Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Lipsa de magneziu

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
Dr3amershow

Dr3amershow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.04.2007
Spasmofilia si TULBURARILE NEUROPSIHICE din cadrul acestei maladii.
Bolnavii de spasmofilie sunt depresivi si anxiosi. Unii stau permanent intr-o stare de tensiune, isi pun intrebari de genul "Daca se intampla ceva?", povestea drobului de sare fiind foarte valabila. Ei simt o frica fara motivatie, isi pun imaginatia la contributie si gasesc explicatii false pentru starea lor. Partea cea mai severa a acestor manifestari sunt atacurile de panica, in care tot ce este in jur devine dusman si frica de a nu i se intampla ceva vital devine obsesiva. De asemenea, cei care au crize de spasmofilie sufera de tulburari de somn: insomnie, somn agitat si neodihnitor, cu vise urate, cosmaruri frecvente.
Aceste tulburari functionale si neuropsihice pot fi agravate de caldura, deshidratare, conflicte, stare psihica incordata, oboseala, dar pot aparea si pe fond premenstrual, cand in organism au loc modificari ce favorizeaza crizele de spasmofilie.
Criza de spasmofilie este greu de diferentiat de isterie, dar si de alte afectiuni grave precum epilepsia, motiv pentru care diagnosticul este esential. De retinut, ca un isteric face crize pentru a impresiona pe cineva, manifestandu-se intotdeauna in prezenta altei persoane.
Principala cauza a spasmofiliei este lipsa unor microelemente, in primul rand a calciului si magneziului.
Sursa:www.jurnalul.ro

Edited by mianna, 15 April 2007 - 14:17.


#38
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
De vreo 2 săptămâni am așa niște stări patologice de moleșeală (nu continue, dar destul de dese pe parcursul zilei). Mi-am zis că poate nu dorm suficient - 7 ore - și am mărit la 8-9 ore și cam tot așa. Nu pot să zic că am stări dese/puternice de anxietate/depresie, dar există și astea iar cauza este din țest zic eu, nu cred că se datorează unei lipse de ceva din organism. Touși, moleșeala asta, lipsa puterii de a mă concentra așa cum trebuie cred că sunt cauzate de organism. Pot să zic că în principal mănânc produse lactate, apoi leguminoase, astea sunt principalele alimente. Nu servesc aproape deloc carne/produse din carne. Ca dulce servesc ciocolată (lecitină, proteine) dar și fructe (mai rar, e adevărat). Aproape zilnic, la micul dejun beai ceai de fructe. Deci nu prea îmi dau seama ce naiba se întâmplă. Totodată nu cred că e cazul să merg la doctor pentru așa ceva. Prin urmare cer un sfat: să iau niște magneziu/vitamine/vitamina c efervescente? Cam am prin casă așa ceva...

Edited by Piorel, 25 April 2007 - 13:05.


#39
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

View PostPiorel, on Apr 25 2007, 14:00, said:

De vreo 2 săptămâni am așa niște stări patologice de moleșeală (nu continue, dar destul de dese pe parcursul zilei). Mi-am zis că poate nu dorm suficient - 7 ore - și am mărit la 8-9 ore și cam tot așa. Nu pot să zic că am stări dese/puternice de anxietate/depresie, dar există și astea iar cauza este din țest zic eu, nu cred că se datorează unei lipse de ceva din organism. Touși, moleșeala asta, lipsa puterii de a mă concentra așa cum trebuie cred că sunt cauzate de organism. Pot să zic că în principal mănânc produse lactate, apoi leguminoase, astea sunt principalele alimente. Nu servesc aproape deloc carne/produse din carne. Ca dulce servesc ciocolată (lecitină, proteine) dar și fructe (mai rar, e adevărat). Aproape zilnic, la micul dejun beai ceai de fructe. Deci nu prea îmi dau seama ce naiba se întâmplă. Totodată nu cred că e cazul să merg la doctor pentru așa ceva. Prin urmare cer un sfat: să iau niște magneziu/vitamine/vitamina c efervescente? Cam am prin casă așa ceva...


Sal si acum cum te mai simti?

#40
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

View PostPiorel, on Apr 25 2007, 14:00, said:

De vreo 2 săptămâni am așa niște stări patologice de moleșeală (nu continue, dar destul de dese pe parcursul zilei). Mi-am zis că poate nu dorm suficient - 7 ore - și am mărit la 8-9 ore și cam tot așa. Nu pot să zic că am stări dese/puternice de anxietate/depresie, dar există și astea iar cauza este din țest zic eu, nu cred că se datorează unei lipse de ceva din organism. Touși, moleșeala asta, lipsa puterii de a mă concentra așa cum trebuie cred că sunt cauzate de organism. Pot să zic că în principal mănânc produse lactate, apoi leguminoase, astea sunt principalele alimente. Nu servesc aproape deloc carne/produse din carne. Ca dulce servesc ciocolată (lecitină, proteine) dar și fructe (mai rar, e adevărat). Aproape zilnic, la micul dejun beai ceai de fructe. Deci nu prea îmi dau seama ce naiba se întâmplă. Totodată nu cred că e cazul să merg la doctor pentru așa ceva. Prin urmare cer un sfat: să iau niște magneziu/vitamine/vitamina c efervescente? Cam am prin casă așa ceva...
Cea mai buna solutie este sa mergi la medic, sa faci niste analize. Dar, in afara de magneziu, cum stai cu zaharul din sange? Stiai ca si hipogligemia da stari de oboseala si de nervozitate? Pana ajungi la medic si daca nu prea papi dulce, incearca sa iei, atunci cand te simti asa, o bomboana, o lingurita de dulceata, ceva dulce si concentrat, chiar si 1-2 lingurite de zahar. daca te simti mai bine dupa, neaparat fuga la medic, masoara valoarea glicemiei si iti spune un profesinist ce ai de facut dupa. Oricum, nu cred ca e bine sa stai fara sa consulti un medic, pentru ca eu stiu cum era sa dau coltul dintr-o banala lipsa de magneziu. Nu in ultimul rand, daca luam medicamente dupa ureche, e posibil ca actiunea acestora sa ascunda pentru o vreme o afectiune care ar trebui tratata. Si cu asta am avut o experienta, de data asta cu mama, care a luat Vitamax si a ajuns foarte tarziu la medic cu o pneumonie de zile mari. Fiindca organismul nostru lupta oricum, daca ii mai dam si suplimente alimentare, lupta si mai si, dar sunt afectiuni care chiar necesita medicatie si nu tratandu-ne supa ureche nu facem decat sa amanam momentul in care sa incepem sa tratam cu adevarat boala noastra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate