Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Lipsa de magneziu

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Lipsa de magneziu, se stie, produce o serie de disfunctii ale sistemului nervos. Stres, nervi, anxietate, depresie. Pot ramane acestea probleme permanente, mai mult sau mai putin acute, chiar si dupa ce valoarea de Mg din sange a fost echilibrata. Adica, odata ce sistemul nervos a fost afectat, el se reface indata ce Mg are valori normale in sange? Este incredibil in ce fel iti poate afecta viata acest amarat de mineral.

Edited by mianna, 19 January 2007 - 15:27.


#2
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Da, lipsa Mg poate produce leziuni ireversibile.
Mai multe informatii poti afla aici.

#3
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Dumnezeule...ma ingrozesc...si ce ar trebui sa fac pentru ca efectele sa fie minime...ca gravitate, desigur

 Tabu, on Jan 19 2007, 15:27, said:

Da, lipsa Mg poate produce leziuni ireversibile.
Mai multe informatii poti afla aici.
Am intrat pe site-ul recomandat de tine si mai rau m-am zapacit, din doua motive: unul, fiindca engleza mea nu e atat de bine pusa la punct, incat sa pot traduce corespunzator si al doilea fiindca, sa fi stiut mama englezei, acolo totul este exprimat in termeni medicali, stricti si specifici, oricum nu aveam ce sa inteleg. Uite un exemplu:
A repetitive EMG constitutes the principal mark of NHE due to MD. The ECC is the best tool for detecting MVP, the 2-dimensional ECC with pulsed Doppler being more accurate than time-motion ECC.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sinteti constienti ca oamenii au trait mii si mii de ani fara apa minerala cu magneziu si pastile magne b7, nu?

#5
fascia_lata

fascia_lata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2007

 Mosotti, on Jan 19 2007, 22:46, said:

sinteti constienti ca oamenii au trait mii si mii de ani fara apa minerala cu magneziu si pastile magne b7, nu?


da. dar aveau cu totul si cu totul alt stil de viata si mai ales alta alimentatie....

#6
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 fascia_lata, on Jan 20 2007, 02:39, said:

da. dar aveau cu totul si cu totul alt stil de viata si mai ales alta alimentatie....
Si o medie de viata de 21 de ani.

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Mosotti, on Jan 19 2007, 22:46, said:

sinteti constienti ca oamenii au trait mii si mii de ani fara apa minerala cu magneziu si pastile magne b7, nu?
dar tu esti constient ca la un moment dat speranta de viata era de 20 si-un pic? :)

#8
fascia_lata

fascia_lata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2007

 Tabu, on Jan 20 2007, 01:43, said:

Si o medie de viata de 21 de ani.


si malaria era in floare, variola neeradicata, ciuma si lepra,  nu se descoperise penicilina, la orice pneumonie se dadea coltul... si tot asa..

deci  daca am evoluat in toate cele, de ce nu am evolua si la capitolu B-uri , Mg si tote cele care mai sunt?

Edited by mianna, 20 January 2007 - 02:36.
FARA PRESCURTARI DE MIRC, TE ROG


#9
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 Mosotti, on Jan 19 2007, 22:46, said:

sinteti constienti ca oamenii au trait mii si mii de ani fara apa minerala cu magneziu si pastile magne b7, nu?

De aceea erau multe razboaie...    :bandit:    :boxing:   :raygun:

Edited by H725, 20 January 2007 - 02:25.


#10
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Sa ne amintim ca plantele verzi au aceasta culoare minunata de la clorofila care, culmea, contine magneziu! Asa ca: la pascut tovarasi  :notangel: !

#11
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Chiar nu e de gluma ce e cu mine din pricina acestui mineral care s-a decis sa ma paraseasca, aproape. Si sunt incredibile reactiile, atat de vilente, incat nu credeam medicul ca numai atat am. Sigur ca se traia fara MagneB6 pe vremuri, dar nu imi amintesc sa imi fi povestit mamaita ca se ducea la birou, avea termene limita aproape imposibile pentru lucrarile ei, nu am auzit sa fi dormit luni de-a randul cate 3-4 ore pe noapte, nu crestea pretul kw si metrului cub de gaz si nici nu o interesa asta, nu se agita ca nu au copiii ei la scoala nu stiu ce blugi, ca altfel nu sunt in randul lumii si sufera, nu alerga dupa autobuz si nici nu se stesa la valan prin traficul de infern. Si cate altele as mai putea scrie aici pentru comparatie intre atunci si acum. Nici HIV SIDA nu era pe vremea ei, ceea ce nu inseamna ca acum trebuie sa ignoram acest virus.

#12
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Tu descrii o viata infernala, plina de stres si surmenaj, si apoi te intrebi de ce nu te-ai intors in Paradis o data cu... restabilirea nivelului de Mg in sange?

#13
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
V-as ruga sa limitam discutia la lipsa de Magneziu si problemele cauzate de aceasta, nu la povesti despre stramosi.

@macrina: Exista in librarii (am vazut chiar zilele trecute) carti intregi despre research in domeniul Mg, dar zic ca, in mare, gasesti suficiente informatii pe acel site.
Ti s-au dat suplimente nutritive? Cat de grava ti s-a spus ca este aceasta deficienta de Magneziu?

#14
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Pe macrina o intereseaza daca raman sechele dupa restabilirea nivelului normal de magneziu in sange.
(Si, pentru amatorii de subtilitati: "totul se intampla din cauza acelui mineral care... 
s-a decis sa ma paraseasca".)

Edited by Franco222, 23 January 2007 - 10:19.


#15
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

 Franco222, on Jan 23 2007, 10:16, said:

Pe macrina o intereseaza daca raman sechele dupa restabilirea nivelului normal de magneziu in sange.
Multumesc, da, asta ma intereseaza. Ce se intampla dupa? S-au revenit la normal inima...adica reactiile ei haotice, pulsul nu mai e 145, problemele musculare au disparut si ele, durerile cumplite de cap, de asemenea. Dar nu au disparut anxietatea, starile depresive, cele nervoase si nici memoria nu mi se pare ca mai functioneaza la aceiasi parametri. Sigur ca mi s-a administrat tratament. Dar asta ma sperie cel mai tare, problemele sistemului nervos. Si care...nu pare ca ar vrea sa se remedieze.

#16
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Eu nu inteleg cum ai vrea sa se remedieze. Doar cu pastile? :nonobad:  
Este viata ta super si te simti rau fara motiv ?

Edited by Franco222, 26 January 2007 - 01:26.


#17
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 Franco222, on Jan 26 2007, 01:25, said:

Eu nu inteleg cum ai vrea sa se remedieze. Doar cu pastile? :nonobad:  
Este viata ta super si te simti rau fara motiv ?
Aoleu, te rog nu incepe iar cu psihologii si psihiatrii.
Deficienta de Mg se rasfrange si asupra sistemului nervos si poate da anxietate, depresii etc. Uitati inca un link folositor. Daca cititi cu atentie, veti vedea ca multe afectiuni sunt asociate cu un nivel scazut de Magneziu, dar nu s-a demonstrat ca ar fi cauzate de acesta.
Daca la nivelul sistemului nervos au avut timp sa se instaleze leziuni grave care sa ii afecteze mult functiile, inchipuie-ti ca nu sunt reversibile. Nu cred ca este si cazul macrinei, dar incerc sa va explic ca nimic nu este batut in cuie si problemele generate de lipsa de Mg nu numai ca pot diferi de la persoana la persoana, gravitatea lor la fel (si in functie de cat de scazut e nivelul de Mg, dar si pentru cat timp), dar nici macar nu sunt cunoscute in totalitate.
Un exemplu de leziune ireversibila care este asociata lipsei de Mg este prolapsul de valva mitrala. Daca te alegi cu asa ceva, oricat Mg ai ingera ulterior, nu te astepta ca valva mitrala sa revina la obiceiurile normale.

@macrina: Ai discutat cu doctorul care te are sub observatie despre problemele pe care inca le mai ai (anxietate etc.)? Nivelul de Mg este normal acum? Anxietatea, depresia sunt in general tratabile, dar trebuie sa i te adresezi medicului curant. Poti lua in calcula si varianta conform careia aceste probleme pot sa nu aiba nici o legatura cu Magneziul.

Edited by Tabu, 26 January 2007 - 09:36.


#18
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 Tabu, on Jan 26 2007, 09:32, said:

Aoleu, te rog nu incepe iar cu psihologii si psihiatrii.
Oricarui om obisnuit bunul simt ii spune ca depresia si anxietatea reprezinta o reactie a unei persoane la evenimentele din viata ei. Ca uneori gasim asocieri cu carente ale unor substante este altceva, si este bine ca medicul este "pe fir" si rezova tot ce poate pe "felia lui". Dar as vrea sa vad si eu cine poate deveni fericit numai cu suplmente alimentare, cand are o viata grea si este marcat de anumite evenimente din trecut. Oricat de medic ai fi, nu poti reda echilibrul sufletesc numai cu substante. Cum pot fi uneori oamenii atat de naivi? Au inceput sa se considere roboti si sa aiba nevoie doar de ulei?
Eu nu vad motive sa cred ca exista la macrina leziuni ireversibile ale SN, existe suficiente alte posibile motive pentru aceste simptome. Ar fi vremea sa-si schimbe stilul de viata, si cata vreme nu o face, psihicul ei "protesteaza".

 

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate