Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum fac o retea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
844 replies to this topic

#829
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Well...?

#830
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Deci...
Loopback dezactivat (nu poate fi activ simultan cu STP)
STP activ pe toate porturile

switch 1
p1 - Network (catre router)
p8 - Network (catre switch2)
p2-7 - Edge (clienti)

switch 2
p1 - Network (catre switch1)
p2 - Network (catre router)
p3-8 - Edge (clienti, AP-uri)
Attached File  STP status.png   103.61K   11 downloads

Am facut cate un test cu fiecare dintre cabluri deconectate, fiunctioneaza.
Am transferat fisiere mari intre Switch2 p3 - Swich1 p7, Switch2 p3 - Samba router, Switch2 p3 - Router LAN3 (NAS_Seagate), separat si apoi toate simultan impreuna cu un transfer wifi router - Swich1 p7.

Edited by radurus, 03 September 2020 - 20:23.


#831
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
ciudat chestia cu loopback vs stp - au roluri diferite...ma rog, poate asa o fi la dlink, sa nu mearga impreuna.

deci ar fi router ->sw2->sw1 cam asa e topologia iar sw1 e conectat si el la un switchport din router port1 (e blocat de STP - asa cum si trebuie).

#832
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Asa arata dar nu inteleg de ce? Adica inteleg ca nu pot fi toate 3 linkuri active intre 3 switchuri dar nu inteleg pe ce criteriu este ales portul care sa fie blocat.
I se pare ca are ping mai mic spre router prin switch-ul celalalt?
Ma asteptam ca linkul spre router sa fie cel activ cu bridge-le.
De ce nu blocheaza SWITCH2 portul 2 catre router, ca doar e exact aceeasi situatie?

#833
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
se numeste bridge priority.
vezi daca ai cum seta stp priority in switch-uri. Cu cat numarul e mai mic cu atat prioritatea e mai mare - seteaza la switch-ul care il vrei main cu 4096 mai putin ca al 2lea.
prioritatea se poate seta din 4096 in 4096 iar default trebuie sa fie 32768 (cea mai mica prioritate)
daca toate switch-urile au aceeasi prioritate (egal), fac "alegeri" (pt a stabilit cine e root bridge) intre ele si "castiga" ala cu mac-ul mai mic.

ps. daca ai RSTP activeaza-l in loc de STP (e mai rapid).

#834
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Este setat RSTP.

In final, bridge-le e doar un moft.
Aparatele sunt aproape.
Nu prea are ce link sa dea fail.
Am mai invatat ceva.

In caz ca pica routerul, reteaua ramane (cu clientii existenti pe fir si cu cei wifi de pe APuri) dar fiind server DHCP, clientii care incearca sa se conecteze ulterior, nu vor primi adrese IP.

Bridge-le mentine conexiunea intre switchuri, fara router.
Insa tinand cont ca majoritatea traficului cerut este spre WAN, bridge-le devine inutil pentru internet deoarece gateway-ul e down.

#835
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Mai pui un server de dhcp in lan cu pool inafara dhcp-ului 1 si cu 1000 ms delay :)
Sau pui lease time mai mare: 14 zile de ex.

Pt internet adaugi un failover pe 4G.



#836
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 07.10.2010
Salutare. As avea si eu nevoie de niste sfaturi legate de implementare si echipamente pentru o retea casnica. Clienti ar fi cam asa: 5-7 telefoane mobile, 1 PC pe cablu, 1 NAS pe cablu, 1 laptop wireless (si cablu la nevoie), 2 TV wireless sau cablu, 1 Xbox wireless sau cablu si 1 Streamer audio wireless. Netul este dat de Digi si este de 500mbps. Nu tin neaparat sa am 500mbps wireless, dar macar un 250mbps. Este vorba de o casa pe 2 nivele, la usa de la intrare in casa, intr-o cutie/doza se strang toate cablurile coaxiale pentru TV-uri, toate FTP-urile si fibra din exterior. Tot acolo este montat si ONT-ul celor de la Digi, in regim bridge. Dispunerea porturilor de retea, in casa, este urmatoarea: 2 porturi la parter si sus la etaj sunt 3 dormitoare fiecare cu cate un port. Jos la parter se afla 1 TV + 1 Xbox + 1 Streamer audio si NAS-ul; la etaj intr-un dormitor se afla 1 TV si 1 PC, iar in celelalte dormitoare momentan nimic. Laptopul se plimba prin casa, iar la nevoie va fi bagat intr-o priza  de retea in unul din dormitoarele unde nu este nimic acum. Nu stiu daca mai e nevoie de alte detalii....cereti in caz ca....

Multumesc

#837
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Ideal acea cutie/doza sa o transformi intr-un rackmin 18/19U pt a putea coloca echipamentele centrale ale retelei ( ONT + Router + NAS + UPS eventual ).impreuna cu niste tavi pt. echipamente non-rack-abile
Pt. acoperirea wireless ideal ar fi un sistem integrat de AP-uri ce stie seamless roaming 802.11 r/k/v ; singurele optiuni in gama consumer sunt Ubiquiti Unifi si TpLInk Deco . Tinand cont de faptul ca ai multe echipamente care ar beneficia de o conexiune fixa (TV-uri , XBox , PC ) si de numarul limitat de prize puse ( care oricum sunt mult mai multe decat in vasta majoritate a cazurilor de case noi ) ideal ar fi ca AP-urile sa aiba si optiunea de passthrough ethernet (2 porturi eth gigabit din care unul poate fi folosit ca port switch de un alt echipament pt. a fi conectat la reteaua fixa ) ; Optiunile in cazul asta ar fi Ubiquiti AP AC Pro sau sistem Deco S4/M4 (nu pot pune link-uri pe un anumit magazin electronic din Ro). Poti lua AP-uri mai ieftine ( AC lite dar nu te pacali cu gama TpLink E4 care are port eth Fast Eth 100 Mb/s doar) cu doar un singur port eth daca esti dispus ca in camere langa prize sa ai si cate un switch pt. a multiplica portul unic existent .
Daca mergi pe calea Ubiquiti vei mai avea nevoie de un router pe post de gateway care sa aiba minim porturi de switch cat sa duci cabluri in toate prizele+ 1 port NAS sau router + switch pt. cele 6 porturi sw necesare ( 5 prize + 1 NAS) ceea ce inseamna ceva in genul EdgeRouter ER-8 (daca vrei tot Ubiquiti) sau orice router stabil preferi ( mai ieftin eventual) + switch gigabit ieftin . AP-urile Ubiquiti au nevoie de Unificonteoller pt. set-up-ul initial (acesta poate rula doar la set-up dar pt. monitorizare retea trebuie un VM/instanta docker pe NAS de ex )
In varianta TpLink unul din sateliti poate functiona ca si gateway ( doar sa il pozitionezi in afara rack-ului pt. a nu ii ecrana semnalul wireless ) si ai mai avea nevoie de un switch ieftin gigabit 8 porturi .
Ai de asemenea optiunea si sa folosesti functiile de router din ONT + switch 8 porturi gigabit  si sa folosesti AP-urile doar cu acest rol .

#838
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
ER-8 / ER-8-PRO sunt aproape EOL.
Exista ER-4/ER-6 (routere) sau ER-12 (router+switch) care sunt mai noi, mult mai performante si chiar mai ieftine.

#839
racu94

racu94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.10.2020
Salutare. Daca separ banda de 5GHz fata de cea de 2.4GHz, vor stii device-urile ( de ex. telefon) sa se mute pe cea de 2.4 cand semnalul pentru 5Ghz nu va mai fi de ajuns ?

PS: Nu sariti, sunt novice intr-ale retelisticii.

#840
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
teoretic da. practic...fiecare dupa cum il taie capu'....

#841
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006

View Postracu94, on 22 octombrie 2020 - 20:16, said:

Salutare. Daca separ banda de 5GHz fata de cea de 2.4GHz, vor stii device-urile ( de ex. telefon) sa se mute pe cea de 2.4 cand semnalul pentru 5Ghz nu va mai fi de ajuns ?

PS: Nu sariti, sunt novice intr-ale retelisticii.
Daca exista o setare in router legata de semnalul minim trebuie sa o activezi.
"Drop wifi clients with signal lower than ..." -75dB de exemplu.
Atunci routerul va deconecta clientii cu semnal slab, acestia incercand sa se reconecteze pe reteaua cu semnal mai puternic.

De asemenea, pe Android este app SWifi care face si ea asa cefa pe telefon.

Pentru Windows cred ca trebuie schimbata prioritatea retelelor wifi daca vrei sa se conecteze mereu la cea de 5Ghz.

#842
racu94

racu94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.10.2020

View Postradurus, on 23 octombrie 2020 - 06:58, said:

Daca exista o setare in router legata de semnalul minim trebuie sa o activezi.
"Drop wifi clients with signal lower than ..." -75dB de exemplu.
Atunci routerul va deconecta clientii cu semnal slab, acestia incercand sa se reconecteze pe reteaua cu semnal mai puternic.

De asemenea, pe Android este app SWifi care face si ea asa cefa pe telefon.

Pentru Windows cred ca trebuie schimbata prioritatea retelelor wifi daca vrei sa se conecteze mereu la cea de 5Ghz.


Multumesc, voi cauta o astfel de setare!

Am incercat deja la iPhone si nu functioneaza, daca sunt deconectat de la 5GHz, asa raman! :(

#843
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Ceva e putred in Danemarca ; a adevarat ca e posibil sa nu schimbe clientul reteaua cand ar fi normal adica cand semnalul pe 5 GHz devine f slab dar cel al retelei de 2,4 GHz e inca bun insa sa nu se conecteze la cea de 2,4 GHz daca esti deja deconectat de la cea de 5 GHz nu e ok si tind sa cred ca e o problema de configurare .
Cel putin la Android ( n-am mai avut un iPhone pe mana de ceva vreme deci nu mai tin minte ) cand definesti o retea/un SSID exista optiune de auto reconnect sau nu ; dupa cum descri situatia iPhone-ul se comporta ca si cum acea bifa ( daca exista si in IOS ) nu este activa deci telefonul cunoaste reteaua dar asteaptacomanda manuala de asociere la ea .
In ceea ce priveste prioritatea teoretic 5GHz ar trebui sa fie preferat dar aici intram in blackbox-ul algoritmilor Apple si nu e nimic garantat (la  laptop-uri de ex aceasta e o optiune configurabila de utilizator in driver-ii placii wifi ce banda va fi preferata )

#844
racu94

racu94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.10.2020
Nu cred ca asta e problema. Problema principala pe care am sesizat-o e ca trebuie  sa ma indepartez suficient de router astfel incat sa fiu deconectat de la retea, telefonul astfel incercand sa se duca pe 2.4 unde are semnal . Cred ca e ce spune colegul de mai sus cu optiunea " "Drop wifi clients with signal lower than ..." , si nu stiu daca am asa ceva. Adica cel putin pana acum n-am gasit.

Edited by Ravy, 25 October 2020 - 11:31.


#845
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Aia se numeste min RSSI.
Google search: nume-router RSSI


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate