Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Usi interioare

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004
Renovez apartamentul si as vrea sa imi schimb usile interioare.
Am tot primit sfaturi sa iau usi din MDF insa sa fiu atent la sufratata sa fie furniruite, altii mi-au spus ca nu conteaza asta si ca toate usile din MDF sunt proaste. Altii mi-au spus sa iau neaparat termopan etc.
Voi ce experiente ati avut cu usile de interior? ce ar fi indicat sa achizitionez?

merci

#2
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
mie imi plac mult cele de la portadoors!

#3
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006

 illidan, on Jan 17 2007, 11:32, said:

Renovez apartamentul si as vrea sa imi schimb usile interioare.
Am tot primit sfaturi sa iau usi din MDF insa sa fiu atent la sufratata sa fie furniruite, altii mi-au spus ca nu conteaza asta si ca toate usile din MDF sunt proaste. Altii mi-au spus sa iau neaparat termopan etc.
Voi ce experiente ati avut cu usile de interior? ce ar fi indicat sa achizitionez?

merci
Eu mi-am luat usi de la Praktiker din MDF (Portadoors). Nu prea se merita, pt. ca trebuie sa fii foarte atent sa nu se zgarie si pe deasupra sunt si scumpe. Cred ca cea mai "sfanta" ramane usa de termopan. E adevarat ca astea din MDF sunt mai frumoase, dar trebuie sa ai grija mare.

Edited by raluca_risca, 17 January 2007 - 11:39.


#4
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004

 raluca_risca, on Jan 17 2007, 11:38, said:

Eu mi-am luat usi de la Praktiker din MDF (Portadoors). Nu prea se merita, pt. ca trebuie sa fii foarte atent sa nu se zgarie si pe deasupra sunt si scumpe. Cred ca cea mai "sfanta" ramane usa de termopan. E adevarat ca astea din MDF sunt mai frumoase, dar trebuie sa ai grija mare.

Usile tale au pe suprafata autocolant sau furnir? am inteles ca cele cu furnir sunt mai rezistente. De cat timp le ai?  Cum se comporta?

#5
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 raluca_risca, on Jan 17 2007, 11:38, said:

Cred ca cea mai "sfanta" ramane usa de termopan. E adevarat ca astea din MDF sunt mai frumoase, dar trebuie sa ai grija mare.


NU termopan in interior decat ca usa la balcon. In rest poti incerca chiar si ceva de lemn.
In fond e o chestie de gust.

#6
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004

 rolo, on Jan 17 2007, 11:59, said:

NU termopan in interior decat ca usa la balcon. In rest poti incerca chiar si ceva de lemn.
In fond e o chestie de gust.

De lemn nu am gasit nicaieri.
Am inteles ca PAL si lemn nu se mai folosesc in detrimentul MDF sau HDF
Nu e neaparat o chestiune de gust pentru ca pe mine ma intereseaza mult si partea practica.

#7
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 illidan, on Jan 17 2007, 12:12, said:

De lemn nu am gasit nicaieri.
Am inteles ca PAL si lemn nu se mai folosesc in detrimentul MDF sau HDF
Nu e neaparat o chestiune de gust pentru ca pe mine ma intereseaza mult si partea practica.

Cauta un tamplar bun.
La partea practica termopanul merge doar daca vrei izolatie termica si fonica. Ar exista varinata cu usa termopan imitatie de lemn. Da mai bine.

#8
mihai_atanasiu

mihai_atanasiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 14.06.2006

 illidan, on Jan 17 2007, 11:32, said:

Renovez apartamentul si as vrea sa imi schimb usile interioare.
Am tot primit sfaturi sa iau usi din MDF insa sa fiu atent la sufratata sa fie furniruite, altii mi-au spus ca nu conteaza asta si ca toate usile din MDF sunt proaste. Altii mi-au spus sa iau neaparat termopan etc.
Voi ce experiente ati avut cu usile de interior? ce ar fi indicat sa achizitionez?

merci

poti sa-mi dai un PM ?
stiu eu o firma care importa usi de lemn foarte misto.

#9
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006

 illidan, on Jan 17 2007, 11:40, said:

Usile tale au pe suprafata autocolant sau furnir? am inteles ca cele cu furnir sunt mai rezistente. De cat timp le ai?  Cum se comporta?
Sincera sa fiu nu sunt sigura, dar cred ca au furnir. Eu am montat intai tocurile la usi si apoi m-am apucat de zugravit. Si desi am incercat sa le protejez cat de cat, se ia foarte usor furnirul ala sau ce o fi. Le am de vreo 2 luni de cand m-am apucat de zugravit.

#10
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007
cine si-a mai montat usi in ultimul timp, ce tip de usi a-ti folosit? cat au costat?, ce probleme a-ti avut cu ele?

#11
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
Si eu vreau sa-mi pun usi in interior. Sigur nu mi-as pune de termopan pt. ca lucrez in domeniu si usile din PVC (termopan) sunt mai mult pentru exterior. Usile din aluminiu fara bariera termica, tot cu termopan, sunt pentru interior; dar nu sunt estetice.
Eu vreau ceva din lemn sau asemanator. Astia de unde cumperi usi vin ei si iti masoara sau te duci tu cu dimensiunile ?! Stie cineva.

#12
cristinar

cristinar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.02.2007
Orice ar fi, sfatul meu este sa nu cumparati usi de la firma Euro House Intertrade. Dupa ce ca sunt foarte scumpe iar calitatea nu este una care sa justifice asemenea preturi, reprezentantii firmei sunt de o aroganta incredibila iar profesionalismul lor lasa muuuuult de dorit.

Eu si sotul meu doream sa ne amenajam apartamentul si sa investim in el cat putem astfel incat sa nu ne para rau ca am facut vreo concesie de la ceva ce ne-am dorit foarte mult. Mie personal imi placeau foarte mult usile de sticla pe care le-am vazut pe site-ul acestei firme (www.usata.ro) si impreuna cu sotul meu am decis sa ne cumparam una. Ajunsi la sediu am luat legatura cu un reprezentant al firmei, Iulian Huian care inca de la inceput ne-a pus in tema ca usile lor nu sunt pentru "oameni cu o situatie materiala medie" ci se adreseaza oamenilor cu bani si cu pretentii. Intrucat nici eu, nici sotul meu nu castigam tocmai rau, dar nici sa dam pe dinafara, am spus ca suntem dispusi sa facem un efort ceva mai mare, dar ca ne asteptam totusi sa beneficiem de servicii ireprosabile. Acestea fiind datele problemei, am hotarat sa luam pentru apartament si celelalte usi tot de la Euro House.
Un alt aspect care mie personal mi s-a parut jenant a fost acela ca la formularea comenzii trebuie sa achiti 70% din valoare (adica exact atat cat platesc ei la furnizorul extern) urmand ca la furnizarea usilor sa se achite restul de 30% (care reprezinta profirul lor). Am trecut si peste asta. Contractul prevedea o perioada in care se efectua livrarea de 7 saptamani dar Huian si seful lui, un anume Magureanu, ne-au asigurat ca nu v-a dura mai mult de 5 saptamani. Inainte de a efectua comanda, un alt reprezentant de seama din partea firmei a venit sa faca masuratorile in apartament ca sa stim ce dimensiuni vor avea usile.
Intr-un final am dat comanda. Au trecut nu 7, nu 8 saptamani, ci 3 luni si abia atunci au venit mult asteptatele usi. In aceasta perioada sotul meu a stat calare pe telefon sa intrebe ce se intampla iar ei nu aveau de spus decat ca furnizorul extern le tot da "tzepe" si nu se tine de cuvant si de aia intarzie etc. Asta nu era decat inceputul. Dupa ce au venit usile am constatat alta: meseriasul care a venit sa ia masuratorile la noi acasa GRESISE dimensiunile (ulterior am inteles de la echipa de montaj ca se intampla frecvent aceste lucruri si ca noi ar tb sa fim multumiti ca nu avem prea multe usi...ca altii care aveau vile si o patisera). Toate tocurile erau mai mici decat ar fi trebuit, asa ca, inchipuiti-va ce frumos arata spatiul dintre parchet si toc, sau dintre plinta de la gresie si toc sau dintre faianta de la baie si toc. era cumplit, nu imi venea sa cred pe ce se dusesera nervii, banii si timpul nostru.
Dupa asta, ca sa reparam ce se mai putea, am dat comanda de tocuri mai mari, pt ca astea nu erau ajustabile, pt care trebuia sa platim bineinteles o diferenta destul de importanta, desi vina fusese integral a lor. De asemenea, ni s-a spus ca acestea vor veni in ianuarie si am asteptat, am asteptat ... aceeasi problema: le-a dat furnizorul din Germania tzeapa.

Una peste alta, am ramas cu un gust amar si cu o sila de nedescris !! Am asteptat sa avem parte de calitate nemtzeasca, dar românii nostri au stricat tot.

#13
Danny_29

Danny_29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.06.2005
Foarte dubioasa povestea....toata lumea care a scris aici a fost multumita de Euro House ,inclusiv eu,dupa ce am luat usi de la ei prin vara ,am trimis si un var care a cumparat 6 usi ,care i-au venit la termen si a fost la randul lui f multumit....miroase a post scris de concurenta :))))

Edited by Evergreen, 21 February 2007 - 19:47.


#14
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

 cristinar, on Feb 14 2007, 15:01, said:

Toate tocurile erau mai mici decat ar fi trebuit, asa ca, inchipuiti-va ce frumos arata spatiul dintre parchet si toc, sau dintre plinta de la gresie si toc sau dintre faianta de la baie si toc. era cumplit, nu imi venea sa cred pe ce se dusesera nervii, banii si timpul nostru.
Dupa asta, ca sa reparam ce se mai putea, am dat comanda de tocuri mai mari, pt ca astea nu erau ajustabile, pt care trebuia sa platim bineinteles o diferenta destul de importanta, desi vina fusese integral a lor. De asemenea, ni s-a spus ca acestea vor veni in ianuarie si am asteptat, am asteptat ... aceeasi problema: le-a dat furnizorul din Germania tzeapa.

Una peste alta, am ramas cu un gust amar si cu o sila de nedescris !! Am asteptat sa avem parte de calitate nemtzeasca, dar românii nostri au stricat tot.
ai ceva dovezi? poze? contract? reclamatie? daca nu, inseamna ca reprezinti concurenta si nu e frumos. Avertisment: treburile de genul asta se lasa cu vacanta anticipata

#15
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
usile de lemn crapa in timp daca nu sunt multistrat .. garantatez eu!  daca sunt multistrat costa o avere si nu prea am chef sa ingrop atatia bani intr-un  apartament.

portadoors sunt scumpe pentru niste usi mdf ... eu am facut un research mic si am ales kronodoors (cehia) wenge.. sunt multumit de ele dar culoarea este cam pretentioasa si trebuie mare atentie la montat sa nu se zgarie.

#16
calitatea

calitatea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2007

 Danny_29, on Feb 21 2007, 17:34, said:

Foarte dubioasa povestea....toata lumea care a scris aici a fost multumita de Euro House ,inclusiv eu,dupa ce am luat usi de la ei prin vara ,am trimis si un var care a cumparat 6 usi ,care i-au venit la termen si a fost la randul lui f multumit....miroase a post scris de concurenta :))))
Ati incercat usile dana?

#17
bio

bio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.03.2007
dar la cluj, stie cineva o firma serioasa, sau care usi sunt mai bune, si cam la ce preturi sunt.Eu scriu din Spania si v-as ramane recunoscatoare daca mi-ati da mai multe informatii espre usi.Am nevoie de 4 usi, 2 pentru bai si 2 pentru dormitoare.Daca ati putea sa imi dati si preturi.
Multumesc mult :)
o seara frumoasa tuturor :D

#18
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004
Si eu pana la urma am ales tot usi din mdf. Arata foarte bine insa se zgarie extrem de usor. Cand am adus usile, pe una am atins-o de un colt de dulapior si s-a zgariat urat.. si nici macar nu a fost cine stie ce contact. Cand mi-au adus dulapul iarasi mi-au lovit o rama cu o usa din PAL. S-a zgariat si acela imediat. Deci sunt foaarte sensibile, si nu sunt ieftine deloc. Eu am dat 4 mil si ceva pe una.. Daca nu ai pereti de aceeasi grosime o sa ai nevoie de toc fix + pervaze si astea costa in plus.. In fine am inteles ca hdf sunt tot ca cele mdf insa mai grele; in timp pot sa stea strambe sub actiunea greutatii proprii deci sunt de evitat. Cat despre lemn, lucreaza in timp si poti sa ai probleme, plus de asta nu imi plac cum arata, trebuie sa aiba tot felu de cruci si parti asamblate, pur si simplu nu imi plac. Termopanele parerea mea sunt estetice pentru exterior cum spunea cineva mai sus.
Deci.. nu stiu ce e bine de luat  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate