Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

TV LCD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#1
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Salut,

Ce model de TV LCD recomandati ? 66 diagonala, maxim 2800 RON..

Ce am gasit (la domo, flanco,media galaxy):

- LCD TV Samsung 26R32 : (+) pare cel mai promitator si ieftin !  :coolspeak:
                                         (-) Nu arata asa bine ca celelalte, dar dc scot stand-ul si pun suport de perete e ok..

- TV Samsung LCD LE-27T51 : (+) 69 cm diagonala

- LCD TV Philips 26PF5321 : (-) nu are intrare PC..

- LCD TV Panasonic 26LX60 : (-) timp de raspuns mai slab, pret ridicat..

Care vi se pare mai bun, in functie de optiunile pe care le ofera + calitate ?
Votati + spuneti aici pareri/experiente detaliate..


Va multumesc !

Edited by Mosotti, 20 January 2007 - 13:25.


#2
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Rugaminte moderatori : as vrea sa sterg pool-ul. Am crezut ca ma va ajuta, dar am senzatia ca este in detrimentul meu.
Va rog sa-l stergeti si sa transformati topicul in "normal".

#3
gicanu

gicanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 27.12.2006

 fov, on Jan 18 2007, 08:47, said:

Salut,

Ce model de TV LCD recomandati ? 66 diagonala, maxim 2800 RON..

Ce am gasit (la domo, flanco,media galaxy):

- LCD TV Samsung 26R32 : (+) pare cel mai promitator si ieftin !  :coolspeak:
                                         (-) Nu arata asa bine ca celelalte, dar dc scot stand-ul si pun suport de perete e ok..

- TV Samsung LCD LE-27T51 : (+) 69 cm diagonala

- LCD TV Philips 26PF5321 : (-) nu are intrare PC..

- LCD TV Panasonic 26LX60 : (-) timp de raspuns mai slab, pret ridicat..

Care vi se pare mai bun, in functie de optiunile pe care le ofera + calitate ?
Votati + spuneti aici pareri/experiente detaliate..
Va multumesc !
philips are 2 iesiri hdmi...si e si 24 mil la latex media galaxy

#4
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Un prieten are philips, modelul cu diag de 84 cm. Nu a reusit sa-si conecteze placa ATI la el. Poate e placa de vina..

#5
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
au ramas doi pretendenti: Samsung si Philips.

Impresii dupa o vizita la Domo:

Philips se vede mai bine. Poate Samsung nu era reglat bine, poate semnalul nu ajungea la fel de bine ca la philips etc.. pot fi niste factori care induc in eroare.
Samsung are conector pt PC +HDMI. Dupa cum am spus, cineva nu a reusit sa concteze Philipsul la PC..
Pareri ?

Ce am mai gasit:

- Samsung LE-27T51  : 2469 RON, 69 cm, contrast 2000:1 (Domo)

- Samsung LE27S71B : 2699 RON, 69 cm, contrast 3000:1 (Media Galaxy)

- Philips 26PF5321      : 2469 RON, 66 cm, contrast 1200:1 (Domo)

Pareri?

#6
maximuspain

maximuspain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.05.2006

 fov, on Jan 18 2007, 08:47, said:

Salut,

Ce model de TV LCD recomandati ? 66 diagonala, maxim 2800 RON..

Ce am gasit (la domo, flanco,media galaxy):

- LCD TV Samsung 26R32 : (+) pare cel mai promitator si ieftin !  :coolspeak:
                                         (-) Nu arata asa bine ca celelalte, dar dc scot stand-ul si pun suport de perete e ok..

- TV Samsung LCD LE-27T51 : (+) 69 cm diagonala

- LCD TV Philips 26PF5321 : (-) nu are intrare PC..

- LCD TV Panasonic 26LX60 : (-) timp de raspuns mai slab, pret ridicat..

Care vi se pare mai bun, in functie de optiunile pe care le ofera + calitate ?
Votati + spuneti aici pareri/experiente detaliate..
Va multumesc !



Daca vrei ceva calitate/pret , mergi pe Samsung ( sunt foarte tari la ecranele LCD )
Ceva scump , fiabil ,cu un design foarte frumos ar fi Sony ( contrast cam slab insa , pret ridicat)
Am vazut niste imagini HD pe un Sony si aratau foarte real.  

LCD

#7
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
Rezultat final : Samsung LE32T51B (81 cm diag :), 3500 RON la DOMO.  B)

Am incercat sa-mi conectez laptopul la un Philips si nu a mers (HDMI).
La Samsung am reusit cu cablu VGA (asta suporta laptopul meu)  => 1024 x 768 si se vede brici :D

Primele impresii:
- imagine clara.
- contrast ajustabil, in modul dinamic culorile sunt un pic mai sterse, dar in standard imaginea e comparabila cu Philips.
- conectare PC ok (la mine prin cablu VGA) : pot sa-mi vad filmele de pe pc (15 in laptop, 17 in desktop) pe un ecran de 32 in !!!  :thumbup:  
- Atentie la PIP : un singur tuner + PIP inseamna ca PIP merge doar extern (de ex TV + PIP(PC) ), deci nu se pot vedea 2 canale diferite simultan. Asta ar fi fost interesant, dar si Philips are acelasi tip de PIP, deci asta e..

Pana una alta sunt foarte multumit de alegere. Nu am apucat sa sap prin optiuni prea mult.. daca mai apare ceva interesant o sa va spun.

PS. promotia Samsung: se trimit datele facturii => tombola electronica si poti castiga contravaloarea achizitiei. Interesant ? Da.. Sanse ? As vrea sa cred, dar ma pacalesc singur.

Multumesc celor care m-au ajutat cu pareri obiective.
Bafta tuturor la cumparat !

Edited by fov, 21 January 2007 - 10:31.


#8
fov

fov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 08.08.2003
@maximuspain

Ai dreptate in toate privintele.

Am gasit un Sony de 26 in (66 cm) 4500 RON, la Media Galaxy (model mai vechi 2004 sau 2005 nu mai stiu), care se vedea grozav, dar era legat la o camera video digitala. Culmea - am vazut spot de prezentare BRAVIA (Sony) redat pe un Samsung.. si acesta se vedea grozav. Deci conteaza foarte mult sursa semnalului si reglajele. Prietenul meu care si-a luat Philips a fost nemultumit de cum arata Samsung prezentat la magazinul respectiv. Asta nu inseamna insa ca era prezentat in cea mai buna lumina .. asa ca aveti grija cum judecati, faceti teste etc.. pentru a reusi sa apreciati fiecare produs in conditii optime sau cel putin nu defavorabile.

#9
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 25.05.2005
LCD-urile se văd grozav dacă semnalul este grozav și el (mai ales rezoluția) altfel pe TV (CATV) nu se mai vede așa grozav - este depășit de un TV CRT care să nu fie digital.

Eu am Samsung LE26R32B!

#10
miki_jon

miki_jon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2007
Salut,

As dori sa cumpar unul dintre televizoarele prezentate mai jos:

LCD TV Philips 37PF3321 contrast 800:1 - 3500 RON (TVA inclus)
LCD TV LG 37LE2R contrast 1600:1 - 3800 RON
LCD TV Samsung 37S71 contrast 3000:1 - 4000 RON.

As avea nevoie de un sfat. Bugetul imi permite achizitionarea oricaruia dintre ele, dar bineinteles ca as prefera un raport calitate-pret optim. De aceea inclin spre LG, insa nu sunt sigura. De asemenea, nu stiu cat de important este contrastul - are vreo influenta cand folosesti serviciile cable TV in Romania? Intreb pentru ca as putea sa merg chiar cu Philips daca nu conteaza contrastul. Sunt novice in domeniu, asa ca as dori sa aflu ce ma sfatuiti.

va multumesc,
toate cele bune

#11
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
Eu unul as merge pe http://www.emag.ro/t...-cm--pLE-32R71B un Samsung cu contrast de 5000:1
Pt cablul normal e de preferat plasma ca nu face scalarea imaginii dar sunt atatea modele de lcd-uri care se vad fain.Si mai fain ar fi daca ai avea bani pt un Full HD , dai un ban dar 4-5 ani nu-ti mai bati capul.Spor

#12
miki_jon

miki_jon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.01.2007
Salut,

Multumesc mult pentru mesaj si pentru sfaturi. Suna foarte bine, e o idee excelenta cu full HD.

Weekend placut si toate cele bune.

Eu unul as merge pe [url="http://www.emag.ro/televizoare_lcd/televizor-lcd-samsung-le-32r71b-81-cm--pLE-32R71B"]http://www.emag.ro/televizoare_lcd/televiz...-cm--pLE-32R71B[/url] un Samsung cu contrast de 5000:1
Pt cablul normal e de preferat plasma ca nu face scalarea imaginii dar sunt atatea modele de lcd-uri care se vad fain.Si mai fain ar fi daca ai avea bani pt un Full HD , dai un ban dar 4-5 ani nu-ti mai bati capul.Spor
[/quote]

#13
Red7even

Red7even

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2006
Salutare!

O rumgaminte daca se poate..
Din modelel urmatoare.. ce LCD TV sugerati sa cumpar:

LCD TV Philips 32PF5331
LCD TV Samsung LE-32S71B
LCD TV Samsung LE-32R32
LCD TV Samsung 32R71B
LCD TV Sony KDL-32S2530


Va multumesc!

Eventual un link de comparare domo
http://www.domo.ro/A...CD_TV/comparare

#14
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007
scuzati-mi inocenta: la ce va referiti cand spuneti full HD? e altceva decat hd ready?

#15
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

 bacu, on Apr 23 2007, 10:01, said:

scuzati-mi inocenta: la ce va referiti cand spuneti full HD? e altceva decat hd ready?

Din cate stiu eu Full HD inseamna ca ecranul are dimensiunea exacta pentru a reda standardul Hd.
Astfel tu poti sa vezi si la un televizor cu diagonala 51 cm semnal hd dar este ca si cum o poza care a fost facuta pentru a se vedea clar pe un format de pagina A3 (poster sa zicem), tu o vezi pe o pagina A4. Este clara imaginea, dar nu o vezi la intraga rezolutie (dimensiune).
Cam asta am inteles eu ca inseamna Full HD.

#16
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 25.05.2005
Vezi că o să se vadă ca dreaqu pe TV standard (cablu, satelit etc) oricare dintre ele. Să nu zici că nu ai știut de la început...

De la ce distanță te vei uita la el? Dacă este sub 5m o să cam vezi toate ”detaliile” scalări imaginii TV cu rezoluție slabă, cu pureci și cu compresia transmiterii prin satelit etc. Dacă îl iei să te uiți la DVD-uri atunci e OK.

#17
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
mie mi-a placut samsungul 32r32 dar din ce am vasut pe site ul samsung, in vestul europei deja nu se mai vand, au aparut serii noi, din care, modelele entry level, 82 cm se vand la 1800 lei. la noi e 2600 lei asta...

#18
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
Eu mi-am luat acum doua saptamani kdl s2530 de la Sony Center

http://www.sonycente...p147--p865.aspx

Sunt foarte multumit de el si il recomand. Ce-i drept nu am facut comparatii cu alte marci, problema a fost doar alegerea gamei de tv Sony (u,p,s,v... w,x).

Edit: Imi place ca are intrare de PC, deci poti conecta foarte usor la el un laptop cu un simplu cablu de monitor.

Edited by Byt, 29 April 2007 - 20:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate