Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cum fac o retea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
844 replies to this topic

#37
colegutu

colegutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.05.2005
Salut am si eu o intrebare in legatura cu retelistica.Vreau sa ma leg si eu la o retea, iar cel mai apropiat este la aproximativ 200 de metri distanta. PLS PLS PLS va rag frumos dati-mi si mie cateva sfaturi . In principiu stiu ce imi trebuie dar ce marci de switchuri  ce fire si in special unde pot gasii niste amplificatoare de retea care se pun pe stalp la jumatatea firului????????
         Astept un raspuns cat mai rpd.!!!!!!!!!msmsmsms
                                               <_<  <_<

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca e mai simplu cu switch de 5 porturi pe stalp... pe post de repetor.

#39
GordonX

GordonX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2005
Care ma poate ajuta cu problema asta pls am acasa o retea cu un vecin dar amndoi suntem legati la un PC care are ca sistem de operare linux Fedora core problema mea este urmatoarea:

Vreu sa imi fac un HUB DC pt mine si respectivul utilizator problema este ca nu stiu cum cine ma poate ajuta mai detaliat pls mail me

[email protected]

#40
Diab10s

Diab10s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.09.2005
Salutare!!! Am si eu o problema cu o retea intre doua calculatoare(unul legat la net). Desi am incercat si varianta NAT si ICS nu reusesc sa accesez internetu de pe al doilea calc. Trimite pachete la 1st calculator(serveru) dar acesta cred ca nu trimite catre reteaua exterioara. Reteaua merge perfect... Deci ce sa fie? :cursing:  :cursing:  :cursing:
Mi-a scos deja peri albi. (completare serveru are WinXp iar celalalt Win98)
Lamuriti-ma si pe mine... pls...

#41
Aadriano

Aadriano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2005
Salut !....Ce inseamna N.A.T ?....SI CARE SUNT SETARILE LUI ?...ce mi`ar trebuie pentru o reeta intre 2 calclulatoare (cross-over)...si setarile .......spuneti`mi si mie plz :)

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
NAT - network adress translation.

Setari la cross sunt simple. pc 1, ip 192.168.100.1, pc 2 ip 192.168.100.2, mask la ambele 255.255.255.0 si ai retea tcp acuma fara probleme intre ele.

#43
Theophilos

Theophilos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.09.2005
Salut. Problema mea e similara. Am un prieten care avea pana alaltaieri totul in regula. O conexiunea la internet printr-o retea de bloc/cartier etc, sharuita la un al doilea calculator printr-o placa de retea suplimentara.

Brusc, baietii de la net s-au gandit ca "Se fura cam mult" si au facut ceva - nu stiu ce - ca nu mai merge sharuita conexiunea.

Chiar nu se poate face nimic? Eu nu stiu cum fac ei de blocheaza acest sharing. Oricum mi-am scos peri albi incercand sa "repar" ICS, ca nu au anuntat pe nimeni, am crezut ca-i de la noi.

Aveti vre-o solutie?

Intrebari suplimentara: Adresa fizica a unei placi de retea se schimba daca o mut dintr-un calculator in altul? Stiu ca cei care fac reteaua se iau dupa aceasta adresa.
Ce viteza max are o placa de retea prin usb 1.1 ?

Help me soon!

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

Theophilos, on Sep 23 2005, 23:12, said:

Brusc, baietii de la net s-au gandit ca "Se fura cam mult" si au facut ceva - nu stiu ce - ca nu mai merge sharuita conexiunea.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu e bine sa "furi" (sau share e acelasi lucru) mai ales cand e ieftin ca la o retea de cartier. Cu ICS nu ai ce sa faci deoarece ei iti blocheaza accesul dupa ttl :)
Probabil poti face altceva, un proxy in pc-ul tau si cel shareuit sa ia de la tine prin proxy, asa nu cred ca mai e o problema... nu stiu precis... testeaza.

#45
Theophilos

Theophilos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.09.2005
Textul care urmeaza intre paranteze este scris din frustrare si poate fi sarit...

[Ma imbatranesc devreme chestii gen ttl, proxy etc, mai ales daca nu o sa-mi mearga. Omul are 2 calculatoare, unul al lui, unul al fetei lui. Nu folosea cine stie ce netul. A ramas sa mearga macar sa scoata cablul de retea dintr-unul si sa-l bage in celalalt, dupa cum are nevoie, dar baietii vigilenti nu vor sa-l inregistreze cu doua placi de retea decat daca plateste dublu. Si mai are si un laptop!!! Dar nu downloada decat maxim cu unul!!!! Care-i crima [?],  nu inteleg. De ce nu au pus limitare de banda, ca la RDSLink? Si shareuiesti la 800 de calculatoare in casa, ca tot nu-i furi!!!!! Nu stiu de ce din toate chestiile astea mi se pare ca tot ala cinstit are de pagubit...]

Se poate folosi o placa de retea pe USB a carei adrese fizice s-o inregistreze la aia [adica onorabilii provideri], si s-o mute dintr-un pc in altul, daca mai vrea sa-si faca un update la antivirus etc? Sau adresa aia se mai schimba in functie si de calculator etc? Si ce viteza maxima are?

#46
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Crede-ma ca 180 de metri e aproape dublu distantei maxime permise pe cupru torsadat.



Spor!

#47
asistentu

asistentu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 14.11.2005
salutare ! am si eu o problema
vreau sa ma conectez la net de la un preten care are si retea si se afla la aprox 4-5 km de mine
el sta la bloc , eu la casa .
ce echipament ar fi bun ( costuri ,marca)
exista vreun aparat de masura a semnalului in zona ?

multumesc anticipat !

#48
wazzup

wazzup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2005
acuma nu mi-a ramas decat sa va rog si io sa ma ajutati.... am tot citit am tot privit... nimic. am si io 2 calculatoare si vreu sa le pun in retea. poate cineva sa ma ajute sa-mi spuna si lui eu ce-mi trebuie si cam ce setari trebe sa fac?am si internet si vreau sa pun si celuilalt, netul il am de la provider nu am retea de cartier.cine ma ajuta fac cinste!

#49
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View Postasistentu, on Nov 21 2005, 22:16, said:

salutare ! am si eu o problema
vreau sa ma conectez la net de la un preten care are si retea si se afla la aprox 4-5 km de mine
el sta la bloc , eu la casa .
ce echipament ar fi bun ( costuri ,marca)
exista vreun aparat de masura a semnalului in zona ?

multumesc anticipat !

Incearca la sectiunea wireless de la networking.  Iti trebuie 2 antene omnidirectionale si doua access point`uri .
Bafta

#50
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
As dori si eu un sfat legat de impamintarea switchurilor...
Mi-am tras internet acasa de la sala mea de calculatoare, care este la aprox. 300 m distanta. Pe traseu sint puse 3 switchuri Surecom cu carcasa de metal...din 100 in 100 de metri. Doua dintre switchuri sint in casa la 2 oameni...insa ultimul e intr-un pod de bloc si e alimentat de la mine din casa prin cablu de retea (aprox. 40m). Cele 2 switchuri din case sint legate la calorifer cu o sarma de la carcasa. Cel din pod nu l-am legat nicaieri, deoarece nu prea am de ce sa-l leg...ar fi o posibilitate...sa-l leg de un burlan de scurgere, insa acesta nu atinge pamintul...ce parere aveti ? E bine sa-l leg de burlan sau mai bine il las fara ampamintare ?

De la ultimul switch cu ampamintare pana la cel din pod sint 100m, insa din acesti 100 numai 15 sint in exterior, adica segmentul care traverseaza de la un bloc la altul...restul cablului traverseaza poduri de bloc, deci e in in interior. Apoi de la switchul din pod si pana la mine acasa mai sint 40m de cablu, din care tot asa, numai 15 sint in exterior...adica partea ce traverseaza de la un bloc la altul...

Daca switchul din pod are numai 15 m de cablu in exterior la un capat si tot 15 m la celalalt capat...e asa de mare riscul de a se arde datorita sarcinilor electrostatice ?

Si apoi...inca o nelamurire...la switch impamintarea din cate stiu eu se face legind un fir de la carcasa, sau de la un surub la calorifer de exemplu...dar la cablul de retea si la calculator cum se face ?

#51
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Poti sa-l legi de burlan, iar jos tarusi in pamant si legatura la burlan.
Sunt riscuri destul de mari sa ti ser arda switch-urile. Indicata ar fi folosirea unui cablu FTP/STP legat la pamant.
Impamantarea prin calorifer e destul da slabuta.

#52
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Bun...am inteles...toata lumea zice leagat firul la pamant...asta am inteles...dar cum se face exact asta ?
Descrieti-mi procedeul "tehnologic"...explicati-mi exact...asa, asa si asa...

Eu asta am intrebat...cum se face impamintarea la cablu de retea si la calculator ?

#53
airnet srl

airnet srl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2005
impamantare la cablu de retea nu cred ca o sa poti face :) poti daca dispui de bani sa pui niste protectii inainte de switch. la compuri e simplu:
a) iei o priza (prelungitor) cu impamantare (fire: rosu, albastru, verde), scoti din stecher firul verde pe care il duci pana in gradina daca stai la casa si il legi de o tzava infipta in pamant vreo juma de metru sau, mai teoretic, de o banda de aluminiu de 4 metri, ingropata la juma de metru adancime. daca stai la bloc legi firu` ala verde de o tzava de calorifer sau apa (din metal, si cojesti vopseaua de pe ea acolo) sau cauti o impamantare pe la prize...
B) mai simplu, daca nu vrei sa strici vreo priza, poti sa tragi un cablu direct de pe carcasa calculatorului (prins cu un surub din zona sursei de alimentare de preferat) si il tragi la tzava sau afara...

P.S. daca stai la casa, sa nu il duci niciodata in sus, spre acoperis :)

#54
Ovidiu T

Ovidiu T

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.12.2005

View Postandreic, on Sep 8 2005, 23:22, said:

NAT - network adress translation.

Setari la cross sunt simple. pc 1, ip 192.168.100.1, pc 2 ip 192.168.100.2, mask la ambele 255.255.255.0 si ai retea tcp acuma fara probleme intre ele.
mie nu imi iese retea intre desktop si laptop.AM cablu crossover, am setat ip-urile corespunzator, ba chiar am incercat si cu firewall-ul dezactivat (nu am ping).Pe desktop am win xp pro sp2 iar pe laptop win home.De ce oare nu merge?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate