Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

TAXA DE IMATRICULARE

- - - - -
  • Please log in to reply
526 replies to this topic

#91
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
Dar in traditia romanesca... vorbim, discutam, dar nu actionam.. ca avem alta treaba in ziua aia..
Pe asta se si bazeaza .. pe lipsa de reactie a populatiei.. "au marit taxa... nasol.. ce pot sa fac eu.."

#92
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
TAXA NU A MURIT

Din contra taxa se va aplica si la masinile deja inmatriculate care isi vor schimba propietarul.

Ministrul a spus ca la urmatoarea sedinta de guvern va propune aplicarea acesteia si la masinile deja inmatriculare atunci cand isi vor schimba propietarul.

Avem ce am votat. (CDR-isti Id***ti)

#93
crocodiluu

crocodiluu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2007

 aztec, on Feb 2 2007, 14:32, said:

Dar in traditia romanesca... vorbim, discutam, dar nu actionam.. ca avem alta treaba in ziua aia..
Pe asta se si bazeaza .. pe lipsa de reactie a populatiei.. "au marit taxa... nasol.. ce pot sa fac eu.."


ai dreptate.. mereu se intampla asa.. pentru aceasta taxa mi-am facut user pe forum (sorry dar nu prea am avut timp sa stau) si promit sa fac TOT ce imi sta in putinta ca sa nu inghit aceste  aberatii ale unor din guvern si parlament.

ideea motociclistilor este buna - voi fi prezent!

cine se mai baga??

#94
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
http://www.revistapr...-taxei-auto.htm

#95
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
"Cu alte cuvinte, 5% din populatia Romaniei ar fi afectata de taxa de prima inmatriculare."
da, dar cu taxa asta sunt afectati mult mai multi oameni. as vrea sa vad si eu previzionarile lor si studiile de piata. pe ce indicatori se bazeaza. sau pe ce statistici.
e ceva de genul afiselor care zic "preturi de la" fiind afisat pretul cel mai mic la un sortiment oarecare, dar sortimentul dorit fiind mult mai scump. asa si ei. au expus cazul cel mai grav cu milioane de masini din anii ('70 daca s-ar putea), care invadeaza strazile romaniei, si polueaza (mega)fonic pe b@sitii de ministrii care isi cumpara pe banii poporului Audi a6.  :cursing:
sunt curios cati oameni, care au acum, masini sh sin anii 90 isi vor cumpara una la fel de veche. sau pe cei care au dacii isi vor cumpara una la fel de veche. ai o dacie din 95 si iti iei un mondeo sau vectra din 90?? hai sa fim seriosi. vor fi unii tineri care vor rupe cu ursulei/calibre&stuff dar majoritatea va cauta masini dupa 2000

#96
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
rasplata pentru messieur furmont -comentariu de pe hot news

"P.S:intentionam sa imi iau un Logan dar dupa ce am vazut cum gandeste mai marele francez prefer alta marca"

#97
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
hai sa nu ne ... pe noi. Orice companie ar fi facut la fel. Sunt nenumarate exemple prin care firmele de automobile au fortat mana guvernelor locale ca sa faca ceva pentru ele. Tin minte ca nu stiu ce marca nemteasca a amenintat guvernul britanic, ca daca nu primesc nu stiu ce fonduri, muta productia marcii respective in alta tzara.. ghici cine a primit banii ? :)

#98
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 05:16, said:

hai sa nu ne ... pe noi. Orice companie ar fi facut la fel. Sunt nenumarate exemple prin care firmele de automobile au fortat mana guvernelor locale ca sa faca ceva pentru ele. Tin minte ca nu stiu ce marca nemteasca a amenintat guvernul britanic, ca daca nu primesc nu stiu ce fonduri, muta productia marcii respective in alta tzara.. ghici cine a primit banii ? :)
da, dar vezi tu in viziunea lui musiu asta & guvern francofil -asta e tara prostilor care cumpara logan  ;)

s-ar putea sa incepi sa iti iei multe injuraturi de aici incolo datorita lui musiu asta .  :rolleyes:

merde bai dacia  -_-

#99
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
In ce tara de rahat traim...si ce jegosi ne conduc...le multumesc din inima celeor care au pus stamplila pe alianta lu pesthe.

Cu siguranta urmatoarea masina care o voi cumpara va fi inmatriculata in alta tara ca sa nu mai platesc nici un fel de impozit la jegosii astia.

#100
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 turbo trabannt, on Feb 2 2007, 18:18, said:

da, dar vezi tu in viziunea lui musiu asta & guvern francofil -asta e tara prostilor care cumpara logan  ;)

s-ar putea sa incepi sa iti iei multe injuraturi de aici incolo datorita lui musiu asta .  :rolleyes:

merde bai dacia  -_-

si ce ? aia era tara prostilor care cumpara rover (ca parca asta era firma incriminata de mine mai sus) ?

#101
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 05:26, said:

si ce ? aia era tara prostilor care cumpara rover (ca parca asta era firma incriminata de mine mai sus) ?
neah , vezi la cota de piata a rover-ului in marea britanie vs Logan in romanica :lol:

sistem de calitate rino: cher calin , sil vu plez , mariti taxa ca daca nu , dam afara alegatori.

penibil, oare cat o cotiza rino la teschereaua peneleului?  :lol:

#102
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu era vorba de cota de piata ci era vorba de investitii, de locurile de munca de la fabrica si de la furnizori si tot asa. Adica pentru ca aduc bani la buget, pt ca creeaza locuri de munca si-au permis sa santajeze guvernul britanic care din cate stiu eu a cedat si a marcat banii :))

#103
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 05:35, said:

nu era vorba de cota de piata ci era vorba de investitii, de locurile de munca de la fabrica si de la furnizori si tot asa. Adica pentru ca aduc bani la buget, pt ca creeaza locuri de munca si-au permis sa santajeze guvernul britanic care din cate stiu eu a cedat si a marcat banii :))
a, bon dar a bagat guvernul britanic o taxa de ampulea pe prima inmatriculare ca sa ii apere?  :naughty:

#104
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 tkd29, on Feb 2 2007, 11:22, said:

Dacia ameninta Guvernul ca sa pastreze taxa auto

François Fourmont, directorul general Dacia, spune ca, daca va fi abrogata taxa de prima inmatriculare, va concedia o treime din salariati.  
„Daca se va renunta la taxa, vom asista la o scadere a vinzarilor Dacia in tara, ceea ce inseamna reducerea cu o treime a activitatii“, a precizat François Fourmont (foto). Reactia extrem de dura a celui mai mare producator auto de la noi vine dupa ce guvernantii au inceput negocieri la Bruxelles cu privire la taxa auto. Sebastian Vladescu, ministrul Finantelor, spune ca va sustine in continuare taxa si ca principala problema nu ar fi nivelul acesteia, ci nerespectarea principiului de taxare uniforma. Finantele nu exclud un impozit anual pentru toti posesorii de masini din Romania.

http://www.cotidianu...b76a204a#opinii

Romaximus esti fericit?
:death:

De cand o firma pune conditii guvernului. Si de cand acesta trebuie sa le accepte?  :death:

#105
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Dincolo de legitimitatea si de justetea acestei taxe, deocamdata plata ei este in vigoare!
So, intrebarea mea este unde se plateste?

Merci,
S.

#106
octavius

octavius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.08.2006
Normal ar fi ca impozitul pe masina sa tina cont de vechime si poluare si nu de capacitatea cilindrica. Ideea existentei unei taxe care sa se aplice la inmatriculare nu are mare efect, fiindca va ingruna doar vanzarea, nu si folosinta masinilor 'puturoase'.

Poate va aparea o directiva UE primavara asta cu o taxa unica pt toata europa si asa scapam de aberatiile astea liberalo-comuniste.

#107
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

 X-plane, on Feb 2 2007, 13:01, said:

:death:

De cand o firma pune conditii guvernului. Si de cand acesta trebuie sa le accepte?  :death:


Exista o petitie on-line impotriva taxei? Nu ca ar deranja pe cine chestia asta, dar asa sa ma simt si eu mai bine ca votez acolo.

Taxa asta este o mare jegmaneala. Sub pretextul ca apara tara de masinile vechi care polueaza, ei isi apara interesele personale, adica vanzarile de masini noi.

De ce ar trebui eu sa platesc ceva daca imi cumpar o masina sh din Germania cu motor mic (<1.6) care are euro 4 si e veche de 3 ani? Masina asta poate fi de 10x mai buna ca Loganul si polueaza si mai putin si cu toate astea platesti atat cat sa te forteze sa nu o mai iei.

Daca vroiau sa fie corecti puneau taxa pe nivelul de poluare. De exemplu: Euro 4 - 0 euro, Euro 3 - ..., Euro 2  - 2 X Euro 3, Euro 1 = 3 X Euro 3, Non-Euro - nu se inmatriculeaza). In felul asta protejeau tara si in acelasi timp ajutau si amaratii de romani care-si puteau aduce masini Euro 4 bune la preturi acceptabile.

Edited by mdc, 02 February 2007 - 21:40.


#108
m.s.

m.s.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.12.2006

 mdc, on Feb 2 2007, 21:33, said:

Exista o petitie on-line impotriva taxei? Nu ca ar deranja pe cine chestia asta, dar asa sa ma simt si eu mai bine ca votez acolo.

Taxa asta este o mare jegmaneala. Sub pretextul ca apara tara de masinile vechi care polueaza, ei isi apara interesele personale, adica vanzarile de masini noi.

De ce ar trebui eu sa platesc ceva daca imi cumpar o masina sh din Germania cu motor mic (<1.6) care are euro 4 si e veche de 3 ani? Masina asta poate fi de 10x mai buna ca Loganul si polueaza si mai putin si cu toate astea platesti atat cat sa te forteze sa nu o mai iei.

Daca vroiau sa fie corecti puneau taxa pe nivelul de poluare. De exemplu: Euro 4 - 0 euro, Euro 3 - ..., Euro 2  - 2 X Euro 3, Euro 1 = 3 X Euro 3, Non-Euro - nu se inmatriculeaza). In felul asta protejeau tara si in acelasi timp ajutau si amaratii de romani care-si puteau aduce masini Euro 4 bune la preturi acceptabile.

http://www.romaniane...-taxa-auto.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate