Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Fiber Link in Iasi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1005 răspunsuri în acest subiect

#37
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.548
  • Înscris: 31.05.2006
Stiu pe cineva care a prins la inceputul promotiei PC cu monitor TFT, dar se pare ca nu au fost decat 10 buc. (asa am auzit). Se dau PC-uri cu monitor CRT Viewstar de 17". Unitatea centrala e facuta minimal sa ajunga cat mai ieftin, procesor Celeron 3,2Ghz, placa de baza MSI cu video onboard si 2x128 Ram (nu e dual channel si sunt doar 2 sloturi), DVD-CD-RW Combo, HDD 80Gb P-ATA. Cred ca sunt piese de pe stocuri ramase nevandute. Oricum ptr internet, filme, office si alte aplicatii de birou e bun.

#38
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 21.08.2006

Vizualizare mesajexorcistul, pe Feb 26 2007, 23:10, a scris:

Stiu pe cineva care a prins la inceputul promotiei PC cu monitor TFT, dar se pare ca nu au fost decat 10 buc. (asa am auzit). Se dau PC-uri cu monitor CRT Viewstar de 17". Unitatea centrala e facuta minimal sa ajunga cat mai ieftin, procesor Celeron 3,2Ghz, placa de baza MSI cu video onboard si 2x128 Ram (nu e dual channel si sunt doar 2 sloturi), DVD-CD-RW Combo, HDD 80Gb P-ATA. Cred ca sunt piese de pe stocuri ramase nevandute. Oricum ptr internet, filme, office si alte aplicatii de birou e bun.

Chiar este foarte interesant ce ai zis! Eu se pare ca visam la un TFT/LCD :D, cred ca cel mai mult ma interesa, asa ca... se cam schimba treaba... chiar daca ramane cea mai tare oferta, si cea de 9$ e foarte buna acuma  :coolspeak:, numai sa cableze zona !

Editat de sezy, 27 februarie 2007 - 00:04.


#39
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.548
  • Înscris: 31.05.2006

Vizualizare mesajsezy, pe Feb 26 2007, 22:02, a scris:

Chiar este foarte interesant ce ai zis! Eu se pare ca visam la un TFT/LCD :D, cred ca cel mai mult ma interesa, asa ca... se cam schimba treaba... chiar daca ramane cea mai tare oferta, si cea de 9$ e foarte buna acuma  :coolspeak:, numai sa cableze zona !
TFT-ul era un no name, avea meniul in chineza :lol: . Cel mai aiurea e ca nu prea poti umbla in unitate ca e sigilata :death:  :cigar:
Si sa nu uit, monitorul avea deja un pixel mort :o

Editat de exorcistul, 27 februarie 2007 - 00:21.


#40
aandrei

aandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 12.10.2006
In Tatarasi au cablat deja....Dar internetul tot prost merge

#41
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 660
  • Înscris: 28.11.2001
Experienta mea Rds-ul este una mirifica. Am de o luna si inca nu mi-am revenit. Ei cred ca se chinuie sa imi arate cat de prosti pot fi. Am mai scris despre intamplarile mele pe forumul tuiasi, dar am spus ca sa va impartasesc si voua din aceasta mirifica experienta.
Am fost cablat acum o luna, dupa ce semnasem contractul de prin noiembrie, decembrie anul trecut. Cand au venit, taica-miu a observat ca baietii nu mi-au instalat si telefonul. Vezi doamne, nu aparea la ei pe foaie. Le-a aratat contractul si eu spus ca vor reveni a doua zi. Ii astept de atunci. Am trimis mailuri la comercial, dar nu s-a chinuit nimeni sa imi raspunda. Ghinion.
Sambata trecuta imi aparea cable unplugged. Sun la un numar care era tracut pe foaia cu datele de conectare. Nu raspundea numeni. Astept pana luni si fac rost de un alt numar. Vorbesc cu un individ, spune ca totul se ve rezolva cat mai repede. Ajung seara si vad ca nu se rezolvase problema. Sun din nou si mi se face o urgentare a situatiei. A doua zi nimic. Mai sun de vreo 2 ori, se mai fac urgentari. Miercuri se intalneste taicamiu cu unul de la RCS care facea cablari pentru cablu TV si il roaga sa se uite in cutia aia a lor sa vada daca nu este de acolo problema. Eram scos din switch. BETON!
Echipa de interventii nu a sosit nici pana acum. Si stiti de ce? Pentru ca nici macar nu eram pe lista lor de interventii. Atat de profesionisti sunt. Am aflat asta de la un prieten care lucreaza la ei si a trecut pe la mine joi sa rezolve problema. Si asta pentru ca aflase de la un alt prieten ca am probleme cu internetul.

Telefonul il mai astept si acum :)

#42
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.408
  • Înscris: 09.03.2006
@citizenx

Am citi patania ta pe tuiasi si constat ca este o problema generala.......
Nu stiu de ce ma bate un gind ca marele RCS&RDS sunt falimentari sau in cel mai fericit caz urmeaza sa fie cumparati de o frima din UE care sa ne scape de necaz :)

Stau si ma gindesc totusi ei din ce naiba obtin profit cind ofera atitea gratuitati: pc gratis, telefon gratis + preturi incredibil de mici, la digi tv oferta iarasi e foarte tentanta..... iar in iasi majoritatea abonatilor sunt pe 9 $

Ceva e putred aici.... sigur sunt falimentari si asta explica de ce se misca atit de greu cu fiberlink-ul si cu suportul tehnic. Sigur nu au oameni (adika nu au cu ce sau plateasca :)  )

Faptul ca au cumparat atitea retele de cartier si ofera si pc-uri gratis nu este altceva decit o solutie disperata a evita un faliment iminent.

Editat de juannn, 27 februarie 2007 - 15:16.


#43
CrzdmnD

CrzdmnD

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 04.12.2006
Juann daca tot ai asa multe cunostinte despre cum se prezinta o firma in stare de faliment.. explica-mi si mie te rog cum vine treaba asta?
Din ce stiu eu o firma aflata in dificultati financiare..reduce cheltuielile, pt asta reduce personalul sau mai stiu eu ce. DAR NICIODATA o firma falimentara nu va incerca sa se extinda cum face rds-ul prin cumpararea diverselor retele de cartier sau prin oferte promotionale super tentante.

Lipsa sau viteza redusa a reactiilor la echipele de suport tehnic cred ca se datoreaza faptului ca is disperati sa se extinda pe cat mai multe zone/cartiere si toti oamenii lor competenti sau incompetenti sunt implicati in aceasta actiune masiva de cablari.

Exista zvonuri mai vechi ca ei rds incearca sa se extinda cat mai mult pt a atinge un anumit numar de clienti/abonati, conditie impusa de presupusul cumparator (Deutsche Telecom).

Din fericire pt mine, in cei peste 3 ani de cand sunt abonat cable link nu prea am avut probleme care sa ma faca sa-i injur pe cei de la rds. A mai picat, au mai existat unele momente proaste, dar nimic grav. Din pacate nu peste tot e asa.
Acum cu fiberlinkul (inca nu au venit si la mine) nici nu stiu ce sa zic.. sa vina mai repede sa ma schimbe de pe cablelink pe fiberlink sau sa raman cat mai mult pe cablelink pana reuseste rds-ul sa-si puna la punct cat de cat noua infrastructura..

#44
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.408
  • Înscris: 09.03.2006

Vizualizare mesajCrzdmnD, pe Feb 27 2007, 16:00, a scris:

Lipsa sau viteza redusa a reactiilor la echipele de suport tehnic cred ca se datoreaza faptului ca is disperati sa se extinda pe cat mai multe zone/cartiere si toti oamenii lor competenti sau incompetenti sunt implicati in aceasta actiune masiva de cablari.
Exista zvonuri mai vechi ca ei rds incearca sa se extinda cat mai mult pt a atinge un anumit numar de clienti/abonati, conditie impusa de presupusul cumparator (Deutsche Telecom).

Pai o mega firma asa de mare care cableaza nonstop are (a se citi ar trebui sa aiba) si o echipa pe masura care sa faca fata cererii, nu asa cu o mina de oameni vor sa cableze tot orasul; chiar e aiurea rau. Faptul ca s-a declansat extindere asta haotica nu ma face decit sa cred ca vor sa vinda firma cit mai scump posibil (voi nu vedeti ca tot ce conteaza pentru ei este sa semneze cit mai repede contractul fostii abonati de la retelele de cartier), macar poate o sa-si recupereze banii investiti in echipamente.

Pentru stiinta ta sunt abonat la eRDeeSh din 2003 decind se plateau mult depasirie de trafic (nu stiu daca ai prins perioada aia) Am facut contractul la sediul ala de la gara si in 2 saptamini m-au cablat, nu-mi spune tu mie ca nu au probleme. Citeste cu atentie tot ce scrie aici; vezi ca baietii au facut contracte de anul trecut si nici acum nu iau cablat. In urma cu citiva ani suportul tehnic era super.... insa acum daca ai vreo problema te descurci cum poti.

Editat de juannn, 27 februarie 2007 - 16:20.


#45
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.544
  • Înscris: 04.02.2006

Vizualizare mesajjuannn, pe Feb 27 2007, 15:08, a scris:

Stau si ma gindesc totusi ei din ce naiba obtin profit cind ofera atitea gratuitati: pc gratis, telefon gratis + preturi incredibil de mici, la digi tv oferta iarasi e foarte tentanta..... iar in iasi majoritatea abonatilor sunt pe 9 $

Ceva e putred aici.... sigur sunt falimentari si asta explica de ce se misca atit de greu cu fiberlink-ul si cu suportul tehnic. Sigur nu au oameni (adika nu au cu ce sau plateasca :)  )

Faptul ca au cumparat atitea retele de cartier si ofera si pc-uri gratis nu este altceva decit o solutie disperata a evita un faliment iminent.

nu, nu e vorba de faliment ci doar de justificarea costurilor, lucru pe care ei si vreo alti cativa operatori il tin ascuns, binenteles si cu ajutorul anrc-ului, urmand cel mai probabil ca firma care ii va cumpara sa plateasca amenda la ue, asa cum a platit france telecomul pentru ca acuma 3 ani a dat internet prea ieftin ;), numai ca s-ar putea sa fie o problema, si anume ca unii cumparatori stiu ca exista riscul de amenda

Editat de Alexxfl, 27 februarie 2007 - 17:27.


#46
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.548
  • Înscris: 31.05.2006

Vizualizare mesajjuannn, pe Feb 27 2007, 14:17, a scris:

Pai o mega firma asa de mare care cableaza nonstop are (a se citi ar trebui sa aiba) si o echipa pe masura care sa faca fata cererii, nu asa cu o mina de oameni vor sa cableze tot orasul; chiar e aiurea rau. Faptul ca s-a declansat extindere asta haotica nu ma face decit sa cred ca vor sa vinda firma cit mai scump posibil (voi nu vedeti ca tot ce conteaza pentru ei este sa semneze cit mai repede contractul fostii abonati de la retelele de cartier), macar poate o sa-si recupereze banii investiti in echipamente.

Pentru stiinta ta sunt abonat la eRDeeSh din 2003 decind se plateau mult depasirie de trafic (nu stiu daca ai prins perioada aia) Am facut contractul la sediul ala de la gara si in 2 saptamini m-au cablat, nu-mi spune tu mie ca nu au probleme. Citeste cu atentie tot ce scrie aici; vezi ca baietii au facut contracte de anul trecut si nici acum nu iau cablat. In urma cu citiva ani suportul tehnic era super.... insa acum daca ai vreo problema te descurci cum poti.
Eu cred ca nu mai fac fata la cate comenzi au.

#47
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.408
  • Înscris: 09.03.2006

Vizualizare mesajexorcistul, pe Feb 27 2007, 23:12, a scris:

Eu cred ca nu mai fac fata la cate comenzi au.

Bine spus...... nu mai fac fata deoarce ei au practicat prețuri de dumping si acum sunt faliti  B)  Chira sunt curios cum o sa rezolve situatia Deutsche Telecom (daca intradevar ii va cumpara) fara a pierde majoritatea clientilor  :mellow:

#48
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 788
  • Înscris: 15.03.2003

Vizualizare mesajjuannn, pe Feb 27 2007, 15:08, a scris:

@citizenx

Faptul ca au cumparat atitea retele de cartier si ofera si pc-uri gratis nu este altceva decit o solutie disperata a evita un faliment iminent.
Ma faci sa rad :)) .... nici daca vreau eu, tu sau alcineva sa dea faliment Rds, nu cred ca se va intampla in secolul asta; si asta pt simplu fapt ca romanii sunt flamanzi dupa internet, Romania are ritmul cel mai mare de crestere a conexiunilor broadband pt utilizatorii finali din toata Europa de Est, ceea ce inseamna ceva  ;)  faptul ca acuma au un tarus in fund si s-au apucat sa cableze tot ce prind se datoreaza mai multor factori: cum zicea cineva mai devreme pt. a-si mari numarul de abonati pt a se putea vinde la DE, noua concurenta (Astralul a fost preluat de UPC..au cam cazut intelegerile de monopol avute inainte pt diferite zone, au intrat pe piata jucatori noi aka Airbites care si ei au cumparat multe retele de cartier ), romtelecomul care iarasi se zvoneste ca pe langa clicknetul express vrea sa bage fibra la fel ca RDS in fiecare bloc  :P , so .... deabia din anul 2007 incepem sa simtim si noi oleaca de concurenta adevarata, ceea ce pe mine personal nu ma supara deloc, doar userii finali au cel mai mult de castigat :) oricum dead-line-ul de terminat cablat tot iasul pe fiberlink este undeva toamna anului 2007 ....mai asteptati oleaca copii sa ajunga taticul la voi  :naughty:

PS: daca cineva crede ca RDS are preturi prea mici :))) ...il invit sa faca o vizita in tarile vestice; un prieten da 30 de euro pt 5 Mbps internet+telefonie cu minute incluse+ 100 posturi tv....deh, sa nu mai zic ce salarii au ei si ce salarii avem noi.

Editat de frioan, 27 februarie 2007 - 23:53.


#49
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.548
  • Înscris: 31.05.2006

Vizualizare mesajjuannn, pe Feb 27 2007, 21:39, a scris:

Bine spus...... nu mai fac fata deoarce ei au practicat prețuri de dumping si acum sunt faliti  B)  Chira sunt curios cum o sa rezolve situatia Deutsche Telecom (daca intradevar ii va cumpara) fara a pierde majoritatea clientilor  :mellow:
Esti sigur ca o s-ai cumpere DT? Din cate observ ei nu prea pierd clienti. Din ce in ce mai multi se aboneaza la RDS.

#50
amar20

amar20

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 463
  • Înscris: 12.09.2005

Vizualizare mesajexorcistul, pe Feb 27 2007, 23:45, a scris:

Esti sigur ca o s-ai cumpere DT? Din cate observ ei nu prea pierd clienti. Din ce in ce mai multi se aboneaza la RDS.


zvonul cu DT e pe piata de aproximativ un an
ceva,ceva se intimpla oricum.prea au intrat peste tot.au in trat peste m-bit,am vazut si in pacurari la o amica care
are astral ca i-au cablat scara.se pare ca au cazut intelegerile care existau.
si asta spre binele nostru,al utilizatorului final.n-ati vazut ca astralul de cind simte rasuflarea rcs-ului in ceafa au
marit de pina la 4 ori viteza in extern?
si asta in aceeasi bani.si personal nu inteleg un lucru.de ce tot spune lumea ca rcs-rds isi vinde produsele la pret de dumping?
de ce nu va ganditi ca poate la ei e pretul corect si la ceilalti e prea mare.

#51
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.408
  • Înscris: 09.03.2006

Vizualizare mesajamar20, pe Feb 28 2007, 13:48, a scris:

si asta in aceeasi bani.si personal nu inteleg un lucru.de ce tot spune lumea ca rcs-rds isi vinde produsele la pret de dumping?
de ce nu va ganditi ca poate la ei e pretul corect si la ceilalti e prea mare.

N-au cum; toate gratuitatile astea cine le suporta?  

Vreau sa va intreb daca se mai ofera prin alte judete ale tarii calculatoare gratuite pentru noii abonati fiberlink? Sau e doar numai in Iași promotia asta?

#52
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.544
  • Înscris: 04.02.2006

Vizualizare mesajjuannn, pe Feb 28 2007, 14:49, a scris:

N-au cum; toate gratuitatile astea cine le suporta?  

Vreau sa va intreb daca se mai ofera prin alte judete ale tarii calculatoare gratuite pentru noii abonati fiberlink? Sau e doar numai in Iași promotia asta?
Gratuitatile le suporta abonatii care consuma f mult, cel putin la partea de telefonie, abonatii bussines, si probabil si cei cable link. Asta cel putin in perioada promotiei. Tariful pentru 3p (tv+net+telefonie fixa nelimitata) practicat de ei, poate fi considerat cel corect, chiar daca e la limita de jos, daca ne gandim la venitul mediu. in schimb unele lucruri nu-si gasesc justificarea, lucru pentru care in unele tari se ia amenda, si ma refer aici la cele 30 de minute pe mobil, care nu's gratuite si la acele calculatoare, dar nah ... stiti cu totii unde traim :)

#53
CrzdmnD

CrzdmnD

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 265
  • Înscris: 04.12.2006

Vizualizare mesajjuannn, pe Feb 27 2007, 16:17, a scris:

Pai o mega firma asa de mare care cableaza nonstop are (a se citi ar trebui sa aiba) si o echipa pe masura care sa faca fata cererii, nu asa cu o mina de oameni vor sa cableze tot orasul; chiar e aiurea rau. Faptul ca s-a declansat extindere asta haotica nu ma face decit sa cred ca vor sa vinda firma cit mai scump posibil (voi nu vedeti ca tot ce conteaza pentru ei este sa semneze cit mai repede contractul fostii abonati de la retelele de cartier), macar poate o sa-si recupereze banii investiti in echipamente.

Pentru stiinta ta sunt abonat la eRDeeSh din 2003 decind se plateau mult depasirie de trafic (nu stiu daca ai prins perioada aia) Am facut contractul la sediul ala de la gara si in 2 saptamini m-au cablat, nu-mi spune tu mie ca nu au probleme. Citeste cu atentie tot ce scrie aici; vezi ca baietii au facut contracte de anul trecut si nici acum nu iau cablat. In urma cu citiva ani suportul tehnic era super.... insa acum daca ai vreo problema te descurci cum poti.

Omu' mai citeste o data ce am scris, poate intelegi.

Nu i-am ridicat in slavi.

#54
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.408
  • Înscris: 09.03.2006

Vizualizare mesajAlexxfl, pe Feb 28 2007, 15:05, a scris:

..... lucru pentru care in unele tari se ia amenda, si ma refer aici la cele 30 de minute pe mobil, care nu's gratuite si la acele calculatoare, dar nah ... stiti cu totii unde traim :)

Chiar acum m-am uitat pe site-ul lor si nu se pomeneste nimic de acel calculator (low end intradevar) oferit gratis la conectare pentru abonatii fiberlink. Chiar ar fi interesant de stiu daca aceasta promotie este numai in Iași ca sa-si atraga clienti.
Oricum abia astept sa mai treaca citeva luni ca sa ne convingem daca vor fi cumparati in toata tara sau numai in regiunea moldovei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate