Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Samsung 226BW

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#55
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

 kappa_ii, on Mar 12 2007, 20:50, said:

poze
si nu are back-light blending notabil
este un lcd tn foarte bun  . tinind cont ca am avut 970p pva --- totusi nu este la fel la culori ca pva .
http://forum.compute...mp;d=1173724924

http://forum.compute...mp;d=1173724924

http://forum.compute...mp;d=1173724924

pozele nu ies exact cum este imaginea - probabil nu este foarte bun aparatu

vad ca la ultima imagine a amplificat luminozitatea din camera - si a bagat niste purici pe fundal
kappa_ii pune si tu poze aici pe acest forum , e chiar asa greu ?

#56
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006

 Danosul, on Mar 13 2007, 19:44, said:

kappa_ii pune si tu poze aici pe acest forum , e chiar asa greu ?

Da. Si pune si o poza cu hartia aia cu codu de bare si modelul de pe cutie. Ca poate vrem sa luam cu panel S si nu ne lasa aia sa deschidem cutia sa verificam. Scrie si pe cutie au ba?

#57
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
Este nelegal ca produsul sa nu fie testat inainte de cumparare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

asa ca nu mai cumparati nimic fara testare ! chiar daca il luati prin curier se poate specifica sa fie testat inainte de achitare !

eu am panel S
pe cutie scrie asa
Model :226bw [R]
Model Code : LS22MEWSFV/EDC
Type no : GH22ws
Made in SLOVAKIA - se pare ca cele cu A sint facute in alte tari .  a

al meu este fabricat in 2007 februarie .

o sa pun poze in zilele care urmeaza si cu gradinat - + poze sa vedem daca are sau nu dithering cu toate ca ar fi aproape imposibil ca un tn sa nu aibe !

problema este sa gasiti pe undeva acest model ! pentru ca la depozit in o ora jumatate s-au dat toate !

#58
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Am intrebat eu la best-shopit si au zis ca pot verifica produsul dupa ce-l achit.
problema e nu cu verificarea pentru ca il desfaci in verifici, si merge, chiar daca e cu panel A. Atunci ce faci? ii zici ca nu-l vrei pentru ca e cu A? Ei iti zic ca merge. Poti sa-l desigilezi doar sa vezi tipul panelului?
Din cate vad pe cutie nu scrie daca e cu A sau S si asta nu e bine. Ar fi trebuit sa scrie la model: 226bw [R], la fel cum e pe carcasa. Din codurile alea care-s acolo la fel nu merge vazut. Uitati-va aici. MAi in jos sunt niste poze unde se pot vedea chestii.
Mai stiti alte metode de a determina tipul panelului fara a fi probleme?

Edited by ronell, 14 March 2007 - 10:01.


#59
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

 ronell, on Mar 14 2007, 09:57, said:

Am intrebat eu la best-shopit si au zis ca pot verifica produsul dupa ce-l achit.
problema e nu cu verificarea pentru ca il desfaci in verifici, si merge, chiar daca e cu panel A. Atunci ce faci? ii zici ca nu-l vrei pentru ca e cu A? Ei iti zic ca merge. Poti sa-l desigilezi doar sa vezi tipul panelului?
Din cate vad pe cutie nu scrie daca e cu A sau S si asta nu e bine. Ar fi trebuit sa scrie la model: 226bw [R], la fel cum e pe carcasa. Din codurile alea care-s acolo la fel nu merge vazut. Uitati-va aici. MAi in jos sunt niste poze unde se pot vedea chestii.
Mai stiti alte metode de a determina tipul panelului fara a fi probleme?


Presupun ca stai in Bucuresti de te lasa sa-l verifici, nu ? Daca stai in afara orice produs cumpara poate fii returnat in 10 zile si prin lege magazinul este obligat sa-ti returneze banii.

#60
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006

 keeekeeess, on Mar 14 2007, 21:56, said:

Presupun ca stai in Bucuresti de te lasa sa-l verifici, nu ? Daca stai in afara orice produs cumpara poate fii returnat in 10 zile si prin lege magazinul este obligat sa-ti returneze banii.

Nu-s in Bucuresti. Asta e problema. Crezi ca respecta careva legea respectiva? Ma cam indoiesc. Gasesc ei portite de iesire. Sau te referi afara din tara? Acolo da. Iti poti primi banii inapoi. Deci, pt ca nu stau in Bucuresti, nu pot lua monitorul decat din Bucuresti, de la un online si de aceea voiam sa stiu daca scrie si pe cutie tipul panelului. Nu cred ca vor desigila cutia pt asta si in caz ca e A sa ramana cu cutia desigilata.

#61
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
eu iti recomand sa incerci
sint foarte mici sansele sa iti dea A !
pentru ca eu inca nu stiu sa fie pe undeva A

#62
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Legea este respectata. Sunt obligati sa-ti returneze banii sau au probleme cu OPC-ul. Nu exista portite cat timp le zici clar ca-ti stii drepturile.

Monitorul il poti refuza in 10 zile FARA NICI O EXPLICATIE. Pur si simplu nu-mi place culoarea si il trimit inapoi. Singurul dezavantaj este ca platesti taxele de transport (17,5 lei adus, 17,5 lei trimis.). Asa poti juca la loteria pixelilor morti pana primesti unu bun. Eu zic sa astepti sa apara in magazin, unde il testezi si apoi il platesti.

Edited by keeekeeess, 15 March 2007 - 11:57.


#63
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
Daca are careva "ghinionul" sa primeasca vers "A" ( panelul nu este de la AOC cum s-a crizat juma' de internet, ci de AUO care face si pt NEC, DELL ) sa aiba rabdare pt ca nu e dracu' chiar asa de negru. Pb vers "A" este ca nu este calibrat la fel de bine ca vers "S" si daca ai rabdare si un program de calibrare ( google ) poti obtine aceeasi calitate ca vers "S".




"Samsung SM226BW - 'S' vs 'A' Panel Lottery
March 8th 2007

It's not just Dell who like to mix up the panels they use in their stock! Samsung have also recently done a panel swap with their new SM226BW model, and this has been widely discussed on the internet already. It's not uncommon for manufacturers to utilise different panels in their displays based on availability, price etc, and Samsung have seemingly released two versions of their new 22"WS model. This is quite possibly due to initial demand for the new model, and perhaps a stock shortage of their own Samsung panel. The two panels being used are being labelled by the masses as the 'A' version and the 'S' version.


Above: OSD factory menus showing the different panels being used.  Image credit to bbs.pcpop.com

Samsung have at leasy made it easy enough to distinguish which model is which for the consumer though. There are two panels being used here, Samsung's own LTM220M1 TN Film panel ('S' version), and AU Optronics' M220EW01 TN Film panel. There is some confusion across several forums with discussion of an "AOC version", but this is a mistake. AOC are a display manufacturer, and do not make LCD panels of their own. What is sometimes referred to as AOC, is in fact meant to refer to the AU Optronics (AUO) version. The two models are identifiable by either the factory OSD, as shown above, or the sticker on the back of the display, denoting either an "SM226BW  A" or "SM226BW  S" as shown below:

  
Above: stickers on the back of the screen showing 'A' and 'S' versions. Image credit to bbs.pcpop.com

However, the result of this panel lottery is that there is a lot of discussion now about which version is better and whether there are issues with either. I would advise caution if you're reading about these screens on the various forums dedicated to monitors. There are some quite sweeping statements made by some, and segments of the discussion might well be a little ill-informed. The general opinion seems to be that the Samsung version is superior, with the AUO version perhaps suffering from washed out colours, poor contrast and more common backlight bleed and panel uniformity issues.

One comment I would make is that AUO are not a second rate panel manufacturer, they are one of the largest LCD panel manufacturers in the world, and so using an AUO panel is not automatically a terrible thing to do. The panel has already been used in the Belinea 2225S1W and Iiyama E2200WS as well.

Panel uniformity as an issue is very variable from one model to another, and it's unlikely that the issue is much worse on a certain panel choice. From current reports, it seems the issues with backlight bleed are being more widely reported on the 'A' version, but it is still early days in the screens release. Regarding the colours as well, Samsung panels can often feature pretty good colour accuracy out of the box, and in a lot of tests (BeHardware have commented on this quite a few times), Samsung panels are more accurate at default settings than AU Optronics panels are. This might well explain the differences people are seeing in colour levels and accuracy. It is very likely that with a decent calibration method, you can get very good colour accuracy out of both versions, since modern TN Film panels are actually very good in this regard.

In summary, be careful about jumping on the bandwagon about S >>> A, since there are several points to consider as discussed above. With correct calibration, I would suggest both models are good, and I'm hoping to be able to test them for myself very soon so keep an eye on the front page for more information."

#64
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Ce diferente exista intre A si S ? (edit : m-am mai lamurit nitel din descrierea de mai sus. nu improspatasem pagina).
La mine scrie N (alt model de samsung), asta ce inseamna ?
Legea aia cu 10 zile nu e valabila in romania , nu ?
nu exista nici o posibilitate aici de returnare a produsului ?

Edited by cornel001, 15 March 2007 - 14:22.


#65
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
eu am vazut alte lcd de  22 cu panel exact A folosit de unele samsunguri si nu are nici pe departe legatura la calitate cu S ! - nu are contrast la fel , nu este foarte clara imaginea , si negrul nu este negru de nici o culoare ! cel putin la cel care l-am vazut eu asa era

Edited by kappa_ii, 15 March 2007 - 21:56.


#66
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

 cornel001, on Mar 15 2007, 14:20, said:

Legea aia cu 10 zile nu e valabila in romania , nu ?
nu exista nici o posibilitate aici de returnare a produsului ?
Cred ca unii merita sa fie pacaliti de magazine. O fii selectia naturala  :huh:



Din cauza la cererea f mare vad ca nu prea se gasesc monitoarele astea decat la unele magazine care au fost destul de destepte sa-si faca stocu. :( In ro nu cred ca exista panel A.

Edited by keeekeeess, 15 March 2007 - 22:45.


#67
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
M-am lamurit.
Exista si la noi legea cu 10 zile etc, dar doar la contractele la distanta (adica de ex bag seama cele cu comenzi in alte orase).

#68
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
unde ai vazut tu ?

#69
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Fratele "gugal" zice:

http://www.legi-inte...index.php?id=59
http://www.sfin.ro/a...ana_fizica.html

Ma rog , platesti transportul oricum, + tre sa fii pers. fizica, + nu e asa dezvoltat ca in west cica, dar macar e ceva acolo.

#70
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am luat ieri, modelul cu display A. Nu am probleme de colorit sau bleeding. O sa incerc sa pun niste poze. Am testat in cateva jocuri, desi nu sunt genul (m-as juca, insa sunt altele mai arzatoare si mai importante :D ). Fara ghosting, fara distorsiuni, fara alte minuni. ... Singura problema: daca vrei sa joci in 1680 (acolo unde se poate), ai nevoie de placa video. Nu stifturi de 100 EU :D

La banii sai (~ 1300 RON) mi se pare cea mai buna optiune de pe piata la ora actuala. Ma rog, asta dupa aproape o saptamana de sapaturi si reviewuri si pareri si etc ... Incerc sa-l agat si de perete azi.

Piciorul este rotativ - o bila alba, insa inclinatia in fata este slaba - una neagra.

Fara probleme de pixeli. Este PnP - ma rog, rezolutia a trebuit sa o adaug manual in setarile display-ului, ca windoaza nu stie de ea.

In filme nu e recomandat sa stai prea aproape (min 1.8 - 2m). Filmele comprimate mult se vad asa si asa (artefactele sunt accentuate). Insa cele trase OK  si DVD-urile se vad fain. Iar HD-urile te fac sa plangi! :D

Spatiul de lucru este criminal ca dimensiuni (si vin de pe un CRT Trinitron de 21, nu de pe AOC de 15 :D )

Nota? Pana acum i-as da 9 / 10. O sa-l vad si in grafica cum se comporta ... si revin cu impresii ...

#71
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
Nu e prea mare pentru a fi tinut pe birou ? Ma gandesc sa nu cumva sa innebunesc de cap copilul, ca se mai joaca si el 1 ora, doua pe zi . La acest tip de monitoare e valabila chestia cu 6 X diagonala distanta recomandata fata de televizoare ?

#72
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
"Chestia" ai cu diagonala nu este valabila la LCD ( Liquid Cristal Display ) care este cu totul alta tehnologie fata de TV vechi care au TUB CATODIC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate