Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cat este salariul in politie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#91
aton

aton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 22.06.2008
da multi dintre ei sunt cam simpli la creier. haha!

stati linistiti! vazandu-i unele mesaje de pe aria generalitatilor, mi-am dat seama ca vaiparu e coleg cu majoritatea.

#92
rareshro

rareshro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.09.2008
salarii in politie:
Attached File  1_salariu_mediu_al_politistilor.pdf   35.71K   549 downloads

#93
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Daca in cazul profesorilor mi-a fost relativ usor sa imi dau cu parerea in mod afirmativ pe subiectul maririi salariilor, in cel al politistilor vreau dovezi pozitive inainte de marire. Efectiv nu cred ca se va schimba ceva. Sunt nesimtiti, neinstruiti si fara vocatie. Pe majoritatea nu i-as angaja ca portari.

Pentru dovezi in directia asta si pt cei care au memoria scurta, recomand o seara la tv, sau o vizita la cea mai apropiata sectie de politie. Pe mine ma ingrozesc copilasii astia retardati, proaspat incadrati, de fiecare data cand trec pe acolo. De aici a nu se intelege ca aia vechi sunt niste vajnici aparatori ai ordinii publice.

#94
Sergiu27

Sergiu27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.02.2008
eu sunt  in ultimul an la liceu ..si  am tot invatat pt academie ....dar  din ce am vazut aici m-am cam ingrozit ....

#95
rareshro

rareshro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.09.2008
stai linistit ca nu-i asa de negru dracul.

#96
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

View Postrareshro, on Dec 15 2008, 22:25, said:

stai linistit ca nu-i asa de negru dracul.
Se mare ca e mult mai negru.  :drac:

#97
evilcop

evilcop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2009
ca sa nu ne abatem de la subiectul topicului va pot spune urmatoarele:
sunt ofiter de politie si lucrez "pe judiciar".
salariul meu este in jur de 2400-2500 lei, functie de numarul de zile lucratoare din luna.
in mod teoretic si zic teoretic pentru ca eu in cei cativa ani buni de politie nu prea am primit asa ceva, ca politist beneficiezi de remuneratii in bani pentru orele suplimentare lucrate, pentru caini, cai sau alte bazaconii inventate de mass - media romana. Intr-adevar unii colegi (foarte putini la numar) iau acesti bani functie de activitatile desfasurate dar pe mine personal nu prea a cazut norocul.
pentru cei interesati, salariul unui politist este compus din salariu de baza, indemnizatie de hrana si sporuri, functie de mediul de activitate al fiecaruia.
tot pentru ei interesati si in egala masura pentru carcotasi va invit sa va alegeti o singura luna din viata si sa va concepeti urmatorul plan de lucru:
- in fiecare zi va treziti la 06.00 dimineata;
- pana la orele 16.00 incercati sa ascultati toate programele TV enervante si fara sens pentru a imita comportamentul semenilor nostri care vin la mama iubitoare politia si reclama tot felul de bazaconii. in spatiile de timp destinate publicitatii incercati sa ascultati sau sa vizionati ceea ce va place  - aceasta desemnand metaforic plangerile oamenilor cu capul pe umeri si cerebrali care chiar au o problema si solicita ajutorul real al politiei dupa care reveniti la emisiunile agasante si vedeti daca va puteti pune ordine in idei;
- dupa orele 16.00 pana a doua zi de dimineata, puneti-va telefonul sa sune chiar in momentele critice ale zilei (toaleta, baie, activitati gospodaresti si de relaxare actvitati cu familia) pentru a simula telefoanele primite de la serviciu pentru a va prezenta de urgenta pentru varii motive.(apropo, sa nu sperati la remunerari pentru ca ele nu vor aparea dupa ora critica 16.00)
- nu am specificat nimic de masa pentru ca daca apuci sa "inhati" ceva de dimineata va urez succes la greva foamei pana la apusul soarelui (pentru cei mai norocosi);
- in varii zile de ""munca" incercati sa va deplasati prin padurile patriei sau in tot felul de cartiere marginase, prin gunoaie si turnati-va cate o galeata de apa in cap pentrua sta uzi, simuland "misiunile" de ordine publica;
- in alte zile stati imbracati bine si cu o palarie mare pe cap in mijlocul unor intersectii, pe un soare puternic sau pe un ger naprasnic pentru a testa gradul dvs de rezistenta la trafic si la unii dintre concetatenii nostri pentru care s-a inventat sintagma "hoo cu tata! - stop bizonilor din trafic"
- de asemnea ganditi-va la momentele mult visate ale copilariei cand ati sperat ca parintele va va lua o jucarie frumoasa si exact in ziua cand urma sa va cumpere acea jucarie a schimbat destinatia banilor si v-a luat altceva sau mai rau nimic si faceti o comparatie intre dvs. si politistul care poate a alergat zile in sir dupa un infractor si la momentul prezentarii acestuia la Parchetul competent a-l propune pentru arestare i se spune franc in fata ca hotul "nu prezinta pericol social" si urmeaza a fi pus in libertate spre disperarea partilor vatamate care au avut de suferit de pe urma individului.
In speranta ca nu am atins "coarde sensibile" va spun ca politistii au intr-adevar salarii decente dar in comparatie cu activitatile desfasurate si mai ales cu salariile omologilor nostri din strainatate mai avem mult de mers pe jos iar pantofii s-au cam tocit... :D

Edited by evilcop, 11 May 2009 - 16:58.


#98
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

View Postrareshro, on Nov 24 2008, 00:09, said:

salarii in politie:
Attachment 1_salari...tistilor.pdf
salariul e un mizilic la ce sporuri au? aproape ce il dubleaza!

#99
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postevilcop, on May 11 2009, 17:31, said:

ca sa nu ne abatem de la subiectul topicului va pot spune urmatoarele:
sunt ofiter de politie si lucrez "pe judiciar".
salariul meu este in jur de 2400-2500 lei, functie de numarul de zile lucratoare din luna.
in mod teoretic si zic teoretic pentru ca eu in cei cativa ani buni de politie nu prea am primit asa ceva, ca politist beneficiezi de remuneratii in bani pentru orele suplimentare lucrate, pentru caini, cai sau alte bazaconii inventate de mass - media romana. Intr-adevar unii colegi (foarte putini la numar) iau acesti bani functie de activitatile desfasurate dar pe mine personal nu prea a cazut norocul.
pentru cei interesati, salariul unui politist este compus din salariu de baza, indemnizatie de hrana si sporuri, functie de mediul de activitate al fiecaruia.
tot pentru ei interesati si in egala masura pentru carcotasi va invit sa va alegeti o singura luna din viata si sa va concepeti urmatorul plan de lucru:
- in fiecare zi va treziti la 06.00 dimineata;
- pana la orele 16.00 incercati sa ascultati toate programele TV enervante si fara sens pentru a imita comportamentul semenilor nostri care vin la mama iubitoare politia si reclama tot felul de bazaconii. in spatiile de timp destinate publicitatii incercati sa ascultati sau sa vizionati ceea ce va place  - aceasta desemnand metaforic plangerile oamenilor cu capul pe umeri si cerebrali care chiar au o problema si solicita ajutorul real al politiei dupa care reveniti la emisiunile agasante si vedeti daca va puteti pune ordine in idei;
- dupa orele 16.00 pana a doua zi de dimineata, puneti-va telefonul sa sune chiar in momentele critice ale zilei (toaleta, baie, activitati gospodaresti si de relaxare actvitati cu familia) pentru a simula telefoanele primite de la serviciu pentru a va prezenta de urgenta pentru varii motive.(apropo, sa nu sperati la remunerari pentru ca ele nu vor aparea dupa ora critica 16.00)
- nu am specificat nimic de masa pentru ca daca apuci sa "inhati" ceva de dimineata va urez succes la greva foamei pana la apusul soarelui (pentru cei mai norocosi);
- in varii zile de ""munca" incercati sa va deplasati prin padurile patriei sau in tot felul de cartiere marginase, prin gunoaie si turnati-va cate o galeata de apa in cap pentrua sta uzi, simuland "misiunile" de ordine publica;
- in alte zile stati imbracati bine si cu o palarie mare pe cap in mijlocul unor intersectii, pe un soare puternic sau pe un ger naprasnic pentru a testa gradul dvs de rezistenta la trafic si la unii dintre concetatenii nostri pentru care s-a inventat sintagma "hoo cu tata! - stop bizonilor din trafic"
- de asemnea ganditi-va la momentele mult visate ale copilariei cand ati sperat ca parintele va va lua o jucarie frumoasa si exact in ziua cand urma sa va cumpere acea jucarie a schimbat destinatia banilor si v-a luat altceva sau mai rau nimic si faceti o comparatie intre dvs. si politistul care poate a alergat zile in sir dupa un infractor si la momentul prezentarii acestuia la Parchetul competent a-l propune pentru arestare i se spune franc in fata ca hotul "nu prezinta pericol social" si urmeaza a fi pus in libertate spre disperarea partilor vatamate care au avut de suferit de pe urma individului.
In speranta ca nu am atins "coarde sensibile" va spun ca politistii au intr-adevar salarii decente dar in comparatie cu activitatile desfasurate si mai ales cu salariile omologilor nostri din strainatate mai avem mult de mers pe jos iar pantofii s-au cam tocit... :D
poate asa va vedeti voi, din interior. Si programul de lucru pe care l-ai spus e foarte frumos. Poate prea frumos ca sa fie adevarat.
Dar oamenii de rand,  din exterior, vad altfel programul real de lucru al politistilor.
Du-te "incognito" in haine de rand (nu politiste) in alt oras, si fa-te ca ai o problema ( ti s-a spart un geam, te-a blocat un vecin, vrei sa dai examen de permis, ai gasit masina lovita in parcare...si mai stiu eu ce?!! ) vei vedea cum esti privit, cum ti se va vorbi si cum ti se va rezolva problema.
Abia atunci vei intelege cum privesc oamenii de rand politistii si de ce ii privesc asa.
Iar pentru politistii care cred ca "au viata grea", ii invit sa petreaca o zi pe camp la cosit de fan, sau la sapat santuri (5 zile /luna ) pt minimul garantat  (Legea 416/2001), fara norma de hrana si zi-lumina, ca asa e pe la tara. Sa mai dau exemplu cu muncitori prin fabrici? N-are sens.
Va doresc o zi buna

#100
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
pt astia din politie, ce inseamna norma de hrana?

#101
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006
In loc de bonuri, presupun...

#102
geanner19

geanner19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.11.2006

View Postevilcop, on 11th May 2009, 17:31, said:

ca sa nu ne abatem de la subiectul topicului va pot spune urmatoarele:
sunt ofiter de politie si lucrez "pe judiciar".
salariul meu este in jur de 2400-2500 lei, functie de numarul de zile lucratoare din luna.
in mod teoretic si zic teoretic pentru ca eu in cei cativa ani buni de politie nu prea am primit asa ceva, ca politist beneficiezi de remuneratii in bani pentru orele suplimentare lucrate, pentru caini, cai sau alte bazaconii inventate de mass - media romana. Intr-adevar unii colegi (foarte putini la numar) iau acesti bani functie de activitatile desfasurate dar pe mine personal nu prea a cazut norocul.
pentru cei interesati, salariul unui politist este compus din salariu de baza, indemnizatie de hrana si sporuri, functie de mediul de activitate al fiecaruia.
tot pentru ei interesati si in egala masura pentru carcotasi va invit sa va alegeti o singura luna din viata si sa va concepeti urmatorul plan de lucru:
- in fiecare zi va treziti la 06.00 dimineata;
- pana la orele 16.00 incercati sa ascultati toate programele TV enervante si fara sens pentru a imita comportamentul semenilor nostri care vin la mama iubitoare politia si reclama tot felul de bazaconii. in spatiile de timp destinate publicitatii incercati sa ascultati sau sa vizionati ceea ce va place  - aceasta desemnand metaforic plangerile oamenilor cu capul pe umeri si cerebrali care chiar au o problema si solicita ajutorul real al politiei dupa care reveniti la emisiunile agasante si vedeti daca va puteti pune ordine in idei;
- dupa orele 16.00 pana a doua zi de dimineata, puneti-va telefonul sa sune chiar in momentele critice ale zilei (toaleta, baie, activitati gospodaresti si de relaxare actvitati cu familia) pentru a simula telefoanele primite de la serviciu pentru a va prezenta de urgenta pentru varii motive.(apropo, sa nu sperati la remunerari pentru ca ele nu vor aparea dupa ora critica 16.00)
- nu am specificat nimic de masa pentru ca daca apuci sa "inhati" ceva de dimineata va urez succes la greva foamei pana la apusul soarelui (pentru cei mai norocosi);
- in varii zile de ""munca" incercati sa va deplasati prin padurile patriei sau in tot felul de cartiere marginase, prin gunoaie si turnati-va cate o galeata de apa in cap pentrua sta uzi, simuland "misiunile" de ordine publica;
- in alte zile stati imbracati bine si cu o palarie mare pe cap in mijlocul unor intersectii, pe un soare puternic sau pe un ger naprasnic pentru a testa gradul dvs de rezistenta la trafic si la unii dintre concetatenii nostri pentru care s-a inventat sintagma "hoo cu tata! - stop bizonilor din trafic"
- de asemnea ganditi-va la momentele mult visate ale copilariei cand ati sperat ca parintele va va lua o jucarie frumoasa si exact in ziua cand urma sa va cumpere acea jucarie a schimbat destinatia banilor si v-a luat altceva sau mai rau nimic si faceti o comparatie intre dvs. si politistul care poate a alergat zile in sir dupa un infractor si la momentul prezentarii acestuia la Parchetul competent a-l propune pentru arestare i se spune franc in fata ca hotul "nu prezinta pericol social" si urmeaza a fi pus in libertate spre disperarea partilor vatamate care au avut de suferit de pe urma individului.
In speranta ca nu am atins "coarde sensibile" va spun ca politistii au intr-adevar salarii decente dar in comparatie cu activitatile desfasurate si mai ales cu salariile omologilor nostri din strainatate mai avem mult de mers pe jos iar pantofii s-au cam tocit... :D
Domnule ofiter eu nu cred ca ofiterii sau subcomisarii cum  li se mai zice stau si fac dirijare in intersectie..acum depinde de fiecare...spor.

#103
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

View Postgeanner19, on 10th July 2009, 12:24, said:

Domnule ofiter eu nu cred ca ofiterii sau subcomisarii cum  li se mai zice stau si fac dirijare in intersectie..acum depinde de fiecare...spor.
Nu intotdeauna, dar sunt cazuri cind fac si acest lucru, oricum nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce de o cariera in politie sau armata, nici macar legea nu e de partea ta in serviciile astea, vezi cazul politistului care a impuscat un hot in gara chitila prins la furat si e tras la raspundere ca a vrut sa-l omoare cu premeditare pe infractor, in loc sa fie recompensat pt asa ceva.

#104
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007
in topicul asta , am vazut 2 grupe : politisti si restul lumii .

de ce restul lumii trateaza un politist ca pe un cacat imbracat in uniforma..? Daca Gheorghe care a intrat acum 16 ani in politie  nu a invatat la fel ca cei de-acum(limba romana a fost perfectionata mai tarziu , dupa fazele cu "tovarasu politai" si "tovarasa profesoara") inseamna ca toti sunt prosti?


ganditi-va ca majoritatea dintre ei , au ales sa intre in politie Doar ca sa traiasca mai bine (dar au invatat si s-au dedicat pentru asta) .Nu cred sa fie politai care sa fi intrat din 2000 incoace din placere la politie. Oare din cei care au intrat la politie pentru bani si pentru un trai mai bun , cati sunt capabili sa tina o arma in mana?



Va spun eu , sunt foarte putin care sunt din placere in politie si asta pentru ca e o munca de la care nu esti sigur niciodata daca ajungi acasa cum ai plecat.

#105
cameleonmihai

cameleonmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2008
offf topic dar poate gasesc intelegere.....as vrea sa dau si eu la anu la Campina..ma poate ajuta cineva cu ceva informatii??
multumesc anticipat

#106
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

View Postgeanner19, on 10th July 2009, 12:24, said:

Domnule ofiter eu nu cred ca ofiterii sau subcomisarii cum  li se mai zice stau si fac dirijare in intersectie..acum depinde de fiecare...spor.
uita-te mai bine pe la stiri si ai sa vezi comisari in intersectii....mai ales in orasele mari

View PostAladin66, on 5th June 2009, 19:17, said:

pt astia din politie, ce inseamna norma de hrana?
norma de hrana inseamna asta http://www.cdep.ro/p..._text?idt=14772

View Postpointiv, on 13th May 2009, 12:57, said:

poate asa va vedeti voi, din interior. Si programul de lucru pe care l-ai spus e foarte frumos. Poate prea frumos ca sa fie adevarat.
Dar oamenii de rand,  din exterior, vad altfel programul real de lucru al politistilor.
Du-te "incognito" in haine de rand (nu politiste) in alt oras, si fa-te ca ai o problema ( ti s-a spart un geam, te-a blocat un vecin, vrei sa dai examen de permis, ai gasit masina lovita in parcare...si mai stiu eu ce?!! ) vei vedea cum esti privit, cum ti se va vorbi si cum ti se va rezolva problema.
Abia atunci vei intelege cum privesc oamenii de rand politistii si de ce ii privesc asa.
Iar pentru politistii care cred ca "au viata grea", ii invit sa petreaca o zi pe camp la cosit de fan, sau la sapat santuri (5 zile /luna ) pt minimul garantat  (Legea 416/2001), fara norma de hrana si zi-lumina, ca asa e pe la tara. Sa mai dau exemplu cu muncitori prin fabrici? N-are sens.
Va doresc o zi buna
am petrecut zile intregi si la cosit, si la sapat santuri, si la cules de fructe, si alte munci "nobile" de la tara.
am si fost in alte orase sa reclam anumite lucruri.

diferenta stii care e?  la tara e munca fizica, la politie e munca intelectuala...si daca te duci la careva politist din alt oras si ii spui problema ta fara sa faci pe smecherul, fara sa strigi in gura mare si sa-l certi pe politist ca nu ti-a pazit masina sau portofelul de cum ai intrat la el in oras si mai ales fara sa fi arogant te asigur ca acel politist te va respecta. crede-ma ca e satul dupa 8 ore de lucru de toti dobitocii, betivii, nebunii, smecherii si alte specimene de oameni cu care se intalneste, nu-i mai trebuie unul in plus.

#107
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Nu are importanta salariul net al unui politist, ci cum stie sa se descurce. Si anume, un politist nu-l vei vedea ca traieste din leafa de la stat, ci din spaga, acolo e cel mai important "venit" al lui. Spaga depaseste salariul pe cateva luni al pulitaiului. Acum, ca a primit spaga trebuie sa si imparta la superiorii lui, daca nu isi pierde slujba si mai intra si la zdup. Prin urmare, diferitele achizitii ale militienilor, aici ma refer la produse foarte scumpe, nu sunt cumparate de leafa de pulitai.

Chiar daca, sa presupunem prin absurd, ca un militian a strans leafa luna de luna, fara a cheltui vreun ban, nu ar fi putut sa-si cumpere masina scumpa pe care o conduce.

#108
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View PostVipeR85, on 16th September 2009, 20:09, said:

.....
diferenta stii care e?  la tara e munca fizica, la politie e munca intelectuala...si daca te duci la careva politist din alt oras si ii spui problema ta fara sa faci pe smecherul, fara sa strigi in gura mare si sa-l certi pe politist ca nu ti-a pazit masina sau portofelul de cum ai intrat la el in oras si mai ales fara sa fi arogant te asigur ca acel politist te va respecta. crede-ma ca e satul dupa 8 ore de lucru de toti dobitocii, betivii, nebunii, smecherii si alte specimene de oameni cu care se intalneste, nu-i mai trebuie unul in plus.

yoy....ce gluma buna....de mult n-am mai ras asa de tare

:roflmao:
:roflmaofast: :roflmaofast:
:roflmao:
adica vrei sa spui ca mama ( 60 ani ) cand s-a dus sa "reclame" ca i s-a spart beciul, a facut pe "Smechera" ???
( asta e doar un exemplu)

...si mi-a mai placut faza cu " la politie e munca intelectuala"

:roflmao:        

Adevarul este ca iti trebuie mult "intelect" sa stai in intersectie sau ca sa "linistesti" pe vreunul din persoanele mai sus mentionate (dupa 8 ore de lucru de toti dobitocii, betivii, nebunii)
:roflmao:

las-o mai usor cu glumele ca mor de ras.....

Nu ma supar ca la sfarsit ai adaugat "nu-i mai trebuie unul in plus".  te iert, ca am ras cu prea mare pofta.....
Apropo, mai bine ne-ar da voie sa detinem arme sa ne aparam singuri. N-ati mai cheltui degeaba banii nostri. Mai mult ne incurcati.

==
E o opinie personala. Nu instig pe nimeni sa nu respecte Organul ...dar nu ma pot abtine din ras.

:roflmao:

Edited by pointiv, 17 September 2009 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate