timpuri... dacă ești atent, sursele Quranu-ului și a Tanakh-ului sunt diferite... două persoane diferite vorbesc acolo...

#394
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheartu, on 09 ianuarie 2023 - 16:32, said:

Allah (al-illáh) dumnezeul musulmanilor nu are nicio legătură cu Dumnezeul evreilor sau al creștinilor...

Evreii, arabii şi creştinii au acelaşi zeu demiurg, fie că place credincioşilor fie că nu. Sunt cele trei religii abrahamice care sunt parte a mulţimii religiilor paterniste din Orientul Mijlociu şi Apropiat.




View Postheartu, on 09 ianuarie 2023 - 16:32, said:

Allah este un zeu tribal ales de Muhammad

Posted Image

Allah e un nume dat lui Yahwe, nicidecum un zeu distinct. Toate zeităţile Tanahului sunt prezente şi la musulmani. Însuşi zeul Gabriel din povestea biblică, e cel care s-a prezentat şi lui Mahomed în povestea Coranului, sub numele Jibreel.

Edited by lupini, 09 January 2023 - 16:52.


#395
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,257
  • Înscris: 26.01.2007

View Postlupini, on 09 ianuarie 2023 - 16:44, said:

Evreii, arabii şi creştinii au acelaşi zeu demiurg, fie că place credincioşilor fie că nu.
Aici aproape că ai nimerit-o.
Nu e zeu dar e același Dumnezeu.
Înțeles în mod diferit de cele trei religii monoteiste.

#396
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlupini, on 09 ianuarie 2023 - 16:44, said:

Evreii, arabii și creștinii au același zeu demiurg, fie că place credincioșilor fie că nu. Sunt cele trei religii abrahamice care sunt parte a mulțimii religiilor paterniste din Orientul Mijlociu și Apropiat.






Posted Image

Allah e un nume dat lui Yahwe, nicidecum un zeu distinct. Toate zeitățile Tanahului sunt prezente și la musulmani. Însuși zeul Gabriel din povestea biblică, e cel care s-a prezentat și lui Mahomed în povestea Coranului, sub numele Jibreel.

Ia și informează-te...

https://www.ciu.edu/...eh-christianity

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate