Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Atentie la facturile Cosmote !

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#91
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postarab, on Mar 5 2008, 14:55, said:

Ma gandesc ca exista o legatura stransa intre Cosmote,Cost Control si Facturare...gresesc cumva? :huh:

Da. Nu-i asa de stransa legatura intre Cost Control si Facturare. Platforma de billing este una compexa si inchisa (un fel de black box) de aia cei de la CC n-au cum sa vada convorbirile tale inainte de facturare. F. putini au acces in acest sistem si in nici un caz de modificare doar citire.

#92
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Ce parere aveti de specificatia asta? :P In data de facturare NU se mai poate opera schimbarea...e tarziu pentru asa ceva
,deja abonatul a "intrat" intr-o noua luna de abonament! :cursing:

Attached Files

  • Attached File  png.png   86.19K   105 downloads

Edited by arab, 05 March 2008 - 15:46.


#93
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
cmidp

Cum exista acele semnalizari aiurea? Admitem ca un utilizator Cosmote(nu cel de pe forum) a trimis SMS in UK, cum ajunge sistemul sa-l taxeze pe el ?

#94
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postalexandranyd, on Mar 5 2008, 16:32, said:

Cum exista acele semnalizari aiurea?
Cred ca vrea sa zica ca o semnalizare aiurea venita din afara sistemului poate induce o falsa intrare in sistem, in sensul ca se poate primii un fel de "confirmare de primire" din partea unui tert fara ca din sistem sa plece ceva. = simpla supozitie, nu sunt familiarizat cu protocoalele SS7, SIP si alte cele

#95
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
F3-ul ala e luat de nou de la ei? Sau e vre-unul adus de afara, decodat si alte cele? Daca e a doua varianta, nu-i exclus sa aiba bube in soft si sa fi trimis telefonul sms-uri aiurea!

#96
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View PostAirBoy, on Mar 7 2008, 18:53, said:

F3-ul ala e luat de nou de la ei? Sau e vre-unul adus de afara, decodat si alte cele? Daca e a doua varianta, nu-i exclus sa aiba bube in soft si sa fi trimis telefonul sms-uri aiurea!
chiar sunt curios cum ar putea face asta?! mai ales ca probleme nu prea au fost cu el  :rolleyes: ... in schimb, vad ca semnalizarile aiurea se practica si in locuri mai cu renume: http://www.google.ro...lient=firefox-a

#97
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postarab, on Mar 5 2008, 15:44, said:

Ce parere aveti de specificatia asta? :P In data de facturare NU se mai poate opera schimbarea...e tarziu pentru asa ceva
,deja abonatul a "intrat" intr-o noua luna de abonament! :cursing:
de aia modificarile se fac din bc -1. Operatorul da un future request care e procesat de platforma de billing la o ora prestabilita, +/- cateva ore/zile (mai rar) in functie de incarcarea oe care  o are la acel moment (in general intarzierile mari apar atunci cand se fac modificari asupra platformei de billing, si sunt multe comenzi restante de procesat apoi)

#98
nyana4

nyana4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.03.2008

View Postjamesbond, on Nov 20 2007, 05:23, said:

Au mai patit-o si altii in sensul ca i s-au imputat o convorbire de 1 ora cu Vodafone pe un singur numar unei persoane de 70 de ani... <_<

convorbirea minune exista, era efectuata catre sotia persoanei iar acesta nu a inchis telefonul dupa terminarea convorbirii, era un apel de 70min.  

Si la ce te referi ca au patito??? nu cred ca a fost vina companiei ca a uitat sa inchida convorbirea - butonul rosu.

View Postarab, on Mar 5 2008, 05:44, said:

Ce parere aveti de specificatia asta? :P In data de facturare NU se mai poate opera schimbarea...e tarziu pentru asa ceva
,deja abonatul a "intrat" intr-o noua luna de abonament! :cursing:


se preia solicitare cu o zi inainte de facturare, astfel dupa ce se emite factura , ex 4,8,16,25 ale lunii clientul deja de la orele 00:00 are eo dezactivata si disponibile doar min nationale.

#99
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
de aia orange se gandeste la batrani si intrerupe convorbirile dupa 60 minute
o idee pe care ar trebui sa o adopte toata lumea

#100
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006

View Postnyana4, on Mar 22 2008, 00:51, said:

convorbirea minune exista, era efectuata catre sotia persoanei iar acesta nu a inchis telefonul dupa terminarea convorbirii, era un apel de 70min.  

Si la ce te referi ca au patito??? nu cred ca a fost vina companiei ca a uitat sa inchida convorbirea - butonul rosu.




se preia solicitare cu o zi inainte de facturare, astfel dupa ce se emite factura , ex 4,8,16,25 ale lunii clientul deja de la orele 00:00 are eo dezactivata si disponibile doar min nationale.
-in primul caz:eu stiu ca daca unul dintre interlocutori inchide ,se termina convorbirea,in sensul ca si celuilalat i se inchide apelul,asa ca nu prea inteleg argumentatia ta! :deadtongue:
-in cazul dezactivarii:TU AI CITIT CE SCRIE(SCRIA) PE SITE?Vezi ca am pus eu un screenshot mai sus!Vad ca esti "noua" pe aici...intelegi romaneste bine...nu? :kisstogether:

#101
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004
hmmm..observ ca toata lumea a luat la rost sistemul de facturare cosmote dar nu si telefonul...un exemplu ar fi un coleg si-a luat un telefon cu symbian and stuff..a instalat pe el softuri etc. si in urmatoarea luna s-a trezit cu ditamai factura de plata.dupa cautari si certuri puternice cu providerul de telefonie persoana respectiva si-a scanat telefonul cu un antivirus pt mobil.sa nu va zic ca pe telefonul lui de ultima generatie cu sistem de operare si o groaza de tehnologii se afla un mic virus (dialer) care forma anumite numere de telefon sau trimitea sms-uri catre ele la ore aleatorii.si in timp ce omul nostru mergea cu telefonul buzunar acesta din urma forma de capul lui numere de telefon etc...in al doilea rand nu va mai dati de capul mortii atata pentru de niste erori de facturare.eu am fost la vodafone la cent.mi-au disparut 90 de minute de cent in cursul saptamanii cand era tarif normal iar dupa ce am trecut la cartela mi-au disparut din nou 7 euro.minute si sume care nu le-am mai recuperat.....de, sistemul lor e sfant si nu are probleme...
Deci:  1.cam toti au probleme cu sistemul din cauza nr. crescand de clienti, volumului mare de convorbiri etc.
         2.din ce am citit in unele cazuri la cosmote unii oameni si-au recuperat paguba (lucru imposibil la vodafone chiar daca e vina lor)
         3. daca tot va luati telefoane de n milioane cu symbian and stuff, gen E-uri, N-uri mai dati acolo un 50-100 ron pt o licenta de antivirus pt ca s-ar putea sa o incurcati la un moment dat si sa va coste factura cat 10 licente de antivirus.

#102
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Un pic de off-topic:E-urile si N-urile(de la73 in sus) alea de care zici,nu se viruseaza...asa ca las-o mai moale cu sfaturile si antivirusii!Nu ai pe ce da vina?Devii suspect de...interesat! :cursing:

#103
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004

View Postarab, on Apr 24 2008, 14:52, said:

Un pic de off-topic:E-urile si N-urile(de la73 in sus) alea de care zici,nu se viruseaza...asa ca las-o mai moale cu sfaturile si antivirusii!Nu ai pe ce da vina?Devii suspect de...interesat! :cursing:

nu am zis ca N-urile sau E-urile se viruseaza ci le-am dat ca exemple orientative ("gen E-uri, N-uri") din randul telefoanelor cu symbian si in plus am facut parte din breasla celor care faceau service gsm asa ca stiu ce zic.

Sorry pt offtopic.

Edited by Bavarezu, 24 April 2008 - 18:07.


#104
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002
Voi ati primit luna trecuta factura?
Mie mi se emite factura pe 16-17 ale lunii si nici pana in ziua de azi nu am primit-o.
O fi din cauza sarbatorilor de Pasti sau vor sa faca economie de hartie?
:D  :D  :D
Mai am un abonament si la Vodafone, dar factura o primesc intotdeauna la timp.

#105
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Mai tot timpul intarzie,acum mai mult ca niciodata...!Am facturare pe 19 si nu a venit inca!Bine ca am platit-o deja!Posta face cam 2-3 zile,nu stiu unde se mocaie atat!Nici macar o copie nu vine mai repede,tot vreo 2 saptamani face si asta nu cu Posta!Eu zic sa mareasca si mai mult perioada in care se poate achita...sa o puna 21 de zile,poate asa va ajunge in timp util!Ma intreb ce fac cei de la tara sau in orase situate la o distanta mai mare de Capitala! :cursing: Altii au de cateva ori mai multi abonati si reusesc...Cosmote... NU! :puke:

Edited by arab, 03 May 2008 - 19:42.


#106
dan2002sv

dan2002sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 27.09.2002
Dupa lupte seculare, a venit si factura.
Degeaba mai trimit aia factura, daca vine dupa scadenta.

#107
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
"Dupa capul lor" cica nu e degeaba...nu conteaza cand o primesti,trebuie sa achiti inainte de scadenta! :puke:

#108
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postarab, on May 6 2008, 10:12, said:

"Dupa capul lor" cica nu e degeaba...nu conteaza cand o primesti,trebuie sa achiti inainte de scadenta! :puke:

Nimic mai simplu decat sa tastezi *181# si ai toate datele necesare pt. achitarea facturii. Iar cand ajunge factura, poti sa verifici detaliata sa vezi ca nu te-au furat.
Deobicei facturile Cosmote vin mai greu, dar luna asta nici cel de Voda nu mi-a sosit inainte de scadenta. (probabil sarbatorile). In ultimele luni factura Cosmote soseste totusi cu 2-3 zile inainte de scadenta.  Oricum n-au taxat pe nimeni pt. intarziere de plata.

Edited by martonz, 06 May 2008 - 09:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate