Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 

Lista cu mancaruri rapide si bune care se pot prepara ACASA, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
aseara - curatat 2 cartofi, fiert 2 oua tari. galbenusul amestecat cu cartofii. amestecul facut placintele, prajit in ulei de masline. plus sos de rosii acrisor + ceva verdeata presarata peste cand e gata pus in farfurie. durata 25 de min.

#20
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Ciorba de salata verde, am facut chiar azi:
Se rade morcov pe razatoarea mica, se taie ceapa pestisori si se calesc in ulei cu putina vegeta. Doar cat sa devina ceapa sticloasa. Se pune apa peste si se lasa sa fiarba putin, apoi se adauga salata taiata fasii cam de un centimetru latime. Cand e fiarta se pune, ca la ciorba de burta, smantana amestecata cu oua, amestecul se bate bine, cu cat mai multe oua si smantana, cu atat mai bine. Dar mai depinde si de sanatatea sau dieta fiecaruia. La sfarsit se adauga putin otet si usturoi zdrobit (nu praf de usturoi). Se poate pune in ciorba asta si putin orez. Sigur ca se pot face variatiuni pe tema asta, merg si pipotele in ciorba de salata, sau chiar afumatura, ceea ce face ca ciorba sa para mai...ardeleneasca.

#21
ginaangelina

ginaangelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.11.2006
Chocapic cu lapte .... dimineata, pranz si seara!!!!! :rolleyes:  :naughty:

Attached Files



#22
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Ew, com'on! Nu exagera!

#23
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Mai bine faci 100 de sarmale si ai o saptamana. Muncesti o data (si bine), plus ca nu mai ai grija aia cu "ce sa mai gatesc" :nu-mi merg emoticoanele:

#24
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
Chocapic cu lapte .... - ma gandesc ca tu vrei sa scapi de prieteni :w00t:

mai bine cu sarmalutele :coolspeak:

#25
ginaangelina

ginaangelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.11.2006

 raducu84, on Jan 30 2007, 20:58, said:

Chocapic cu lapte .... - ma gandesc ca tu vrei sa scapi de prieteni :w00t:

mai bine cu sarmalutele :coolspeak:
sincer ...de vreo saptamana ..... am o pofta nebuna de cereale cu lapte! La birou nu pot sa-mi prepar ... asa ca seara ( indiferent de ora la care ajung acasa) savurez o portie uriasa! De sarmalute nu am timp ..... nu am cand sa le fac. Nu cred ca sunteti de acord sa fac ceva de mancare sambata .... in cantitati mari .... mancare pe care sa o am toata saptamana ..si din care sa ciugulesc in fiecare seara. Mentionez ca eu petrec 90 % din timp la birou! :cursing:

#26
alit

alit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.04.2005
salata greceasca:

castarveti proaspeti- taiati rondele
rosii-taiate felii
masline negre
ceapa rosie-taiata fideluta
ardei gras verde-taiat patratele
branza de capra sau feta
oregano
sare piper
putin ulei de masline (merge si cu ulei de floarea soarelui)

Se amesteca toate ingredientele mai putin branza care se taie in bucatele si amesteca la urma pentru a nu se sfarama.

#27
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005

Quote

sincer ...de vreo saptamana ..... am o pofta nebuna de cereale cu lapte! La birou nu pot sa-mi prepar ... asa ca seara ( indiferent de ora la care ajung acasa) savurez o portie uriasa! De sarmalute nu am timp ..... nu am cand sa le fac. Nu cred ca sunteti de acord sa fac ceva de mancare sambata .... in cantitati mari .... mancare pe care sa o am toata saptamana ..si din care sa ciugulesc in fiecare seara. Mentionez ca eu petrec 90 % din timp la birou!

am priceput acum :console:

repede si bun! salata orientala :rolleyes:

toate cele bune

#28
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
Din categoria: n-am nimic in frigider da' mi-i foaame!
Orez - se fierbe (dupa instructiile de pe ambalaj sau cum stie fiecare)
Intre timp se prajeste ceapa (1-2 mari) se adauga 300ml bulion (amestec de apa cu Knor) cand da in clocot se adauga pasta de tomate vreo 3 linguri si busuioc sau alte plante ce mai aveti prin casa :)
sosul fierbe, pana se indeseste.  Se serveste cu orez.  

Satios, rapid, mi-a luat 20min!


Apropo, @ginaangelina, te inteleg perfect! Am si eu perioade in care nu vreu nimic altceva decat cereale. Eu le prefer pe cele de la Dr.otker, Vitalis cu ciocolata. Le torn lapte rece (neaparat ZUZU) si presor deasupra un linguroi de Nesquick! Miamm :proud:

Edited by sensuela, 02 February 2007 - 14:21.


#29
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

 alit, on Feb 2 2007, 09:07, said:

salata greceasca:

castarveti proaspeti- taiati rondele
rosii-taiate felii
masline negre
ceapa rosie-taiata fideluta
ardei gras verde-taiat patratele
branza de capra sau feta
oregano
sare piper
putin ulei de masline (merge si cu ulei de floarea soarelui)

Se amesteca toate ingredientele mai putin branza care se taie in bucatele si amesteca la urma pentru a nu se sfarama.
Bunaaaaaa, super! O recomand forumistilor si nu numai...dar pe aceasta, nu pe cea de la restaurant. Multam!

#30
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

 sensuela, on Feb 2 2007, 14:17, said:

Apropo, @ginaangelina, te inteleg perfect! Am si eu perioade in care nu vreu nimic altceva decat cereale. Eu le prefer pe cele de la Dr.otker, Vitalis cu ciocolata. Le torn lapte rece (neaparat ZUZU) si presor deasupra un linguroi de Nesquick! Miamm :proud:
Ce face publicitatea din om...pai cerealele, ca sa fie sanatoase, trebuie sa fie cat mai naturale. Cele de care vorbiti voi sunt pline de tot felul de conservanti si alte substante. Dar voi ati spus ce va place sa...pregatiti, nu ca e si sanatos...aveti dreptate.

Edited by macrina, 05 February 2007 - 18:33.


#31
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003

 macrina, on Feb 5 2007, 18:32, said:

Ce face publicitatea din om...pai cerealele, ca sa fie sanatoase, trebuie sa fie cat mai naturale. Cele de care vorbiti voi sunt pline de tot felul de conservanti si alte substante. Dar voi ati spus ce va place sa...pregatiti, nu ca e si sanatos...aveti dreptate.

Subscriu în totalitate.

#32
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
publicitate? hm.. poate nu stiu eu, dar in veci nu am vazut pt cerealele de la dr.Oetker.
Macrina, tocmai am verificat cutia de cereale:  zer praf, emulgator lecitina.. din astea mai contine pe langa cereale,migdale si fulgi de ciocolata, dar din cate stiu eu nu sunt daunatoare.  Adica nu sunt nici cereale in stare bruta.. da parca poti sa le mananci cu pofta pe alea?   :confuzzled:  
Mancarea e de doua feluri: mancare gustoasa si mancare sanatoasa. Mai rar sa se suprapuna :)


Asa, acum on topic:  ieri am facut spagheti (le prefer pe cele de la monte banato) in timp ce fierbea apa am rumenit 300gr carne tocata, am adaugat sos bolognese de la Dolmio (parca asa scria,sorry, am aruncat borcanul) si am mai lasat 15-20 min. La sfarsit am amestecat cu spaghete si am presurat cu cascaval. mniam.----mniam !!  foarte repede si foooarte satios.

#33
ovy111

ovy111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 04.01.2004
hmmm, o mancare rapida???????/

Se face un bol de mamaliga (cred ca oricine stie) fierbinte, margarina, branza sarata si O CONSERVA DE TON, se amesteca si se serveste: BUN-RAPID-IEFTIN-SANATOS (asa si asa)!!!

Sunt curios daca va place combinatiacu ton!!!!!!!!

#34
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006

 ovy111, on Feb 6 2007, 15:37, said:

hmmm, o mancare rapida???????/

Se face un bol de mamaliga (cred ca oricine stie) fierbinte, margarina, branza sarata si O CONSERVA DE TON, se amesteca si se serveste: BUN-RAPID-IEFTIN-SANATOS (asa si asa)!!!

Sunt curios daca va place combinatiacu ton!!!!!!!!

Da, mamaliga e intr-adevar o mancare minunata, mie imi pare nutritiva si mai satiosa decat orice. Dat cu TON ??? N-am auzit.. la urmatoarea maliga adaug si ton :)

#35
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
"mancaruri rapide si bune care se pot prepara ACASA, in Romania"; pentru mine merg aproape orice combinatii intre diverse alimente!

Printre favorite:
Iaurt+fulgi de ovaz+putin de ceva dulce (o lingurita de un gem sau ceva)=sum.thin' yum.my! Si e si sanatos!
Iaurt+mere rase+putina scortisoara
Iaurt+broccoli

PS: yogurt obsessioN! :w00t:

#36
Super_Cristal

Super_Cristal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 30.12.2006

 Yorks6, on Jan 22 2007, 18:27, said:

Va recomand Sushi nori.
Nu mai scriu reteta pentru ca se poate gasi pe pachetul de sushi.
Oricum aveti nevoie de 1 pachet bete bambus, pasta wasabi, otet de orez, zahar, sare, orez, alge de mare, sos soia, sushi cu ghimbir, peste afumat.
Este foarte bun :)
Plus alte retete pe care le-ati mai recomandat voi cu multa caldura.Nu stiu altii cum sunt,dar mie ca sa prepar un asemenea fel de mancare, imi ocupa juma de zi.Pai parca era vorba de "mancaruri rapide"... Numai ca sa gasesti "pasta wasabi, otet de orez si alte minuni trebuie sa umbli juma de oras.Bine, eu nici nu sunt din capitala, asa ca... dar totusi. Unde naiba gasesti alge de mare?iarna?!

Edited by Super_Cristal, 12 February 2007 - 22:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate