Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Samsung 226BW

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#73
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
nu e prea mare - ma rog, depinde ce nevoi ai. Insa trebuie sa stii ca jocurile - cel putin cele mai vechi - nu au fost concepute / optimizate pentru display wide. Cele de actualitate deja sunt date pe brazda in mare parte, insa unele relativ noi au inca scapari (ex. NFS Carbon - si nu e singurul - nu stie de rezolutia nativa a lui Samsung 226BW de 1680 x 1050, si trebuie sa il convingi "altfel"). Sa nu mai zic ca - pentur a juca in rezolutie optima cam orice joc actual, trebuie sa ai o placa video care sa coste cel putin cat monitorul in discutie! :D

Pentru posesori, luati de aici info interesante:

alt review: http://www.widescree...highlight=226bw

informatii, discutii, solutii: http://www.widescree...forum/index.php (vedeti ca exista o sectiune de widescreen gaming - pentru pasionati - cu multe solutii apreciabile in domeniu).

#74
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
Stie cineva vre-un magazin unde sunt monitoare de acest tip pe stoc ? Se pare ca e lipsa mare de monitoare de 22 " pe piata din Romania.

#75
asoka

asoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2003
help! ...am obosit de o saptamana incercand sa reglez cumva sa se vada ok monitoru asta bw226 cu panel A...nu exista nici o posibilitate de a aduce negrul la un negru cat de cat acceptabil....seara e dezastru si in jocuri intunecate vezi stalker dupa cum spuneam in care trebuie sa tin contrastul si luminozitatea din joc la maxim inclusiv gamma la 90% si asta pe setarea monitorului pe game adica cea mai luminoasa.
Negru nu este nici uniform ceea ce am inteles ca ar fi dovada unnui defect al monitorului si sper sa conteze daca ma duc sa il schimb---voi ce stiti despre asta...?
Pe langa backlighting-ul de sus si jos ceva mai mic am probleme cu cel din laterale care ajunge undeva aproape pana in mijlocul ecraului lasand o zona de  6-7 cm mai neagra doar pe centru.


Intrebare ....cat de normal este acest backlighting in conditiile astea si cat inclina spre defect de monitor?...sa stiu ce sanse am cu el in garantie....!!!

#76
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
Acel backlighting este specific LCD-urilor cu panel TN

#77
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
Enigmma, poti te rog sa dai un link spre site-ul unde ai gasit explicatiile referitoare la ecranele "S" si "A", poate au mai aparut ceva noutati intre timp. Multumesc.
P.S. - stau ca pe ghimpi pt. ca azi am comandat un Samsung 225BW, tipul de la magazin m-a asigurat ca ei aduc numai Samsung cu ecrane originale. Sper ca maine sa-l primesc, voi reveni cu amanunte

#78
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
man, stai linistit, TOATE is originale! c'mon, am A ... cel putin asa scrie pe el! Si e OK!

uite link-ul

http://www.tftcentra...m#226bw_lottery

si raspunsul Samsung:

http://www.tftcentra...#226bw_response

Quote

Following on from our recent report of the panel variation in the SM226BW, Samsung have responded to UK based retailer, Overclockers.co.uk about the situation. Quoted from their forums:

"They are rather amazed at how such a fuss has been made from one person comparing two panels side by side. They claim it proves nothing as with all panels they claim they all differ slightly in grade. As with everything there are good and bad apples.They simply say the person may have just simply recieved a poor example using panel A hence why the difference.

They are unwilling to seperate deliveries of the A and S panels plus they won't honor warranty for people trying to send A panels back because they want an S version. They claim both panels meet manufacturing requirements and as such pass all tests. Warranty will only issued if the panel is underperforming, which will be at discretion of Samsung."

Hopefully the above information regarding swapping and warranty will be useful to potential buyers. I would still advise caution before jumping to conclusions about the panels used, and take note of what is said in our earlier report.


#79
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
hai ca am facut niste poze la repezeala, plus una sau doua de ieri, din timpul zile. Nota: albastrul de backlight din poze e amplificat FOARTE MULT de camera! Se vede bine diferenta in ultima poza ...

Scuzati oricum calitatea, nu am avut trepied la indemana ... si e bezna aici :)

http://gallery.hardn...o/samsung-226BW

#80
asoka

asoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2003
stie cineva ce reprezinta in meniul osd de serice optiunile:

panel no. ch. - care era initial pe 0 iar in desteptaciunea mea am descoperit ca daca tii apasat tasta menu 2, 3 secunde  cu aceasta optiune selectata o poti modifica ....problema e ca numai crescator adica acum am ajuns la panel no. ch = 3 sperand ca se va intoarce la 0 - sper sa  un fie un timer de folosinta care de ex ajungand la 4 sa dea semnalul unui condensator sa explodeze...:))
(in momentul modificarii valorii de 0 la 1 se reseteaza si valorile de cycle si parca  si de on time)...am impresia ca e un fel de numerotare ca la poze in aparatele foto adica se ajunge pana la o valoare maxima apoi se  reseteaza la 0 si se reia cu un nou numar principal in fata...ciudat este doar ca ai posibilitatea asta de modificare manuala si numai in sns crescator-la ce naiba o folosi?

apoi...


ce inseamna  optiunea aia " auto auto = on"

ce inseamna pixel shift si de ce e pe of...din cate am inteles la televizorele cu plasma exista optiunea asta in menu si este o protectie la burning-ul de ecran introdusa in ultimile modele....cica misca imperceptibil imaginea....

#81
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
nu gasesc optiunea aia nici batut :)

#82
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004
Vreau sa-mi iau si eu un 226BW saptamana asta care vine - este monitorul pe care l-am asteptat sa apara de ceva timp...
Stie cineva un magazin unde se vinde versiunea cu "panel S - Samsung" si se afla sigur pe stoc ?  :worthy: :worthy:

Am inteles ca in afara de versiunile A si S cea mai mare teapa poti sa ti-o iei cu versiunea C (panel facut de ChiMei) - am citit pe un forum din australia unde se plangea unul ca ii tremura imaginea - supernaspa! Oricum, in Romania nu cred ca s-au adus versiuni cu panel C, sau ma insel ?

#83
asoka

asoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2003
optiunile de care vorbeam sunt in meniul osd de service care se poate accesa ducand la 0 brightens si contrast apoi iesind din menu apasand din nou menu ca sa apara osd-ul pe ecra si tinand tasta source apasata 4 5 secunde

Edited by asoka, 15 April 2007 - 12:30.


#84
asoka

asoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2003
concluzie cu samsungul 226bw...monitor prost nu se merita....decat daca vrei un monitor care sa-ti arda ochii in rest nimic...negru execrabil, banding pe gradiente cat cuprinde si rezistent la orice incercare de calibrare...pana si pagina de google acolo unde e casuta de search in coltul ei din stanga sus in loc sa se vada gradientul se vede un triunghi verzuliu (acum depinde si ce pretentii ai si apropo este versiunea A daca conteaza)



La servici am un Benq de  20 cu 8 ms.....si ala e parfum pe langa asta ...gradiente ok si negru cel putin inca jumate daca nu inca o data mai negru...plus nu arde ochii si in acelasi timp are culori bune....poate doar ca per ansamblu are imaginea putin mai neclara

#85
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
asoka, imi pare rau de calitatea atasamentului, insa poza e facuta cu telefonul (camera photo e la nevasta-mea, o sa-ti fac o poza cu gugl la sfarsitul saptamanii).

Sa nu te superi pe mine, dar cred ca monitorul tau are o problema de garantie. Pentru ca la mine concluzia ar fi cam asa: Monitor BUN, care se merita fara discutii!

T.

Attached Files



#86
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
@asoka
incearca sa ii dai un reset de meniu.

#87
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004
Ma zbat de o saptamana sa cumpar si eu un 226BW, dar nu gasesc pe nicaieri - Deck,cel,emag,pcgarage,shopit & co- la toti stocul e ZERO!!! Ba ca trebuie sa vina, ba ca au venit putine si s-au dat pe toate... Ce e bai nene asa greu sa aduci mai multe bucati avand in vedere ca este mare cerere peste tot ??? Importatorii lu' peste! Cred ca numai la noi in tara tb. sa astepti o luna sa-ti iei ceva care iti place.

La cel am aflat ca toate monitoarele care s-au dat luni/marti au fost cu panel A - omu' de acolo zicea ca nu crede ca vor mai primi cu panel S de acum incolo.

Intrebare pt. cei care au achizitionat un 226BW in saptamana asta (16-19 APR) - ati nimerit modele cu panel Samsung "S" ?

#88
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

View PostErosvariBazy, on Apr 18 2007, 17:11, said:

Ma zbat de o saptamana sa cumpar si eu un 226BW, dar nu gasesc pe nicaieri - Deck,cel,emag,pcgarage,shopit & co- la toti stocul e ZERO!!! Ba ca trebuie sa vina, ba ca au venit putine si s-au dat pe toate... Ce e bai nene asa greu sa aduci mai multe bucati avand in vedere ca este mare cerere peste tot ??? Importatorii lu' peste! Cred ca numai la noi in tara tb. sa astepti o luna sa-ti iei ceva care iti place.

La cel am aflat ca toate monitoarele care s-au dat luni/marti au fost cu panel A - omu' de acolo zicea ca nu crede ca vor mai primi cu panel S de acum incolo.

Intrebare pt. cei care au achizitionat un 226BW in saptamana asta (16-19 APR) - ati nimerit modele cu panel Samsung "S" ?


nu e greu sa aduci, e greu sa gasesti. Productia e limitata, si se dau in functie de mai multe criterii. Cum Romanika nu exceleaza la mai nici unul ...

#89
asoka

asoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.11.2003
Nu-i vorba de reset din menu...am incercat toate reglajele posibile...si aproape imposibile.....


ma refeream la pagina de start Firefox... cu google-ul adica http://www.google.ro...:en-US:official    



incearca pe http://www.lagom.nl/lcd-test/ si vezi cum ti se vad gradientele si restu.....daca nu vezi bari verticale si chiar divers colorate in gradient inseamna ca poate chiar o fi bushit al meu



daca e cineva prin pantelimon delfinului care sa aiva un bw226 si se vede bine si pot trece si eu pe acolo sa-l vad m-ar ajuta sa iau decizia de a merge sa schimb monitorul

#90
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004
Doua linkuri utile pentru cei interesati de S vs A:

Link1: Test de imagine side-by-side intre panel S si panel A - dupa parerea mea se vede clar calitatea panelului SMSG fata de AOU!

Link2 (in franceza): topic pe marginea acestui subiect cu multe chestii interesante!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate