Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Creative Inspire T5400 -Are cineva?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
As vrea sa-mi iau asa ceva...Am un Audigy2. Eu stau intr-o camera tipica de bloc, deci puterea relativ mica nu prea ma deranjeaza.

In schimb nu stiu cum se aud si nici nu am posibilitatea sa le ascult inainte de a le cumpara.  Ma intereseaza (pt. cei care au ascultat asa ceva) niste pareri negative (!!!), punctele slabe (daca exista). Cum are basul (este clar si precis sau este un bum-bum infundat?), cum sunt inaltele ( sunt prea intepatoare?) si mai ales, se aud mediile??? Au fasait (atat boxele spate cat si cele fata), daca da, cat de mare, le ce distanta se aude de ureche?

ps: acestea sunt boxele: http://www.flamingo....dus.asp?id=5379

Multumesc.

#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Din pacate nu stiu cum suna boxele acestea, insa daca ti le vei cumpara, iti recomand sa le iei de la BestComputers, pt ca sunt mult mai ieftine (105USD fata de 115Eur la Flamingo), vezi aici: http://www.bestcompu...p?cod=500005115

#3
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
La Audigy2 si pt 1mil in plus as lua Creative-ul 6700 - subw mai bun - evident tot de la BestComp

#4
Vladxus

Vladxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.05.2002
M-am jucat o data cu unu. Era pe o placa de sunet din aia onBoard de la Nforce1.  Nu isi merita banii. Se aude de kkt. Bass-ul nu e  "rotund" ci un "bum-bum-infundat" care nici macar nu e puternic.De fasait nu stiu sa itzi spun ca nu am fost atent la el .....a fost o optiune si pentru mine cand mi-am luat sistem 5.1...dar am luat asa ceva....sunt super multzumit de el....  :http://www.digitalwo...hp?q=amplituner

#5
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Am eu Creative T5400 si se aud chiar bine . Pentru ati putea da seama cum se aud niste boxe trebuie ca intreg "lantul" audio sa fie de calitate altfel rezultatul nu e chiar cel asteptat !
Degeaba ai boxe de calitate daca le "ataci" cu un mp3 si o placa de sunet de calitate indoielnica, rezultatul nu poate fi decat pe masura semnalului care intra in boxe ! Vorba aia "garbage in-garbage out"

#6
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,482
  • Înscris: 30.08.2003
Cineva cu ceva informatzii despre un sistem Creative P580? Merita de luat?

#7
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003

Quote

Originally posted by dantim1
Am eu Creative T5400 si se aud chiar bine .  

Daca zici "chiar bine" inseamna ca trebuie sa aiba si niste minusuri...Mi le poti zice? :)
Eu am un audigy 2 si mp3-uri numai la 192 si peste deci nu cred sa fie probleme la sunetul care intra in boxe... :D

#8
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Am scris "chiar bine" pentru ca am vazut specificatiile la Creative Gigaworks S700 si deja m-am "imbolnavit" dupa ele si probabil se aud mult mai bine decat ce am eu, si tot probabil,cand imi voi lua S700 (sper!) vor apare altele si mai si, si tot la fel voi scrie "chiar bine" ! Asa ca nu pot scrie ca se aud perfect !

Uita-te la specificatiile lui S700 si sigur vei vedea si minusurile !
http://us.creative.c...25&product=9304

#9
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Heh...pai "perfect" bineinteles ca nu se putea zice..mai ales cand vorbesti de sisteme audio. Totul e la cati bani te raportezi. Daca banii nu ar fi o problema, mi-as lua niste Logitech-uri Z680 sau sistemul de care zici tu, S700. Asta din sculele audio pt. pc...ca daca e sa trecem pe HI-FI...poti ajunge si la mii de dolari..:P

Eu acum am un sistem 4.1, Altec Lansing ACS56 (de vreo 70W  parca) si vreau ceva 5.1, dar care sa se auda mai bine (adica sa simt o diferenta calitativa a sunetului, pe langa avantajele boxei centrale...). Si nu stiu daca Creative t5400 indeplineste aceste conditii...

#10
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Diferentele calitative ale sunetului nu le poti determina doar din specificatiile brute ale unui sistem (wati, numar de sateliti ,etc.) mai conteaza si subiectivismul ascultatorului . Din pacate la boxe nu e ca la placa video unde dupa un test rezulta o cifra care va cantari mult in decizia de a cumpara sau nu acel produs !
Sfatul meu e sa incerci sa asculti undeva aceste boxe si abia dupa aceea sa te decizi daca merita sau nu upgrade-ul !
Succes !

#11
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Cam greu treaba asta cu ascultatul lor inainte de a le cumpara: eu sunt din Rm Valcea si aici e doar un magazin Flamingo care nu au asa ceva pe stoc, doar daca le cumpar, mi le aduc de la Bucuresti. Iar sa ma deplasez in Bucuresti e cam greu, mai ales ca nu stiu unde le-as asculta "pe viu"...La Best nu stiu daca le au pe stoc, magazinele Flamingo nu stiu pe unde sunt...:( Of, of...

#12
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Trebuie sa fac o rectificare !!! La banii care i-ai da pe 5400 ( la Flamingo :confused: ) ti-ai lua Hercules XPS 5100 Silver : sateliti 10W ( driveri neodymium ) + subw 40W -RMS;calitate audio,design si putere !
   La BestComp sunt ~5,3 mil , iar la...Carrefour ~5 mil . Asta ar fi cea mai buna alegere-dupa mine cel putin- la acesti bani.

#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
http://www6.tomshard.../speaker04.html
http://www6.tomshard...speaker-06.html


Pt. Audigy2 alege boxe Creative 6700 cel mai bine 6.1 sau daca nu chiar si T7700 merg ok si pe 2 nu numai pe 2ZS... dupa urechea mea sub-ul suna clar mai bine pe T7700 decat pe Hercules 5.100 Silver

#14
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
...Ca zici ca esti din Valcea (acolo m-am nascut eu) : fara sa fiu subiectiv http://www.m3dzone.c...nt&id=56&page=3

#15
StefanH

StefanH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.11.2004
Salut! Am un Creative Inspire T5400 si dupa 2 ani mi s-a dus telecomnada cu fir: din cauza rezistentei pe post de pontentiometru nu se mai aude deloc sau cand misc de el incet.
Se gaseste pe undeva de cumparat! nu de alta dar stau cu sistem 5.1 la naftalina cu el, pacat ca se auzea bine(impreuna cu audigy se)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate